• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SMIJEŠNE SLIKE

R

Ratarko

Guest
Znam ja kako zadnji diferecijal radi . Nema tu nikakvih lamela ( prednji dif. ih može imati ako se radi o tzv. limited slip difu ) . Najviše trpe tzv. trkači koji se na tvojoj slici vide točno u centru diferencijala .

Kod ovoga traktora kao i svakog traktora sa udvojenim kotačima o kojima sam ja tu pričao ( eto moj RX uvijek ide sa udvojenim kotačima ) dolazi do velikih sila i prije nego li uopče dođu do diferencijala kada se okreče u mjestu jer su dvije gume sa jedne strane i svaka prevaljuje svoj put koji je različit odnosno jedna pravi veči a druga krači put kada se traktor okreče u mjestu a da ne govorim o brzini krajnjih kotača pri takvom okretanju . Jedan ( vanjski kotač od one strane traktora prema kojoj se skreče ) ne da stoji nego se okreče unazad a onaj sa druge strane ide 15 km/h brzo .
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Točno,ali samo radi različitog razmaka od središta trakora.Pa i kod tvog Forda koji ima široke gume slično se dešava,sa tim naprezanjima se moramo pomiriti,ali sam diferencijal netrpi ništa,sem se zupčanici malo brže zavrte.Pri takvom okretanju kao kod ovog pri sijanju je tipično da se doslovce na mjestu okreče oko ose difernecijala,ako se okreče na lijevo,desni se vrte napijed dok lijevi točkovi vrte unazad,tada konusni i tanjirasti zupčnik miruje,dok se samo sateliti vrte.
 
R

Ratarko

Guest
Mislim da diferencijal ipak trpi puno više nego misliš.
Da li znaš da traktor koji ide konstantno sa udvojenim kotačima ima puno manji očekivani vijek trajanja nego onaj bez udvojenih kotača .
Pojedini proizvođači traktora zabranjuju stavljanje duplih kotača a ako i dozvole svi točno propisuju uvjete pod kojima se dupli kotači stavljaju .
Znači točno su propisane max. udaljenosti na kojima smije zadnji kotač stojati od centra traktora i slično .

Traktor koji bi išao sa udvojenim kotačima 50 na sat kroz neku krivinu ( gdje normalni traktor ide bez problema tom brzinom ) po mom mišljenju pravi veču silu na dif. nego normalno . Sama sila ubrzavanja i usporavanja takvog traktora je puno veča nego normalno , tu sada ne samo za dif. nego za sve komponente traktora .
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Mislim da JD ima rješenje za okretanje udvojenih kotača... Vidio sam na jednoj slici prilično veliki JD sa duplim kotačima naprijed i iza i prilikom skretanja i oni vanjski kotači (dakle udvojeni) su se zakretali; manjim kutem od pravih, no mislim da ipak pridonose smanjenju sile na osovini i prijenosu. Ako nađem sliku stavit ču
 
R

Ratarko

Guest
zjockoo kaže:
Mislim da JD ima rješenje za okretanje udvojenih kotača... Vidio sam na jednoj slici prilično veliki JD sa duplim kotačima naprijed i iza i prilikom skretanja i oni vanjski kotači (dakle udvojeni) su se zakretali; manjim kutem od pravih, no mislim da ipak pridonose smanjenju sile na osovini i prijenosu. Ako nađem sliku stavit ču

Ja si to ne mogu zamisliti kako bi izgledalo , nikada to nisam vidio ?
Å alji slike čim ih nađeš , zanima me :D
 
R

Ratarko

Guest
Ajde da ja prokomentiram kada nitko neče .

Dobro jel se ovo čudo uopče zove traktor jer meni ne izgleda kao jedan ?
Gdje mu je motor , ono nešto malo što se vidi iza hladnjaka , jel to motor ?
Kao da ga je Jules Verne smislio u nekoj svojoj science-fiction priči .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e pa to je car od čovjeka...
pa taj silokombajn vrijedi više od svih auta koji su oko njega. 8)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
slika NIJE namontirana...pogledaj da je sjena pada pod dobrim kutem...
 
B

Bobo

Guest
Da, najbolje da je slika prava... Daj pogledaj koliko je taj stroj mal, a ima 8- redni heder na sebi... Pa to naspram onog kombija treba bit bar duplo vece... To na taj parking zapravo ne bi ni stalo...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

i na kraju
Obrisan neispravan link.
 
B

baca Iva

Guest
MI SMO BILI BOLJI!

Vaj kočijaš sjedi na haubi. Al kad sam ja još bijo momak onda smo uprgli konja u VW bubu, al smo nas šestorica posjedali u auto i tako išli na Martindan u kirbaj. Bila je zima i padala je kiša (početak studenog) pa smo s jedne njive uzeli snop kukuružnjaka i metnili prid šofera, jer mu je šajba bila polupana. Kad smo došli prid dom konja smo kod jednog kolega parkirali u štalu, al limuzinu među druge aute. I istimj putem, doduše dosta veseliji i vruči, natrag. Å teta da nas niko ni sliko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh