• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,702
Duga je zima. Sad svi lagano kotace dolje i u pregled rukavaca. Imam 6 prikolica sa 11 osovina tj. 22 rukavca. Sve su redovno u pretovaru.
Kad bi svi proizvodaci postovali vlastite deklaracije nitko nebi davao recimo 2x vise novca za isti proizvod.
Između ovih tvojih redova se može sad svašta pročitati.
Upoznao sam puno tvojih istomišljenika, jako puno. Prije ili poslije, svi su oni ubirali plodove svoje pameti, ne bi ja dalje.
Ako je tvoj savjet: ljudi nemojte održavati ništa, zapustite sve i vozite svoje ruske rulete, ja tu ne mogu ama baš ništa. Svako je kovač svoje sreče.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
OK dao si svoj savjet.
Dopusti mi jedno pitanje: da li si dovršio "problematiku" ugradnje prednjeg pogona na tvoj privatni traktor, te je sve sad "normalno" na registraciji?
Tehniči napravljeno 1996.
Legalno nije. I nije više registriran.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,702
Tehniči napravljeno 1996.
Legalno nije. I nije više registriran.
Eto vidiš.
Hajde da se zapitamo: imamo li zaista pravo u javnom prostoru, kamo valjda spada i ovakav forum, ljudima davati površne i krive savjete?
Nemamo.
Daj molim te samo ispravan savjet čovjeku, a ne nelegalan, opasan i slično. Pa ne mora svaki savjet biti "grad na ledu", improvizacija i slično. Poznavao sam te kao stručnjaka, a ne "improvizatora, muljatora itd."?!

Nije mi do svađe s tobom, ili bilo s kime, hajdmo malo pošteno, molim te.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Slažem se. Nisam improvizator, već mi je onog "legalnog dijela" jednostavno previše.
Improvizirati (zakrpati) i riješiti problem na tehnički ispravan (legalno?) način nisu iste stvari.
Napisal sam tehnički korektno rješenje, no nije legalno.
Legalno je na mjestu puknutog rukavca napraviti novog i zavariti ga na staru, postojeću osovinu. Osovina popravljena, forma zadovoljena (ostal je isti broj osovine). Jesmo li napravili nekaj sigurnijim? Možda, možda ne.

Odustal sam radi nedostka razumijevanja i volje za suradnjom druge strane. Štopali su me na svakom koraku, pa sam jednostavno digel ruke.
Ako u jednom danu tehnički riješiš problem, trebaju ti mjeseci za dokumentaciju i otklanjanje "papirnatih problema", a da o vremenu i količini novaca, ne govorimo. Znam da si to prešel, ali ja jednostavno nemam strpljenja, niti dara u pisanju elaborata. Nažalost.
Nije li to sve postalo nakaradno? Propisi sve strožiji, komponente sve lošije i skuplje.

U vrijeme kad si bil samograditelj, dopeljal si sklepanu auto prikolicu na atest u lokalnu STP. Oni su ti lijepo rekli kaj treba popraviti, doraditi, promijeniti...to si napravil i riješil problem. I danas se takve voze...
A danas nemreš niš bez papira i dokumentacije, a da konačni proizvod na kraju nitko ni ne pogleda.

Koji je zaključak? Nisam legalist, nažalost.
Povlačim se iz rasprave, nek gazda sam odluči kaj bu napravil.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@plus,​

u mnogim stvarima se slažem s tobom u potpunosti. U ovom slučaju popuno te podržavam u stavu da drugima ne smijemo davati savjete, prihvaćanjem kojih se mogu naći u problemima.
Ali, uvjijek se pojavi onaj nesretni ali.
Prijedlog kolege ZJ-a gotovo sigurno tehnički rješava problem, ali ne i pravno, ako se ne može legalizirati. Vjerojatno bi se moglo legalizirati, barem mi tako nalaže logika, ako zamjenska osovina ima tvorničku pločicu s oznakom nosivosti i brojem atesta.
Ugradnja jedne dovoljno jake osovine umjesto dvije nikako nije dobro rješenje jer se kod istog tereta mijenja naprezanje u šasiji. Možda bi nilo ok, ali možda i ne bi. Fifti, fifti.
P.S.
Dok sam pisal, ZJ je obrazložil svoje prijašnje postove.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,702
ZJ i ja se kao i ti povlačim iz daljnje rasprave. Neka bude mir.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Slažem se. Nisam improvizator, već mi je onog "legalnog dijela" jednostavno previše.
Improvizirati (zakrpati) i riješiti problem na tehnički ispravan (legalno?) način nisu iste stvari.
Napisal sam tehnički korektno rješenje, no nije legalno.
Legalno je na mjestu puknutog rukavca napraviti novog i zavariti ga na staru, postojeću osovinu. Osovina popravljena, forma zadovoljena (ostal je isti broj osovine). Jesmo li napravili nekaj sigurnijim? Možda, možda ne.

