• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Kako to misliš: "na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme"?
Takvo nešto se može desiti prilikom punjenja akumulatora van vozila ali prilikom pražnjena neznam baš :scratch Ili ovaj "kratak" spoj i nije bio baš tako kratak pa je zbog dužeg pražnjena prevelikom strujom (više od 500 A) došlo do pregrijavanja akumulatora, što je mislim ipak manje vjerovatno.
Nekako mi sve vuče na fabričku grešku, ako je akumulator stvarno bio nov i pod garancijom onda bi ga trebao pokušati reklamirati.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Nemam sta lagat, iste stotinke kad je cekic pao na kleme akumulator je eksplodirao,garanciju je imao al nismo reklamirali kad smo bili uvjereni da sam ja kriv posto sam napravio kratki spoj. Eno ga neki dan zavrsio na otpadu.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
steta je,kako nije...nebi ni puknio da nije bio nov iz trgovine jos ga kuci stavili pola sata na punjac,mislim da je bio oko 140Ah, iste stotinke je ekplodirao kad je cekic pao na kleme...nisam nista cuo 3 dana :mrgreen:


Ovo bi moglo biti uzrok ali samo ako je punjenje trajalo duže od pola sata ili je punjač jači od 15 A, te ako si ga odmah "sa punjača" nosio montirati. Ako je poslije punjenja bez priključenog punjača stajao bar pola sata onda je lako moguće da je fabrička greška.
Inače se prilikom punjena kad ćelije intenzivno "ključaju" razvija lako zapaljiv i eksplozivan plin, pa varnica može biti uzrok eksplozije. Ali ako se akumulator ostavi da malo "odleži", pola sata do sat, tako da se "ključanje" smiri tad više ne postoji opasnost od eksplozije. Inače, nov akumulator iz trgovine nema potrebe puniti.
garanciju je imao al nismo reklamirali kad smo bili uvjereni da sam ja kriv posto sam napravio kratki spoj.
Možda si ipak trebao pokušati sa reklamacijom pa ako prođe -prođe...
Eno ga neki dan zavrsio na otpadu.
E jebi ga! :blackeye:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
nije bas odlezao poslje punjenja, mozda 10 min...sta bi se dogodilo da nije punjen
ili da je odlezao,a da se dogodio kratki spoj?
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
mi smo na praksi palili kamion preko viljuškara...normalno 24v...i profi velki kabli...upalili kamion i frend je skidal kablove sa kamiona i spojil ih je...momentalno su se kleme zavarile i držale su se jedno cca 10-ak sekundi dok nisam otkopčil s viljuškara kablove...i ništa se nije desilo
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Nov akumulator iz trgovine je dovoljn pun za start motora, tako da ga nije potrebno prethodno puniti. A ako je toliko prazan da nemože pokrenuti alneser onda je neispravan i moraš ga reklamirati a ne puniti! Naime dužim stajanjem ispražnjenog akumulatora dolazi do teškog i gotovo nepopravljivog oštećenja ploča u ćelijama.

nije bas odlezao poslje punjenja, mozda 10 min...sta bi se dogodilo da nije punjen
ili da je odlezao,a da se dogodio kratki spoj?



Ništa, dogodio bi se samo kratak spoj.

Inače kod spajanja akumulatora u vozilu da bi izbjegao kratak spoj uvijek prvo stavljaj i steži + klemu a tek onda -. Kod vađenja akumulatora radi obrnutim redoslijedom, znači prvo skidaj - pa onda +.
mi smo na praksi palili kamion preko viljuškara...normalno 24v...i profi velki kabli...upalili kamion i frend je skidal kablove sa kamiona i spojil ih je...momentalno su se kleme zavarile i držale su se jedno cca 10-ak sekundi dok nisam otkopčil s viljuškara kablove...i ništa se nije desilo

Taj spoj sa kliještima kablova nema puno veze sa ovim slučajem jer se desio "daleko" od akumulatora. NEWHOLLAND je napravio kratak spoj direktno na klemama akumulatora pa je vrlo vjerovatno varnica izazvala paljenje plina i eksploziju.
Da je i on kojim slučajem na svom akumulatoru izazvao kratak spoj kablovima daleko od akumulatora ništa se nebi desilo, tek pokoja varnica.
Jer uzrok eksplozije nije kratak spoj nego varnica u neposrednoj blizini akumulatora, da je slučajno palio cigaretu vrlo blizo akumulatora isto bi se desilo.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Naime dužim stajanjem ispražnjenog akumulatora dolazi do teškog i gotovo nepopravljivog oštećenja ploča u ćelijama.
A ja bi se dogodilo da ga bez kiseline (ali totalno suhog) ostaviš na punjaču preko noči?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Vjerovatno se nebi dogodilo ništa. Nebi bilo ni punjenja jer nema elektrolita koji bi provodio struju.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Vjerovatno se nebi dogodilo ništa. Nebi bilo ni punjenja jer nema elektrolita koji bi provodio struju.

Eventualne deformacije čelija sve do međusobnog spoja, odnosno stvarnja kratkog spoja i onesposobljenja akumulatora (ukoliko je došlo do kratkog spoja) ili smanjenja kapaciteta istog, ukoliko nije došlo do kratkog spoja nego samo do blagih deformacija čelija.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
A ja bi se dogodilo da ga bez kiseline (ali totalno suhog) ostaviš na punjaču preko noči?
Eventualne deformacije čelija sve do međusobnog spoja, odnosno stvarnja kratkog spoja i onesposobljenja akumulatora (ukoliko je došlo do kratkog spoja) ili smanjenja kapaciteta istog, ukoliko nije došlo do kratkog spoja nego samo do blagih deformacija čelija.
muhaničar je napomenuo" totalno suhog"! Totalno suv i ispravan akumulator ne daje niti prima struju jer nema elektrolita (H2SO4 + H2O) koji bi stupio u hemijsku reakciju sa pločama, odnosno koji bi provodio struju između ploča + pola (olovonog superoksida PbO2) i ploča - pola (čistog olova Pb)

Do deformacije ploča dolazi: ako se akumulator puni većom strujom od normalne (1/10 kapaciteta), ako u akumulatoru nema dovoljno elektrolita ili se tokom punjenja pregrije (>50 °C)

Stavljanjem potpuno suhog akumulatora na punjač neće se ništa dogoditi.

Kratak spoj unutar akumulatora može nastati iz više razloga a najčešći je prekomjerno ispadanje mase sa ploča i njeno taloženje na dnu. Takav akumulator ima manji kapacitet zbog unutrašnjeg samo-pražnjenja i ima manji unutrašnji otpor.
Do smanjenja kapaciteta može doći i usljed sulfatacije ploča, (stvaranje na pločama sloja olovonog sulfata PbSO4). A nastaje: dužim stajanjem praznog akumulatora ili predubokim pražnjenjem akumulatora (ispod 10,8 V) i takav akumulator ima povećan unutrašnji otpor.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
steta je,kako nije...nebi ni puknio da nije bio nov iz trgovine jos ga kuci stavili pola sata na punjac,mislim da je bio oko 140Ah, iste stotinke je ekplodirao kad je cekic pao na kleme...nisam nista cuo 3 dana :mrgreen:

A koliki je bio cekic :scratch
Mozda je to uzrok pucanja
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
mislim 300 grama :D ima veze samo sto je spojio kleme,puknio je ispod gornjeg 'poklopca' sirine jedno 20 cm sreca sa strane nasuprot mene inace bi me zalio kiselinom,al i ovako me dosta
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
mislim 300 grama :D ima veze samo sto je spojio kleme,puknio je ispod gornjeg 'poklopca' sirine jedno 20 cm sreca sa strane nasuprot mene inace bi me zalio kiselinom,al i ovako me dosta

imas vise srece neg pameti,dobro da te nije u oči pošpricalo
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
mislim 300 grama :D ima veze samo sto je spojio kleme,puknio je ispod gornjeg 'poklopca' sirine jedno 20 cm sreca sa strane nasuprot mene inace bi me zalio kiselinom,al i ovako me dosta

Jel to bio Munjin akumulator?
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Zasto pitas? Puknio bi vjerovatno svaki u toj situaciji,ovaj je bar najjeftiniji :D

nije to, neg su općenito u banani i kratak im je vijek trajanja, na iemteju mi je umro nakon mj i pol, nosili ga na ispitivanje, dobio sam drugi, ali već 3. zimu nije mogao upaliti, a na autu je izdržao 4, loši su, nije ni čudno da se takve stvari dešavaju.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
nije to, neg su općenito u banani i kratak im je vijek trajanja, na iemteju mi je umro nakon mj i pol, nosili ga na ispitivanje, dobio sam drugi, ali već 3. zimu nije mogao upaliti, a na autu je izdržao 4, loši su, nije ni čudno da se takve stvari dešavaju.

ee to je točno...kolega na hollandu 100 konja stavil ga ovo proljeće i već sad neće upalit
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
nekad su munjini bili pojam kvalitete,u ex jugi,ja sam kupio u Frišu u Krizevcima i neki dan sam ga malo dopunio s kiselinom i stavio na punjač
pokazao se odlican
 

Najnoviji postovi

Na vrh