• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

solarna energija

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ajde ima ko iskustva stim jel se ko raspitivao sta?

ja bi stavio na građevinsku parcelu ali mora bit namijenja proizvodnji taj parcela a moja je stambena al da dam neki zahtjev pa da cekam, jel jos ko gledao da bi to stavio?
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ča nidan nebi o temu? danas san gleda na tv-u da jedan u slavoniji na njivi umjesto pšenice da će staviti panele na 7,8 ha... kad investitori nakon 5-6 godina si vrate novce i zaradu njemu ce na godinu dolaziti možda i milijun do dva kuna... ako sam dobro informiran..
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,651
ajde ima ko iskustva stim jel se ko raspitivao sta?

ja bi stavio na građevinsku parcelu ali mora bit namijenja proizvodnji taj parcela a moja je stambena al da dam neki zahtjev pa da cekam, jel jos ko gledao da bi to stavio?
ja se nebih još upuštao u to,nesigurna je ta naša država, danas ti daju a sutra kad ti to napraviš ti uzmu(primjer mljekara) tako i ovdje elektra će otkupljivat tvoj višak struje po povlaštenoj cijeni, koja se prek noći može smanjiti ili više im netreba zato oprezno tko će se upustiti u taj biznis dobro proučiti ugovor i osigurati se od bankrota na više načina.
evo jedan link s cijenama: http://www.strujaizprirode.com/solane-elektrane-kompleti
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
zato sam stavio temu... nudiju mi jedni da mi to postave na cca 13000m, veli da potpises ugovor s hepom i on ti plaća min 12god onu cijenu koja je, a ja im kažem ča ko on meni ne plaća kemu da se ja tužim???

jel razmislja jos ko da to stavi
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
e thx, to sam i trazio al nikako naći...

jer meni se nudi jedan investitor da on sve napravi pa da prvih 5godina sva zarada ide njemu, drugi 5 pola pola poslije sve meni (kada vjerojatno vise hep ne bude to ni plaćao)...

tek sada vidim, mislio san da je potpis...

koliko si toga stavio? jesi sam sve platio ili?

meni su rekli da bi tih prvih pet godina ja imao besplatnu struju za sebe, a moja rata za struju bi bila oko 7000kn je bi premjestio si radnju tamo
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
od moje bake

Moram priznati da mi cijela ta shema sa prodavanjem energije HEP-u smrdi. Ako i ispoštuju dogovore, Vama vjerojatno ne ostaje ništa.. Trebalo bi, u prvom redu, dobro prolistati narodne novine i odredbe što ih propisuje HERA. Imate sve na netu..:scratch

Lijepi pozdrav!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ja bi preporučil izradu panela po sistemu " u se i u svoje kljuse", jerbo sve drugo nema nikakve logike...
koda je kod nas zemlja tak skupa da te ti solarci moraju molit da ti postave fotoćelije na krov...ajd molim te...
uostalom, probajte, pa mi javite...:mrgreen:
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
ja bi preporučil izradu panela po sistemu " u se i u svoje kljuse", jerbo sve drugo nema nikakve logike...
koda je kod nas zemlja tak skupa da te ti solarci moraju molit da ti postave fotoćelije na krov...ajd molim te...
uostalom, probajte, pa mi javite...:mrgreen:

Tako nekako.
Ovisi koliki Vam je račun za struju.. Lani sam instalirao na moru solarni sustav za cca 10000 kn:
Dvije ploče cca 4 m kvadratnih = 3000 kn
Inverter 24 V, 1 kW sinusni + regler (sve na ploči s osiguračima) = cca 3000 kn
Baterijski niz od 12 članaka po 2 V, 450 Ah = 3500 kn
i to dobre kvalitete i funkcionira super za sva trošila koja su zajedno do kilovata kontinuirane potrošnje. Račun za struju = 0 kuna..
Bez klime i bojlera!! Preslab inverter..
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
jo ma ja znam da je to sve sumnjivo, i da nema džabe ni kod babe i da bi te svi preveslali bez beda, nije im problem zahebati ljude u svoju korist...

evo dogovorio sam s tim ljudima sastanak u četvrtak pa ajde da vidimo ča će oni reć, ako e zainteresiraju poć ću čitat sve narodne novine i sve, danas ne mozes da vjerujes takvim ljudima koji nude nešto džaba
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
jo ma ja znam da je to sve sumnjivo, i da nema džabe ni kod babe i da bi te svi preveslali bez beda, nije im problem zahebati ljude u svoju korist...

evo dogovorio sam s tim ljudima sastanak u četvrtak pa ajde da vidimo ča će oni reć, ako e zainteresiraju poć ću čitat sve narodne novine i sve, danas ne mozes da vjerujes takvim ljudima koji nude nešto džaba

Baš danas na kavici komentiramo ta mini solarna postrojenja, pa kažu momci da ima na stranicama ministarstva gospodarstva dosta o tome. Komplicirano jest, ali se pomalo pojednostavljuje zbog normirane kvote iz EU o obaveznom udjelu energije iz obnovljivih izvora. Papiri se teoretski rješavaju nakon 6 mjeseci, čitaj godinu i pol u praksi. Pitanje je i namjene parcele prema urbanističkom planu. U Slovenskoj praksi, investiciju otplaćuješ prvih 6 godina, a idućih 6 zaradiš toliko..
I računaj na još milijun potrebnih uvjeta, dozvola i propisa..:rolleyess:
Ovo pročitaj prije četvrtka da imaš temelj za razgovor, pa te neće moći valjati baš lako..
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
a znam znam, bio sam i na općini i ta država je sva u rasulu... nemoru da smanje te papirologije, jooooo


a i to sam mislio, al nekako mi se čini da neće biti ama baš ništa od toga jer neće dozvolit općina
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
a znam znam, bio sam i na općini i ta država je sva u rasulu... nemoru da smanje te papirologije, jooooo


a i to sam mislio, al nekako mi se čini da neće biti ama baš ništa od toga jer neće dozvolit općina

Problem bi bio više logistički i interesni..
Ako je nekim igračima to u interesu, sve se može glatko..
Logistički, treba to polje spojiti na mrežu, odrediti uvjete, minimalnu konstantnu isporuku, staviti brojila...uff
U Dalmaciji navodno postoji problem sa vjetroparkovima. Iako se vidi veliki potencijal za izgradnu istih, visokonaponska mreža nije dovoljno jaka da izdrži količinu energije u jedinici vremena, znači država ili HEP mora prvo osigurati jači dalekovod kako bi sve vjetroturbine dale maksimum koeficijenta iskoristivosti a to kooššttaa..:shock:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
stave onog na tv kako to sve ima i kako mu hep plaća i sve a ti za doći do toga moraš doslovo milijun papiorologije napraviti... a tu kod mene baš i blizu, nekih 200m od parcele je i trafostanica... al nu pročitat ću malo koliko stignem sve sta ste mi tu stavili pa da vidim šta će da ovi pričaju, navodno da će doć direktno zagreba zbog toga pa ćemo vidjet
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
stave onog na tv kako to sve ima i kako mu hep plaća i sve a ti za doći do toga moraš doslovo milijun papiorologije napraviti... a tu kod mene baš i blizu, nekih 200m od parcele je i trafostanica... al nu pročitat ću malo koliko stignem sve sta ste mi tu stavili pa da vidim šta će da ovi pričaju, navodno da će doć direktno zagreba zbog toga pa ćemo vidjet

Takva prizvodnja energije iz obnovljivih izvora je budućnost i kod nas ima veliki potencijal. Problem je što smo svi novi u tome, bili skeptici ili optimisti; investitori ili laici..
Država nije dala jasne smjernice, štiti se energetski lobi, donose se loši zakoni, ne provodi se kvalitetna kontrola djelatnosti, itd..
Zdravoseljački rečeno, treba izdvojiti muljatore od ljudi koji stvarno žele raditi u skladu s zakonom..
Lijepi pozdrav, sretno na sastanku..
 
A

Altun

Guest
Solarna energija je definitivno naša budućnost u to smo se svi već uvjerili, samo slabo se kod nas o tome piše i slabo je ljudi spominju, ja sam naletio na nekakv sajt, tj. više je blog od neke djevojke koja piše o temi solarna energija ima korisnih stvari defitivno, za mene su svakakve informacije dobro došle jer planiram da na svojoj kući instaliram solarne panele, ali još uvijek je ideja samo, ali prikupljam informacije, i mislim da ću defitivivno do kraja 2013. instalirati ih.
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Solarna energija je definitivno naša budućnost u to smo se svi već uvjerili, samo slabo se kod nas o tome piše i slabo je ljudi spominju, ja sam naletio na nekakv sajt, tj. više je blog od neke djevojke koja piše o temi solarna energija ima korisnih stvari defitivno, za mene su svakakve informacije dobro došle jer planiram da na svojoj kući instaliram solarne panele, ali još uvijek je ideja samo, ali prikupljam informacije, i mislim da ću defitivivno do kraja 2013. instalirati ih.

Treba izračunati ukupnu potrošnju u kući, kao i trenutno maksimalno opterećenje do kojeg može doći (snaga u kW), pa se po tome ravnati. Onda znaš koliki ti inverteri trebaju, koliko kvadrata panela i kojeg tipa, koliki baterijski niz, automatski preklopnik mreža/solarno, možda i mala vjetrenjača...
To je matematika. Druga matematika je koliko sve to košta i što se vraća kroz investiciju...
Lijepi pozdrav!
 

Najnoviji postovi

Na vrh