• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pozdrav svima!
1 grad = 2.5 stepeni (vol%)
50 stepeni(vol%) = 100% alkohol

tak da ona rakija od maline 47,6:2,5= 19grada...što je sasvim lepa rakija!


Na mnogim gradomerima ima dve skale! grad i stepeni(vol) - tako da sve zavisi sa koje skale vršeno očitavanje??? možda je tu došlo do zabune...jer rakija od gore navadenih 37-50 grada...nije rakija već otrov!!!:rolleyess:

Pozdrav Joe!:mrgreen:

tako je joe.
a mislim da kad se peće rakija da ni necuri jača od 25-26 g tj,nekih 70 -tak % alkohola
a svaka čast svima na jačini rakije, al iskreno sve jače od 18 gradi ili nekih 43-44 %alkohola je previše , mislim ako več hoćeš da se ubiješ možeš to i ovako :madmana:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
he he , prije nekoliko godina imao sam u demižonima rakiju, i u jednom demižonu mi bila rakija od 24-25G, i desilo se da sam sa kolegama (nas četiri) išao na neko predavanje u orahovicu (ekskurzija:oops:), putem kući malo smo ožednili i napravili malo stanica,tako da smo kod mene stigli več lagano veseli,i sad cjelim putem pili pivo, kod mene dvojica hoće rakijicu.
zovem ženu ,daj rakiju, kaže nema . Treba natoćit
I ja onako malo veseliji, greškom zamjenim demižone i natočim ovu od 25G
a čašice mi baš dobre 0.5
i sad ova dvojica popila su 3 ili 4 čašice i:weedman:
ni sami nisu shvatili što im se desilo ( a nama sa pivom ništa ???)
 
W

wajbul

Guest
Što je stallo s šljivarstvom, evo i mene nakon dugo vremena,vadio šljive:)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
pozdrav wajbul,drago mi je što si se vratio,ma čekamo toplije dane,škare oštre,litrica puna,još da zatopli onda će biti frke od posla
koje šljive si vadio?
 
W

wajbul

Guest
pozdrav wajbul,drago mi je što si se vratio,ma čekamo toplije dane,škare oštre,litrica puna,još da zatopli onda će biti frke od posla
koje šljive si vadio?

Ma samo sam se šalio
trenutno prodajem zjake,rezidbu završio pred ovaj snijeg
čekam da sunce zagrije ali izgleda da neće skoro
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Pozdrav,
nisam voćar, bavim se drugom granom poljoprivrede.
Zanima me gdje nabaviti-kupiti kvalitetne sadnice šljiva, breskvi, trešnji i ostalih sorti voća ? Da je negdje u okolici Vrbovca.
Hvala svima na pomoći.
 
M

m123

Guest
evo da se i ja pojavim malo, na kraju, na ovaj forum sam se najviše prijavio zbog šljivarske teme
ja sam danas počeo šišanje mog voćnjaka, 400 komada jesenas posađenih, ovo im je prva rezidba, danas nisam puno radio, malo se zagrijavao, nisam imao puno vremena, ali u narednih 15 dana će mi sve pasti pod makaze, a da se pohvalim :) kupio sam i nove kukerove makaze, šišaju kao žilet :)
eto bliži se proljeće, a bogami se bliži i posao, sada treba početi udarnički

kako nisam iskusan previše u svemu ovom danas sam prvi put čuo da u prodaji ima, tako reći, vještački stajnjak, nahvalio mi ga jedan agronom, kaže da je super stvar, ima identična svojstva kao pregoreli stajski đubar, a prerađen i pakovan u vreće po 25 kila, usput nije nešto pretjerano ni skup.
jeste li se sretali sa ovim? iskustva i sugestije?
 
W

wajbul

Guest
evo da se i ja pojavim malo, na kraju, na ovaj forum sam se najviše prijavio zbog šljivarske teme
ja sam danas počeo šišanje mog voćnjaka, 400 komada jesenas posađenih, ovo im je prva rezidba, danas nisam puno radio, malo se zagrijavao, nisam imao puno vremena, ali u narednih 15 dana će mi sve pasti pod makaze, a da se pohvalim :) kupio sam i nove kukerove makaze, šišaju kao žilet :)
eto bliži se proljeće, a bogami se bliži i posao, sada treba početi udarnički

kako nisam iskusan previše u svemu ovom danas sam prvi put čuo da u prodaji ima, tako reći, vještački stajnjak, nahvalio mi ga jedan agronom, kaže da je super stvar, ima identična svojstva kao pregoreli stajski đubar, a prerađen i pakovan u vreće po 25 kila, usput nije nešto pretjerano ni skup.
jeste li se sretali sa ovim? iskustva i sugestije?

Ako si šljive posadio jesenas ,onda nemaš baš puno posla oko rezidbe,a pogotovo nemoj žuriti s rezidbom.
 
M

m123

Guest
znaš kako, s obzirom da radim puno radno vrijeme za mene je svaki posao velik :) jer vremena nikada dosta.
a to da ih ne treba puno šišati to stoji, nema puno posla, ima onih koje imaju dosta grančica pa ih terba štrickati ali takve su rijestkost.
a što se tiče žurbe, bio mi je danas agronom pa sam sa njim pričao i rekao mi je da mogu lagano početi, mada ću prvo poskidati mrežice sa voćki, a to sam mislio raditi sada za vikend a onda rezidba, gotovo je sa zimom, mislim da je više neće biti, a s obzirom da sam uvijek kratak sa vremenom, vegetacija samo što nije krenula, zato sam malo požurio.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
evo da se i ja pojavim malo, na kraju, na ovaj forum sam se najviše prijavio zbog šljivarske teme
ja sam danas počeo šišanje mog voćnjaka, 400 komada jesenas posađenih, ovo im je prva rezidba, danas nisam puno radio, malo se zagrijavao, nisam imao puno vremena, ali u narednih 15 dana će mi sve pasti pod makaze, a da se pohvalim :) kupio sam i nove kukerove makaze, šišaju kao žilet :)
eto bliži se proljeće, a bogami se bliži i posao, sada treba početi udarnički

kako nisam iskusan previše u svemu ovom danas sam prvi put čuo da u prodaji ima, tako reći, vještački stajnjak, nahvalio mi ga jedan agronom, kaže da je super stvar, ima identična svojstva kao pregoreli stajski đubar, a prerađen i pakovan u vreće po 25 kila, usput nije nešto pretjerano ni skup.
jeste li se sretali sa ovim? iskustva i sugestije?

Ako si jesenas sadio šljive ja bi ti savjetovao da režeš malo ili da nerežeš ništa , samo ih skrati na visinu koju si mislio . Odrezat uvijek možeš , a kada odrežeš više se nemože vratiti , osobito u prvih par godina , a to ti je i najbitnije kod formiranja uzgojnog oblika .
Što se tiče gnojiva za koje si pitao , to ti je tzv organsko gnojivo imaš pileće , pureće , ovčje , konjsko ... bude pakovano u manjim vrećama od 5 kg. i u većim 25- 30 kg zavisi od proizvođača . Ja sam prošle godine gnojio vinograd sa takvim gnojivom i zadovoljan sam . 100 kg organskog gnojiva zamjenjuje 500 kg stajnjaka . Tako mi je rekao prodavač kada sam kupovao .
 
M

m123

Guest
tako je i meni rekao za to gnojivo, i po nekoj mojoj računici uopšte ne dođe skupo, s obzirom da mnogi seljaci zacjene stajnjak kao da je od zlata, a i sve manje drže stoku, barem kod mene, pa je i poteško pronaći kvalitetan stajnjak, vjerovatno ću se i ja prebaciti na taj kupovni, ako ništa, ne moram kičmu polomiti dok natovarim prikolicu stajnjaka :)
hvala ti na savjetima za rezidbu, tako nešto ću i raditi, najveći rezovi će biti oni na prekraćivanju, ostalo pomalo, samo ono što je neophodno, možda se sjetim i uslikati :)
 
W

wajbul

Guest
Ako si jesenas sadio šljive ja bi ti savjetovao da režeš malo ili da nerežeš ništa , samo ih skrati na visinu koju si mislio . Odrezat uvijek možeš , a kada odrežeš više se nemože vratiti , osobito u prvih par godina , a to ti je i najbitnije kod formiranja uzgojnog oblika .
Što se tiče gnojiva za koje si pitao , to ti je tzv organsko gnojivo imaš pileće , pureće , ovčje , konjsko ... bude pakovano u manjim vrećama od 5 kg. i u većim 25- 30 kg zavisi od proizvođača . Ja sam prošle godine gnojio vinograd sa takvim gnojivom i zadovoljan sam . 100 kg organskog gnojiva zamjenjuje 500 kg stajnjaka . Tako mi je rekao prodavač kada sam kupovao .

Koja je cijena tog gnojiva ?
 
W

wajbul

Guest
Rezidbu možeš izvršiti i kad pupuvi krenu,jer onda najbolje vidiš što radiš.
Ako ima prijevremenih grančica na visini gdje počima krošnje,nemoj ih ostranjivati.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
mislim da je u pitanju veći omjer,oko 2000 tone tog organskog ili 40 tona stajskog po hektaru. s time da nije to baš isto ali je dosta dobra stvar. cijena ti je otprilike 50kg je 90 kune,mješano konjsko i goveđe.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pa negdje oko 60 kn , e sad zavis koje kupuješ i naravno od kod kojeg trgovca

Žuti prijatelju kilogram organskog gnojiva ide na 5 m2 na ha ide dvije tone organskog ako ide 40t stajnjaka izračunaj omjer a po cjeni stajnjak i organsko je isto i vreća od 25 kg organskog kokošjeg koje je i najjače košta 45 kn.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Žuti prijatelju kilogram organskog gnojiva ide na 5 m2 na ha ide dvije tone organskog ako ide 40t stajnjaka izračunaj omjer a po cjeni stajnjak i organsko je isto i vreća od 25 kg organskog kokošjeg koje je i najjače košta 45 kn.

Ma ok sve štima ... ja sam samo napisao ono što mi je trgovac rekao ( trgovačka posla ) kada sam prvi puta to kupovao . Nisam ja sad išao računati dali je to tako ili ne .
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ma ok sve štima ... ja sam samo napisao ono što mi je trgovac rekao ( trgovačka posla ) kada sam prvi puta to kupovao . Nisam ja sad išao računati dali je to tako ili ne .

Svima bi preporučio da izbace stajnjak iz upotrebe a da uzmu organsko gnojivo za voćke ide konjso ili mješano goveđe i konjsko a za povrće ide pileće. Dobro su mi poznate trgovačke smicalice i nagovaranja ali u brazdi u virovitici ima jedan gospodin koji je završio fitomedicinu i koji je dovoljno pošten da neće uvaljivat a spreman je sve objasnit ako treba.
 
W

wajbul

Guest
Svima bi preporučio da izbace stajnjak iz upotrebe a da uzmu organsko gnojivo za voćke ide konjso ili mješano goveđe i konjsko a za povrće ide pileće. Dobro su mi poznate trgovačke smicalice i nagovaranja ali u brazdi u virovitici ima jedan gospodin koji je završio fitomedicinu i koji je dovoljno pošten da neće uvaljivat a spreman je sve objasnit ako treba.
Hoćeš reći da nebacamo stajsko,a da kupujemo tvorničko organsko gnojivo?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Hoćeš reći da nebacamo stajsko,a da kupujemo tvorničko organsko gnojivo?

Normalno je da onaj koji ima svoje stajsko da neće kupovat organsko ali onaj koji mora kupit stajnjak daleko je bolje kupit organsko zato što je prerađeno .
 

Najnoviji postovi

Na vrh