• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
I kakav je prinos takvom obradom? Prošle godine na tabli od 17,03 ha smo imali 213 t kukuruza tu tablu smo išli tri traga prošli tanjuračom i dva zubačom, sjeme je posijano u sloj od 15 cm suhe zemlje i čekalo je 15 ak dana da padne kiša i onda sve zajedno niklo sjeme je bilo V74
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
To ti je ono, svatko zna sebi najbolje.

Recimo, ja u našim zemljama nemam potrbu za RD, tanjuraču ne koristimo i radimo sve sa sjetvospremačem. Jedan prohod pri zatvaranju brazde i još jedan prije sjetve da se unese urea, misli mda brži i efikasniej nemože od toga.
Jasno je d tamo gdje je teže tlo treba proći sa sjetvospremačem 2 ili više puta, e tu onda ulogu preuzima RD koja je majka za to!
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
I kolko je goriva potrošeno s tih 5 prohoda?

naravno da je na lakim tlima dovoljan sjetvospremač.

Tako me uče na faksu i učili su me SŠ... :)
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
400- 500 l goriva, da je i 800 l potrošeno to je 3 - 4 tone kukuruza bilo prošle godine.
Završio sam i ja polj. školu i agonomski fakultet, i sam ćeš se uvjeriti da se sve iz knjiga ne može primjeniti u praksi.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Kod mene priprema u skladu s raspolozivim....imam tanjuracu od 20tanjura i eadim tri prolaza,a jarke i rubne dijelove po potrebi i cetri puta..
Prvi put idem prvom brzinom,tanjurace maksimalno ukrstene i spuste do kraja...drugi prolaz ispravljam tanjurace,druga brzina i na hidrauliku reguliram dubinu..i treci put, druga brzina, dobar gas i tanjurace regulirane na hidraulici da samo povrsinski obradjuju....poslje dv prolaza drljacom....
Posto se na ovaj nacin isusuje dosta zemlja nastojim u isti dan dan kad pripremam i posijat,tako da sjeme ide u frisko obradjenu zemlju,sa dovoljno vlage...
Nema sanse vise da stedim na jednom prolazu a sve ostane busenjavo,nepripremljeno i trava strsi....
Al eto svako radi u skladu sa onim sto mu je dostupno,s kakvom mehanizacijom raspolaze i onako kako misli da je u njegovim uvijetima najidealnije.....:icon_thumright:
 

Shirajzl

Član
Tu od
17 Sij 2014
Poruka
30
I jel ti drljača dobro zatvori one jarkove i poravna što ti zadnji diskovi tanjurače odrežu?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Za roto-drljaču mora biti tlo ravno ko staklo da bi svugdje bila dubina tih 5cm kaj se spominje..A ni jedan stroj ne može poravnat da je zemlja ravna i glatka,uvijek je negdje jarak koji se nebre zatrpat..A tako ni roto neče napravit jednaku dubinu svugdje,niti če svako sjeme dobiti jednake uvjete za nicanje,jel :)

No ne mislim pametovat,ali večinom se svugdje spominje da je sjetvospremač najbolji izbor za pripremu tla kod sjetve kukuruza,sada več i teške i lake drljače..

Neki spominjau brzinu rada,primjer,ako se radi s traktrom 120-140ks i roto širine 3m,radna brzina je do 7km/h večinom,sve dalje je jurnjava i nije posao..Taj isti traktor vuče sjetvospremač širine 5-6metara brzinom iznad 10km/h,pa onda je jasno da je tu veči učinak iako su dva prohoda...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Sve to ovisi o tipu zemlje ja na jednoj parceli polovicu prodem jedan trag tanjurac i super a druga polovica parcele 3-4 prolaza tanjuracom da bi nesto bilo kak treba ne radim pepeo od zemlje za kukuruz a ne ostavljam ni po pol brazde radim normalno da bude pripremljeno za sijetvu nismo svi na istom tipu zemlje da bi bi mogli drugom odredivat dal je napravio prohod vise bezveze ja to najbolje znam jer imam parcele s vise tipova zemlje!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Svuda je največi faktor zemlja, tek prema vrsti zemljišta se može odrediti kakav priključak treba za obradu!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@shirajzl s obzirom da zadnji prohod tanjuracom idem minimalnu dubinu i dosta brzo,i skroz je ispravljena, neostaju neki veći jarci za njom...bez problema se zadrlja,dva prolaza i bude ok...
Ove godine neka nova moda kod mene,pol nijva povaljano???Jel ko prakticira valjanje i kakvi su rezultati?
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Sječam se da pred desetak godina u mom kraju su gotovi svi koristili laku trokrilnu drljaču odmah na jesensku brazdu i snj0om pripremali zemlju..... to valjda dok su zime bile jake pa se brazda premrzla....... danas više i nevidim branu na cesti...eno moja u koprive zarasla.... koristim ju u sasvim desete svrhe od obrade zemlje...

koja je prendost u odnosu na tanjuraču i koje su joj mane u odnosu na tanjuraču? naravno mislim u malim gospodarstvima
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
moja drljača nije zarasla,ali je zato koristim samo u sjetvi kukuruza,,sve njive prvo pređem trag do traga sa skroz ukošenim tanjuračama tj, to radim da isječem travu i razbijem brazdu,e onda sa drljačom ravnam i bude pjesma...a ovo što govorite za kanale jel se uspiju zatrpati,e tu na izražaj dolazi oranje i majstora koji izvlači tako duboke kanale da ih poslije onda nemože zatrpati,,kanali i zadnje brazde se izvlače plitko,ja par brazdi prije kraja postepeno smanjivam dubinu i na kraju mi izađe savršeno,i sa tim nemam problema i negdje se i ne pozna da je bio kanal,




evo i jedan primjer,,ako mi se bude dalo budem danas uslikao kako to izgleda sada kada je posijano,,po meni dublji kanali nisu potrebni
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ali bi mogao biti malo uži kanal....


ove godine ju mislim staviti malo u pogon i vidjeti kako se bude pokazala....
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,745
@radul ja valjam več više 10 godina, špricanje mi nije nikad zatajilo a i kukuruzu ne smeta suša toliko koliko onom koji nije povaljan bar je tak na zemljama u mojem kraju...
 

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
Moje iskustvo od ove godine,, a i prijašnjih, Na jednom dijelu je teška zemlja i ako se ne uspije uzorat u jesen ili pred zimu bolje ništa niti ne radit. Uzorano početkom prosinca, po jako mokrom, voda je tekla po brazdama,, loša zima, bez smrzavice, prošao sam sa šinjom i zatvorio brazdu, poravnao sve neravnine, nakon toga samo jedan prohod RD i sjetva. Na drugom kraju je zemlja normalnija, iza zimske brazde prošao šinjom, jedan prohod jako zakošenim tanjuračama i smao jedan prohod običnom drljačom da se poravnaju neravnine koje je napravila tanjurača jer sa tanjurao prilično velikom brzinom, nakon toga sjetva. Iza prohoda šinjom u rano prolježe zemlja ostaje jako fino urađena, nema brazdi, neravnina i sličnog. Šinju spustiti duboko tako da ona doslovno reže zemlu, vrlo se lijepo daju poravnati jarki i eventualno loše zaorana kukuruzovina, ostaje skroz ravno i glatko. prva liga. Ja sam oduševljen.
Osnovno je da svatko od nas zna kakva mu je zemlja i prema tome prilagodi predsjetvenu obradu, a to da ne treba štedjeti na jednom prohodu bilo tanjuračom ili sjetvospremačem je istina jer samo dobro obrađena zemlja može dati i nekakav urod.
Nadamose samo dobroj cjeni kukuruza ove godine....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
@oliver...e baš si stavio sliku za primjer!!
Jarak ti je preeeeširok i tu je največa greška!

Ljudi su mislili na kanaliće koje ostavljaju tanjurače, a ne na jarak koji ostaje prilikom oranja!

Ja imam olt tanjurače sa rubnim manjim diskovima tako da ne ostaju kanali za njom, več samo plitke crte tek toliko da se vidi prolaz.

Što se tiće pak valjanja, da mi je samo kembriđ valjak, sve bi valjao bez dileme!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
a vidiš oliver ja i taj jarak izorem duboko, a zatrpam ga sjetvospremačem, bude dubok, ali i uzak.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Sjetva KUKURUZA

Ja imam 100 ha zemlje kaj jednostavno ju moramo pretanjurati i onda rotirati jel ju nemozes razbiti.
Probali samo sa peckom ali nejde samo se vozi po gore i savile su mi se ćelije na kojima su klinovi.
U 2 mjesecu je bilo pol metra vode na zemlji. A tako je i lani bilo.
Ako možeš ići 7.5 km/ha sa Roto branom direkt na brazdu pa to je pjesak. A ne zemlja.
I mi di je lakša zemlja prođemo sa peckom i doradimo sa rd.
Ali ova teška zemlja jednostavno nejde... Tko ju nije vidio niti nevjeruje u to...
 

Shirajzl

Član
Tu od
17 Sij 2014
Poruka
30
@oliver...e baš si stavio sliku za primjer!!
Jarak ti je preeeeširok i tu je največa greška!

Ljudi su mislili na kanaliće koje ostavljaju tanjurače, a ne na jarak koji ostaje prilikom oranja!

Ja imam olt tanjurače sa rubnim manjim diskovima tako da ne ostaju kanali za njom, več samo plitke crte tek toliko da se vidi prolaz.

Što se tiće pak valjanja, da mi je samo kembriđ valjak, sve bi valjao bez dileme!

Da, na te kanaliće sam mislio, jer tami gdje moram pripremati tanjuračom ukrstim ju da izradi to kak je red i onda mi zadnji diskovi baš odrežu zemlju, i tak napravim jedan prohod pa sa rd drugi i bude odlično. A što se valjanja tiče, isklija li zrno ako ga utisnete sa valjkom u zemlju nekom većom busom?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh