• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

solarna energija

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,072
Dečki da ne lutate:
Prvo i osnovno postoje dva sustava:
- na mreži
- autonomni

Niti jedan nije isplativ bez subvencija, no kod ovog drugog se ne pita za isplativost, jer ako nema drugog rješenja...onda je isplativo.

Ovdje govorimo o sustavu na mreži.
Cijena instaliranog sustava je oko 2...3000€ po kWp instalirane snage, s kvalitetnim komponentama (legalno plaćenim, ne e.bay i sl).
Jedino takav sustav može biti prijavljen i može ostvariti pravo na povlašteni otkup proizvedene el. energije od HROTE-a.
Za to morate biti registrirani kao obrt ili firma za energetsku djelatnost.
Ono kaj bi većini trebalo biti zanimljivo je ugradnja FN panela na krov, a nikako na parcele. Za to je, za početak, potrebno imati urednu građevinsku dozvolu za objekt na koji se to misli montirati.
Nakon registracije obrta/firme slijedi prijava HROTE-u, te ganjanje ostalih papira po Ministarstvu poduzetništva ...
Za to vrijeme treba pripremiti dati izraditi studije i projekte, statički proračun...pa ako to sve dobijete, slijedi nabava i ugradnja opreme... i onda priča tek počinje. Do prvih novaca je još dug put.

E da, kvota od 1MWp je zauzeta (istina, još nemamo 1MW u proizvodnji iz solara), no vjerojatno bude ove godine, tako da nema prostora za povlašteni otkup ako se jaako ne požurite (kaj baš nije izvedivo).
Tko ne upadne u ovih prvih 1MWp, mora čekati na donošenje novog zakona, odnosno nove kvote. Do tada može struju poklanjati HROTE-u, i uredno kupovati struju (ili pak kupiti baterije i dio proizvedene struje iskoristiti za vlastite potrebe). No, to znači nabavu još jednog (drugačijeg) invertera, koji je poslije neupotrebiv.

Ako mislite pak ugraditi 1kW, da biste si i smanjili količinu kupljene energije...to ne funkcionira, jer bez dozvola se nesmije priključiti na mrežu (to se tretira kao krađa struje, iako energiju zapravo gurate u mrežu i poklanjate HROTE-u). Osim toga, uložiti 15...20t kn (recimo za 1kW) radi uštede na plaćenoj energiji baš i nije isplativo.

Dakle, sustav je neekonomičan bez povlaštenog otkupa.

Davno sam imal ideju o tome, no ipak ta ideja čeka neka bolja vremena (čitaj: pojednostavljivanje procedure).
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Dečki da ne lutate:
Prvo i osnovno postoje dva sustava:
- na mreži
- autonomni

Niti jedan nije isplativ bez subvencija, no kod ovog drugog se ne pita za isplativost, jer ako nema drugog rješenja...onda je isplativo.

Ovdje govorimo o sustavu na mreži.
Cijena instaliranog sustava je oko 2...3000€ po kWp instalirane snage, s kvalitetnim komponentama (legalno plaćenim, ne e.bay i sl).
Jedino takav sustav može biti prijavljen i može ostvariti pravo na povlašteni otkup proizvedene el. energije od HROTE-a.
Za to morate biti registrirani kao obrt ili firma za energetsku djelatnost.
Ono kaj bi većini trebalo biti zanimljivo je ugradnja FN panela na krov, a nikako na parcele. Za to je, za početak, potrebno imati urednu građevinsku dozvolu za objekt na koji se to misli montirati.
Nakon registracije obrta/firme slijedi prijava HROTE-u, te ganjanje ostalih papira po Ministarstvu poduzetništva ...
Za to vrijeme treba pripremiti dati izraditi studije i projekte, statički proračun...pa ako to sve dobijete, slijedi nabava i ugradnja opreme... i onda priča tek počinje. Do prvih novaca je još dug put.

E da, kvota od 1MWp je zauzeta (istina, još nemamo 1MW u proizvodnji iz solara), no vjerojatno bude ove godine, tako da nema prostora za povlašteni otkup ako se jaako ne požurite (kaj baš nije izvedivo).
Tko ne upadne u ovih prvih 1MWp, mora čekati na donošenje novog zakona, odnosno nove kvote. Do tada može struju poklanjati HROTE-u, i uredno kupovati struju (ili pak kupiti baterije i dio proizvedene struje iskoristiti za vlastite potrebe). No, to znači nabavu još jednog (drugačijeg) invertera, koji je poslije neupotrebiv.

Ako mislite pak ugraditi 1kW, da biste si i smanjili količinu kupljene energije...to ne funkcionira, jer bez dozvola se nesmije priključiti na mrežu (to se tretira kao krađa struje, iako energiju zapravo gurate u mrežu i poklanjate HROTE-u). Osim toga, uložiti 15...20t kn (recimo za 1kW) radi uštede na plaćenoj energiji baš i nije isplativo.

Dakle, sustav je neekonomičan bez povlaštenog otkupa.

Davno sam imal ideju o tome, no ipak ta ideja čeka neka bolja vremena (čitaj: pojednostavljivanje procedure).

Znaš više nego mi..
Moj sustav je na viksi bez priključka, nema veze s mrežom..:)
Jel ti zvuči ovo oko krađe struje kao nečiji monopol?
Kod spajanja na mrežu, mislio sam na kućnu mrežu, kad nestane struje ili ovisno o potrošnji da se automatski preusmjerava na solarni sistem ili agregat.. Nešto tipa ATS-a..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,072
Znaš više nego mi..
Moj sustav je na viksi bez priključka, nema veze s mrežom..:)
Jel ti zvuči ovo oko krađe struje kao nečiji monopol?
Kod spajanja na mrežu, mislio sam na kućnu mrežu, kad nestane struje ili ovisno o potrošnji da se automatski preusmjerava na solarni sistem ili agregat.. Nešto tipa ATS-a..

Znam puno više od većine :weedman:

Da, ti imaš autonomni sustav i zato ga nisam komentiral.
Ne, nije monopol, već radiš nekaj kaj nesmiješ: Ilegalno priključenje (svejedno je uzimaš li struju ili ju daješ u mrežu - no zašto bi badava?).

Ako misliš na varijantu s ATS-om, to je OK. To je potpuno legalna opcija.
Istina, meni neprihvatljiva (osim u slučaju nestanka struje iz mreže), jer je premale snage za neku ozbiljniju primjenu, ili bi trebal napraviti razdvajanje instalacije rasvjete i utičnica.
Tebi za vikendicu je više nego OK.
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Znam puno više od većine :weedman:

Da, ti imaš autonomni sustav i zato ga nisam komentiral.
Ne, nije monopol, već radiš nekaj kaj nesmiješ: Ilegalno priključenje (svejedno je uzimaš li struju ili ju daješ u mrežu - no zašto bi badava?).

Ako misliš na varijantu s ATS-om, to je OK. To je potpuno legalna opcija.
Istina, meni neprihvatljiva (osim u slučaju nestanka struje iz mreže), jer je premale snage za neku ozbiljniju primjenu, ili bi trebal napraviti razdvajanje instalacije rasvjete i utičnica.
Tebi za vikendicu je više nego OK.

Onda se slažemo!:p
Jest da je zakonom zabranjeno raditi priključke takvog tipa na strujnu mrežu bez registracije kod države, poštivam, ali mi se čini da se kroz takav zakon štiti HEP kao jedini distributer u RH. Barem po subvencijama i ostalim tarifama. Inače bi svi proizvodili struju, ne? Znači imaš regularni priključak na gradski vod, i još uz to dopunu kućnog sustava kroz solarno. Kad solarno ne može podržati sva uključena trošila, automatika preusmjerava na mrežu.. Naravno, uz razdvajanje dijela kućne mreže prema snazi invertera.. Ili moraš skroz odvojiti pojedina trošila iz gradske mreže?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,072
Ne, nemam nikaj od toga. Ili status povlaštenog proizvođača ili nikaj.


Velim da bi mi autonomni sustav bil jedino prihvatljiv umjesto agregata, za rasvjetu i pogon škrinja/frižidera.
Imam instalaciju izvedenu sa zasebnim krugovima rasvjete. Ustvari, to i mogu, jer u kući nema nekih velikih trošila (osim bojlera, vešmašine, suđerice, fena...), no nemogu razdijeliti još i napajanje (nema dovoljno cijevi do garaže :D)...iako je ideja zanimljiva.

Ali mi je to neisplativo za godišnju potrošnju ispod 3000kWh (uključivo bojlere, hidrofor, aparate za zavarivanje itd...), osim ak mi netko ne ponudi sustav s 80% popusta :D.
Ak mi se bu dalo zaj... napravi bi mali sustav za pogon pumpe grijanja, čisto radi probe i učenja.

Kak sam u energetskom sektoru, ponekaj znam o tome ;)

Svaki neodobreni priključak je ilegalan, plaćal struju (vodu, plin whatever...) ili ne.
No, danas svatko smije proizvoditi struju, i nema monopola. Čak ju smije i prodavati. HEP tu samo daje tehničke mogućnosti prijenosa i priključka i nema veze s monopolom.
HEP je izgubil monopol od kad HERA i HROTE vode glavnu riječ. Zasad je jedini (monopolist) jedino po tome kaj razpolaže NN i VN mrežom.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
dobro ja lako u svoju firmu uvrstim jos da se bavim i tom proizvodnjom energije... nego ako bi ja to stavio i rekao hepu da se hebe i spojio svoju proizvodnju na to jel bi to bilo legalno?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,072
Ak razdvojiš mrežu, onda nije ilegalno.
NO, NE ISPLATI SE!
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Ak razdvojiš mrežu, onda nije ilegalno.
NO, NE ISPLATI SE!

Mislim da se malo vrtimo u krug..:scratch

ZJ, u pravu si za sva pitanja, samo se nemoj ljutiti na laike..:cry:

Ako svedemo sve ove sustave i načine, tj. autonomni ili mrežni, u konačnici se ne isplati. Autonomni zbog previsokih ulaganja, mrežni zbog cijene i uvjeta otkupa energije. Autonomni se isplati jedino ako nema druge opcije.

Lijepi pozdrav!!:p
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,072
Markec, ne ljutim se - Bože sačuvaj.
Uostalom, ti imaš više praktičnog iskustva od mene.

Poznanik mi je je uložil nekih 30t kn za svoj sustav na vikendici (3kW inverter).
Koliko bi godina mogel s tim novcima kupovati benzin za agregat iste snage, koji košta 5tkn? :fball:
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Markec, ne ljutim se - Bože sačuvaj.
Uostalom, ti imaš više praktičnog iskustva od mene.

Poznanik mi je je uložil nekih 30t kn za svoj sustav na vikendici (3kW inverter).
Koliko bi godina mogel s tim novcima kupovati benzin za agregat iste snage, koji košta 5tkn? :fball:

Računica štima, i ja sam tak mislio napraviti.
Problem je što drugi susjedi nisu, pa ti objasni švabi ili nekom penziću zašto ti agregat svaki dan zuji dok je on na odmoru.. Agregat uostalom mora raditi non-stop da bi imao energije, dok se inverter pali ovisno o potrošnji i buka je zanemariva.:prayer::lol:
Imam nekog rođaka koji se bavi time, pa mi je sklepao popusta i elemenata koje su ljudi vratili za sitne novce, jer su dobili struju. Tu sam ušparal 30 % i nisam lutao s izračunima, jer je on sve predvidio što mi treba po mojim željama i trošilima..
3kW inverter, i to još ako je sinusni, je sve što ti treba za jednofazna trošila..
Skup je, bez dileme..:shock:
A opet, cijena sustava raste proporcionalno kvadratu solarnih panela između ostalog, pa se treba izračunati koliko trenutne snage punjenja ti treba za održavati sustav.. Ovisi i o kapacitetu baterija, gledajući prema namjeni baterija. Akumulatori za auto ti nakon jedne godine izgube cca 30% kapaciteta, dok baterije za to predviđene vrlo malo. I tak' dalje...:rolleyess:

Lijepi pozdrav!:)
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
kupio bi 2000l benzine i to bi islo jakooooooooo brzo i stime da mora jos nadolijevati, recimo kada je u krevetu i gleda tv i nestane struje i sl... te zuji i sta ako zaboravi benzinu i trebaju kante treba sve...
sta se toga tice ja nikada nebi razmisljao o agregatu sada kada postoje ti paneli... za vikendicu je to ja mislim itekako isplativo i k tome imas veliki komfort u odnosu na agregat
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
kupio bi 2000l benzine i to bi islo jakooooooooo brzo i stime da mora jos nadolijevati, recimo kada je u krevetu i gleda tv i nestane struje i sl... te zuji i sta ako zaboravi benzinu i trebaju kante treba sve...
sta se toga tice ja nikada nebi razmisljao o agregatu sada kada postoje ti paneli... za vikendicu je to ja mislim itekako isplativo i k tome imas veliki komfort u odnosu na agregat

