• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ako neko ima bilo kakve dvojbe oko izbora hibrida najednostavnije rjesenje je nazvat njihovog promotora za svoje podrucje....
Na svakom katalogu pojedine sjemenske kuce imas njihove brojeve...nazoves, kazes na kom se podrucju nalazis,vrsta tla,gnojidba,prethodna kultura,dal kombajniranje il berba u klipu. ...i on te uputi na najoptimalnije rjesenje...to im je posao,i nemoras bit nikakvi sreckovic i dobijat na lotu i raznoraznim igrama na srecu....a sad kakva ce bit godina to ni Zoran Vakula pretpostavljam nezna :)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
1 hektar = 10 000 m2 - optimalno 75 000 zrna kukuruza ili 3 x 25 TK
1 ral = 5754,64 m2 - optimalno 43 000 zrna kukuruza
Ja sam za 8 rali računao 40 000 zrna/ral i kad tome još odbiješ 3-4 posto sjemena koje neče niknuti dobiva se prilično slab sklop.

Sa vašim sklopom od 26 cm u redu i međurednim razmakom 70 cm dobit čete jako jako rijedak sklop od svega 55 000 zrna po hektaru....biljaka po hektaru je nešto drugo.
Moje osobno mišljenje je da je taj sklop pre rijedak i da niti jedan kukuruz nemože dati svoj maksimum po jedinici površine jer ako berete u klipu sklop nebi smio biti ispod 65 000 biljaka u žetvi po hektaru odnosno za zrno 70 - 75 000 biljaka po hektaru u žetvi....npr KWS Karnevalis ili Kladus daju svoje maksimalne prinose u sklopu preko 80 000 biljaka po hektaru. To su hibridi FAO 240 - 280 koji podnose te sklopove dok u rijetkim sklopovima poput vašega normalno da podbacuju u prinosu jer nemaju sposobnost formiranja toliko velikog klipa....zapravo to bi trebali biti klipovi po pola metra da bi nadoknadili prinos koji daje u gustom sklopu a pri istim ulaganjima u gnojivo.
Moja računica za vaših 13 rali je minimalno 21 paket po 25 000 zrna:icon_arrow: i to bi trebali sijati na nekih 19 - 20 cm.
Ako vi svejedno hočete sijati na 26 razmak tad vam treba 16,5 paketa po 25000 zrna.
Razlika vam je 4 paketa i tu čete ušparati 1500 kn ali čete u jesen imat najmanje 1-2 tone zrna po ha manje nego što bi imali da sijete na 19-20 cm. Neka je samo tona zrna manje x 1,00 kn za kilogram zrna x 7,5 ha koje sijete = manjak od 7500,00 kn

Eventualno na 24 cm razmaka budem sijao.. Nikako gusce.. S obzirom na moju gnojidbu i vrstu zemlje u nasem selu i okolici gusce nesmijem sijati..
Inace berem sve u klipu pa mi nije po volji dok su klipovi mali, pa ih berac tesko komusa, a pretezno su manji klipovi kod gustog sklopa..
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Da li je netko koristio yara gnojivo i kako se pokazalo da li je stvarno bolje?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovo što je napisao ZvonimirKWS stoji, ali samo u ratarskoj proizvodnji i kombajniranju u zrno, to je onda po katalogu tako :)

Ali...na polju, u našim trenutnim uvjetima je situacija nešto drugačija i točno znam zašto @IvanKC sije rijeđi sklop, jer sve to ima svoje zašto!
Zemlja je takva kakva je, gnoji se koliko se može, a berba u klipu je opet nešto drugo.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Danas na Osijeckom proljetnom sajmu kupio sjeme kukuruza pioneer 37Y12(406kn) i OS515 (305kn)...inace guzva za pioneer sjemei ko ih misli uzimat nek pozuri,najtrzenijih njihovih hibrida jos nema puno,veliki igraci izgleda sve pokupili....tako nam kaze njihov promotor.....
Inace nikad vise ljudi na sajmu a nikad manje mehanizacije,za nepovjerovat da nije bio ni jedan jedini traktor.....
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Merlin+Herbotrof je 2011 godine koštao 570 kuna za hektar, Sorgum turbo pack 620 kuna hektar prošle godine, jel ima nešto povoljnije ove godine za tretiranje kad trava nikne?

Evo herbicida extra dobrog gdje on prođe tu trava ne raste
Celebrity Plus

Sam protiv svih najjačih korova u kukuruzu!:icon_pray:
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Koja mu je cjena
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
¸Danas se uzelo malo kukuruza ,kemijam sa svima pomalo_Osječki 515,Bc,418,572,malo starog B-23 od Pioneera i jedan Aqvamax ,za one po ljulju budu išli neki Fao 200
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ovaj aquamax je 420 ,ne tretirani,a cijene su od 360-420,ne tretirani
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Jel dobar Pioneer Y12 za berbu u klipu, tj da preformuliram malo pitanje, koji Pioneer je najbolji za berbu u klipu, nije mi vazno odpustanje vlage nego da se cim manje kruni, nesto iz grupe 400?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh