• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Planirate li sijati soju 2013. godine, ako planirate kako? Novi sam na forumu, pa tako i u uzgoju soje. Moglo bi se reći da se bavim ratarstvom na neki način ali ne na veliko ali planiram proširiti proizvodnju. nikad nisam sijao soju pa me zanima sve o pripremi tla, gnojidbi, sjetvi itd. svaki savjet je dobro došao (problem je u tome što se nalazim u Zagrebačkoj županiji, grad Velika Gorica, a soja kao kultura u tom djelu zagrebačke županije nije baš zastupljena pa isto tako nemam koga pitati za savjet).
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Hvala, evo pročital sam i imam nekoliko pitanja. zanima me kojom sijačicom najbolje sijati, sijačicom za kukuruz i koliki mora biti razmak između stabljika tj zrna pri sjetvi? ili je ipak bolje žitnom sijačicom pa da je svaka druga rupa zatvorena? i da još nekaj, kak obavit bakterizaciju a da pri prosipavanju u kutije od sijačice ne dođe svjetlost do sjemenki???
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ljudi siju svakako, zitnom svaki red, svaki drugi, kukuruznom na 50cm, kultivatorom cak siju..
u principu je prinos jednak, ili su razlike zanemarive bez obzira na koji nacin sijes.
na 50cm ju kultiviras a sa zitnom soja prije zatvara redove i gusi korov. sve ima svojih prednosti i nedostataka.
bakterizaciju obavljas negdje u hladu, tako da bakterije ne budu izlozene suncu. najbolje bi bilo na polju to raditi i pripremiti sjemena koliko stane u sijacicu. mi smo prve godine doma mjesali pa u vrece i na polje ali pokazalo se kao dosta los sistem.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Kužim... al kak misliš kukuruznom na 50 cm? pa kaj nije na kukurznoj veči razmak između redova???
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Kužim... al kak misliš kukuruznom na 50 cm? pa kaj nije na kukurznoj veči razmak između redova???

pa smanjiš razmak između baterija na 50cm i bude išlo..ali opet treba naštelati markirante kaj ti bude pasalo po tragu
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Kužim, ma dobro to nije problem i onako imam dvije sijačice za kukuruz a jednu ne koristim pa ju lako preuredim za to. samo mi reci koji je razmak izmeču stabljike, tj. sjemenki u redu kad sijem.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ne sijem sa kukuruznom, tako neznam. morat ce ti odgovoriti netko drugi. uz sijacicu, trebat ce ti i kultivator na 50cm. jednostavnije ti je sa zitnom posijati. jedino ako bas zelis sa kukuruznom.
 
B

Bobo

Guest
Mnogi se kunu da je za sjetvu soje idealna kombinacija sijanje novijim modelom OLT mehanicke sijacice u dvored tj. iz kutija za gnojivo... razmak standardnih 70cm, kultiviras ko covjek obiocnim kultivatorom.

Mi smo sijali obicnom kukuruznom s plasticnim plocama koje smo morali modificirati za sjetvu soje i takodjer izbijace i cistace moras povaditi inace ces imati mljevenu soju posijanu.

Pneumatska dusu dala za sjetvu soje samo u mom kraju ima jedna u okolnih 10 sela ;)

Godinama vec sijem zitnom IMT sijacicom u svaki drugi red i pokazalo mi se dobro. Nema kultivacije pa je LAGUNA reci cemo OBAVEZNA za rjesavanje opasnijih korova.

Sjetena norma koju ja sijem je oko 80kg/kj posto ne sijem sjemensku robu. Bakterizaciju radim u supi pod krovom u mjesalici za betom. iz mjesalice u korito za surenje svinja i iz njega u sijacicu.

DIREKTNA sunceva svjetlost smeta bakterijama i to dulje izlaganje istom. nece u 10 sekundi pocrkavati bas sve, nema smisla ;)

I zaboravio sam napisati, susjed ima OLT sijacicu za psenicu 14 redova i sije u svaki red vec dvije godine i isto nikakvih problema, osim lagune koja je bezobrazno skupa.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Kaj nije pregusto svaki red:icon_scratch: Mislim nisam nikad sijal soju al sam odlucio probat ove godine. Imam oltovu sijacicu 18 redi. Iskreno neda mi se zatvarati svaki drugi red pa cu probati sijati svaki red ako mislite da ima smisla. Kaj mi je bolje sijati sa zitnom ili MSK 4 pa kultivirati? Imam kultivator za kukuruz sa kutijama za gnojivo.
 
B

Bobo

Guest
Kaj nije pregusto svaki red:icon_scratch: Mislim nisam nikad sijal soju al sam odlucio probat ove godine. Imam oltovu sijacicu 18 redi. Iskreno neda mi se zatvarati svaki drugi red pa cu probati sijati svaki red ako mislite da ima smisla. Kaj mi je bolje sijati sa zitnom ili MSK 4 pa kultivirati? Imam kultivator za kukuruz sa kutijama za gnojivo.

Nista joj ne fali i kad je svaki red. samo treba postelati sijacicu na pravu sjetvenu normu i to je sva mudrost. Bitno je ispostovati broj biljaka na povrsini i drugi nista.

Mozes kultivirati ali meni se to pokazalo nepotrebno posto je brze i lakse poprskati nego ganjati kultivator po njivi a prihranu bacim rasipacem...

Ja zatvaram svaki drugi red jer je tako lakse postelati sijacicu, ali kolege s OLT sijacicama siju u svaki i sve je to jedno te isto...
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Nista joj ne fali i kad je svaki red. samo treba postelati sijacicu na pravu sjetvenu normu i to je sva mudrost. Bitno je ispostovati broj biljaka na povrsini i drugi nista.

Mozes kultivirati ali meni se to pokazalo nepotrebno posto je brze i lakse poprskati nego ganjati kultivator po njivi a prihranu bacim rasipacem...

Ja zatvaram svaki drugi red jer je tako lakse postelati sijacicu, ali kolege s OLT sijacicama siju u svaki i sve je to jedno te isto...

Hvala na informaciji:icon_pray: Mislim da je nebi trbal biti problem postelati. Do sad je bila tocna u gram kad se dobro postela.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Ja mislim da je onome ko prvi puta sije soju u kraju gdje je nitko ne sije zetva najveci problem a ne sjetva .
Prvo nadji kombajnera pa onda sij.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Ja imam covjeka za kombajniranje al me muci sjetva. a ak posijem na mehaničku oltovu sijačicu za kukuruz, imam i kultivator pa mogu i kultivirat jel bude kaj prinos manji? mislim na gustoču sklopa jer ipak ak sijem sa kukuruznom bude veći razmak između redova pa me zato zanima jel bude prinos manji kaj? e da i još nekaj, kad siješ sa žitnom a zatvaraš svaki drugi red pa to je onda razmak 25cm između redova, kak ju onda špricaš i prihranjuješa s traktorom a da ti kotači ne gaze red?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
napisao sam vec, prinos je vise manje jednak bez obzira na nacin sjetve. ovisi o godini, kvaliteti zemlje, agrotehnici i svemu ostalome. sto se tice spricanja, kako spricas psenicu koja je na 12.5cm razmaka?
zazmiri i gas! :icon_blackeye:
cini mi se da je meni 533 isao naknap medju redove. ali s obzirom da ima lufta na volanu kao i skoro svaki nesto se i pogazilo..
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
napisao sam vec, prinos je vise manje jednak bez obzira na nacin sjetve. ovisi o godini, kvaliteti zemlje, agrotehnici i svemu ostalome. sto se tice spricanja, kako spricas psenicu koja je na 12.5cm razmaka?
zazmiri i gas! :icon_blackeye:
cini mi se da je meni 533 isao naknap medju redove. ali s obzirom da ima lufta na volanu kao i skoro svaki nesto se i pogazilo..

onda najbolje na 45 ju siješ i nemas brige da ju pogazis samo kad ulazis i izlazis iz redova :icon_super:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ne sekira me to. a uostalom, ove godine mozda budemo i stalne tragove ostavljali. o tome cemo kada za to dodje vrijeme..
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Pa kaj ju treba odma poslje berbe svu ispržit? kaj se nemre pržit malo po malo kak ti zatreba kad radiš smjesu za svinje?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh