• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Da se sijati kao i svako drugo žito, stim što prinos neće biti kao od originalnog sjemena.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Slobodno možeš posijati tu soju "iz ambara", jedino nekad može biti problem za nju nabaviti inokulante (bakterije azotofiksatora). Mada se može sijati i bez njih ali moraš dodati Azot u predsjetvenu pripremu.
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Dali mi tko moze malo poblize objasniti kako sa kukuruznom sijacicom sijati soju, kako sa mehanickom, a kako sa pneumatskom, sirina redova mi je jasna ali razmak izmedu zrna sjemena me zanima kako namjestiti, hvala!
 

mika75

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
274
Na mehanickoj izvadis cistace i izbijace stavis vecu plocicu i pici kao kuruze na 1 kj ide od60 do80 kg
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
čemu sijati sadilicama za preciznu sjetvu kao i zitnom sijacicom .60-80 kg po jutru je puno barem za nas mi na ha toliko trošimo .
sa mehaničkom nisam nikada soju ali grah jesmo davno sve ide samo razmak u redu na nekih 5-6 cm mislim da bez dorada se nemože postići.
Pneumatskom se radi sa pločama za soju i to je to obično 60- 80 rupa 4,0-4,5 mm promjer .
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Soja se sije 550-600tis biljaka na ha što ti dođe 55-60 biljaka na m2.E sad da li ćeš to posijati na 12,5 ili 50 ili 70cm međuredno to je stvar izbora.Najčešće se sije na 50cm jer se onda može kultivirati,na 70cm možeš kultivirati ali nije povoljan raspored zrna u redu.Sjetva žitnom sijačicom na 12,5 ili 25cm nije loša što se tiče rasporeda u redu ali nema kultivacije.Prosječna masa 550-600 tis klijavih zrna iznosi 100-120 kg i to je norma sjetve na ha.Ploče za pneumatsku olt sijačicu kojom se sije soja imaju 72 rupe stariji tip te novije u dva reda 120 rupa.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Svaka čast ovo je stručno objašnjeno.Kod mene siju žitnom sijačicom i to svaki red,i tako kako je kolega prije mene napisao,oko 120 kg na hektar.
 

TOSO

Član
Tu od
26 Lip 2013
Poruka
43
Trebao bih savjet u vezi sjetve soje sa OLT PSK na međuredni razmak 70 cm (riječ je o pločicama sa 120 rupa). Znači zanima me kolika je točnost sjetve ako se pridržavam tablice iz kataloga - znači ako bih htio posijati 550 000 - 600 000 biljaka po hektaru (što bi uz masu 1000 zrna od oko 180 g bilo oko 100 kg/ha) morao bih položaj na reduktoru staviti na 4A (2,6 cm u redu) ili 3B (2,4 cm u redu). E sad čuo sam da neki u sjetvi idu sa duplim prohodom pa mi nije jasno kako naštimaju reduktor jer ako ona posije približno točno kako ovdje piše onda su dva prohoda nepotrebna?
 

gizdava

Novi član
Tu od
30 Sij 2014
Poruka
20
reifaisen sjeme i osječko oko 8,50 kn sa pdv. to bi bilo za keš a oko deset na kredit,tak je rekla njihova referentica.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Jel ima ko od vas domaće soje tj lanjskog sjemena s tavana za prodat a da je dobro sjeme??? ( a da nije predaleko od velika gorice)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ja sijem svoju soju "sa tavana" ali dio sjemena ipak kupujem. Tako da mogu od ove kupovne jedan dio opet ostaviti za sjeme.
Što se tiče klijavosti ja i nisam primjetio da ima nekakve razlike između domaćeg i kupovnog sjemena.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh