• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetvospremači

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Pročitao sam temu i vidim da postoje male S opruge i velike kao i ravne,pa klinovi.Ne znam u čemu je razlika i koje bolje pripreme zemlju na dubinu 10-15 cm.I da,koliko bi sjetvospremač smio biti širok sa pojedinim oprugama ili klinovima za traktor 80 Ks (Fiat 80-90)ako je u pitanju malo teža zemlja.
Zahvaljujem unaprijed.:rolleyess:

Kolega evo ovo je sa fiksnim velikim S oprugama ( ili jednostavnije zvano pačje noge )


Ovo je izvedba sa fiksnim velikim S oprugama koje su kako se vidi fiksirane na ramu ,samo razmještanje radnih organa je tako da nema neobrađenog zemljišta uslijed rada. Naravno svatko može razmjestiti kako hoće ili po potrebi dodati i skinuti radne organe. Ovi radni organi uslijed nižih radnih brzina vibriraje i izbacuju korov zajedno sa korijenom na površinu. Što se tiče radne dubine sa ovime možeš postići veću radnu dubinu od ostalih izvedbi .Ako budeš išao u zimsku i izmrznutu brazdu tražena dubina ne bi trebala biti problem,opet sve ovisi o tipu zemljišta.Prvi prohod pod obvezno u nižim brzinama da se poravna.Zahvat za tvojih 80ks max 3m.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,142
zanima me šta bolje pripremi zemlju za sjetvu kukuruza sjetvospremač ili drljača sa valjkom iza iliti raukombi
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
zanima me šta bolje pripremi zemlju za sjetvu kukuruza sjetvospremač ili drljača sa valjkom iza iliti raukombi

ono što imaš to najbolje pripremi,u sjetvospremač ti ulazi i taj ,,tkz ,, Rau kombi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovisi kakve drljače, ako imate onakve starinske lagane, manite se toga.
Prave teške drljače po meni naprave isti posao kao i sjetvospremač, pa kako kome više paše!
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
A je li bi Torpedo 45 KS mogao u podravskoj zemlji dobro radit sa sjetvospremačom od 2 m i dva valjka iza?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Radi on i sa 2.5 metra

Ma i sa 6 metara....ne pričaj gluposti.
Za sjetvospremač treba brzina, a 45 ks i 2,5m s duplim valjcima neide, to se jedva vuče po zemlji.:icon_toilet:

A je li bi Torpedo 45 KS mogao u podravskoj zemlji dobro radit sa sjetvospremačom od 2 m i dva valjka iza?
Za Torpedo 45 može 2 m ali s jednim valjkom, s dva je dosta duži i bude mu težak za nositi.
Radije traži nešto od 170-180 cm i stavi mu iza dva reda valjaka i možeš ga nositi bez problem, a imat češ idealnu brzinu za pripremu!
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Ma i sa 6 metara....ne pričaj gluposti.
Za sjetvospremač treba brzina, a 45 ks i 2,5m s duplim valjcima neide, to se jedva vuče po zemlji.:icon_toilet:


Za Torpedo 45 može 2 m ali s jednim valjkom, s dva je dosta duži i bude mu težak za nositi.
Radije traži nešto od 170-180 cm i stavi mu iza dva reda valjaka i možeš ga nositi bez problem, a imat češ idealnu brzinu za pripremu!

Zetor 5245 je radio s 2.60 i super je išlo jedino neznam kolko je torpedo težak
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E sad si ti usporedio Zetora duplaka koji je 50 ks i malog Torpeda 45 ks, to ti je nebo i zemlja koliko razlike ima!
Velim ti iz iskustva za malog Torpeda koliko može jer ga ima bratić i znam kak i kaj traktor može!
 
B

Bobo

Guest
Moj sjetvospremac je konstrukcijski 2.40m ali nema dva valjaka federa pa valjci hbvataju 2.4 a federi 2.2. 549 ga vuce KRVAVO decki moji, KRVAVO a uvijek idem na sjetvenu dubinu a ne ko pojedinci 15cm pa ne napravis nista...

Dakle, pati se po ravnom moze za sjetvu psenice potegnuti i u 2. brzini a za soju pripremam sve u 2. uz brdo i po friskom oranju mora ici 1. brzina i dooobar gas.

Bio bi puno veseliji s 2m, ne bi ga toliko u transportu ljuljalo, ne bi hidraulik lupao kao lud a radi s njim kud i kako zelis.


Sojiste proslu jesen poorao s 3x14" da se sasulo u prasinu, idem proci sjetvospremacem toliko da gnojivo sakrijem u zemlju i sve je moralo ici u 1. i to da su ljudi iz sela dolazili gledati sta se toliko traktor pati...

Sad ima pripremiti mojih 30kj za proljetnu sjetvu i jos 25kj usluzno ;) bit ce i njemu i meni super ;) Makar da je nesretni poticaj sjeo pa da za brenu nabavim neki sjetvospremac a ovako nula bodova...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Sad ima pripremiti mojih 30kj za proljetnu sjetvu i jos 25kj usluzno ;) bit ce i njemu i meni super ;) Makar da je nesretni poticaj sjeo pa da za brenu nabavim neki sjetvospremac a ovako nula bodova...
Nebi sramota bilo vuč s 5106 taj sjetvospremač,na svašta se čovjek mora priviknut kad nema drugo..Tak da ono zašto nebi s 5106 vukao taj sjetvospremač kaj imaš??
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I to ti je zakon za proljetnu pripremu. Ako je zemlja izorana jesenas/zimus onda pogotovo nemaš potrebe za RD jer to finu promrzlu zemlju ovaj sjetvospremač rješava bez brige.

Još samo da ste mu mogli složiti dva reda valjaka, to bi bil pun pogodak!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
taj sjetvospremac koristimo vec godinama,potpuno je zamijenio tanjuracu,i jako fino radi,i u tvrdoj zemlji,samo treba brzine.bil je 220cm,onda se stari valjak vec sav polomio i svinuo pa mi je prijatelj napravio novi prosle sezone i pokazal se dobar u sitnjenju zemlje. to cudo je robusno i tesko ko sam vrag,jedva ga dvojica dignemo i premjestimo. zetora 5011 je i taj dizao,a kamoli jos jedan takav. :icon_eyes:
sad smo ga prosirili na 2.5m,pojacali,ima ukupno 29 opruga,malo obojali... 6340 se mora igrati s njim,sluzil bude za zatvaranje brazde,i na parcelama gdje se sade presadnice da svako malo proletim radi korova,posto su one prazne do polovice 6.mj.
rd ipak bude dosla,bas za te presadnice i pogotovo krumpir gdje treba dubina koju s njim nebrem postici,makar ima visoke opruge.
inace sam isprobao s zetorom 2,5m eberhardt rotobranu i nosi i tera ju bez problema.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh