• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@bobostar šta je preporuka?
Što se tiče cinka svakako bi ti preporučio Zintrac 700 (www.fitopromet.hr); doista vrhunski preparat, pogotovo za koštičavo voće. Podatak da 1 L preparata ima masu od 1,76 kg, govori dovoljno (ako je u 1 l preparata 1 lit. vode, onda je tu još 0,76 kg aktivne tvari :prayer:).
Ali, pomoći će i svaka ostala mješavina mikroelemenata.
Mislim da češ najlakše pronaći Oligogreen; mješavina mikroelemenata + Mg.
I naravno, neki najjeftiniji bor (Foliarel ili Borax).
:gitarist:

p.s. Inače high-tech preporuka je slijedeća:
1. Zintrac 700 (700 gr./lit. Zn), 1 lit/ha
2. Mantrac 500 (500 gr./lit. Mn) - 1 lit./ha
3. Bortrac 150 (150 gr./lit. B) - 1 lit./ha

Sva tri preparata su kompatibila i mogu se mješati zajedno. Posebnu pažnju obratiti na koncentraciju i doze navedenih preparata.

I ukoliko su tla pjeskovita ili karbonatna (sklona pojavi kloroze), onda pod br. 4 ide i Fe (neki kvalitetniji helat).

I time je šljiva spremna za "zimski san". Mikroelementi deponirani u korijenu (descedentno kretanje list-korijen pri kraju vegetacije) i slijedeće godine start je neupitan.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A koji list poslije -6? Malo šale ali moje su davno otišle spavati, istko tako su ranije završile i sa berbom. Znači sada ništa? Samo krečenje i eventualno bakar? Da te pitam Bobostar ako otopim kan u vodi, i onu pjenu bacim, talog ne koristim jel imam što od tog kana osim dušika? Da li ima magnezija i da li ima dolomita? Poz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A koji list poslije -6? Malo šale ali moje su davno otišle spavati, istko tako su ranije završile i sa berbom. Znači sada ništa? Samo krečenje i eventualno bakar? Da te pitam Bobostar ako otopim kan u vodi, i onu pjenu bacim, talog ne koristim jel imam što od tog kana osim dušika? Da li ima magnezija i da li ima dolomita? Poz
Osim dušika, u otopini KAN-a, bit će nešto i Ca i Mg (iz punila; CaCO3 i MgCO3), ali vrlo malo; najveći dio kalcij-karbonata i magnezij-karbonata zbog slabe topivosti zaostati će u talogu.;)

p.s. Ma znam da je već gotovo sa listom kod šljiva (nema više niti tu kod mene na moru); al' nek savjet ostane, možda ga netko iskoristi slijedeće godine. Šteta, nije skupo a učinkovito je.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hvala ti puno, tome jako zanimalo a i sam sam sumnjao. Zato kontam da je nekad tradicionalna gnojidba i uzgoj najrentabilniji. A jel onda možemo doći do zaključka da je KAN vrlo vrlo poželjno deponovati u zemlju? Jer ako ga kiša otopi na površini daleki je put da CaCO3 i MgCO3 dođu do korijena da razblaže kiselost i nahrane biljku. Još nešto dali fosfor zakiseljuje tlo kao i kalijev sulfat? Hvala još jednom doktoru i stručnjaku!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A jel onda možemo doći do zaključka da je KAN vrlo vrlo poželjno deponovati u zemlju? Jer ako ga kiša otopi na površini daleki je put da CaCO3 i MgCO3 dođu do korijena da razblaže kiselost i nahrane biljku. Još nešto dali fosfor zakiseljuje tlo kao i kalijev sulfat? Hvala još jednom doktoru i stručnjaku!
KAN je svakako vrlo dobar izvor dušika, i osobno ga preporučam puno više nego UREU (koja je čisto N gnojivo), jer sadrži i Ca i Mg (ovaj iz Petrokemije). Problem u ovoj usporedbi je cijena po kg čistog N, koji je višestruko na strani UREE (i to samo zato što država subvencionira proizvodnju UREE :mad:).
UREA je dobra, ali se mora odmah unijeti u tlo, dok kod KAN-a to nije tako hitno (KAN sadrži i 50% N u amonijačnom obliku, koji će također ispariti sa površine tla, ali ne tako brzo kao UREA).
Što se tiče "putovanja" Ca i Mg, ide to dosta ubrzano (ako ima vode), ali su to ipak korektivne (male) količine.

Što se tiče superfosfata situacija je slijedeća; trostruki superfosfat djeluje fiziološki neutralno (ne sadrži sumpor) dok jednostruki superfosfat (16%) ima početno fiziološko djelovanje neutralno, međutim kako mu je punilo Ca-sulfat (sadra), kasnijom razgradnjom Ca-sulfata ima umjereno kiselo djelovanje.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
KAN je svakako vrlo dobar izvor dušika, i osobno ga preporučam puno više nego UREU (koja je čisto N gnojivo), jer sadrži i Ca i Mg (ovaj iz Petrokemije). Problem u ovoj usporedbi je cijena po kg čistog N, koji je višestruko na strani UREE (i to samo zato što država subvencionira proizvodnju UREE :mad:).
UREA je dobra, ali se mora odmah unijeti u tlo, dok kod KAN-a to nije tako hitno (KAN sadrži i 50% N u amonijačnom obliku, koji će također ispariti sa površine tla, ali ne tako brzo kao UREA).
Što se tiče "putovanja" Ca i Mg, ide to dosta ubrzano (ako ima vode), ali su to ipak korektivne (male) količine.

Što se tiče superfosfata situacija je slijedeća; trostruki superfosfat djeluje fiziološki neutralno (ne sadrži sumpor) dok jednostruki superfosfat (16%) ima početno fiziološko djelovanje neutralno, međutim kako mu je punilo Ca-sulfat (sadra), kasnijom razgradnjom Ca-sulfata ima umjereno kiselo djelovanje.

Svaka čast , svi odgovori su ti toliko temeljiti i detaljni , jednostavno za nepovjerovati . Ništa ti nije teško , i kako vidim za sve imaš vremana .
Kamo sreće da ima više takvih forumaša kao ti :prayer::prayer::prayer::prayer:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hvala Bobostar uljepašo si mi radove u voćnjaku ;) Inaće dobar ti je web site lakše se snalazi. One blog stranice su blagi užas za snalažnje. Koliko KAN gubi kad ga rastopim u vodi i ostavim preko noći? nešto jako ili? Da znam pojačati dozu ;) Hvala.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Što se tiče cinka svakako bi ti preporučio Zintrac 700 (www.fitopromet.hr); doista vrhunski preparat, pogotovo za koštičavo voće. Podatak da 1 L preparata ima masu od 1,76 kg, govori dovoljno (ako je u 1 l preparata 1 lit. vode, onda je tu još 0,76 kg aktivne tvari :prayer:).
Ali, pomoći će i svaka ostala mješavina mikroelemenata.
Mislim da češ najlakše pronaći Oligogreen; mješavina mikroelemenata + Mg.
I naravno, neki najjeftiniji bor (Foliarel ili Borax).
:gitarist:

p.s. Inače high-tech preporuka je slijedeća:
1. Zintrac 700 (700 gr./lit. Zn), 1 lit/ha
2. Mantrac 500 (500 gr./lit. Mn) - 1 lit./ha
3. Bortrac 150 (150 gr./lit. B) - 1 lit./ha

Sva tri preparata su kompatibila i mogu se mješati zajedno. Posebnu pažnju obratiti na koncentraciju i doze navedenih preparata.

I ukoliko su tla pjeskovita ili karbonatna (sklona pojavi kloroze), onda pod br. 4 ide i Fe (neki kvalitetniji helat).

I time je šljiva spremna za "zimski san". Mikroelementi deponirani u korijenu (descedentno kretanje list-korijen pri kraju vegetacije) i slijedeće godine start je neupitan.


bravo,sva navedena gnojiva u Bosni koliko se raspitujem i nepostoje.znači nama ostaje samo stajnjak i kreč
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Da li netko zna gdje ima za kupiti jednostruki superfosfat i kalij-sulfat? Zvao petrokemiju i 15-ak apoteka i 0 bodova.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hvala Bobostar uljepašo si mi radove u voćnjaku ;) Inaće dobar ti je web site lakše se snalazi. One blog stranice su blagi užas za snalažnje. Koliko KAN gubi kad ga rastopim u vodi i ostavim preko noći? nešto jako ili? Da znam pojačati dozu ;) Hvala.
Ništa KAN ne gubi dok stoji u vodi, bar ne za neki kraći period. :rolleyess:
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
@bobostar
često na nedjeljnim kavicama raspravljamo o optimalnim količinama svih gnojiva u sezoni za šljivu u rodu,na predavanjima nam kažu 0,5 kg po stablu a u nekim starijim literaturama piše 3 kg po stablu,te koliko je vremenski potrebno da biljka usvoji date elemente
ps.hvala ti na jednostavnim pojašnjenjima
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@bobostar
često na nedjeljnim kavicama raspravljamo o optimalnim količinama svih gnojiva u sezoni za šljivu u rodu,na predavanjima nam kažu 0,5 kg po stablu a u nekim starijim literaturama piše 3 kg po stablu,te koliko je vremenski potrebno da biljka usvoji date elemente
ps.hvala ti na jednostavnim pojašnjenjima

Ne volim ovakve preprouke za gnojidbu; od 0,5-3,0 kg/stablu?!?! Kakvom stablu; onom od 1,5 m ili 3,5 m, onom što daje 5 kg ploda ili onom koji daje 15 kg ploda....

Preporuku gnojidbe baziram na podacima o količini potrebnih hranivih elemenata za određeni prinos ploda (treba i tu imati stanovitu rezervu, ali trenutno nema preciznijih podataka; kako će tehnika napredovati biti će i novijih, preciznijih podataka).

Kako je to za šljivu; rodni nasad: za 100 kg ploda potrebno je:
N: 0,50 -0,60 kg
P2O5: 0,10-0,12 kg
K2O: 0,50-0,55 kg
MgO: 0,10-0,12 kg

Slijedeći važni korak je poznavanje kondicije voćnjaka; svaki bi voćar trebao poznavati kondiciju svog voćnjaka, te (i na temelju obavljene rezidbe) očekivani urod.

I ako očekuje 1 tonu ploda, onda mu je potrebno 5,0-6,0 kg N, ....

I zadnji korak je poznavanje stanja u tlu; količine hraniva u tlu, ali puno važnije i njihovu raspoloživost te moguće antagonizme/kompeticije.

I na osnovi toga složiti program gnojidbe. Ništa strašno. :gitarist:

p.s. Kada sam radio u IT, onda smo za drvenaste nasade vodili slijedeću evidenciju (kartoteku; kao kod doktora). Išla je prvo glavna analiza (svi parametri, "rendgen"), onda 3-4 godine samo osnovno, (N,P,K), i onda 5 ponovo "rendgen". I naravno tijekom vegetacije, obavezno 2-3 kontrolna obilaska. Ako je nešto "zaškripalo" onda "asprin" (folijarna ili korektivna gnojidba). Naravno nije to išlo za sve proizvođače, već samo oni koji su željeli kvalitetniji pristup gnojidbi. Ali kada bi jedan krenuo u takav program, nakon 2-3 godine javljali su se i ostali susjedi, jer su "uživo" vidjeli razliku. :drinkers:

p.s.s. Volio bi tako nešto pokrenuti i u HRV; ali je to sada samo na razini želje, iako to nije tehnološki toliko zahtjevno (ARKOD snimka, katastarska snimka, upisnici proizvođača... ima dosta podataka za kvalitetnu podlogu).
 

peromil

Novi član
Tu od
5 Stu 2011
Poruka
2
Pozdrav svim šljivarima! Imam stari šljivik(tj.moj otac) cca. 40.stabala i isto toliko godina! Dosta je zapušten ali smo ipak ubrali 1500.kg.ploda (sve zavrsilo u rakiji)!
Htio bi ga urediti i pognojiti (jer nikad nije bio)!
Zanima me koliko se zna o koristi u tlu i samoj ulozi VAPNA na njih? pero.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da li netko zna gdje ima za kupiti jednostruki superfosfat i kalij-sulfat? Zvao petrokemiju i 15-ak apoteka i 0 bodova.
Ekoprom

ekopromcjenik1.jpg

ekopromcjenik2.jpg


Superfosfat 18% u Gramexu

http://www.gramex-prelog.hr/mineralna_gnojiva.html
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560

Hvala Kontam na info o cijenama gnojiva (iako mi se čini da se tu ne radi o gnojivima, već o prometu kemikalija-generičkih soli. U načelu nema razlike, jedino bi te generičke soli (koje su baza za proizvodnju gnojiva) trebale biti jeftinije - pakirani su u obične bijele vreće sa tehničkom specifikacijom)). :D

Mala usporedba; cijena Mg-sulfata je 3,50+PDV=6,15 kn, u Bauhausu je bio 7,00 kn/kg a Magnesiogreen je 35,00 kn/kg.

Sve jasne.
:partyman:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav svim šljivarima! Imam stari šljivik(tj.moj otac) cca. 40.stabala i isto toliko godina! Dosta je zapušten ali smo ipak ubrali 1500.kg.ploda (sve zavrsilo u rakiji)!
Htio bi ga urediti i pognojiti (jer nikad nije bio)!
Zanima me koliko se zna o koristi u tlu i samoj ulozi VAPNA na njih? pero.

Pero bok,

Šljiva nije kultura koja baš obožava kalcij (vapno).
Budući da je šljivik star (i nažalost zapušten) moguće je da je tlo malo zakiseljeno, i da bi malo vapna pomoglo, ali ništa previše.

Ako treba vapna, preporučam ti Fertdolomit (Petrokemija) i to 500-600 kg/ha (ne više, iako preporučaju i više).
Točnije i preciznije, nakon analize tla.

p.s. Postavi slike da vidimo koliko je zapušten. Svakako bi trebala onda jedna dobra rezidba (obnova) i malo jača gnojiva, i bit' će šljiva.:p
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@Bobostar nije dobra matematika 3,5 + pdv = 4,30 Kn U odnosu na Baumax cca 60% jeftiniji ;) Poz
 

Najnoviji postovi

Na vrh