• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@dugi68 nemogu slike otvorit,

treba prijaviti poruku kako bi je moderatori mogli urediti,,,
evo slika

sj380v772k5mo5zvt4of.jpg

21xxfq7sknl13oq8f5h4.jpg

vugkurix9jp8l26aag73.jpg
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Na plodu to ti je najvjerovatnije oštećenje od mraza.

Simtomi na listu ti ukazuju da su voćke zarežene šarkom. Lijeka nema, ali ne brini pošto je ovo Stenli pretpostvljam njemu to ne smeta, odnosno ne utiče na kvalitet ploda.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
tatko nisam siguran da je to šarka, proljetos mi je bila voditeljica savjetodavne službe i detaljno mi objasnila na mojoj stanley kako izgleda šarka. jedinstvena je po tome što na listovima formira krugove raznih veličina koji su bojom skoro žućkasti a u sredini kruga list je gotovo prirodne boje. budem sutra kod sebe poslikao pa ću staviti slike :(y):
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Evo malo detalja iz mog šljivika



Biće opet nešto.


A evo i mladog zasada


Skoro 1 m ima porasta mladara.
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
na drugoj slici plod šljive koji se nalazi ispod suhog lista ima kao smeđi nabor. kod mene toga ima dosta ove godine a neznam šta je. znaš li ti :drink:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
tatko nisam siguran da je to šarka, proljetos mi je bila voditeljica savjetodavne službe i detaljno mi objasnila na mojoj stanley kako izgleda šarka. jedinstvena je po tome što na listovima formira krugove raznih veličina koji su bojom skoro žućkasti a u sredini kruga list je gotovo prirodne boje. budem sutra kod sebe poslikao pa ću staviti slike :(y):

Ovo ti je sigurno virus šarke.

Ne moraju biti formirani krugovi na listovima, mogu biti jednostvano šareni odnosno malo svjetlo, malo tamno zeleni.

Evo slika (virus šarke).


na drugoj slici plod šljive koji se nalazi ispod suhog lista ima kao smeđi nabor. kod mene toga ima dosta ove godine a neznam šta je. znaš li ti :drink:

Misliš na ovo gdje ima suvo lišće. To ti je posledica monilije. Probila je ove godine dobro svugdje. Kod mene je ima pomalo, iako sam radio dobru zaštitu tj išao sam dvaput na početku i u punoj cvatnji. Trebao sam ići još i u precvetavanju ali nisam smatrao da je potrebno, reko išao sam dvaput. Međutim zeznuo sam se.

Edit: odgovor ti je za suvo lišće, nešto sam se zamislio pa odgovor odlutao u pogrešnom pravcu. (sori)

A za plod, predpostvaljam da je puno kiše u pitanju pa se navukla mrežica, ako na to misliš.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
da, mislio sam na plod, normalno se razvija ali mi bilo čudno što toga nisam imao prije. što se monilije tiče nju sam za laxu poduzeo sve i super sam zadovoljan jedino me još strah fructigene pogotovo na sangue di drago (svježa krv). uredno i obilno mi cvate i rodi ali me poj.be svake godine kada dozrijeva. ove godine sam konačno počeo stvarati bazu slika sa vremenom početka zriobe tako da za ubuduće mogu tempirati zadnja prskanja s obzirom na karencu sredstava :icon_cool:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
tatkodvd, daj presjek ploda i izgled ploda na slici, ja sam sebi nakalemio dosta sorti ali nisam zapisivao do ove godine. ako mi pošalješ tražene slikice, ko zna možda ju i imam :icon_thumright:

Čim stignem slikam sadnice, trenutno su posađene. Pošto sam dobio kalem grančice, a želji biti siguran 100% dali je to ta sorta. Lik mi je totalno nepouzdan što mi je dao grančice, pa zato najviše pitam da li da kalemim još ako jeste ta sorta ili da batalim.

Uglavno list kod Kinga se dosta razlikuje od ostalih, ima kao neke bijle dlačice po sebi i na granama i na listu. Liči kao da je vrlo, vrlo blago uhvatila pepelnica, tačnije kao pepeljak što bude oko ploda šljive.

Evo one slika o kome sam pričao, to su te dlačice koliko sam mogao uslikati precizno.

da, mislio sam na plod, normalno se razvija ali mi bilo čudno što toga nisam imao prije. što se monilije tiče nju sam za laxu poduzeo sve i super sam zadovoljan jedino me još strah fructigene pogotovo na sangue di drago (svježa krv). uredno i obilno mi cvate i rodi ali me poj.be svake godine kada dozrijeva. ove godine sam konačno počeo stvarati bazu slika sa vremenom početka zriobe tako da za ubuduće mogu tempirati zadnja prskanja s obzirom na karencu sredstava

Moraš ići dva puta u razmacima na 10 tak dana, zadnji koristi teldor on ima najmanju karencu. Takođe povedi računa o svaijaču kad počne plod menjati boju odnosno plaviti.
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
za sortu ću pogledati, po listu mi se čini da možda imam takvu. teldor imam pa ću napraviti kako si napisao :icon_thumright:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kako šljiva voćari? Kod mene se dinsta :( Ima minimalno savijaća u gigantu ostalo je ok, ali ove temperature strašno nešto, dehidrirat će... Poz
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
pa kad vas je ta nesreća od leda snašla, kod mene šljive super samo što me oplela osica ali opet je dobro. imam nekih 20-ak stabala 7 sorti konzumnih onako za obitelj. najviše me osica opalila po ruth gersteteru a ovo ostalo je dobro. kolega bukvik žao mi je što te led nagazio i molimo se bogu da protugradna proradi na cijelom području i da steknemo novčića za mreže :drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
@nothing, pa nisam skužio da neko oće bit glavni, zato i imamo ovaj forum da i mi mali razmjenjujemo iskustva a da usput od kolega koji imaju veće nasade puno naučimo :icon_super:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
e j... ga moja greška, sorry :icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
Na mojoj trogodišnjoj šljivi pojavila se neka pjegavost, pa molim za pomoč. O čemu se radi?
Danas sam posjekao tri stabla Stenli i jedno Čaćanku, koje su imale simptome šarke. Sad su mi ostala dva stabla Čaćanke i jedno Stenli, koje su za sada zdrave. Mislite li da su mogle ostati nezaražene iako su rasle u neposrednoj blizini?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Uvijek postoji šansa, zavisi od puno toga... Pogledaj malo bolje stabla, ako su zaražena trebala bi imati i neke simptome, oni se sada javljaju negdje u junu... Na lišću se javljaju simptomi u obliku mozaičnog šarenila na lisnoj površini, s naizmjenično svijetlozelenim ili žućkastim klorotičnim pjegama i zelenim dijelovima. Na plodovima, simptomi se javljaju na površini ili kožici u obliku svijetloljubičaste nepravilne pjege koja se posebno vidi ako se brisanjem ploda ukloni mašak.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Na mojoj trogodišnjoj šljivi pojavila se neka pjegavost, pa molim za pomoč. O čemu se radi?
Danas sam posjekao tri stabla Stenli i jedno Čaćanku, koje su imale simptome šarke. Sad su mi ostala dva stabla Čaćanke i jedno Stenli, koje su za sada zdrave. Mislite li da su mogle ostati nezaražene iako su rasle u neposrednoj blizini?

kolega, nisam siguran dali si trebao vaditi stanley jer ona podnosi šarku, tako mi je barem rekla voditeljica savjetodavne službe kada je vidjela moje. za čačanku nisam siguran kao i da ti ove koje si ostavio neće dobit šarku. :drink:
 
Na vrh