• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2010.-2011.-2012.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Sjetva SOJE 2009

ovo bi mi mogla biti korina informacija jer sam soju prvi puta sijao ove godine.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: Sjetva SOJE 2009

bobo

Kod:
U mom kraju ima par sistema za kipanje soje u prikolicu radi smanjenja primjese.


Jedan od uvazenijih patenata je postavljanje sita izmedju kombajna i prikolice, tako da sve sitnije od soje ispada pokraj prikolice, a soja preko sita u prikolicu. Mi posto imamo mal kombajn s malim bunkerom, imamo lopatu s kojom stari razgrce soju kad ju iskipam u prikolicu i primjese nema nigdje, nak bode sondu gdje god hoce...

Naletih na ovaj tvoj davni post pa kako je to uskoro aktuelno, a i ova godina je takva da partizanka lagano probija kroz soju trebao bi se pripremiti za vršidbu.
Razmišljam da idem desikaciju sa Reglonom ali mi žao gaziti soju jer je dobra a partizanke nema svugdje.
Zato me izuzetno interesiraju neki sisitemi za mehaničko pročišćavanje prilikom kipanju u prikolicu .
Sve ideje su dobro došle, naročito one provjerene u praksi a slikice obožavam.
Vjerojatno nisam jedini s takvim problemom jer su na forumu slike samo dobre soje koje i ja imam ali imam i ovakve i evo to priznam.

Ajmo genijalci smisliti nešto.
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Evo ga, upravo sad sam uploadao na yputube filmic kako ovaj sistem sa sitom radi. Kombajn na ler gasu sipa zrno iz bunkera, dvije osobe treskaju sito, a jedna iz prikolice malo "usporava" soju... lijep ose vidi kako sjeme trave leti van prikolice, a soja u prikolicu. malo je sporije kipati, ali na 10-ak kj se isplati ovako sijati. na vecoj povrsini preporucam na kombajn staviti perforiranu cjev za kipanje koja odradjuje super posao u soji...

[youtube:1k340cdy]T8TS_Y2MOxQ[/youtube:1k340cdy]
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Re: Sjetva SOJE 2009

Bobo hvala na uloženom trudu i mislim da jednostavniji sistem ne postoji ali opet možda je neki genijalac nešto doradio recimo umjesto one dvojice neki excentar tipa home made iz teme višnja ??????
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Sjetva SOJE 2009

Kod DF kombajna se postavi perforirani poklopac ispod spirale elevatora zrna i tu se odvoji dosta sitne primjese,koštan ,ambrozija,loboda.
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

ja sam o tome poklopcu dolje vec razmisljao, i znaci to radi dobro i vec postoji?

nasao na njuskalu lane neki JD i navedeno bilo da uz njega ide i cjev za kipanje soje - perforirana kad sam vidio na slici, odmah dosao na ideju da i ja to pravim za zmaja, ali sam odmah gledao kako se to jednostavnije da rijesiti...

Molim one koji su takav poklopac vidjeli, ili imaju isti, da mi izmjere promjer rupica, te da ga uslikaju, ako je ikako moguce... To je ove godine moj as u rukavu, da se ja ne zezam sa ovakvim sitom. Hoce li biti dovoljno da samo stavim onaj mali poklopcic perforirani na elevatoru, jer na zmaju nema poklopaca u spiralama ovrsene i neovrsene mase... Sve je u komadu :( pa bi to moglo biti problematicno. Da stavim te poklopcce i na jedan i drugi elevator, mozda ce nekog efekta i biti?

INACE, ako imate raspolozenog oca, kao sto je moj, koji se dosadjuje oko traktora dok ja napunim bunker, uzme lopatu i samo "promjesa" soju po prikolici i sva primjesa pada na dno sanduka, PROVJERENO, ali tko ima veliki kombajn i ogromnu prikolicu, tu nema sanse "igrati" se lopatom dok docekas da ovaj donese jos jedan bunker, pa tu ide i ova fora s perforiranim poklopcem elevatora ili perforirana cjev za kipanje...
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Sjetva SOJE 2009

kod mene na JD 1188 se zamjeni cijeli donji dio sabirne ispod bubnja, pa sam si ja dal napraviti sa rupicama 5 mm, budem poslikal pa stavil da vidite.
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

5mm?!?!? Cini mi se nekako krupne rupe... mozda se varam?
 
A

Attila

Guest
Re: ambrozija u soji ima li spasa???

Ja sam isto prskao pulsarom i harmony-jem nakon što se razvio drugi trolist, ali ove godine NIJEDNO prskanje nije uspelo zbog preobilnih padavina. Ne smem ni da vam pokažem na šta mi soja liči. :( Atar nam je dlakav kao ostarilo kereće gov*o!
 
C

cimpy

Guest
Re: ambrozija u soji ima li spasa???

ja sam šprico sa svim i svačim osim sa motikanom i ništa malo pofuri i još gušče potera! katastrofa totalna!
 
B

Bobo

Guest
Re: ambrozija u soji ima li spasa???

Soja koja je sijana van svihi standarda... i kasno i bez gnojiva i u proljetno plitko oranje i prskana samo jednom i to pitaj boga cime...



Ujakova soja, koju nije htio prskati lagunom, nego je nabavljao neki spricivo iz BiH koje je "kao" bolje od lagune a duplo jeftinije... moz' si mislit':



Moja soja:





Moja soja prskana pre-em DUAL+SCORPIO, te korekcija vrsena LAGUNOM u split aplikaciji...

jedan susjed nas je poslusao i prskao isto u dva navrata korektivno, a drugom se nije dalo, pa je sve lagunu stresao od jednom i njemu sad vec korovi vire iz soje pomalo, dok kod nas dvojice jos nista...

Sva soja je dobra u mom kraju, osim ove s prve slike, ali da vidite njegove "kukuruze" vidjeli bi da je doja jos dobra ;) ;)
 
T

tomonh

Guest
Re: ambrozija u soji ima li spasa???

U mom kreaju soje su dosta niske,ja sam svoju prihranio oko 1.7. al nije bilo dva tjedna kiše i ništa nije porasla,dok je lani buknula ko gljiva,
Od bc-a mi se nesviđa baš soja,imam malo korane od osjeka i bolja je
 
M

minajo

Guest
Re: ambrozija u soji ima li spasa???

Za soju koja je puna trave naj bolje je rješenje prskanje totalnim herbicidom i onda propustiti kroz krunjač za kukuruze (samo oni koji imaju svoj vjetar (kroz njega možete čistiti i suncokret isprobao sam to jedne godine vlaga je bila visoka dok vlagomjer nije mogao izmjeriti ali kada sam propustio 2x kroz krunjač vlaga ispod 9%.)) ali samo polako sipati u krunjač i bolje će čistiti isplativost je 100%.
Moja soja je što se tiče visine cca 110cm KORANA sa dosta mahuna ali trave na nekim njivama ima puno a na nekima ništa isti predusjev isto sjeme isti herbicidi (Senat+Dualgold zemljišno i korekcija Laguna+Harmony+Flex sve pune doze i opet na par njiva imam trave da će krunjač radit) od trava na tim njivama ima samo Crne pomoćnice, Čička i samoniklog kukuruza.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Za soju koja je puna trave naj bolje je rješenje prskanje totalnim herbicidom i onda propustiti kroz krunjač za kukuruze (samo oni koji imaju svoj vjetar (kroz njega možete čistiti i suncokret isprobao sam to jedne godine vlaga je bila visoka dok vlagomjer nije mogao izmjeriti ali kada sam propustio 2x kroz krunjač vlaga ispod 9%.)) ali samo polako sipati u krunjač i bolje će čistiti isplativost je 100%.
Moja soja je što se tiče visine cca 110cm KORANA sa dosta mahuna ali trave na nekim njivama ima puno a na nekima ništa isti predusjev isto sjeme isti herbicidi (Senat+Dualgold zemljišno i korekcija Laguna+Harmony+Flex sve pune doze i opet na par njiva imam trave da će krunjač radit) od trava na tim njivama ima samo Crne pomoćnice, Čička i samoniklog kukuruza.

Ajmo redom :
- jesi mislio stvarno nekim totalcem ili nekim sredstvom za desikaciju npr. Boom ili Reglon
i koliko dana prije žetve

- moraš li na krunjaču skinuti remen od bubnja i ostaviti samo od vjetra i koliko je to brzo tj. možeš li to raditi u polju ili kod kuće pa polako

- meni je najveći problem ambrozija pa ako ima još nekih ideja samo naprijed
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
da li je netko na forumu već počeo vršiti soju ove godine i kakvi su prinosi?moja je super rodna ali je dosta nalegla pa neznam da li će biti problema kod vršaja.
 
B

Bobo

Guest
Nesto cujem suskanja okolo, al nista iz prve ruke, sve naklapanja kojekakva... 2.35kn i da cjena raste...

Ja isto cekam da se makar netko sluzbeno oglasi, pa da znam cemu da se nadam ;)
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
meni je teško i povjerovati da bi soja mogla dostići takvu cijenu u žetvi,ali daj bože da takva i bude.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh