• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
I zaboravih napisasti da ko ima mogućnosti uzme Top Taste na podlozi Wavit, mnogo manje je bujna od sijanca džanarike. Isplatiće se sigurno.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,037
Jučer bio kod Hadrovića na razgovoru.

Jojo - kaže da uopće nije zadovoljan, nije za rakiju i preradu

Preporuča da se sadi kombinacija

Top taste
Top king
Cacanska rodna

Nikako solo top taste jer po njegovom ima jedan veliki problem

Ne otkupljuje ju podravka. U slučaju da sadite velike količine. I pogodi se godina da prerodi. Industrija pekmeza ju ne želi jer se dobije svijetliji pekmez od onog na šta su naši ljudi navikli.

I isto tako je rekao da je toptaste djelomično samooplodan.


Meni je za sada plan 50% top taste, 30%top king i 20% rodna
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,121
Nije kasno, nikako. Uvijek je bolje posaditi sadnicu u jesen nego na proljeće da se stigne zemlja ulegnuti oko korjena. Obavezno dobro zagaziti da ne ostane zraka oko korjena. Želim puno uspjeha.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Jesenska sadna uvijek bolja od proljetne ali sad je vec zima, a ne jesen....ukoliko zasadite sada pokusajte zastiti sadnicu necim jer sok presadnje je dosta netreba joj jos i -20!!!
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,037
Screenshot_2021-12-11-20-44-44-365_com.softwise.PinovaDoc.jpg


Ne znam ja gdje vi živite. Ali meni meteo stanica u voćnjaku pokazuje temperaturu tla u plusu, dnevne temperature u plusu i prognozu za sljedeća 2 tjedna da će biti otprilike isto vrijeme.

Tako da se po mome može bez problema saditi... Jedino ako nije negdje u lici/gorskom kotaru..
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Može se saditi dok god zemlja nije ledena ploča. Za sada nisam imao negativnih iskustava u zimskoj sadnji.

Što se mene tiče samo divlje bistrice dolaze u obzir. Primjeri iz mog okruženja govore da je sve ostalo plitka voda.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Top King nemojte saditi nikako, plod nije nizašta.

Šljiva za rakuje koja daje vrhunski kvalitet je Čačanska Ljepotica, daje bolju rakiju od Čač. Rodne. Samo kod ljeptice je problem treba imati položaj za nju, suši se jer je napada pseudomonas. A glavni krivac je pucanje kore, gdje su otvorene rane za ulaz bakterije. Znači strogo osunčan položaj, ocjedit, a najbitnije duboka, rastresita odnosno rahla zemljišta. Ne podnosi nikako i ilovaču i zadržavanje vode. To opet sa druge strane nosi, da takva zemlja slabo trpi sušu, pa je potrebno navodnjavanje.

I da, proizvoditi šljivu da bi je dali u otkup, po meni je čista ludost. Biti u nečijoj milosti ili ne milosti... Proizvoditi šljivu u današnje vrijeme da me neko ucjenjuje to nikako. Smisla ima nekakva vlastita prerada, takođe neka razrađena prodaja (tipa za rakiju, malo-prodaja za pekmez i sl).

Prerađivačka idustrija ima ekstra maržu. Uzmimo samo podatak je tipa teglica 750g košta oko 2,5 eura. Od toga je sadržaj voća 50-60 g na 100 g proizvoda, ostalo je šećer i dr. Znači ima oko 350-400 g voća ostalo je šećer i dodatci. Pa sami napravite kalkulaciju koliko daju proizvođaču, a šta ostaje njima i uvjek je neko natezanje u 10 euro-centi. Tako da je proizvođač uvek na ivici opstnka.

Treba dobro razmisliti prilikom podizanja šta i kako, ako je to za vlastite potrebe i da porodica radi ima smisla. Takođe treba uzeti u obzir da je radnika za branje, rezidvu i drugo jako teško naći, još malo biće nemoguća misija.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Još zaboravih napisati zašto svi bježe od Stenlia.

On isto može dati rakiju jako dobrog kvaliteta, skoro pa vrhunsku. Samo kod njega moraju se ispoštovti neke stvari. Prvo mora se odraditi kvalitetna zaštita i prihrana. Tako da plod dočeka puno zrelost, da ide zdrav u rakiju, a ne zelen i natruo, tj otrešen prije vrmena. Druga stvar mora se posvetiti pažnja preradi. Obavezno odvajanje koštica prije vrenja, upotreba kvasaca i kontrolisano vrnje koliko god je moguće (narvno u zatvorenim posudama).

Po meni proizvodni zasadi br. 1 Stenli, Top Taste i Č. Ljepotica (gdje dopušta položaj).
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
na karlovačkoj tržnici šljiva već godinama drži cijenu od 6 do 10 kuna za kilogram, s izuzetkom ove godine kad je išla do 15 kuna...
dakle, bilo kakva maloprodaja na tržnici će kroz 20% prinosa dati puno bolji financijski rezultat nego prodaja 100% u otkup...
i sam gledam da posadim nešto čačkanke i stenlija, imam mogućnost u sezoni prodati oko tonu svježe, barem tonu staviti u pekmez (i to prodati), i gotovo neograničene količine rakije (šljiva u mom kraju gotovo i nema više)...
da budem realan, oko 5 tona godišnje bih odradio u leru, a donijele bi jednu dobru godišnju plaću zarade...
računam da šljivik od 100 - 120 sadnica to može dati...
jesam li u pravu?
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Da, a ra
na karlovačkoj tržnici šljiva već godinama drži cijenu od 6 do 10 kuna za kilogram, s izuzetkom ove godine kad je išla do 15 kuna...
dakle, bilo kakva maloprodaja na tržnici će kroz 20% prinosa dati puno bolji financijski rezultat nego prodaja 100% u otkup...
i sam gledam da posadim nešto čačkanke i stenlija, imam mogućnost u sezoni prodati oko tonu svježe, barem tonu staviti u pekmez (i to prodati), i gotovo neograničene količine rakije (šljiva u mom kraju gotovo i nema više)...
da budem realan, oko 5 tona godišnje bih odradio u leru, a donijele bi jednu dobru godišnju plaću zarade...
računam da šljivik od 100 - 120 sadnica to može dati...
jesam li u pravu?
Da, a rakija uvijek može čekati da se proda.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Za sada je hladnoća stigla u pravo vrijeme bar što se tiče bistrica. Džanarike su već neke procvjetale neke pred cvjetanjem, rane šljive već lagano bijele pupove kao i čačanke, dok bistrice još spavaju. Tako da je to dobar znak za one koji vole domaću šljivovicu od bistrica. Međutim ako se ponovi prošla godina mislim da ni sa ovakvim vremenom šljiva nema šanse. Nadamo se da je prošla godina bila iznimka.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Možda se i desi da ove godine šljiva izbjegne mraz, dosta se dobro drži bar kod mene. Pupovi (Stenli, Rodna) su malo krnuli (popucali), dok je Džanarika u fazi balona, ona bi mogla za par dana procvjetati. Ona je neki pokazatalj kakva je godna dal rana ili kasna. Za moj kraj Džanarika je cvjeta najranije 28.02, a najkasnije 01.04. Bar tako kažu podaci. A ove godine bi mogla oko 15.03 da cvjeta, što znači da je godina neka srednja po kretanju vegetacije. Što u principu nije loše, ali i ništa ne znači.
 
Na vrh