Hm, zabranjeno je skladištiti toliko goriva bez dozvole MUP-a..:rolfer::rolfer:

Nema druge, istresti kesu i pjevati: Loova, meni treba loova...:rolfer:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ako netko kaže da naša vlada ne radi, radi ona 111 posto, radi ko luda al kontra nas... zadnjih mjesec dana proučavam tu proizvodnju energije, električne.. kod nas i vani i samo nama vlada neda da proizvodimo... cuo sam se s dosta investitori i ljudi koji su u tome i svi strepe od gubitaka...pre zalosno
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
ako netko kaže da naša vlada ne radi, radi ona 111 posto, radi ko luda al kontra nas... zadnjih mjesec dana proučavam tu proizvodnju energije, električne.. kod nas i vani i samo nama vlada neda da proizvodimo... cuo sam se s dosta investitori i ljudi koji su u tome i svi strepe od gubitaka...pre zalosno

E, moj Roko! A ča san ti ja reka?:mrgreen:

Pogledaj samo shemu s autoplinom; nagovorili ljude da uštede ugradnjom u aute, pa digli plin i naknade..:mad:
I tako dalje u puno slučajeva..:axe:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
mi inače se bavimo proizvodnjom, i tu te koče ko neznam ča... sada eu daje poticaje za tu solarnu energiju, i stalno se govori kako treba čuvat okoliš al ovim našima se tako teško odreć i onog jednog postotka svote koje sprave u džep... nema druge nego poć van
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Sta je trenutno optimalno u ponudi ulozeno dobiveno, a radi se o slijedecem:
Elektricni bojler koji je zimi pored mogucnosti da grije na struju grije preko peci za centralno grijanje (cvrsto gorivo), van sezone grijanja ja bih na taj bojler umjersto dovoda hladne vode iz sustava vodovoda, doveo toplu vodu sa kolektora koji bi bio vani na suncu. Dakle kad gode se pusti topla voda u bojler dodje topla voda iz kolkektoraa u njega uazi hladna koja se grije, vodu koja ulazi u bojler nije potrebno zagrijavati ili eventualno samo dogrijati (bolje je dogrijati sa 40c na 60 nego sa 10 na 60) ovisi kakvi su kolektori, vjerujem da mogu zagrijati i vise (to i jest dio pitanja),
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,072
Nejde to tak.
Mora biti odvojen sustav antifriza u kolektorima od sanitarne vode.
Ak hoćeš na tvoj način, namotaj 50m okiten cijevi na krov.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
zasto nebi islo, solarni kolektor koji bi bio vani bi imalo ulogu protocnog bojlera, u nenmu bi mozda bilo 30l vruce vode, kolektor bi isto bio vruc tako da bi ugrijao jos 30l vode u protoku, tako da bi to bilo dovoljno za jedno tusiranje, plus u rezervi u bojleru ima vruce vode. Zimi sve isustiti iz sistema, korisiti samo ljeti,jeftina varijanta.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,072
Zato nebi, jer se to tak ne radi.
Standardni kolektor ima oko litru do litru i pol vode u sebi, i cjevčice od 5...6mm.
To bi se nakupilo kamencem u tjedan dana...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Uzmi tanke limene radijatore za kolektore i nemaš brige. Jedino ovo, ako sam dobro razumio, ti kažeš da bi spojio kolektor na bojler, a dovod vodovodne vode na kolektor? To ako u seriju spojiš, sam bojler nema svoju funkciju(spremanja topline), odnosno, on će ti rashladiti svu vodu koju dobiješ iz kolektora. Znači treba cirkulacija sa pumpom, a ne vodovod. Stoga ako imaš sistem na bojleru koji se spaja na peč na kruto gorivo, tada na tom mjestu sprovedi dovod i odvod sa kolektora.
 
Na vrh