• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

solarna energija

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
matematika ide ovako...

-80 litara vode
-1.163 Wh iznosi specifični toplinski koeficijent vode
-60 stupnjeva celzijusa iznosi delta T (razlika između početne i krajnje temperature bojlera...grijemo ga u rasponu od 15 do 75 stupnjeva celzijusevih)

formula za izračun toplinske energije koju možemo pohraniti u bojler ide vako...

80 x 1.163 x 60 = 5582.4 Wh iliti 5.5824 kWh

po nekim specifikacijama bojler može gubiti i do 10% pohranjene toplinske energije na sat i praktično za 10 sati imamo gubitak od 100%...

e sad, ako gubi 5%, onda će trajati 20 sati...a da bi to točno utvrdili trebal bi gospon powershift napraviti mali pokus...ne trošiti vodu iz bojlera 10 ili već koliko sati s time da izmjeri kolika je temperatura na početku, a kolika na kraju ciklusa dok se voda nije trošila...da točno utvrdimo koji postotak gubi na sat...
i bit ćemo profesori u tom pitanju...:icon_idea:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Malo sam provjeravao bojler, okolo hladan, znaci nema gubitaka, onda sam se malo igrao sa ovim svojim termo ventilom, podesavao ga, nijanse su bile u pitanju. pec ovih dana radi na oko 60C, tako da ventil najbolje da otvara i zatvara nas 50C, nije dobro nize jer ce hladiti vec zagrijanu vodu, a ni vise jer nece grijati u kasnim satima kad vatra smanji intezitet. zasad je ok, pa vidje cemo dalje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako je termo ventil podešen na 50°C, znači da se uspostavlja prirodna cirkulacija u radijatore sve dok temperatura vode ne padne na 50°C. Ako je tvoj bojler izvana hladan, onda je na mojem otišla izolacija. Naime, moj bojler je kod donje strane mlaki, a pri vrhu je topli.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
zavisi koja je temp vode unutra, kod mene je oko 50C, ako je visa sigurno je da ce izolacija da propusti. Evo kasnije cu ponovo da odme pogledati temp bojlera okolo, na osjet ruke.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
izolacija ne može spriječiti hlađenje vode u bojleru...već ga samo usporiti...pa tako ispada da se bojler hladi i iznad i ispod magične brojke od 50 stupnjeva...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
izolacija ne može spriječiti hlađenje vode u bojleru...već ga samo usporiti...pa tako ispada da se bojler hladi i iznad i ispod magične brojke od 50 stupnjeva...

Poweshift, ti se ne uzrujavaj, ionak je bilo namijenjeno meni, a ne tebi.

Darijus, potpuno si u pravu, ali da budemo precizniji, iznad 50°C se hladi brže jer je veća razlika temperatura. Ako iznad 50 još pridodaš prirodnu cirkulaciju u radijatore jer je ventil otvoren, onda to dodatno poveća gubitke topline.
Kao što i sam veliš, izolacija usporava gubitke. Ako je izolacija slaba, toplina brže prelazi na okolinu.
Samo konstatiram neke stvari iako sam uvjeren da ti to itekako dobro znaš.

No tema je solarna energija pa ne bih više o tome.
lp
 

slaven

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
94
Posto nisam vidio da je neko stavio evo ja cu
Evo malo od mene
2z89kic.jpg
n6yl39.jpg
 

slaven

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
94
Pa bio bi zadovoljniji da je moje ali to je procedura da vas boli glava! Papiri su glasili na nas pa nije bilo love za to trebalo je oko 500.000kn a naravno nije ih bilo radi se o elektrani od 30kw, mogo bi vam pisat cijelu vijecnost oko papira i procedure, ovo je sad iznajmljeno kroviste!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Samo pisi, mozda se neko iz poljoprivrede preomjerntira na proizvodnju energije, mnogi clanoci sa foruma su u poljoprivredu ulozili vise od tog iznosa, a mozda je bolji biznis sa suncem, Ako previse przi i pali usjeve, onda ga korisiti na drugi nacin.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ovo je biznis, a ne bojleri za kupaonicu :icon_weed:
 

Prilozi

  • 20141005_160054.jpg
    20141005_160054.jpg
    49.6 KB · Pregleda: 78
  • 20141005_160819.jpg
    20141005_160819.jpg
    51.5 KB · Pregleda: 74

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Jel to od vupika, kad sam bil u vukovaru videl sam tam malo dalje od ovčare da grade bioplinsko postrojenje, pa mislim da oni jedini imaju dovoljno sredstva za izgradnju ovoga.
 

ceki

Član
Tu od
18 Ruj 2009
Poruka
365
Ja to nebi dozvolio postavljat na poljoprivredno zemljište dok je toliko ljudi u svijetu gladno i pored toliko krovova kuća.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Solarnu energiju svakako treba koristiti. Potrebna je i energetska neovisnost, ali da li je netko izracunao koliko nas to kosta. Energija dobivena pomocu sunca ili vjetra je skuplja nego iz nekih drugih izvora. Razliku placaju porezni obveznici RH i potrosaci elektricne energije.
Drugo je pitanje tko ima privilegiju proizvoditi solarnu elektricno energiju. To je rezervirano uglavnom za hrvatske latifundiste.
Slazem se da bi trebalo zabraniti postavljanje solarnih elektrana na obradivom poljoprivrednom ili sumskom zemljistu. Ostavio bih samo mogucnost postavljanja na krovovima.
Treba jos provjeriti kolika je cijena zbrinjavanja solarnih panela kada odrade svoj zivotni vijek i tko to placa.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Pa normalno da je puno skuplja od konvencionalne struje, zato se i subvencionira. A plaća se iz fonda koji se puni po svakom prodanom kWh energije. Tomu služe kvote. Cilj svega je da se za određeni broj godina cijena komecijalne struje približi toj "ekološkoj", a da se to ne dočeka nespreman.
Definitivno se slažem da panelima nije mjesto na obradivoj zemlji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Kvote služe još nečem drugom (pogodovanju odabranima :D:).
Služe tome da se ne raspadne EE sustav u nedostatku regulacijskih kapaciteta, obzirom da su sunce/vjetar nepouzdani izvori, koji proizvode najviše onda kad netreba (nema potrošnje).
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Nije Vupik, privatna inicijativa, jedna naš SDP-ov istaknuti član, inače je čovjek ok, čak smo i neka daljnja rodbina. Ima nos za takve stvari, prije toga je dvije farme pokrio panelima, a kad se presto baviti poljoprivredom, onda je ova 3 jutra posijo :D: Ja sam veliki protivnik ovoga, ali s obzirom na političko zaleđe, svašta je moguće. Koliko je meni poznato, P1 i P2 zemljište se ni ne smiju pretvarati u građevinsku i poslovnu namjenu osim ako je pitanje direktne poljoprivredne proizvodnje na njima, ali kod nas je zakon najmanje bitnan. Prijatelj radi na projektiranju fotonaponskih postrojenja i kaže mi da su lokalni moćnici pokupovali sve kvote za ovu godinu. I ne čudi me uopće.
Ono što kaže ZJ je točno, međutim u razvijenom svijetu se takve instalacije s nestalnim izvorom grade u industrijskim zonama koje u svakom trenutku mogu progutati, uvjetno rečeno, višak energije. Ovo je napravljeno u sred polja. Doduše, nije daleko velika trafostanica, pa čak i ima smisla. Ali i dalje je problem što se na toj zemlji neće ništa uzgajati idućih 20 godina. Moralno nije, ali je logično... Slikat ću je kasnije, sad je to sve u punom pogonu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh