• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
pa nejavljaju,baš idealno vrijeme iduća dva tjedna,tak da oni koji su čekali mogli bi malo zakasniti sa sjetvom
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
253
Nisam vise pametan sta i kako,nikad nisam sijao prije 20. 4. ali eto na osnovu iskustava iz prethodnih godina reko idem sad ranije posijati da pokusam preduhitriti tropske vreline za vrijeme oplodnje,bla,bla itd, kad ono ne lezi vraze umjesto da temperatura postepeno raste ono obrnuto.Inace zadnjih par godina imao sam pravi fijasko s kukuruzom sad ga vec kupujem a novi nije jos ni nikao.
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
253
Sva sreca pa nisam cisti ratar inace bi vec odavno crko od gladi na ovoj mojoj skrtoj zemlji.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kod mene ljudi sade i kada se pokosi 2 otkos ljulja znači polovica 5 mjeseca,ima pojedinaca koji su već i poprskali,moji su još u vrećici i prije sv,Jurja ne idu u zemlju,garant,ali svatko zna svoje,ja ove godine orem i sadim,bude se zemlja bolje pripravila,prošle godine sam isto imao sve proljetno oranje i da nisam zaribao prskanje ,ne bi se vidjela razlika u prinosu jesensko i proljetno oranje
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
253
Sjecam se i ja normalnih godina kad je kukuruz radjao i kad ga je skoro svaka budala bez puno mudrolije mogla uzgojiti,kod mene je problem sto je zemlja kisela lagana i rijetka cim prodje 10 dana u 7. ili 8. mjesecu bez kise kukuruz potrosi zalihe vlage uvrce lisce susi se i na kraju trci kaci silokombajn i spasavaj sto se spasiti da.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Bez brige nisi pogriješio što si posijao kukuruz ranije. Ja sam pred dvije godine posijao ranije za probu jedan komad. Susjedi su se križali kad sam išao. Odličan kukuruz je bio, a bila je velika suša. U berbi mi je bio 14% vlage. Bila je godina puno gora nego ova. Kad sam ga posijao pred kišu, kiša nije stajala pun kufer dugo i bilo je prohladno. Pa kad je stala kiša kukuruz je niknuo, a drugi su tek nakon par dana išli pripremat. Kukuruzu je dovoljno 8 stupnjeva da je zemlja i on polako klija, a ispod tog nije zemlja. To jedino da posiješ pa dođe zima da se spusti temp zemlje na malo duže da kukuruz strune, a to je jako mala vjerovatnost. Kad je hladnije on stane sa rastom, čim prek dana se malo digne temp on krene. Mraza se isto u velikom postotku ne trebaš bojat, jer do šestog lista se kukuruz obnavlja bez posljedica. Istina je da sporije ide van i da kad ju posiješ u toplu zemlju izađe za tjedan dana. Istina je da kad sam posijao pred dve god bila super kukuruza. Ako imaš problema po ljetu, onda ja vjerujem da nisi pogriješio.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
ko je ranije posikao kukuruz nece dobro proci... gledam na parceli do moje posijano 02.04 i jos nije nikao... a vrijeme je tad bilo ok al zadnja sedmica hladno kisa,evo jutros snijeg pada kao da je decembar... zima...

optimalna je sjetva od 15 pa nadalje,ove godine je po svoj prilici i po vremenskim uvjetima bar kod nas bolje sijati kasnije...

a u zadnjih 10 dana nije mogao posijati ni ko je htjeo,a i da je posijao nebi dobro prosao,pa sad koju su vec mislili sijati ranije su jako sretni sto nisu...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Na mom terenu sve posijano....juce proso cijelu Baranju i nema nezasijane njive,kukuruz suncokret vec lagano nicu....vecina te zemlje je od grofa Todorica(Belje),pa se uzdam u to ako grof i njegova struka neznaju kad treba,pa ko ce onda znat???
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Kod mene skoro ništa nije sijano, svega par ljudi počelo sijati. Ja ću iza Uskrsa, ne žurim nikud. Prošle godine kum sijao oko 1.5, i stavljao je dosta UREE u sijaćicu, kuruza iznikla i al je nakon toga uništila UREA. oko 20.5. je presijavao i na kraju kuruza mu nije bila ništa lošija nego od onih koji su sijali i mjesec dana ranije.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Počelo se miješati kruške i jabuke. Vjerujem slavoncima da su posijali i da već niče jer je tamo uvijek znatno toplije i manje kiša nego u SZ Hrvatskoj. A ove godine planove je poremetio i Uskrs. Da nije svetac ovih dana bi se sve prašilo od radova, a ovako će mo lijepo tri četiri dana uživati i moliti boga da idući tjedan ne bude kiše. A što se tiče nicanja kukuruza, zemlja nije prevlažna, zrno ne može istrunuti od vlage i lagano klija. Pogledajte na DHMZ temperature tla nisu se spuštale ispod 10 stupnjeva.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Upravo tako kak veli did Ivo. Ja sam pola posijao ranije i ne bojim se da ne bude dobro. Pola budem posle Uskrsa. Ima u Lučkom jednom je već izašla van vidim kad idem u grad. Taj me je prestigao i pred dvije godine.
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
253
Ma samo da moj kukuruz nikne ne bojim se ja vise sve do 7.mjeseca i onih vrucina. Posto sam ja potencirao ove godine raniju sjetvu moji mi vec prigovaraju da sam z..... stvar jedino me tjesi to sto vidim ovde na forumu da su mnogi slavonci vec posijali a prakticno sto vazi za slavoniju vazi i za mene jer sam ja tek 20 km od sl broda samo sa suprotne strane Save.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Pa bolje da ga nema van. Bez brige i ja sam se bojao jer su mi svi prigovarali. Sad mi ujak koji je bio najviše protiv požurivao da posadim. Nema problema tak dugo dok ne budu padale kiše tri tjedna i temperatura se ne bude dizala više od 5 stupnjeva. To ja vjerujem ništa od toga.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Ovaj vjetar što puše već drugi dan isušio je zemlju da ju ni 20 l kiše ne može raskvasiti. U utorak je padala kiša i to solidno u više navrata. Jučer sam sijao jedan komad površine jutro i ujutro kada sam razbacivao ureu ljepilo se za gume, a kada sam poslije podne sijao gume su bile čiste kao oprane. A prognoza je od subote toplije.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Problem za ranije posijani kukuruz može nastati ako taj kukuruz pređe 5 listova, a u 5. mj. lupi ga mraz, oporavka nema!!
 

edon

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
99
kod mene prosle godine grad unistio kukuruz kada je imao 6 listova i ja bio uzeo sjeme da presijem medjutim nijesam mogao uci u njivu kada se zemlja osusila nakon 5 dana kukuruz se vratio tako da nikad nisam imao polji prinos.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Problem za ranije posijani kukuruz može nastati ako taj kukuruz pređe 5 listova, a u 5. mj. lupi ga mraz, oporavka nema!!

5-6 listova, ali ne vidljiva lista već potpuno razvijena, to znaći 8 vidljivih:icon_winkle:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
jucer posijano jos cca 9kj:









te usput isprobana i ova kombinacija:



u nekoliko navrata je pocinjala kisa ali nije trajala vise od koje minute.
danas pada cijeli dan..
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Kod Vas je super situacija, i posijali i pocelo nicati kod pojedinih kolega a pogledajte situacije kod mene u Bosni :)

ok7o2a.jpg
[/IMG]

10qwaap.jpg
[/IMG]
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh