• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetvospremači

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Evo mog spremača, juče kupljen. Koeckerling od 2.5m sa jednim redom valjaka, vući će ga Hurlimann H-350 sa 62 ili 65KS i prednjom vučom, valjda mu neće biti teško.

http://tinypic.com/m/f9gh7k/3

Prvi redi opruga je malo lošiji ali nisu ovoliko savijene kako se vidi na slici, spremač je mnogo težak naprijed pa se vrate u gotovo pravilna oblik kada se podigne prednji kraj.

Zanima me vaše mišljenje, dal bih mu treba praviti točkove naprijed, po jedan na svaki čošak? Bitno mi je da ne ide previše duboko kako bih sačuvao vlagu, dakle maksimalna dubina spremanja će biti dubina sijanja - nikako dublje od 7cm za kukuruz.

Planirao sam kupiti RD do sjetve ali nakon što sam pročitao sve teme o njima na ovih 4-5 domaćih foruma odustao sam. Obišao sam neke prodavce ovdje, cijene su oko 1250-2000 evra za 2.5m ali 99% ih je jednom nogom u grobu. Poučen iskustvima drugih sa foruma, pregledao sam luftove i opšte stanje i svaka koju sam gledao je bila mnogo, al bas mnogo pohabana - havarija je dakle programirana. Razmislio sam i zaista mi se ne isplatni davati toliko novac za mašinu koja će se sigurno pokvariti u narednih godinu-dvije (ako ne i prije). Stoga sam odustao od RD i sasvim slučajno naišao na ovaj spremač te ga kupio jako povoljno. Ima tu i tamo ponešto da se sredi i udesi, valjak je na oprugama ali dvije fale, jedna motika fali i to je to, ništa što za desetak evra ne može da se sredi.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovako na prvi pogled ne izgleda loše, zamjeni sve što treba, ak ti se S opruge čine loše stavi nove, noževe dolje stavi nve obavezno ak treba, provjeri ležajeve na valjku, moguče čak da su i drveni, ak treba zamjeni.
Ja kotače nebi pravio gore, podesiš dubinu na top linku i samo gas i gas, što brže ideš, bolje ti pripremi :)
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
ove godine kad sam pripremao za kukuruz sjetvospremačom, radio sam sa njim na 8-10 cm dubine rade. na svim zemljama je prethodno bila zatvorena zimska brazda gredom. dal je to dovoljna dubina obrade za kukuruz?
 
B

Bobo

Guest
I preduboko. Kukuruz se sije na 6-7cm i dubina rada sjetvospremaca treba ici na dubinu sjetve. Tako da sjeme sjedne na tvrdo gdje ce pustiti zile a da kroz mekanu rastresenu zemlju dobiva kisik i da se lakse biljka probija i brze nice.
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
sjetvospremač

Zetor 5245 koju širinu sjetvospremača preporučate s tim da je zemlja teška i ima li tko za prodat:(
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Trebam onoviti 15 komada S-opruga, gdje su najpovoljnije? Na nekima trebam samo probjenit nozeve na vrhu. U Bj su nesto oko 90kn komad kompletan.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Pročitao sam temu i vidim da postoje male S opruge i velike kao i ravne,pa klinovi.Ne znam u čemu je razlika i koje bolje pripreme zemlju na dubinu 10-15 cm.I da,koliko bi sjetvospremač smio biti širok sa pojedinim oprugama ili klinovima za traktor 80 Ks (Fiat 80-90)ako je u pitanju malo teža zemlja.
Zahvaljujem unaprijed.:rolleyess:
 
Posljednje uređivanje:

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Trebam onoviti 15 komada S-opruga, gdje su najpovoljnije? Na nekima trebam samo probjenit nozeve na vrhu. U Bj su nesto oko 90kn komad kompletan.

To i meni treba, za imt-ov sjetvospremač! A gdje si ti gledao u bj?
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Pročitao sam temu i vidim da postoje male S opruge i velike kao i ravne,pa klinovi.Ne znam u čemu je razlika i koje bolje pripreme zemlju na dubinu 10-15 cm.I da,koliko bi sjetvospremač smio biti širok sa pojedinim oprugama ili klinovima za traktor 80 Ks (Fiat 80-90)ako je u pitanju malo teža zemlja.
Zahvaljujem unaprijed.:rolleyess:

Zna li netko? Možda sam malo dosadan,ali trebalo bi nešto odlučiti i kupiti,a nemam pojma o tim strojevima.
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ajde netko.....

Na 1m širine sjetvospremača oko 10opruga ide,običnih S velikih..

Male opruge su za pliču i finiju obradu..

Ne vidim svrhe zašto radit 10-15cm sa sjetvospremačem?*
Za 80ks bi bilo taman 3m..
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Na 1m širine sjetvospremača oko 10opruga ide,običnih S velikih..

Male opruge su za pliču i finiju obradu..

Ne vidim svrhe zašto radit 10-15cm sa sjetvospremačem?*
Za 80ks bi bilo taman 3m..

Sa sjetvospremačem bi zatvarao brazdu,i poravnao prije upotrebe freze gredičara u povrtlarstvu.10-15 cm bi bilo dovoljno prije sadnje kupusnjača,a išlo bi brže nego RD.
Kakav učinak imaju klinovi kao na običnim i teškim drljačama i koje bi se najmanje trošilo na težoj zemlji?
 

toni93

Novi član
Tu od
16 Ožu 2012
Poruka
3
ja imam drljače šta je bolje za pripremu tla prije sjetve
drljače ili sjetvospremač i koja je razlika
 

Najnoviji postovi

Na vrh