• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Gadan otrov, djelotvoran i kratkotrajan ;) Oplodnja je bila slaba. Na zadnjoj slici se vidi koliko je otpalo. Valjda je tako moralo biti. Pčelice su radile, pustili smo ih da opraše, kad smo prskali bile su zatvorene i poslije toga se više nisu vračale. E sad da li je nedostatak vode u toj fazi bio ili je malo gnojivo, ne znam ali previše ih je otpalo...

Ili je nedostatak bora ili dušika (ili oboje). A možda je i osica imala utjecaja...Kod mene su fenomenalno rodne. Fotke uskoro...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Osica nije sigurno, nema piknice,nema nikakvih oštećenja. Kakva je bila oplodnja ne znam, ali plod je bio i zaostao u razvoju. Znaći otpadaju zametnuti plodovi. Što se tiće dušika otpali su i tamo gdje igrom slučaja bačeno 4t stajskog gnojiva na 170 m dužnih. Otpadali su gdje smo i sa totalcem zulili red pa nije od isparivanja. Jedino na što nisam mogao utjecati zbog poplavljenog bunara je vlaga u zemlji. Ona kiša je malo kasnila nekih cca tri dana. Da li je to uzrok? Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Tajming odličan ali kud KANom pod šljivu. Kud to Breskvar? A ja ja jaj.
rutho.jpg

ruth2p.jpg

ruth3f.jpg


Evo slike tu i tamo ploda kod rutha, ostalo je monilija pokupila.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Prijatelju, ovaj moj nasad šljiva podignut je 1994, 1995 i 1996 godine. Gnojen stajnjakom kod sadnje i još 2 puta. Okopavan prve 4 godine i onda zatravljen. I još k tome, protivno svim pravilima, podignut na krčevini prastarog šljivika, bez rigolanja i oranja, samo kopanjem sadnih jama 120 x 120 x 60 cm (dubina).Ostalo gnojenje: 7 : 20 : 30 u jesen, KAN u proljeće i možda 1 prihrana godišnje folijarno...

Šljiva SVAKE godine ko' šodera...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vjerujem ti svaku riječ, ali to je stara tehnologija ;) Ja ne bi u današnje vrijeme išao prihranu sa kanom. Ako baš moramo sa magnezijem prihranu onda bi svakako išao Multi K Mg. KAN radi plodove velike ali nisu težinski, kao i lošijih skladišnih sposobnosti. Ako hoćeš šljivu slađu od grožđa onda definitivno multi k ;) Samo ima jedna mana, multi k je jako skup u odnosu na KAN :)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Prijatelju, ovaj moj nasad šljiva podignut je 1994, 1995 i 1996 godine. Gnojen stajnjakom kod sadnje i još 2 puta. Okopavan prve 4 godine i onda zatravljen. Ostalo gnojenje: 7 : 20 : 30 u jesen, KAN u proljeće i možda 1 prihrana godišnje folijarno...

Šljiva SVAKE godine ko' šodera...

Stara dobra klasika. Potpisujem.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
malavocka.jpg


malavocka2.jpg


malavocka3.jpg


Gle malu voćku poslije kiše... :) Dobro je izgleda prošlo :/
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Juče palo prskanje, inače šljiva izgeda odlično. Prskano PIREL-D od insekticida zabog malog potkornjaka. Štetočina koja se jako teško suzbija. Ima dve generacija godišnje. Prvu generacju možeš riješiti, ali druga je problem zbog karenci. Svi insekticidi koji djeluju na njega imaju karencu 28 dana, a obično leti krajem 7 mjeseca. Inače svake godine mi riješi po 2-3 stabla.

Više o potkornjaku......Link
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja imam ugovor sa vrpacima, vranama, rodama, lastama i fazanima. Ne diram ih, dajem im vode, zauzvrat oni meni čiste proteinske nametnike ;) Prošle godine sam imao jumbo jet skakavce najezdu, ali doslovce jumbo jet, u životu nisam vidio toliko velike bijelo zelene skakavce. Kad uzleti, leti cca 100 m u cugu. Hitno sam zvao prijatelja Zvonisa da posudi malčer, sve pokosio a oni se uznemirili, kad su vrane i vrapci skontali kavu papicu sam im servirao, a joj :) Otišli skakvci u zaborav. Naravno da sam u integriranoj pušing proizvodnji to bi mogao zaboraviti!!! Isto tako ove godine rutave bube tj cvjetojedi, pozvao sam se na vrabac ugovor i rješeno ;) Doduše imam neke početnike od pčelara u voćnjaku ali su frikovi za hvatanje stršljena, buba, muha, osa, leptirica razno raznih, osica i sl. Od kad ima njih čak i Bistricu klopam ;) Majka priroda i prehrambeni lanac je čudo! Nego evo malo u posjeti kod prijatelja Zvonisa.
Slike idu u drugom postu jer se smajliji računaju kao slika.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo i ja uradio malo posla po naputku Breskvara i Tatkodvd.
Prvi korak malčer.
korak1.jpg

Drugi korak razbacivanje 150 kg kana ali u zonu do stabla i untar reda, također sam nešto kontao zbog velikog broja grana, jake cvatnje, otpadanje plodića da ne bi bilo loše baciti i 8-15-15 + 7cao + 23 so3 i bacim i njega 150 kg ali u u trakama do stabla.
korak2.jpg

Korak tri će mi biti popravak herbicidnog pojasa, evo malo se možda vidi...
korak3.jpg

I korak 4 će biti frezanje npk gnojiva u dublje slojeve, ako bude kiše dobro, biti će i novih rodnih pupova, ako nema, spojim navodnjavanje i posadim kupus ;) Biti će i pupova i roda :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Šljive izgledaju nekako ovako, nisu izdužene kao kod Zvonisa. Hm...
sljivamoja3.jpg


sljivamoja.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
E

exilim

Guest
Kontam, te izdužene šljive o kojoj se vrsti radi. Naime, imam par ukalamljenih, identične su slikama kako kažeš od Zvonisa. Hvala.
 

nesdonal

Novi član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
9
Evo i ja uradio malo posla po naputku Breskvara i Tatkodvd.
Drugi korak razbacivanje 150 kg kana ali u zonu do stabla i untar reda, također sam nešto kontao zbog velikog broja grana, jake cvatnje, otpadanje plodića da ne bi bilo loše baciti i 8-15-15 + 7cao + 23 so3 i bacim i njega 150 kg ali u u trakama do stabla.
korak2.jpg

I korak 4 će biti frezanje npk gnojiva u dublje slojeve, ako bude kiše dobro, biti će i novih rodnih pupova, ako nema, spojim navodnjavanje i posadim kupus ;) Biti će i pupova i roda :)

di ste kupili rasipač koji je proizvođač i kolika je cijena ? prihrana je ok !
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kontam, te izdužene šljive o kojoj se vrsti radi. Naime, imam par ukalamljenih, identične su slikama kako kažeš od Zvonisa. Hvala.

To je čini mi se stanley. Nisam baš kompetentan za odgovor, ali mislim da je njegov otac rekao da je to u gornjem djelu stanley. Ispravit će me Zvonis ako nije ;)

@Nesdonal rasipač je klasični od Mega Metala sa voćarskim dodatkom. Cijena redovna plus šestotinjak kuna za dodatak. Skupa izađe cca oko 2500 kn. Naravno da se to može skinuti i služi kao klasični rasipač ali mu se namontira jedan drugi dio. Poz
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovako sam zamislio frezanje, ovo je prvi prolaz, nije duboko ali kad budem treći put prošao biti će milina, sad trenutno mi ni ne paše da imam jako dobro pripremitu zemlju. Granula kana se otopila npk nije, bila fina kišica sinoć.
probafreznja.jpg
 

nesdonal

Novi član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
9
@Nesdonal rasipač je klasični od Mega Metala sa voćarskim dodatkom. Cijena redovna plus šestotinjak kuna za dodatak. Skupa izađe cca oko 2500 kn. Naravno da se to može skinuti i služi kao klasični rasipač ali mu se namontira jedan drugi dio. Poz

ok hvala ! pozz
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kontam@ biće šljiva neka neka i pitanje jedno može li ova freza ići bočno, pa da frezaš skroz uz samo stablo.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Prijatelju, ovaj moj nasad šljiva podignut je 1994, 1995 i 1996 godine. Gnojen stajnjakom kod sadnje i još 2 puta. Okopavan prve 4 godine i onda zatravljen. I još k tome, protivno svim pravilima, podignut na krčevini prastarog šljivika, bez rigolanja i oranja, samo kopanjem sadnih jama 120 x 120 x 60 cm (dubina).Ostalo gnojenje: 7 : 20 : 30 u jesen, KAN u proljeće i možda 1 prihrana godišnje folijarno...

Šljiva SVAKE godine ko' šodera...
breskvar koliko ga bacis otprilike oko 1 sljive

Vjerujem ti svaku riječ, ali to je stara tehnologija ;) Ja ne bi u današnje vrijeme išao prihranu sa kanom. Ako baš moramo sa magnezijem prihranu onda bi svakako išao Multi K Mg. KAN radi plodove velike ali nisu težinski, kao i lošijih skladišnih sposobnosti. Ako hoćeš šljivu slađu od grožđa onda definitivno multi k ;) Samo ima jedna mana, multi k je jako skup u odnosu na KAN :)

znaci od kana bubre plodovi
 

Najnoviji postovi

Na vrh