• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Bakar sad nikako, traži u poljoapoteci nešto na bazi mankozeba, kaptana, cirama i sl.

Treba provjeriti da li ima lisnih ušiju, pa kombinavati insekticid prema tome.
 

rkireta

Član
Tu od
12 Velj 2013
Poruka
35
Pozdrav,
molim za pomoć. Koji je ovo... ???
2uz5rhf.jpg

2el46fo.jpg

taswtu.jpg

34q7fjd.jpg

2ms4hmu.jpg
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Po šiškama koje su jako slićne simptomu na kestenu i ostalom voću koje posjeti osa šiškarica mogla bi biti šiškarica....njih ima različitih i ne napadaju sve istu vrstu.Bilo što bilo to može riješiti samo dobar sistemik,npr actara koja dobro jako dobro djeluje na gusjenice ili Kohinor 200 sl.
 

Mira K

Novi član
Tu od
9 Stu 2010
Poruka
7
Imam koštice šljive
Black Diamond (šljive su veoma krupnih plodova oko 70 g, kožica ploda je mahagonij do crne boje,

kremasto crvenog mesa koje se veoma lako odvaja od koštice koja je jako mala. Meso je veoma slatko

i sočno sa niskom razinom kiseline, zrije u prvoj polovici kolovoza. Samooplodna je sorta...?)

Kako ih posaditi i kakva će biti svojstva šljive ako nikne i naraste?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pozz ekipa šljivari, imam nekoliko pitanja u rukavu pa bi zamolio za pomoč. Naime imam jednu parcelu od cca 1000 čhv-a, pravilnog oblika, lagano visi, tlo je ilovača, međimurski brežni kraj, znači tlo pogodno za sadnju šljive. Od parcele je iskoristivo nekih 900+ čhv-a a ostalo je kuča i bunar koji bih koristio za navodnjavanje u ljetnim sušama. Zemlju trenutno koristim kao oranicu ali bih rađe zasadio šljive prvenstveno za rakiju i pekmez. Prvotno sam mislio baciti aroniju ali kod nas je počela več iskakat iz paštete, pa je šljiva prevagnula jer dobra rakija barem kod nas ima uvijek prodaju. Imamo u vinogradu cca 35kom raznih starih šljiva za rakiju, ali ovo bi bio nasad a u vinogradu je to više kak se pes pod bregom poscal tak su bile sađene! [emoji38]
Znači zanima me sljedeče: koje dvije sorte preporučate a da pašu jedna drugoj (ja sam imao u mislima bistricu i čaćanku rodnu), koji razmak sadnje iči, koju gnojidbu na jesen uraditi za sadnju( umjetno+gnoj) i kakvu pripremu tla odraditi, tj kako duboko izorati, i koliko komada može cca na tu površinu?
Sve preporuke dobrodošle! [emoji106] [emoji106] [emoji106]

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Posto je cacanska rodna samooplodna ja bi ubacio stenlej umjesto bistrice obje su dobre za rakiju i drugi vid prerade pozz
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Hvala na odgovoru, budem proučil malo stenlij, a i raspitat ću se oko sebe jer ih ljudi drže po vrtovima i vočnjacima.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

Josip321

Novi član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
5
Molim vas za komentar ove rezidbe?

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=L-4LHne-PnY[/YT]
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Daleko je to od neke ozbiljnije rezidbe i proizvodnje. Prvo voćnjak i prerjetko posađen, a između vođaka se može igrati fudbal, drugo pušten je da raste u slobodnom stilu tj nikakva agrotehnika se ne radi, . Dođe malo štricne u proljeće i to je to.
 

Josip321

Novi član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
5
Nemam praktičnog iskustva u rezidbi. Odnosno samo u svome malom vočnjaku i tu sam učio i učim na svojim greškama.
Pa me zanima npr. da li je pametno rezati vrhove mladica, odnosno jednogodišnjih izboja? Zar tako neće pobjeći stablo u visinu?
 

zloocko

Član
Tu od
18 Ruj 2015
Poruka
208
Nemam bas iskustva sa sljivama pa da pitam ove iskusnije!Imam mali sljivik star 3g.i sad bi ga nagnojio 15-15-15om.Znaci motikom pokopati okolo i pomjesati gnojivo sa zemljom.Da li ce to pomoci da rode sljive i da li se to smije raditi ??
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
dali šljivari spoavaju?
Dal e kasno za prskati s crvenim uljem i kad ide prva sljedeća zastita?
hvala unaprjed
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
dali šljivari spoavaju?
Dal e kasno za prskati s crvenim uljem i kad ide prva sljedeća zastita?
hvala unaprjed

Ajd ako neće nitko od kolega, ja ću. Imaš OPG pa smatram da imaš i neka iskustva te mi se ovo pitanje čini malo neozbiljno. Imaš programe zaštite raznih proizvođaća zaštitnih sredstava na netu. A najbitnije što su me kolege na forumu naučile, izvoli pročitati postove na temu šljiva i tamo ti sve piše. Za prskanje nije kasno osim ako imaš neku super ranu sortu koja je već pokazala cvjetove :drink:
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Nemam praktičnog iskustva u rezidbi. Odnosno samo u svome malom vočnjaku i tu sam učio i učim na svojim greškama.
Pa me zanima npr. da li je pametno rezati vrhove mladica, odnosno jednogodišnjih izboja? Zar tako neće pobjeći stablo u visinu?

Josipe, kao prvo nisi naveo na koji uzgojni oblik ideš. Kada to navedeš možeš dobiti konkretniji odgovor. Usput, stablo ide u visinu onoliko koliko mu ti dozvoliš :drink:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Silom prilika moram da održavam jedan šlivik od kolege , on je površine oko 2,5Ha i radi se o odraslim stablima.

Od mehanizacije se posjeduje 539 , malčer INo160 , atomizer agromehanika nošeni 450l .

Malčira se oko dva puta godišnje ali onaj dio koji ostaje unutar reda pravi problem , ta trava bi trebala da se pršće , e sad ono glavno.
Dali bi se pri radnji prskanja atomizerom u isto vrijeme mogla prskati i trava unutar reda?
Znači , atomizer bi radio svoj posao i bio nazad kako to i pripada.
A na prednji kraj bi se namontiralo nešto ovako kao na snimku koji prilažem , ta sprava bi imala svoj nezavisan rezervoar i sistem pumpanja i nebi imala nikakve veze sa zadnjom stranom.
Prskalica bi se nalazila negdje oko prednjeg točka ili malo ispred njega.

Znači interesuje me dali bio bilo nekog kontra efekta jer bi nakon herbicida odmah išao atomizer sa svojim vjetrom ?
Provjereno je da dok atomizer radi na prednjem dijelu traktora nema nikakvog kretanja vazduha , svijeća gori bez problema i nema ljuljanja plamena.
Ta prednja prskalica bi radila na manjem pritisku sa odgovarajućim diznama koje ne prave preveliku maglu.

Prilažem video sa neta kao osnovu za razmišljanje.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=vsQkBqx0bGc[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh