• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
imam samo bistrice cirka 50 komada što mladih što starijih, problem je kod njih što ne rađaju redovito i često je loše vrijeme kada cvjetaju, svake 3,4 godine rode obilno da grane pucaju(prošla godina je bila ta), sadim samo samonikle sadnice, ne špricam sa ničim a gnojio sam samo stajskim gnojem, šarke nema, problem je i šljivina osica i tu dolazim u napast da ih špricam jer dosta plodića otpada od njenog napada ali imam pčele tako da sam tu u dilemi
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Kad se završi cvjetanje, onda opršći. Takođe pršći pred veče nakon završenog leta pčela. Nakon što se osuši sredstvo je bezopasno za pčela.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
hvala, međutim zaboravio sam reći da imam male prskalice 5,6 lit. a šljive su 4, 5 metara visoke tako da sam se sada sjetio da i zbog toga nisam špricao šljive, jednostavno ih ne mogu sve preći, možda do sredine stabla ili malo više a neke strojeve nemam niti znam nekoga da ih ima jer kod nas nitko ne šprica šljive
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
... Imaš u trgovinama produžetak-cijev od 2 m za prskanje komplet sa ručkom. A ako malo ostane ne poprskano nema vaze.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
koje sredstvo preporučuješ, cijena i kako se pripravlja, tako da zaokružimo ovu problematiku do kraja
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Neki insekticid tipa Karate Zeon + obavezno ubacim još neki kontaktni fungicid za plemanjaču - Mankozeb. Kad već prščeš da jednim udarcem rijšiš dva problema. Takođe nemoj zaboraviti staviti okvašivač u ovu kombinaciju. Okvašivač ima ulogu boljeg prijanjanja i raspodjele sredstva na listu.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
imam chromogor insekticid i čekam da počnu padati latice sa šljive jer je u punom cvijetu iako imam i malo kasniju sortu koja tek kreće pa ću malo poprskati jer te osice dosta štete naprave
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Zna li neko gdje se može nabaviti-kupiti sadnica šljive Topper, može i kalem grančica, ako neko slučajno ima tu sortu. Svaka informacija bi dobro došla.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Mene zanima zimsko prskanje, mislio sam preći šljive sa Bordoškom juhom. Za sada vidim da bi to trebala biti veljača pa me zanima kada se treba špricati?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Momenat kada treba izvesti zimsko prskanje kod šljive nije vezan za neki period (datum), već za kretanje vegetacije. Najbolji momenat je kada pupovi nabubre i jedan dio pupova pukne.
 

Genscher

Novi član
Tu od
28 Ožu 2020
Poruka
3
24366
24367 24368

Posadio sam tri šljive prva slika je Top King druga Top Taste i treća Jojo , a pošto nisam baš upućen u rezdbu molio bi malu pomoć. Koje grane da izrežem, do koje visine da skratim i sl. ?
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
87
Odreži sve donje grane do visine 80 cm. Vrh skrati 20 cm od posljednje bočne grane. Sve ostale bočne grane skrati za jednu trećinu, pritom pazeći da ti posljedni pup stoji prema van. Najbolje da ostaviš 4 do 5 bočnih grana koje će ti biti osnovne. U kasnijim godinama i na tim granama izrasle grančice kratiš za jednu trećinu. Stablo bi trebalo izgledati piramidno, kasnije i grane. LP
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolege molio bi za savjet,zeza me sljiva🙉,cvjeta ko luda al vec 3g. nema ploda i to sto je bilo brzo otpalo.Lani i kum htio svoje u vinogradu da pocupa no posprico protiv osice i rodila da se grane lomile.Pa vas stoga pitam dali mogu da spricam Actarom,makar nanjemu nema nista da pise o sljivi,kako i kada a da ne naskodim pcelama ili neko drugo sredstvo da nesteti pcelama jer cu radije da svake godine se divim samo cvjetovima.
Ako neko zna neko nestetno sredstvo da ga mogu nabavit u sj.zapadnoj HR.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
87
Ove godine će vjerojatno mraz učiniti svoje....No jednu šljivu možeš zaštiti i bijelim ljepljivim pločama, ali to prije cvatnje, otprilike dva tjedna prije cvatnje.Kad se pojave bijeli vrhovi. Kad počne cvasti skineš ploče radi pčela. Kad počnu latice opadati možeš špricati sa čilijem i biberom, to ponoviš nakon 3 dana. Kemijski možeš špricati sa cromogorom ili mospilanom. Aktara nije najbolja. Kako bi znao da ti šljiva nije smrzla, uzmi cvijet i prereži po dužini, pa ako je tučak unutra crn, ne moraš špricati,nažalost. Lijep pozdrav.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega Zlatko2 fala ne pomoci,imam mospilan pa cu snjime,no kada da spricam-prije mraka kad nema pcela,dali onda koristi i jel smeta pcelama iduci dan?
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
87
Moraš špricati kad latice odpadnu na pola, a onda pčele više ne posjećuju cvjetove. Šprica se svakako pred veće. Možeš svakako probati i biološki .Žlica mljevenog bibera, žlica mljevenih feferona ili čilija na 5 l. vode, može se dodati i duhan. To odbija gusjenice da se ubušuju u plodiće. Velim ako sutra i preko sutra mraz sve ne uništi. Sretno.
 

Tomy211

Član
Tu od
31 Pro 2012
Poruka
32
Ove godine će vjerojatno mraz učiniti svoje....No jednu šljivu možeš zaštiti i bijelim ljepljivim pločama, ali to prije cvatnje, otprilike dva tjedna prije cvatnje.Kad se pojave bijeli vrhovi. Kad počne cvasti skineš ploče radi pčela. Kad počnu latice opadati možeš špricati sa čilijem i biberom, to ponoviš nakon 3 dana. Kemijski možeš špricati sa cromogorom ili mospilanom. Aktara nije najbolja. Kako bi znao da ti šljiva nije smrzla, uzmi cvijet i prereži po dužini, pa ako je tučak unutra crn, ne moraš špricati,nažalost. Lijep pozdrav.
U koje vrjeme cvatnje treba špricati( početak, kraj...) ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh