• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

solarna energija

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Ovo sa radijatorom mi se svidja, a sto se tice rshaldjivanja vode u bojleru nije mi jasno, dakle sunce grije vodu u radijatoru-kolektoru, kad pustis toplu vodu u kuci, tlak u bojleru pada i on se dopunjava toplom vodom iz kolektora-radijatora, mislim da akumaulacija tople vode u radijatoru i toplpta radijatora koja ce trneutno zagrijatu novu hladnu vodu koja udje u njega su dovoljni za jedno tusiranje, a dalje sunce ponovno grije vodu u radijatoru za slijedece tusiranje. ne vidim otkud bi bojler rsahladio toplu vodu od radijatora, ako je izolovan, u njega ne dolazi hladna voda osim ove iz radijatora koja je topla, a izlazi vruca. EL. grijac bih ostavio za savki slucaj potrbe dogrijavanja, i zimi,kad se iz sistema radijatora ispusti voda.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Znači dobro sam shvatio.
Gledaj, radijator/kolektor ima mali volumen vode. Uzmimo da kolektor ima zapremninu 10L vode. Ti u kadi otvaraš slavinu. Prazniš bojler, koji ima zapremninu npr 60L vode neke temperature. U bojler ti može maxsimalno uči 10L tople vode, nakon što oteće, u bojler ulazi hladna. To je sa jedne strane, sa druge strane 10L vruće vode koja uđe u "hladan" bojler digne temp za nekih 15C. i Tako stalno u krug, i do sljedećeg korištenja voda ti se u bojleru rashladi. Još jedna caka, 10L u kolektoru je mali kapacitet, i njega sunce bez problema zagrije na temp isparavanja, te moraš imat pretlačni ventil. Zato kad zagrijavaš vodu u bojleru, automatski rashlađuješ vodu u kolektoru. Stoga da bi sve te zahtjeve mogao pokriti trebaš ugraditi pumpu koja će tjerati vodu iz kolektora kroz bojler i vračat je nazad u kolektor. Ti ako hoćeš sistem kakav si sam zamislio, onda ti ne treba bojler...dapače.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Koji su u ponudi najbolji bojleri za cuvanje tople vode. o cemu se radi, Imama kombinirani bojler, struje centralno grijanje na cvrsto. Zimi dok grijem kucu grijem i vodu. Problem je sto preko noci voda u bojleru ohladi znatno. pored toga sto sam ugradio automatski ventil koji zatvara cirkulaciju vode iz peci kad se vatra ugasi, kad temp u sistemu padne recimo kako sam ja nastimao ispod 40-50 C. Ali opet topla, vruca voda preko noci osjetno ohladi ujutro je samo topla. Nema smisla dogrijavati ujutro vodu strujom, a grijanje lozim tek oko 10 sati. Postoji li bojler sa boljom termo izolacijom, nesto kao termos boca ona drzi 24sata.
 

slaven

Član
Tu od
18 Sij 2013
Poruka
94
Kak se moze ohladit voda u bojleru ako niko nekoristi vodu? Pogotovo preko noci mora da ima neku slabu izolaciju ili nikakvu! Ja imam sistem ko ti i drugi dan imam tople vode ako smo se svi okupali vecer prije i jos je istovremeno gorila vatra drugi dan je isto vruca voda,samo normalno ako negori vatra ta zaliha se potrosi a ne da se ohladi preko noci to mi je nepojmljivo!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
i meni je, jos sam ugradio taj ventil, jer sam mislio da kad grijanje stane onda preko spirale vruca voda iz bojlera grije hladnu vodu sistema. To sad radi dobro, ali bojler sdam od sebe gubi. Bojler je 80l, neznam tacno kog proizvodjaca, zato bih volio kad on crkne naci neki koji bolje cuva toplu vodu. Al opet ne vidim da je nesto posebno topao okolo,bojler je u prostoriji koja je otprilike na temp, od oko 15 C
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ma to ti se temperatura izvuče i prenese je na radijatore , ne vjerujem da je loša izolacija ili (ne)kvalitet problem
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
uzmi veći bojler, bar oko 200 litara i riješit ćeš se muke...
u 80 litara možeš "spremiti" oko 5 kw toplinske energije, a to je malo...iscuri kroz noć, pogotovo ako ti je bojler u negrijanoj prostoriji...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako imaš bojler u prostoriji koju ne griješ, pretpostavljam da nije baš ne nekom jako uočljivom mjestu. Za početak ga probaj dodatno izolirati (zamotati) i zagrijati vodu navećer prije spavanja na nekih 70°C. Temperatura vode do ujutro, ak se ne troši ne bi smjela pasti ispod 50°C (procjena). Imam i ja takav bojler i nemam takvih problema, samo je bojler u kupaonici, a unutra je toplije. Glavni problem je u maloj količini vode. Znači ako ispustiš samo 15 litara tople i na njezino mjesto dođe hladna s temp. oko 8°C, temp. vode u bojleru se trenutno spusti između 57 i 58°C. Pravo rješenje je u većem bojleru od barem 300 litara s dobrom izolacijom debjine 10 ili više cm. Ja sam razmišljal o većem bojleru, s više od 500 litara vode i zimi priprema tople vode prek centralnog, a ljeti preko solarnih kolektora.
Uvijek se isprijeći samo jedan problem, ni penez za to. :fiery::fiery:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Ma to ti se temperatura izvuče i prenese je na radijatore , ne vjerujem da je loša izolacija ili (ne)kvalitet problem

Ne ide na radijatore, to sam rijesio sa tim ventilom, a da budem siguran mogu i rucno zatvoriti pred spavanje ventil koji dovodi vodu sa grijanja u bojler.

A sto se tice velicine bojlera to si u pravu, jedino sto veci bojler nebi odgovarao van sezone grijanja da tu kolicinu vode grijem na struju a nemam potrebe za toliko vode. Jedino postoje bojleri gdje se moze podesavati kolicina vode koja se zagrijava.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
kakav je to ventil, zonski ili neka automatika?
...možda slikicu?...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Tvoj ventil je na peći (pretpostavljam) i on iako isljuči prinudnu cirkulaciju ostane ona prirodna
Probaj naveče zatvoriti ventil na toplom vodu od bojlera ako ga imaš pa pogledaj ujutru rezultat
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ventil ima sondu, semzor koji prima impuls sa cijevi od centralnog grijanja, kad sistem ohladi ispod podesene tempereture (postoji mogucnost regulacije) ventil mehanicki zaustavi dotok vode iz centralnog grijanja u bojler. Savo nznam o cemu pricas, nema priridnog protoka, toplo-hladno, znam da su ljudi dobijal povisene racune struje upravo iz tog razloga, jer im je kombinirani bojler na struju grijao radijatore kad se pec ugasi. Iz tog razloga sam posatvio ovaj ventil, za koji ni majstori nisu znali, ali ja sam nesto iskemijao i super radi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Može li slika tog ventila ili makar link na proizvođača ?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ventil nije na peci, stavio sam ga na cijeev koja napaja izmjenivac na bojleru, a senzor sam stavio na cijev koja napaja radijatore da registrira temp vode u sistemu, Upravo guglam da nadjem sliku.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Onda te nisam razumio u prethodnim postovima , mislio sam da pričaš o ventilu koji sprečava cirkulaciju šporeta sa sistemom ispod određene temperature

Znam dobro kako izgleda račun za struju kada te bojler 'ojadi' , uh
Zato je sada u mene sve do proljeća elektro grijač isključen , na proljeće kada uključujem elektro onda zatvaram ventil na ulazu u izmjenjivač i miran
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ali sve to moze das radi samo, npr, kad nije puna sezona, pa pec radi par sati dnevno, da nebi stalno trckarao i odvrtao i zavrtao ventil, ovo sve radi samo, kad ima grijanja grije se preko grijanja, kad nema ukljuci se grijac, normalno grijac sam podesio da grije minimalno, a ne sad kao neki da im voda kuva u bojleru.
meni racun nije dosao velik, jer sam slucajno u pocetku vidio da su mi radijatori topli a grijanje ne radi. odmah sam znao sta je. Cudna stvar je sto mjastori centralnog pojma o tome nemaju. Jos me ovaj pita sta je to i gdje si to nabavio.

ART_271_1.jpg


nesto slicno ovome
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Meni bi taj ventil dobro došao za neku drugu funkciju zato me interesuje njegova konstrukcija

A majstori koji ne poznaju osnove fizike , ti njih zoveš majstoirma ?

Edit , sada gledam ovaj ventil i pitam se jesi li ti siguran da on zatvori protok ispod određene temperature ili ga samo priguši ?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
stavio sam sliku u prethodnom postu, a sto se majstora tic e nemas tu puno izbora. sad sam sebi sam radio neke stvari zato, pegla za plastiku i pucaj, isti ti su mi toplu vodu od bojlera prema kupatilu kuhiji i ostalo razveli bakarnim cijevima koje nisu izolirane, pa sam to sve povadio i stavio plastiku, prevenstveno zbog ustede energije, zamisli kad pustis vodu na drugom kraju kuce pa dok topla voda ugrije hladni bakar, pa se on uhladi za 10min, ti opet pustis, pa cekas, a hladna voda ulazi u bojler, a grijac se upali, a brojilo vrti i vrti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako je već bilo izvedeno s bakrom imal si jeftinije rješenje. Mogel si bakrene cijevi izolirati s poliuretankim oblogama za cijevi. Ja tak imam izvedeno na instalaciji centralnog koja prolazi kroz podrum.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
da tako je kod mene bilo nije mi se svidjelo, bio sam cak oblozio izolacijom, ali mi se plastika cinila bolje, pa sa to sam sebi uradio
 
Na vrh