• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Najveći problem za kukuruznu zlaticu je što nema plodoreda,nema stoke i svi gotovo ratare,kod mene u mom kraju ima stoke i ljudi rade dvopolje,gotovo 70 % ali ima problem što recimo evo i jučer vidim ostatke kukuruza od prošle godine i tih pola rali zarazi daljnjih 100,a ovo paljenje nema veze sa štetočinama,jer vi spalite tatu i mamu od moljca i zlatice ali ličinke su dolje u zemlji i ne pomaže ništa,ali vi recimo posijete ljulj,okrenete zemlju one crkaju,ako koja ostane dolje u proljeće kreće sezona ona nema što jesti i opet crkne ,tek onda posadite kukuruz i bude puno manji broj zlatica,kemija je dovela zapadne zemlje i Ameriku tu gdje jesu,profit,profit,bez obzira na posljedice
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Da, slazem se da bi to tako moglo ici, ali..... kaj da ja napravim koji nemam zemlje da mogu mjenjat plodored nego sam prisiljen imati kukuruz u monokulturi !? Doduse, kod mene poljoprivreda umire, a na podrucju gdje je moj kukuruz nama nitko na duboko i siroko ....
@ajkula, kak ti je bijela kuruza ?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Kod mene upravo zbog stocara i ima najvise problema. Imam nekoliko susjeda koji siju vec desetak godina samo kukuruz jer im je to jedina hrana uz djetelinu za krave. Dok vecina ratara mjenja 3 ili 4 kulture.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
zgzac niknulo je svih 15,preživjelo je 12,4 imaju metlicu,valjda i ovi ostali budu uspjeli,vidjet ćemo do jeseni
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Kod mene najveće sranje naprave "veliki igrači"...prošle godine nakon što je površen kukuruz to samo zatanjurano i sijetva pšenice.Na šta je to sličilo to nije za povjerovat,kuružnjak je dobrih pol metra stršao iznad zemlje a dosta dugo je izgledalo kao da nije ništa ni posijano,i ono malo što je niklo nije se vidilo iz kuruzovine....i šta onda očekivat a radi se o tabli od dobrih 100ha zemlje..
Al tako je to kad se popčnu bavit poljoprivredom ljudi koji do svoje 65 god. nisu ni znali šta je traktor ,njiva,plug.....i onda kupe na stotine hektara najplodnije slavonske zemlje,svemirsku mehanizaciju a odakle su došli do toga svega i dali uopće išta znaju o poljoprivredi ma koga briga,bitno da se vrti.....
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
na to i mislim. dovoljno duboko da se ne vidi ništa vani. a nije tu samo problem štetnika. i sirak se množi ko lud onda.
@radul, to se lako sredi - revolucijom. nema druge solucije.
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
ne znam za druge ali ja sa svojih 60 rali zemlje i 100 komada stoke ne mogu baš mjenjati kulture kako mi se hoće,najviše mi treba kukuruz tako da je skoro polovica zasijana kukuruzom,onda imam 15 rali lucerne a nju sigurno neću orati svake godine,ostatak su ljuljevi i prirodne livade.I ovih 26 rali kukuruza se nakon branja oru i sadi se ljulj pa se na proljeće taj ljulj opet ore i sadi se kukuruz,i tako je zemlja cijele godine posijana.I zlatice svejedno ima
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,534
To su realni problemi u proizvodnji za svoje potrebe. Nažalost nemamo uređeno tržište, a da imamo, mogel bi kuruzu imati na trećini, a na ostale dvije trećine kulture koje bi u berbi mijenjal za kuruzu. Onda bi kuruzu sijal svaku treću godinu i vjerojatno istrijebil zlaticu, a opet bi imal potrebnu količinu kuruznoga zrnja.
Možda bi vrijedilo razmisliti?
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Dobra ideja,samo što to kod nas u sadašnjoj situaciji ne može nikako igrati.Neuređeno tržište je glavni i najveći problem,i ujedno i razlog zbog kojega se poljoprivreda nalazi na koljenima.Sutra ću slikati par parcela od nekih ljudi koji su prije 10-15 godina bili "gazde" u selu a danas jedva za kruh imaju.Sijali su kukuruze a nisu niti bacili gnojivo,niti pošpricali na vrijeme,a ni uzorali na vrijeme jer su čekali novce od poticaja a ovo što rade sa stokom je jedva da im pokrije režije.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Što kažeš da su neki bili gazde a sada jedva preživljavaju, razlog tome može biti i neprihvaćanje novih ideja i tehnologija. Ne mora svatko imati traktor koji govori i neznam kakovu ekstra mehanizaciju, ali mora pretiti neke stvari koje su bitne za proizvodnju a iziskuju samo dobro oko i uho. Navesti ću jedan bezvezni primjer, a to je praćenje vremenske prognoze da se možeš orjentirati kada i da li se može nešto raditi. Najbolji su mi oni koji pred najavu kiše idu kositi, uz obrazloženje da oni na televiziji nemaju pojma.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
!00% se slažem sa didom. Gledam ih oko sebe i ne vjerujem istu foru imaju i kod mene za košnju. Krave su u takvom stanju da sirote i to sijeno jedu sa veseljem. Jedan kod mene je kupil paketić folijarnog gnojiva i odma za njim njih još troje. Sad oni mene uvjeravaju kako sa tim malim paktićem budu oni gnojili jedno jutro kukuruza. Ja sam im odgovorio da nisam čul ni jednog slavonca da sa 200 g i 60 kn prihrani jutro kukuruza. To je paketić za ove bisere iz grada kojima je dosadno pa bi oni negdje štihali malo vrta pa to plate ko vreču gnojiva. Sad več vidim druge godine te bisere kak se budu naoružali sa tim paketićima jer ima je ovu god kukuruz dobar.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Slažem se... oni koji najmanje rade zemlju ili je uopče ne rade ti su uvjek najpametniji a dok mi sijemo i na polju smo oni doma sjede i viču kak se niš ne isplati....
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
!00% se slažem sa didom. Gledam ih oko sebe i ne vjerujem istu foru imaju i kod mene za košnju. Krave su u takvom stanju da sirote i to sijeno jedu sa veseljem. Jedan kod mene je kupil paketić folijarnog gnojiva i odma za njim njih još troje. Sad oni mene uvjeravaju kako sa tim malim paktićem budu oni gnojili jedno jutro kukuruza. Ja sam im odgovorio da nisam čul ni jednog slavonca da sa 200 g i 60 kn prihrani jutro kukuruza. To je paketić za ove bisere iz grada kojima je dosadno pa bi oni negdje štihali malo vrta pa to plate ko vreču gnojiva. Sad več vidim druge godine te bisere kak se budu naoružali sa tim paketićima jer ima je ovu god kukuruz dobar.

U ta folijarna nevjerujem ali fertina R ima ucinka na kokuruz bar kod mene.jer sam na istoj parceli jedan dio testirao,znaci na jednom djelu nisam uooce spricao na drugom sam jeanput a na trecem dvaput I to se vidi jako razlika,jedino je malo zaj...... sa time.lakse bacati rasipacem.iako mislim da je bolji ucinak preko lista direktno.
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Ja sam isto sa feritnom,i vidi se učinak 100%
I kako kažeš,vidi se razlike gdje je manje a gdje je više
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Sa fertinom - R špricam drugu godinu i zadovoljan sam. Neki su špricali sa bioflexom i slavolom ali nema takov učinak kao fertina ili mi se samo čini.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
A ckoja je točna svrha fertine? čuo sam da dosta znači al nije mi jasan učinak i na kaj djeluje?
 

damirpolgar

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
465
A ckoja je točna svrha fertine? čuo sam da dosta znači al nije mi jasan učinak i na kaj djeleuje?
Učinak fantastičan,koji sam kukuruz prihranio Fertinom R,(3 l na 100 l vode) nema ni kukuruzne zlatice-nije samo uvozno dobro.Išo bi još jednom sa prihranom,ali je preraso.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh