• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Slike strojeva i radova u Alberti (Kanada)

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Recimo. Na prvoj farmi su bili odlicni uvjeti za rad ali financijski su bili slabiji i do 30% od ove druge, plus da su mi u listopadu 2019 dali rješenje za voditelja razmnožavanja (breeding unit manager) ali kako je bila premala razlika u plaći s obzirom na odgovornost odbio sam potpisati jer ja sam te dužnosti radio tri godine ali neslužbeno pa me nisu mogli pozivati na odgovornost e nakon toga su me laganini prcali i na kraju su u veljači prošle godine doveli tipa i postavili ga na to mjesto a od mene su zahtijevali da ga učim tom poslu i u međuvremenu dok on ne nauči raditi nastaviti obavljati duznosti voditelja. A on je došao sa stare farme gdje nije bilo kompjutorske ishrane a meni je i do trećine posla bilo na kompjutoru plus da smo si sami održavali stanice koje imaju pun kufer senzora i ventila. Ta farma je imala kompjuteriziranu ishranu i pračenje krmača tako da si u svakom trenutku ti mogao vidjeti u kompjutoru gdje je pojedina krmača i koliko je jela taj dan, koliko joj dodijeljena dnevna količina,koliko je do prašenja itd. A svako premještanje si prvo morao napraviti u kompjutoru pa onda fizički premjestiti krmaču

Na toj drugoj su bili dosta losi uvjeti rada ( losa ventilacija, stalno nešto nedostaje, škrt gazda) a kako sam bio sam gore svake godine sam isao na godisnji a ja si moram kupiti kartu mjesec i vise prije a ova situacija s koronom je to sve poremetila tako da mi je sve skupa dopizdilo spakirao sam kufere i odoh ja za domaju

Na prvoj farmi sam svaki dan prije odlaska obišao objekte koji su bili u mojem odjelu jer poslije podne na farmi nije bilo nikoga, ovo je video jednog takvog obilaska čekališta gdje su krmače za koje je ultrazvukom utvrđeno da su suprasne (28 do 35 dan suprasnosti) pa do uvođenja u prasilište (108 do 112 dan suprasnosti)

 

Atppt

Aktivni član
Tu od
10 Sij 2021
Poruka
257
Nekakva extra mirna genetika ili ima šta u hrani za smirivanje
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,650
Koje su to pasmine? Kaj nije durok kanadski? Makar su mi ovi blijedi za duroka
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Nekakva extra mirna genetika ili ima šta u hrani za smirivanje

Koje su to pasmine? Kaj nije durok kanadski? Makar su mi ovi blijedi za duroka

To je takva genetika, na komercijalnim farmama se ne koriste čiste pasmine već hibridi koji su zapravo F1 tj. križanci Jorkšira i Landrasa ali jorkšira i landrasa kojega su selektirale firme koje se bave time. Na toj farmi se koristi PIC genetika, na drugoj se koristi Topigs Norsvin. @ZGseljak Durok je američka pasmina ali on se kao i Piatrein i Hampshire koristi kao terminalna linija tj. za oplodnju F1 krmača a njihovi potomci su isključivo za tov, kad se bi se koristili za rasplod rezultati bi vjerojatno bili slični kao kad se sije kukuruz iz kukuružnjaka, neki super a neki koma.
Kak je radno vreme? 8vur delaš ili? Spavanje, hrana sve plaćeno? Petki, svetki, vikendi?
Sve ti ovisi firmi vlasniku itd., jedino zajedničko za sve je da u Kanadi u poljoprivredi se svi sati plačaju isto bez obzira da li se radi o prazniku, suboti, nedjelji ili prekovremenom. Na prvoj farmi se radi 9,5 sati dnevno efektivno 8,5 sati jer pauze nisu bile plačene, na drugoj mi je jedna pauza bila plačena i tamo je posao bio dezorganiziran tako da se što duže radi jer je svaka minuta bila plačena (ali po redovnoj satnici).Na prvoj farmi nismo imali plačeno prekovremeno i to je još jedan od razloga zašto nisam prihvatio poziciju voditelja jer ako treba ostati duže kao obični tehničar (ja sam bio viši tehničar ali to je isto) nisam morao ostati a kao voditelj bih morao ostati i riješiti problem a ne bi mi bilo plačeno. Na prvoj farmi sam imao slobodno svaki drugi vikend i jedan dan u tjednu tako da sam jedan tjedan radio 4 dana a jedan 6 dana, na drugoj sam radio 11 dana u cugu i onda tri dana slobodan.

Stan isto negdje imaš od firme i onda plačaš nešto manje ili rentaš. Na prvom poslu sam tri godine koristio firmin stan a onda sam s kolegom rentao dvosobni ali mi je firma subvencionirala skoro 90%. Hrana si kupuješ ali tamo su troškovi dosta manji nego u Evropi tak da je meni minimalno 2/3 plaće ostajalo nakon svih mjesečnih troškova.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
@Atppt i @ZGseljak gore sam ukratko napisao o svinjama a ako vas više zanima onda si pročitajte ovu kobasicu to je moj tekst u jednoj od svinjogojskih grupa na fejsu

"Jedan tekst o genetici koja se koristi na komercijalnim farmama. Manje više svi znaju za pasmine Veliki Jorkšir ( Large white, Edelschwein),Landras (njemacki, belgijski , danski, nizozemski, švedski itd), Durok, Pietrain i Hampshire to su uglavnom sve glavne pasmine koje se u nekom obliku koriste zakomercijalnu proizvodnju . Križanjem bilo kojih dviju cistih pasmina/rasa nastaje F1.

Za rasplod (materinsku liniju) se najviše koriste F1 Landras/Jorkšir (L/J) ili nešto manje Jorkšir/Landras (J/L) . Isto tako se manje koriste tropasminska križanja CC1 L/(L/J) ; J/(L/J) ; L/(J/L) ili J/(J/L). Za terminalne nerastove tj. za osjemenjivanje rasplodnih krmaca a njihovi potomci se koriste iskljucivo za tov koriste se pasmine Durok, Pietrain, Hampshire ili neka od njihovih kombinacija.
To su neke osnove , e sad postoje geneticke kompanije koje proizvode hibride koji su isto tako kombinacija kao gore navedeno medutim oni koriste Landras i Jorkšir koji su "proizveli" svojom vlastitom selekcijom (i to nisu nikakve nove pasmine kako neki ljudi misle ) .

Ti hibridi se koriste na komercijalnim farmama. Kako sve te kompanije daju neka svoja imena ja cu ih navesti u zagradi . Medu najvecima su PIC (Camborough 22, 29, 42, 46) Topigs Norsvin ( TN70 ) , Hendrix genetics tj. Hypor ( Matra, Libra), Danbred ( Danbred Hybrid ) , Choice Genetics ( CG36 tj. bivša Naima). Postoji još na desetke manjih od kojih poznatiji Genesus, AGC, JSR, Fastgenetics, OHYB, RA-SE ( bivši Seghers i Rattlerow ) itd . Kao terminalne pasmine se koriste iste one koje sam opisao u prvo pasusu ali takoder selektirane od tih kompanija.


Oni (hibridi) nisu nikakve super krmace koje prase u prosjeku 20 prasadi i žive 10 do 12 godina kako je jednom u nekoj od starijih grupa netko napisao. Glavni cilj hibridizacije je dobivanje vecih legala tj. 15+ živooprašenih i ujednacenost legla te 14+ zalucenih po leglu uz godišnji index prašenja 2.4 (+/- 0.1 ). E sad da bi se ostvarili takvi rezultati tim krmacama se moraju omoguciti najbolji moguci uvjeti kako ishrane tako i smještaja. Njihov potencijal je jako teško iskoristiti u uvjetima lošeg držanja i lošije ishrane pa one samim time nisu pogodne za manja gospodarstva. Njihov prosjecni vijek trajanja je 6 do 7 legala, naravno da postoje ekstremi ali ovo je prosjek kojeg cete manje više naci u brošuri bilo koje linije. "
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Kak tam ljudi kalaju drva? Sa kalačima ili sa dobrom starom sekirom? Tam su prave zime i puno drv se kuri. Imaju posebnu opremu za šumarstvo?
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Nemam ti pojma, ja sam bil u preriji i u krugu od barem 200 km nije bilo šume samo tu i tam koji šumarak s topolom i vrbom. I to su maksimalno 5 do 6 m visine i 20 cm promjera. Grijanje je isključivo na plin i struju i to su večinom nekaj poput termogena, i onda cijevima se vodi topli zrak po kuci ili stanu, starije kuce imaju centralno ali isto na plin.
 

Bernini

Novi član
Tu od
27 Lip 2021
Poruka
3
Posto ste radili u reprodukcija, jer moze detaljnije o vreme osemenavanja krmača I nazimica
 

Najnoviji postovi

Na vrh