• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: šljivarstvo

...wajbul, lijepe su ti šljive...ove godine kod mene su isto solidno rodne, najrodniji je stanley, jedino je kalifornijska plava jako podbacila...
 
B

Boris

Guest
Re: šljivarstvo

Prijatelju wajbul svaka čast na urodu trud se ipak ponekad isplati samo da nema leda i sve 5.

Nego dali ima ko sliku lista šljive sa simptomima šarke.

Evo moje bistrice list tamno zelen pun točaka promjera cca 5mm svjetlozelene boje. Po literaturi nedostatak klorofila ali nigdje nemogu baš naći sliku da se 100% uvjerim. Napomena šljive nisu s ničim nikada špricane već 20 godina.
 
B

Boris

Guest
Re: šljivarstvo

prokleta šarka pun sam je ko pljeve, ali nema veze boriti ćemo se. nego...

Evo pripremio sam nešto više od hektra zemlje 2 puta preorano, negdje oko 10 t stajskog gnoja i 3 puta frezano sve s tomom. oko parcele sadim red oraha, orah svaki pet metara, i sad sadim red crnogorice laganini, ali i orah i jele sporo napreduju pa me zanima kakva bi još stabla sadio da brzo rastu a da se lisne uši ne love za njih dali bi možda vrba bila dobra- bilo kakav prijedlog bi bio ok.

Dali ko zna kakav link za sortnu listu šljiva priznatih u HR. I da predpostavljam ako sorta nije na listi kao npr bistrica nema poticaja za sadnju ali dali se kreditom preko HBOR-a (dugogodišnji nasadi) mogu opravdati sadnice bistrice ili neke druge sorte koje nema na sortnoj listi
 
W

wajbul

Guest
Re: šljivarstvo

Sortnu listu imaš na linku Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo,na kojoj je i Bistrica,ima oko 50 sorti plus japansko kineske sorte.
 
N

neretva

Guest
Re: šljivarstvo

fotografija0201f.jpg

ljive.jpg


Pozdrav iz doline Neretve vidim da se ovdje priča o šljivama pa evo i mojih.Ova donja slika je snimljena proljetos a gornja neki dan.Ovo je sorta Black beauty i njih imam oko 50 stabala starih četiri godine a imam i oko 70 stabala black ambera koji su stari osam godina i 20 tak čačanki s kojima sam počeo prije 15-ak godina.Ove godine je urod duplo manji nego lani jer je vrijeme u cvatu bilo kišno,pa kasnije nenormalne vrućine i sad opet kiša i temperature oko 20 celzija.Ali zato se nadam da će cijena biti većaZasada je dobro i kreće se oko 8kuna.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: šljivarstvo

ljepotica izuzetno krupna i dobra,stanley počinje plaviti,jučer navodnjavao i prskao signumom,nadam se da neće biti fructigene,kolilko vidim tvoje su dobro rodile,izvrsno izgledaju :D
 
W

wajbul

Guest
Re: šljivarstvo

ljepotica je prošla,sada do stenlyja i č. rodne ništa,zadovoljan sam.
sa prskanjem je gotovo,nema više opasnosti
 
W

wajbul

Guest
Re: šljivarstvo

Koja će biti cijena šljive za rakiju(stenly,rodna,valjevka)?
 
W

wajbul

Guest
Re: šljivarstvo

wajbul kaže:
evo ,nakon teške muke doveo sam u red,malo hondina freza ,malo motikavel :oops: a sunce prži.
nije prije sanje podrivano,godinama bacan stajnjak,rupe kopane malim bagerom(pola)ostala polovica ručno.
Kod sadnje prije zadnjeg sloja zemlje bačeno npk7-20-30.Svako proljeće bacana ureja u 2 navrata, a u jesen npk gnojivo.
Obrađivano hondom f 420 i motikom g45 i g69 :lol: ,šljive rodile odmah 2g.orezivane ,štićene od bolesti i nametnika.
Ako nekim pojedincima nije nešto jasno neka se neustručavaju pitati,tu sam da im pomognem ,jer nije dovoljno uzeti knjigu i prepisati i onda staviti na forum
E da ove šljive su na početku 3 vegetacije :shock:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: šljivarstvo

Mislio si napisati skenirat a ne prepisati ;) A ništa pokus vreteno i tako to?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: šljivarstvo

Vidit ćeš :lol: Malo mi dosadno pa reko da savijam grane i da od šljive pravim jelku :mrgreen:
 
W

wajbul

Guest
Re: šljivarstvo

vidim da si neupućen u uzgojne oblike ,šljive su u 3 g.za sada izgleda kao piramida ,ako bolje pogledaš broj i kut primarnih grana,vidiš da su pod 45* , nakon 7-8 godina vodilica se skrati do zadnje naj slabije grane ,tako da ostane 6 osnovnih grana ,nosioca rodnosti, sada se puno ne oguljuje stablo,samo jako bujne grane.grane su savijane od samog početka isve što idu prema vrhu su otvorenije 50*,nesmije se jako polegnuti grana jer onda brzo izumre i brzo izrodi.Eto za sada toliko.ako te još što zanima slobodno pitaj tu sam da ti pomognem.eh da uzgojni oblik nakon 7g je popravljena piramida ili ti američka kombinirana kruna.
Pozdrrrav prijatelju
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: šljivarstvo

Kontam kaže:
Vidit ćeš :lol: Malo mi dosadno pa reko da savijam grane i da od šljive pravim jelku :mrgreen:
znači ideš na palmetu kosih grana,to se najčešće koristi za jabuku i krušku na žici,nisam vidio tako šljivu,mislim da to najviše ovisi o podlozi,a koliko znam da većina rasadnika kod nas koristi mirobilanu za podlogu koja je sklona bujnosti
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Re: šljivarstvo



Posadio sam Stanley! Trenutno su do 80 cm zaštičene najlonom koji sam zaklamao.
Na slici su netom poslije sadnje. Kolce nisam postavljao po preporuci savjetodavne službe.
Pitanje !
Dosta su jake bile sadnice i imaju dosta razvijene grane pa me zanima vaša preporuka za orezivanje na proljeće.
Išao bi na popravljenu piramidu, da li da ostavljam neke osnovne grane ili da ogolim sve do provodnice i režem na visinu debla + 30 cm?
 

Najnoviji postovi

Na vrh