Odustal sam radi nedostka razumijevanja i volje za suradnjom druge strane. Štopali su me na svakom koraku, pa sam jednostavno digel ruke.
Ako u jednom danu tehnički riješiš problem, trebaju ti mjeseci za dokumentaciju i otklanjanje "papirnatih problema", a da o vremenu i količini novaca, ne govorimo. Znam da si to prešel, ali ja jednostavno nemam strpljenja, niti dara u pisanju elaborata. Nažalost.
Nije li to sve postalo nakaradno? Propisi sve strožiji, komponente sve lošije i skuplje.

U vrijeme kad si bil samograditelj, dopeljal si sklepanu auto prikolicu na atest u lokalnu STP. Oni su ti lijepo rekli kaj treba popraviti, doraditi, promijeniti...to si napravil i riješil problem. I danas se takve voze...
A danas nemreš niš bez papira i dokumentacije, a da konačni proizvod na kraju nitko ni ne pogleda.

Koji je zaključak? Nisam legalist, nažalost.
Povlačim se iz rasprave, nek gazda sam odluči kaj bu napravil.
U životu, u praksi je to tak, za jebenu papirologiju potrošiš više i vremena i više novaca, od vremena za popravak i novca za sam popravak..... Službenik gleda papir a ne gleda da ta skuplja nova osovina je g.. i k... c, od osovine.......
 
  • Tužno
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Č.4732 ili Č.4320 ili Č.1530/1532 po JUS-u.
Od prvog materijala su osovine na željezničkim vozilima ;)
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Hvala ZJ
Mislil sam si da je 4732.
A da li bi ga trebalo još i termički obraditi?
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,928
Može se kalit, ali obavezno popustit. Onda se postigne velika žilavost..
Na koje stupnjeve znat će majstor..
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Hvala ZJ
Mislil sam si da je 4732.
A da li bi ga trebalo još i termički obraditi?
Ne, jer je to niskolegirani čelik legiran kromom i molibdenom i kao takav ima već bolje mehaničke osobine, čvrstoću, žilavost i dr. To je čelik za poboljšanje, i na tom komadu je najvjerojatnije napravljena toplinska obrada poboljšanja........tako da ti svojom naknadnom toplinskom obradom možeš samo zajebat stvar .....
A i logički zašto bi išao naknadno u toplinsku obradu nakon strojne obrade osovine........pa ne budeš ju toliko pregrijal strojnom obradom....ne kužim.....
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Pa neću je pregrijati, pa zato pitam za vaše mišljenje.
U Strojoprometu mi nudi materijal 355 svjetlo vučeni, kao da je to najžilaviji koji imaju u kvadratu 60x60
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Tehnologija za Č.L.4732
Kemijski sastav osnovnih elemenata je:
0,42% C
1,0% Cr
0,2%Mo
ide i nešto Vanadija
Meko žarenje na 217 C za tvrdoću max.HB 30.
Za prečnike od 16-250 mm ide:
Granica razvlačenja od 510-885 N/mm2.
Čvrstoća od 740-1280 N/mm2.
Izduženje od 10-14%.
Kontrakcija 40-55 %.
Žilavost od 34-41 J.
Kovanje od 850-1050 C.
Meko žarenje od 680-720 C
Normalizacija od 840-880 C
Kaljenje od 830-860 C Sredstvo za kaljenje: ulje
Kaljenje od 820-850 C Sredstvo za kaljenje: voda
Otpuštanje: 540-680 C.
Upotreba ovog čelika je za statički i dinamički više opterećene dijelove vozila, mašina i motora i za djelove većih presjeka.....

Naravno ako želite ima i Č.L. 4738, Č.L.5430, Č.L.5431 baš za jako dinamički opterećene dijelove mašina,motora i vozila naročito kada se traži visoka čvrstoća i žilavost. Čvrstoća od 880-1430 N/mm2.i Žilavost od 34-48 J.
I sad recite majstoru da poštuje ove temperature i parametre, ali i to nije sve ........Ne zna majstor vrijeme predgrijavanja i progrijavanja na ovim temperaturama.........
Đaba mu i to ako majstor ne zna tehniku kaljenja i tako dalje i tako dalje
Ljudi moji za to provesti :
1. treba znanje
2. tehnika
3. iskustvo........Sretno
P.S. Ovoga nema u Krautu, pozdrav kolegama Strojarima, ali za ovakve problematike su vam nadležni Metalurzi jer im je to struka.....

Pogledajte samo koliko vam je mali interval temperature za Normalizaciju, Kaljenje i Otpuštanje 30C i da to napravite doma ............nemoguća misija bez preciznog mjerenja.........ali opet kažem ....ne znate debljine materijala koliko se koje debljine komada dugo drže na progrijavanju, imat će te preveliki odgor-cunder-oksidaciju-razugljičenje komada i škart..........
Kad bi to bilo lako onda bi to svako doma delal.......na ćumur 🤣 🤣 🤣
 
Posljednje uređivanje:

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Ako je potrebna i termička obrada, onda to nikako ne mislim doma raditi, doma bi samo napravio tokarsku obradu i onda gotovu osovinu dao na termičku obradu.
I što sad da li bude ovaj S355 dovoljno žilav i da li ga treba terimički obraditi?
 

Najnoviji postovi

Na vrh