• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
ja nemam strojeve kao vi,i orem sa jednobraznim plugom 16" i zato je jarak malo širi,a da idem dublje onda bi bio uži ali ga nebi mogao zatrpati jer je malen i traktor i tanjurača,ovako mi je se pokazalo najbolje,,sory ako nisam razumio o kakvim kanalima pričata,,pretpostavio sam pošto i kod nas je to veliki problem ljudi jednostavno neznaju, a te kanaliće od tanjurača je po mom najbolje poravnati sa drljačom,pošto ona i tome služi,
 

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
Re: Sjetva KUKURUZA

Ja imam 100 ha zemlje kaj jednostavno ju moramo pretanjurati i onda rotirati jel ju nemozes razbiti.
Probali samo sa peckom ali nejde samo se vozi po gore i savile su mi se ćelije na kojima su klinovi.
U 2 mjesecu je bilo pol metra vode na zemlji. A tako je i lani bilo.
Ako možeš ići 7.5 km/ha sa Roto branom direkt na brazdu pa to je pjesak. A ne zemlja.
I mi di je lakša zemlja prođemo sa peckom i doradimo sa rd.
Ali ova teška zemlja jednostavno nejde... Tko ju nije vidio niti nevjeruje u to...

Da, na ovoj teškoj zemlji brzina rotiranja je bila 4,5 do 4,8 km/h jer jednostavno ne ide, RD ne može drugačije. Strašno teška i tvrda zemlja. Ja je ove godine prvi put obrađujem i neugodno sam iznenađen, ne ide i ne ide. Ova druga zemlja koju imam je mila majka, nikada ne stoji voda, nije pijesak nego je ocjedita, ima lagani, ali skroz lagani nagib tako da je tu zemlju milina obrađivat. A na 100 ha niti ne možeš drugačije.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Sjetva KUKURUZA

Ako možeš ići 7.5 km/ha sa Roto branom direkt na brazdu pa to je pjesak. A ne zemlja.

pretpostavljam da se ovo na mene odnosi. daleko je moja zemlja od pijeska, ali je svakako daleko laksa za obradu od tvoje ili ostalih s kojima se ljudi bore.
iako ove godine nije bas najbolje izmrzla, vlaga je u pripremi bila idealna pa je i to dosta pripomoglo lakoci obrade. no nije nam sva zemlja takva..

kao sto kolega mini kaze, jako je bitno i to je li zemlja ocjediti. ovo je proslogodisnja slika:



i tu se na 5,5kmh traktor poprilicno mucio..
 
Posljednje uređivanje:

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Na toj teškoj zemlji najbolji recept je pretanjurati i da se onda prepece i kad padne kisa onda se raspadne.
A ja se sad bojim da bude se ispadalo i onda nebu kiše vise.
A 2012 smo ju pripremili sa dva traga pecke.
Imamo tanjurace 4.5 metra teške i kad dignes Kotace u zrak idu par cm u zemlju...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Za onog kolegu koj je rekao da RD nemože poravnati njivu,baš naprotiv,iza RD ostane ravna njiva kao stol,ako je njiva neravna ideš malo dublje i opet sve poravna.U zatvaranje brazde nikada ne idem jel sam vidio da kod drugih koji to rade i ne bude kiše poslije toga izgube vlagu u zemlji,jel smo gledali,brazdu malo odgrneš odmah je ispod vlaga a ovu zatvorenu koliko je zemlja duboko dirana toliko je duboko i suha,Puno ljudi ne rade sa RD a ja recimo ne radim sa tanjuračama,i u opče mi ne fale a kamoli sijetvospremač.Teška drljača je isto dobra za iči u pripremu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Na koji razmak sijete fao 300, a na koji fao 400?? Ove godine mi je većina za brati u klipu No1 i P9911 od fao 400, a od fao 300 mi je Y12. Prošle sam godine sijao sve na 18 cm pa mi je to malo pregusto. I zanima na koji razmak sijete kukuruz za silažu tj. fao 600??
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Ja FAO 300 na 19 cm, a 400 21,5 cm. za silažu 19 cm
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Na Pionner vrečicama piše razmak i to za manje i srednje plodna tla. E sada svatko zna kakova mu je koja zemlja i kako dalje postupiti. I malo filozofije, ne može razmak biti pre gust, nego se na mali razmak malo da gnojiva.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
I malo filozofije, ne može razmak biti pre gust, nego se na mali razmak malo da gnojiva.
Znam da ne dajem previše gnojiva i onda mi je bolje posijati na 19 ili 21.

Ja FAO 300 na 19 cm, a 400 21,5 cm. za silažu 19 cm
Hvala! Klip sam i planirao FAO 300 na 19 , a FAO 400 na 21 jedino za silažu nisam znao.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ma udri sve na 21,za nase uvijete,gnojidbu....je i to previse,pogotovo za berbu u klipu...
A naputci sjemenskuh kuca od 18-19cm se odnose na idealne uvijete,pokusne parcele koje su prkazane u njivom katalozima,gdje je dat maksimum...
Po katalozima sve prinosi 10-12t/ha a u stvarnosti po izracunu mijerodavnih sluzbi prosijecni prinos u HR za 2013 6.5t.....tak da? ???
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
U potpunosti se slažem sa tobom. Danas gledao kukuruz. Još mu fali centimetar da izađe van.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Štefek vidim da si uporan, isto pitanje u dve teme. Nisam sijao ali ti mogu odgovorit. Svaka sorta kukuruza ima različite dimenzije zrna, zamisli klip kukuruza..nisu jednaka zrna pri vrhu i na dnu. A od tog klipa idu zrna za sjeme, koja se presijavaju na razna sita i tada pakuju približno iste dimenzije (kalibraže). Što znači da ti nitko nemože odgovoriti na koje sito tj. pločicu MSK siješ taj kukuruz. Otvoriš vrečicu, pripremiš više dimenzija pločica i probaš u koju rupu ide zrno iz tvoje vrečice, i to sito,tj sijaču ploču staviš u sijačicu i...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
nije svako sjeme isto kalibrisano zavisno od pakovanja i gdje ko i sta pakuje poredaj u sito i vidi kako prolazi i odaberi koje treba vecinom ide na 10 :)
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Štefek vidim da si uporan, isto pitanje u dve teme. Nisam sijao ali ti mogu odgovorit. Svaka sorta kukuruza ima različite dimenzije zrna, zamisli klip kukuruza..nisu jednaka zrna pri vrhu i na dnu. A od tog klipa idu zrna za sjeme, koja se presijavaju na razna sita i tada pakuju približno iste dimenzije (kalibraže). Što znači da ti nitko nemože odgovoriti na koje sito tj. pločicu MSK siješ taj kukuruz. Otvoriš vrečicu, pripremiš više dimenzija pločica i probaš u koju rupu ide zrno iz tvoje vrečice, i to sito,tj sijaču ploču staviš u sijačicu i...

Da uporan ,mozda ste previdjeli pitanje pa ide sve u drugom smjeru ja osfade bez odgovora:eek::
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Po vremenskoj prognozi ništa od sjetve ovaj mjesec, nego koji kukuruz pajceki rado jedu u klipu, a da istovremeno ima dobar prinos, ovaj BC 462 baš ne vole u klipu, valjda im je pretvrd.
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
BC 462 sam ja prosle godine imao u svrhu prehrane pilica i kokica. Kad se zosrota, pojedu ga, al u zrnu ga kokice nece.... samo ga rasipavaju.... Interesantno, da je taj rasipani oko zdjele pocel klijati prije nekoloko tjedana ....:(think):
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Kreso kad si sadio kukuruz,ja sam svoj 14 al jos nisam iso gledat jel nice


04.04.2014. BC 344

Ne moraš još ni ići gledat. Kad je hladnije treba mu oko tri tjedna, ako zatopli bude odma vani.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Na koje sito sijat PIONER PR37N01 ,sa MSK? Ko je sijao pa ima iskustva?

Ja sam sinoć gledao svoje i izgleda da će ići na 11, V 74 na 10, a OSK 378 na 9. Ali ne mora značiti da je tvoja partija sjemena ista kao moja, a to ti piše na etiketi.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh