• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smokva

  • Temu pokrenuo Zeljko123
  • Datum prvog posta
Z

Zeljko123

Guest
Voćari molim savjet !
Imam veliku smokvu koja raste pored septičke jame . Dno jame nije
betonirano. ( korijenje smokve upija sadržaj septičke jame) .
Da li na plodove smokve preko korijena stabla utječe sadržaj iz jame ?
Da li bi vi jeli takve smokve ?
:idea:
Hvala !
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Voćari molim savjet !
Imam veliku smokvu koja raste pored septičke jame . Dno jame nije
betonirano. ( korijenje smokve upija sadržaj septičke jame) .
Da li na plodove smokve preko korijena stabla utječe sadržaj iz jame ?
Da li bi vi jeli takve smokve ?
:idea:
Hvala !
Ja nebi.
Hvala i tebi.
(p.s. Iako fermentirane ljudske fekalije nisu opasne za zdravlje; jednostavno to ne bi jeo)
 
V

vedran5

Guest
Pozdrav svima

Nisam htio otvarati novu temu,ali već kada je tu...
Ima li tko iskustva sa smokvom?
Posaditi ću 20-tak smokava.Istra-Vodnjan.Neznam koju sortu.Tlo je sa dosta kamena.Mislio sa neku sortu za jesti sviježu.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nisam htio otvarati novu temu,ali već kada je tu...
Ima li tko iskustva sa smokvom?
Posaditi ću 20-tak smokava.Istra-Vodnjan.Neznam koju sortu.Tlo je sa dosta kamena.Mislio sa neku sortu za jesti sviježu.

Sada je pravo vrijeme za označavanje stabala.
Obiđi stabla smokava u okolici i vidi koje su ti najbolje (glavna podjela je na bijele i crne), i na kraju slijedeće zime uzmi reznice i u pijesak+teset+zemlja. Primitak skoro 100%.
Inače, smokva voli duboka tla (vrtače, doci/dolci kako mi tu kažemo, na kojem se skuplja voda sa strane su dobri položaji za smokvu).
Plitka i suha tla NE! Ostat će male i kržljave.
I ne zaboravi obilnu organsku gnojidbu.
Petrovača bijela/Bilica i Bombuni su ipak br.1, zatim je tu Fici di Madonna (one velike) i ako nađeš Petrovaču crnu (malo drugačiji okus, ali ne puca od kiše).
LP
 
D

Duro

Guest
...Petrovača bijela/Bilica i Bombuni su ipak br.1, zatim je tu Fici di Madonna (one velike) i ako nađeš Petrovaču crnu (malo drugačiji okus, ali ne puca od kiše).
LP
Molim bih savjet: koja bi od navedenih, ili neka druga sorta smokve, bila pogodna ( preživjela i dala ploda prije zime ...) za kontinetalni dio Hrvatske ?
P.S. Bez brige, ne podižem plantažu u Slavoniji :)
 
Posljednje uređivanje:
V

vedran5

Guest
hvala bobostar

imam 10-ak sadnica koje sam odlomio ove zime od Fici di Madona. zanima me kakve su one s obzirom na rodnost.i kada dolaze na rod pošto su sadnice od coka.imam i nekih drugih sadnica od coka za koje mislim da su petrovače.znas li nekog ko mi to može potvrdit,ili da ti posaljem sliku jer ne znam stavit na forum
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo slika tu na forumu (slike su sa Interneta):

1. Petrovača bijela/Bilica


2. Ficci di Madonna


3. Bombuni/Zamorčica - po meni br. 1


4. I ako govorimo o smokvi, Istri onda je tu i dr. Željko Prgomet, Rovinj, rasadnik Skink (čovjek stvarno puno zna o smokvi; ako odeš do njega u rasadnik, pozovi se na mene, možda bude i neki popust; ;-) !!!)


I još jedan link:
http://www.istrianet.org/istria/flora/fruit-nuts/smokva1.htm
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
imam 10-ak sadnica koje sam odlomio ove zime od Fici di Madona. zanima me kakve su one s obzirom na rodnost.i kada dolaze na rod pošto su sadnice od coka.imam i nekih drugih sadnica od coka za koje mislim da su petrovače.znas li nekog ko mi to može potvrdit,ili da ti posaljem sliku jer ne znam stavit na forum

Što se tiče "Sisa od Djevice" sorta je sa izrazitim vršnim rastom, te da bi se dobilo dobro razvijeno stablo, trebalo bi vršiti povratni rez. Inače, se sav porast premješta na vrhove, i može se objestiti do poda.

I kada smo već kod smokve, ne zaboravi na stršljene.
Ludi su sa smokvama, tako da obavezno planiraj lovke sa pivom (ne sa slatkim, jer će loviti pčele).
 
V

vedran5

Guest
hvala na slikama.zašto zamorčica br.1,zar nije ona za sušenje?
 
V

vedran5

Guest


Molim pomoć.
Zna li netko koje su ovo sorte?
Rodi dva puta.



Uploaded

with

//imageshack.us]Image

Shack.us[/URL].
slika iz prvog posta i prva slika u drugom postu su iste.rode dva puta.malo su krupnije od onih sa 3.i 4.slike.iznutra su crvenije.
smokve sa 3.i 4. slike su iste .rode jedanput,rod sada završava.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Meni najukusnija. Zato joj dajem br.1!
Moram se ispraviti (tko radi taj i griješi).
Sorta koju mi nazivamo "bombuni" nije zamorčica.
Zamorčica je nešto drugo.

p.s. Malo sam se zbrkao sa tim lokalnim i službenim nazivima
 
V

vedran5

Guest
slika iz prvog posta i prva slika iz drugog posta---jesu li to petrovače?
imam u važu nekoliko sadnica.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
slika iz prvog posta i prva slika iz drugog posta---jesu li to petrovače?
imam u važu nekoliko sadnica.
Petrovače bi trebale biti izduženije, ove su mi preokrugle.
Ove mi zovemo "bombuni" - baš zato što su okrugle.
A ova zadnja, mogla bi biti Petrovača crna (ali nisam potpuno siguran); ali kao i bijele, i crne petrovače trebale bi biti izdužene.
 
B

brbe

Guest
Voćari molim savjet !
Imam veliku smokvu koja raste pored septičke jame . Dno jame nije
betonirano. ( korijenje smokve upija sadržaj septičke jame) .
Da li na plodove smokve preko korijena stabla utječe sadržaj iz jame ?
Da li bi vi jeli takve smokve ?
:idea:
Hvala !

Sa smokvom ni lako, tebi što je pokraj septičke ti znaš na čemu si, a smokva baca korjenje ponekad i do 200 metara, i problem je onda kad neznaš di ona nešto crpi, a jedeš ih. Nema jačih od smokve i rogača za probit zaštitu i uć u septičku ili cisternu za vodu, oni su specijalisti.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
bobo kad sorta bombuni dode na rod ,kad se bere
posadio bih cca 30 stabala pa neznam sta ,mislio sam :
1.petrovacu bjelu (jel ona svaka dvorotka)-lipan-kolovoz
2.zamorcicu nesto u prodaju direkt nesto susit-pocetak kolovoza sredina pa do kraja rujna
3.bjelica-bilica neznam o njoj nista samo da je jako ukusna
4.bombuni ili bombini ,bombini u istri je naziv za petrovacu sad neznam jel to neka druga sorta bombuni ili je to isto,nista neznam o njoj
pa ako sta neko zna molio bih da napise
hvala
ps.ovaj bombuni s slike bobo cini se jako ljepa,plod je odlicne krupnoce ne prevelik,po izgledu je ima tanku kozicu i jel jednorotka ili dvorotka
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: smokva

Iako sam na kontinentu, godinama vrlo uspješno uzgajam smokve. Ukupno 14 smokava, a ove jeseni posadit ću još 10-ak.

Ovo je smokva kojih imam najviše (sve razmnožene povaljenicama sa iste biljke). Vrlo krupna, slatka, dvorotka. Evo, koncem svibnja plodovi su već veličine manje jabuke:



Osim tih smokava imam i po jednu neku sitniju smeđe boje, vrlo slatku (isto dvorotka). Po karakteristikama čini mi se slična sorti Turkish Brown. Također i jednu sitniju, bijelu.

Smokve su vrlo zahvalne, ne traže (barem nisam imao potrebe) nikakvu kemijsku zaštitu, samo okopavanje i gnojenje. A na tržnici se odlično prodaju. Svakih nekoliko godina, za oštrijih zima, djelomično izmrznu. Te izmrzle dijelove u proljeće odrežem i dalje sve opet ide bez problema :)
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
Re: smokva

Iako sam na kontinentu, godinama vrlo uspješno uzgajam smokve. Ukupno 14 smokava, a ove jeseni posadit ću još 10-ak.

Ovo je smokva kojih imam najviše (sve razmnožene povaljenicama sa iste biljke). Vrlo krupna, slatka, dvorotka. Evo, koncem svibnja plodovi su već veličine manje jabuke:

ima koja povaljenica viska za prodati? :)
 
Na vrh