• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
gdje je ovo tacnije? ja sam posijo svoje sto sam imo preko vikenda i dns je osvanulo pod snijegom i ako nastavi padat kisica ovako citavu sedmicu nekak se bojim da nece doc do truhljenja sjemena :(
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
i Tibor, kako ide MF sa VN ?
Jel svo gnojivo stavljaš u kutije ili?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
trenutno nemam utege na traktoru i bome se osjeti da je dosta teza od moje rd.
nisam ju prestelavao ni nista dirao. kako je bila tako sam radio. ide nesto dublje nego moja pa mu je i teze vrtiti ju ali ide to. po ravnom sam isao brzinu do dvije nize nego sa svojom.
ima nesto i razlike u poslu ali rekao bi da je to vecinom do malo dublje obrade i zadnje daske koju ja nemam.. a ni na valjak se ne lijepi zemlja kao na moju. novo je novo, sta drugo..

gnojivo ide u kutije, da, nista sirom. samo 3x15 pa kan u kultivaciji..
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
felix necu mu biti nista,nebi trebalo... bolje ko je sad posijao nego prije 15dana a kokuruza nema vani,jos ako ovako nastavi,onda je briga za trulenje kukuruza...

i kod mene je snijeg pao i to koji... sad opet kisa pada... hladno kao da je decembar...
 

edon

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
99
kod mene rijeka spreca poplavila 2,5 ha sta ce bit nemam pojma a vec je sjeme bilo oklilo.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
spreca je na lijevoj strani kad se ide od tuzle prema gracanici,bio sam gore mislim da je tako,pa ta spreca hoce cesto izliti kad su obilnije padavine?

jel poplavljenja cijela parcela,ako se brzo voda ne puvuce,odnosno nebi smjela lezati duze od 7 dana...
al nadat se da ce biti ok,u subotu najavljuju jugo...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
tibor88 Zasto ne ides s tanjuracom prije rotodrljace? Mi smo ove godine poceli prvi trag tanjuracom pa onda dvaput sjetvospremac ali efekat je slab. Ostajalo je dosta busasto jer nije zemlja premrzla. Nastavili smo po uzoru na susjede prvo tanjuraca pa rotodrljaca i razlika vidljiva iz aviona.
Ranijih godina sam isao samo sa rd pa mi to bilo presporo a sada za tanjuracom idem puno brze jer je ona prethodno otvorila zemlju, probaj nekosta te nist
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
hm.. dobro pitanje ali neznam ima li za tim bas potrebe..

iako je slabo zemlja izmrzla, ova dva dana sto smo sijali vlage je bilo dovoljno i cisto solidno se pripremalo. u ponedjeljak malo losije, ali u srijedu poslije kise idealno.. na ravnim zemljama sa svojom rd idem 7,5 na brazdu. iduca brzina mi je vec na 9,5 i kad idem 2. trag nemoze ju bas svugdje traktor vuci. nebi mogao tako raditi. dakle na brzini nebi dobio osim sto bi isao s dva prohoda.
e sad, kvaliteta pripreme.. sigurno da je u ta dva prohoda bolje pripremljeno, ali je i vise ugazeno te je vise goriva potroseno. ima li za time potrebe?
ako bi se islo vec sa 2 prohoda, meni se nekako vise svidja ideja teske drljace pa onda eventualno pred sjetvu rd. ali i to bi najbolje bilo isprobati prvo.
prije 2 godine smo zatanjuravali umjetno pa onda drugi-treci dan isli sa rd i sijati. moram li reci kako je to proslo?


inace ima svakakvih kombinacija kod mene. tanjuraca + rd, rd + rd, gruber + rd, sjetvospremac + rd. svatko ima svoje sisteme i svatko misli da je upravo tako najbolje.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Pa tanjurača izvadi buse van,i teže ih je onda razbiti RD,i to je gubljenje vremena a i goriva.Pa ja za sat vremena pripremim 1,5 h,jel može šta biti rentabilnije i brže,jedan trag i sijem a priprema je odlična.Ćemu se vozikati po njivi i okretati zemlju par puta,gubiti svaki put vlagu kada ju okreneš,srečom ima kiše ali da nema mnogi bi prokockali svoju vlagu koju su imali u brazdi:Več sam pisao o tome,nagledao sam se takvih majstora kojima zapeče brazda poslije tanjuranja,pa se čude šta im se desilo.
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
hm.. dobro pitanje ali neznam ima li za tim bas potrebe..

iako je slabo zemlja izmrzla, ova dva dana sto smo sijali vlage je bilo dovoljno i cisto solidno se pripremalo. u ponedjeljak malo losije, ali u srijedu poslije kise idealno.. na ravnim zemljama sa svojom rd idem 7,5 na brazdu. iduca brzina mi je vec na 9,5 i kad idem 2. trag nemoze ju bas svugdje traktor vuci. nebi mogao tako raditi. dakle na brzini nebi dobio osim sto bi isao s dva prohoda.
e sad, kvaliteta pripreme.. sigurno da je u ta dva prohoda bolje pripremljeno, ali je i vise ugazeno te je vise goriva potroseno. ima li za time potrebe?
ako bi se islo vec sa 2 prohoda, meni se nekako vise svidja ideja teske drljace pa onda eventualno pred sjetvu rd. ali i to bi najbolje bilo isprobati prvo.
prije 2 godine smo zatanjuravali umjetno pa onda drugi-treci dan isli sa rd i sijati. moram li reci kako je to proslo?


inace ima svakakvih kombinacija kod mene. tanjuraca + rd, rd + rd, gruber + rd, sjetvospremac + rd. svatko ima svoje sisteme i svatko misli da je upravo tako najbolje.

Prošle godine smo išli i tri traga tanjuračom pa onda dva peckom i bilo je tako, tako. Ove smo išli na ovih 36 kj što smo do sad posijali jedan trag tanjuračom i jedan peckom i idealna je priprema, a sad kakav će biti ostatak sjetve to ćemo tek vidjeti. Zatanjuravamo ureu i dio mješanca, a ostatak ide u sijaču. Kad bi se ponovio prinos od prošle godine bili bi super zadovoljni, naravno uz malo veću cijenu po kg.
 
M

msimu320

Guest
Poštovani ja ove godine 10,04 posijao sam pajdaša-572 i 418b. na 2 HA. 12,04 posijao na 3 HA, -408b i pajonir N01, pa čemo vidjet a šta bude, pozzz.
 

edon

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
99
draagi prijatelji ja sam ove godine sjetvu poceo 06 4 a zavrsio 16 04 i upravo sam dosao sa njiva i na mjestima gdje voda nije polila mislim da ce za dva dana svo sjeme niknuti
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja sam prošli tjedan posijao sve, sve je fino pustilo klicu, vlage ima, sad samo sunca.. Priprema zemlje je bila idealna, uredilo se sve jako lijepo, daleko bolje nego prošle godine.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Prošle godine smo išli i tri traga tanjuračom pa onda dva peckom i bilo je tako, tako. Ove smo išli na ovih 36 kj što smo do sad posijali jedan trag tanjuračom i jedan peckom i idealna je priprema, a sad kakav će biti ostatak sjetve to ćemo tek vidjeti. Zatanjuravamo ureu i dio mješanca, a ostatak ide u sijaču. Kad bi se ponovio prinos od prošle godine bili bi super zadovoljni, naravno uz malo veću cijenu po kg.

Sada si računaj koliko si se vozao po njivi i izokretao zemlju,koliko si nafte potrošio i vremena,ja to nebi nikada radio,mislim da je to gubljenje vremena.RD na brezdu i iza spremno za sijetvu,nema drugi puta vožnje po njivi da bi pripremio za sijetvu i nema brže pripreme od toga a ni bolje,računajte kako hočete ali najbrže i naj manje potrošenog vremena i nafte za pripremu.
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Svako radi kako misli da mu je najbolje. Mi smo u srijedu za 15 kj potrošili oko 150 l goriva (100 za tanjuranje i 50 za zubaču) da bi ih pripremili za sjetvu. Prošle godine je bila puno zbijenija zemlja i više se goriva trošilo.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Za kukuruz osnovno bi se trebalo zaorati u jesen pa za proljeće ostane samo urea koja se baci po brazdi i zatvori s rd u jednom prohodu.Startno gnojivo u sijačicu i milina.Najmanje gaženja,zemlja će vam biti zahvalna.
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Pozz
Čitam sve postove i vidim da mnogi od forumaša neznaju pripremiti tlo za sjetvu kukuruza.
Pa evo kak se radi.
Na proljeće se zatvori brazda(drljačom, gredom, blanjom, sjetvospremačem), i prije sjetve jedan prohod RD na dubinu do 5 cm! jer sjeme kukuruza se treba posijat da ima tvrdu posteljicu( znaci nesmije se 3x tanjurati tlo jer se rahli sloj od nekih 15cm i isušuje) a meki i rahli pokrivač.
I nije mi namjera nikome solit pamet (tak se to kod nas veli)
:)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh