• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Kad vidim da je dal žmigavac, zatrubim mu i ubrzam da me ne hebe 100metri do slijedeće stanice :D:

Šalim se. U redu ga je pustiti, ali mrzim kad si to pravo uzimaju na silu.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Fućkaš bus. Mene je uvijek više strah pješaka ispred busa.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Da, to je najopasnije... Prije nekoliko godina(ne sjecam se sad tocno) je tak covek na Markuševeckoj cesti zagazil pješaka.. Tam bus stane na cesti jer nema ugibališta. Majstor s autom je onak u šusu obilazl bus(to može samo budala) a pješak mu izletil ispred busa i TRASSSSS...

Isto kao i kad ti iz dvorišta pred auto izleti lopta, odmah kociš jer znaš da je velika vjerojatnost da za njom izleti i klinjo..
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,373
Oficir red je (nisam siguran, al mislim da je i zakon) pustiti bus da se ukljuci u promet, uz uvjet da bus ima lijevi zmigavac, jer kako Dado kaze ipak imaju nekakav vozni red.
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Ista stvar se desila prije 2-3 godine u Brodu, autobus stao na pješačkom da pusti pješaka, a lik iza vozio ženu u trudovima na porod, obilazio bus i ubije pješaka

Poslano sa mog LG-H525n koristeći Tapatalk
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Da se nezamarate s autobusima i njihovom ili vašom prednošću. Kao i kod onog skretanja i pretjecanja...oba će dobiti po džepu u slučaju sudara. UKLJUČIVANJE U PROMET
Članak 45.
(1) Vozač koji se vozilom uključuje u promet na cesti ili drugoj prometnoj površini (izlazak vozila iz garaže, dvorišta, parkirališta, stajališta, s površine na kojoj se ne obavlja promet vozila ili s drugih sličnih površina) dužan je propustiti sva vozila i pješake koji se kreću cestom, odnosno prometnom površinom na koju se uključuje.
(2) Vozač koji se vozilom sa zemljane ceste, gradilišta i sličnih površina uključuje na cestu sa suvremenim kolničkim zastorom obvezno mora zaustaviti vozilo i ukloniti blato s kotača.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, za vrijeme vožnje u naselju, vozač je dužan tramvaju ili autobusu javnoga gradskog prijevoza putnika ili posebno obilježenom autobusu kojim se organizirano prevoze djeca, ako je to moguće učiniti bez ugrožavanja ili ometanja prometa (naglo kočenje, znatno usporenje i sl.), omogućiti uključivanje u promet kad ta vozila izlaze sa stajališta ili ugibališta koje se nalazi izvan kolnika, odnosno s proširenja prometne trake koja služi za stajalište.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji pri uključivanju u promet postupi suprotno odredbama stavka 1. i 3. ovoga članka.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji pri uključivanju u promet postupi suprotno odredbama stavka 2. ovoga članka.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
Npr. gradski autobusi u Rijeci imaju prednost kad se uključuju u promet s stajališta. Ti autobusi imaju na zadnjoj strani znak "STOP" u slučaju izlaženja sa stajališta (naravno da kad kreće treba dati žmigavac i onaj koji je iza njega treba ga propustiti).:icon_rolleyes:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
To nije znak već obavjest.

Dužan da, ali ne pod svaku cijenu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je lijepo vam je kolega stavio članak,i to smo učili u školi.
One naljepnice lijepe lakireri u garaži kao obavijest,a to nije ni zakon ni pravilo poštivanja.
Autobus sa svojim voznim redom ne kasni niti če se išta desit ako kasni,a kad se desi udes zbog oduzimanja prednosti onda bu mogel kasniti,ustvari opče ne doč na odredište!

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,726
Polago sam prošle godine C -kategoriju.
Riječi istruktora su bile, ako ako autobus izlazi sa stajališta, a ja dolazim i nemogu se sigurno zaustaviti onda mogu produžiti i nisam napravio prekršaj.
Vozač busa će to primjetiti i propustit će me.
To stoji i u zakonu kako je @bhorv napisao.
Ako sa na dovoljnoj udaljenosti da se mogu sigurno zaustaviti, onda moram stati i propustiti autobus.
Sve je stvar procjene.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Sudeči po napisanom izgleda da je izazov biti vozač busa, a naročito na gradskoj liniji.
Moraš pazit na onog ispred sebe, na onog iza sebe, čekat da se makne sivonja koji je samo pristal da nekog pusti van baš na ugibalištu za bus ili autobusnoj stanici, vodit brigu u stoci koju voziš, dugačak si a ostali sudionici to ne kontaju.... a jos ti i gazda stoji za vratom jer nisi točan.
Krvava korica kruha, a vjerujem da ni ovima na međugradskoj nije puno bolje.
Možda odakle iskoči Zokii pa da čujemo kak to u praksi izgleda.

Ja kad sam polagal obavezno je bilo stati iza busa koji je stal, u to vreme na cesti, ako je on imal upaljen lijevi žmigavac i pričekati da on krene.
Večina šofera je upalilo desni, stalo i kad je otvaralo vrata odmah palilo lijevi žmigavac. To su radili baš radi budala (da im pokušaju spasiti ludaru) koji su ko muhe bez glave pretrčavali cestu s prednje strane busa.
Od tud i pravilo da bus treba propustiti.

Danas je situacija malo drugačija jer su napravljena ugibališta pa je takvih neseča puno manje mada još uvjek busevi stanu po koje kakvim vukojebinama koje kud, pri svakoj hiži.

Ja ga isto ne volim vidjeti pred sobom radi smanjene vidljivosti ali nije se loše voziti za njim. Oni se voze bolje nego mnogi šoferi.
Ako mi baš smeta lako ga prestignem ili stanem da on ode svojim putem.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a školski bus?
bus koji stane na cesti jer nema ugibališta se ne smije zaobilaziti ni da je isperkidana 100 km ispred .

a kaj je u americi gdje znak stop izleti van gabarita ,? ....bus treba propustiti, točka
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,355
Jest, jest ,,, i ja sam bio nekih osam ljet vozač gradskog busa,,,
Samo migavac i izbacim njušku busa na traku,, pa ti baja lupaj,, ja podignem samo noge...:8)::8):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
a školski bus?
bus koji stane na cesti jer nema ugibališta se ne smije zaobilaziti ni da je isperkidana 100 km ispred .

....bus treba propustiti, točka
U potpunosti se slažem.

ps. Kaj nije trebalo pisati na kraju amen :icon_wink:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Sve je već rečeno ali nije ono najbitnije , vozači buseva često ZLOupotrebljavaju svoje pravo pa bubaju lijevi žmigavac i uključuju se ne gledajući iza sebe dali je već neko započeo radnju obilaska (odnosno prolaska pored busa) pa se nemože sigurno i bezbijedno zaustaviti te mu zakon daje pravo prvenstva u odnosu na bus.
Tu je po meni najveći nesporazum.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sve je to super i divno i krasno,ali ako postoji ugibalište u kojem je bus,on nesmije krenut ako nije siguran da je iza njega čisto ili ako je auto,da je na pristojnoj udaljenosti da se uspije normalno zaustaviti da bi vozač busa krenuo nazad na promrtnicu,sve ostalo je oduzimanje prednosti.
A stajanje na cesti bilo kojeg vozila sa desnim žmigavcem se zna kako ga se obilazi.
Ako upali lijevi nema obilaženje i to je 1/1.
A ostala naklapanja i budalaštine su budalaštine,jer kad dođe striček u svjetloplavoj izlizanoj majčici s kragnom i kapom na glavi bu rekel svoju zadnju riječ,a na sudu se budete natezali dalje...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
U svakom slučaju bus je bolje propustiti - sačekati u situaciji kad je u ugibalištu, putnici silaze - ulaze i dok krene. U tom slučaju se umanjuje mogućnost da se bus naglo uključuje u promet (pa da ga ne ogrebeš :(angel):), da ti neki od putnika na izađe ispred - iza busa na kolnik itd...
Kad bus obavi sve prethodno navedene radnje i krene onda ga se može pretjecati (kad za to budu stečeni uvjeti).:cool:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Sve je to super i divno i krasno,ali ako postoji ugibalište u kojem je bus,on nesmije krenut ako nije siguran da je iza njega čisto ili ako je auto,da je na pristojnoj udaljenosti da se uspije normalno zaustaviti
Sad mi ništ nije jasno, par postova prije si jedno pisal a sad drugo.
Barem meni tak ispada iz ovog posta.

Ispada da ipak treba propustiti bus ali vozač busa mora procjeniti dali bu ovaj iza imal vremena stati. Pitanje je jel vozač iza misli stati, a to vozać busa ne može procjeniti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh