• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

bded

Novi član
Tu od
6 Stu 2007
Poruka
25
Re: šljivarstvo

Kosci, gdje si uspio nabaviti TopKing i Top Taste???????????????????
 
F

ferenc

Guest
Re: šljivarstvo

Pozdrav svim uzgajivačima šljive i ostalima. Pratim ovaj forum već duže vrijeme pa sam odlučio da se i ja uključim. Posjedujem nasad šljive sorti čačanka rana (120 stabala) i najbolja (230 stabala) u petoj godini uzgoja. Prošlog proljeća su jako dobro cvjetale, što se vidi i na niže prikazanim slikama. Moj problem je što je prošle godine nakon cvatnje otpalo oko 70% ploda (pred kraj cvatnje prskano protiv osice), tako da sam od sorte najbolja imao oko 1500 kg ploda. Zanima me da li je netko imao sličan ili isti problem, te na koji je način isti riješio. Zahvaljujem na savjetima i mišljenjima.

dsc06590.jpg


dsc06589w.jpg
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: šljivarstvo

čestitke na urednosti voćnjaka,prelijepo izgleda :) ako nije osica,ili niska temperatura onda neznam
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: šljivarstvo

O tom opadanju je bilo govora na predavanju u Dardi. Pretpostavlja se da tu nije uzrok bolest i napad inesekta, već da se radi o genotipu voćke a vjerovatno i o navodnjavanju. Kao što smo ranije spominjali šljiva jako jako jako puno voli vodu. Potreba za vodom je preko 1000 ml pravilno raspoređenih, pošto imaš i travu u voćnjaku...

Neka gruba računica ako su ti šljive 5x3 (tako mi izgleda na slici) imaš ih 350 komada površina je oko jutra, ali u trakama imaš nekih cca 1200 m2 (ti sebi točno izračunaj). Ako je sušna godina treba ti minimum 1320 m3 vode. Ako je natopljena kao ova onda manje, ali opet nije pravilno raspoređeno.

Šljiva je kraljica voća ma što god drugi mislili. Nije ju jednostavno odnjegovati. Onih šljiva po kunu za kilogram, koje su trule dok su na drvetu ima more i ruše cijenu, ali prave, prve klase stolne šljive, toga je malo i tu cijena treba biti minimum 5 kn.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: šljivarstvo

@kontam-u dardi se govorilo o opadanju plodova veličine lješnjaka,pocrvene pa otpadnu u 7 mj,pa je bilo pitanje genotipa,čačanska ljepotica,ali to se i meni dogodilo-zbog nedostatka vlage
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: šljivarstvo

Jel ima tko šljivu na Prunus spinosa,ondosno crna trnjina.Grm sa plavim plodom,ima vise naziva.....

Malo sam citao o tome ,i isti je slabo bujan tako da se moze ici sa guscom sadnjom.

Neznam koja je bolja opcija za šljivu (mislim na podlogu),slabo bujna ili srednje bujna do bujna-tipa myrobalana.

Sta kazete?
I jedan nacin uzgoja i drugi imaju svoje prednosti i nedostatke....ali sta je realno bolje i u kojem slucaju?

Dali su sadnice na slabo bujnoj podlozi skuplje i ako jesu,zasto?
Dali prinos per hektar je veci sa slabo bujnim podlogama?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: šljivarstvo

Koliko stajnjaka ili umjetnog da stavim pod mlade sljive? nekih 30ak komada ce u zemlju
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Re: šljivarstvo

drmr kaže:
Koliko stajnjaka ili umjetnog da stavim pod mlade sljive? nekih 30ak komada ce u zemlju

Pa stajnjaka bi trebao staviti oko 20 kila po voćki , ali nikako direktno na korijen voćke . Nego na korijen staviš otprilike do pola rupe zemlje onda to dobro nagaziš , pa onda stajnjak . Što se tiče umjetnog gnojiva mislim da je sasvim dovoljno po jedna šaka na svaku voćku i to možeš staviti NPK 5:20:30 ili 7:14:21 to ti je za rast korijena .
I savjetovao bih ti da obavezno zaliješ svaku voćku poslje sadnje sa jedno 10 litara vode i to je to .
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: šljivarstvo

Malo sličica frezanja od prošlog tjedna.

Slika031-4.jpg


Slika032-4.jpg


Slika033-3.jpg


Slika029-6.jpg


Slika034-5.jpg
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: šljivarstvo

lijep voćnjak nema šta. meni neko reče da se freza samo oko voćke a da se ostalo kosi,mislim da je bolje da se nemučiš oko frezanja mnogo
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: šljivarstvo

Nije mi problem frezati dok god mogu ući traktorom,puno bolje voćke napreduju kad se freza,ove su 4-ta godina,kolega ima godinu starije ali su slabije od naših.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: šljivarstvo

Zvonis jel imas ti ovih bijelih krupnih sljiva?tkz jajare?
Koji bi bio najbolji oblik za njih?uzgojni jel.
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Re: šljivarstvo

Pozdrav,
mlade Stanleyevke koje sa m u jesen posadio sad ulaze u fazu bijelog pupa.
Prskao sam crvenim uljem u bubrenju, sad mislim s mankozebom i zinom (smiju se miješati, provjerio sam).
Tako i piše u programu zaštite. Ali ne piše za insekticid u ovoj fazi,
Tek na kraju cvatnje se preporuča protiv osice. Mogu li i sada ubaciti insekticid pošto sam vidio neke male gusjenice kako žderu listiće mlade iz pupova?
bi li King bio ok, pošto ga imam na lageru....
 

Najnoviji postovi

Na vrh