• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje sijena i trave

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Baliram suho sijeno možda ne onako skroz suho kakvo ti baliraš jer meni ne može popljesnivit jer je omotano, inače baliramo sjenažu na pola posušenu, baliram prirodnu travu, dts, engleski ljulj, lucernu.

Ne smeta da su malo vlažnije, kažem za sjenažu je normalno 50%vlage, a ako moraš na silu pospremiti (pada kiša) onda spremiš i vlažnije.

Omatam balu 33 kruga (500 mm folija) i to ti dođe 6 slojeva, tako da ne može se probost bala, jedino ako ima korove.
Omotam čim prije mogu nekad je to odmah poslije baliranja a nekad je to 2-3 sata nakon baliranja.

Sijeno omatano u balu je sigurno bolje nego sijeno koje nije.
Kupi prešu, ne samo da češ si olakšat posao nego češ i povečat količinu mlijeka.
 
Q

quercus_robur

Guest
Pa ti onda ne skupljaš sijeno, nego sjenažu. MIslim, ukiseli se tu unutra ne?

Koliko te košta folija po jednoj bali?

Znači suhim, osušenim sijenom ne hraniš uopče? Koji omjer onda ide silaža/sjenaža?

Jel krave osjete razliku kad im daš lucerku/engleskiljulj/svakavi korovi?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
heheheee....

koliko ja zaradim na tim malim stočarima koji nemaju balirke..evo več dva tjedna balirka i traktor samo prenoče kod kuče..stalno se radi,sad trenutno stari jer ja moram učit za prijemni ispit...inače to ja radim uslužno.bala je 2 kn i nitko nema izbora,jer nema ispravne balirke u cijeloj opčini koja bi mogla tako raditi...

:wink:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Več sam rekao da ima i suhih bala.
Između lucerne i engleskog ljulja nema razlike, razlika je kad hraniš s tim i prirodnom travom.
500 mm folija me košta oko 450 kn.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e ovo je posao..sad ti tu zakvači za 533 7 tona tereta..hehee

Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Spremanje trave

Zetor 5340
Inače bale vozimo s Lamborghinijem a zetorom utovarujemo na prikolicu
Obrisan neispravan link.
 
D

dalmacija

Guest
Re:

mario kaže:
Naravno da spremam sijeno, spremim suho u rolo balu i zamotam.
Slamu ne koristim u obroku.
Slame kod mene ti je malo, kod mene nitko ne ostavlja slamu na njivi sve se skupi.

Mario koliki ti je prinos suhog DTS po hektaru godišnje to jest koliko roto bala spremiš po hektaru u otkosu
Da li kosiš sa gnjećilicom
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Spremanje trave

Gle teško je to govoriti koliki je prinos gdje, ovisi o puno čimbenika, prvi otkos na vrijeme košen 10-15(max) bala na hektar sa 50% vlage, naravno dalje je manje , ovisi o padalinama.
 
D

dalmacija

Guest
Re: Spremanje trave

mario kaže:
Gle teško je to govoriti koliki je prinos gdje, ovisi o puno čimbenika, prvi otkos na vrijeme košen 10-15(max) bala na hektar sa 50% vlage, naravno dalje je manje , ovisi o padalinama.
Pitam te zato šta bc institut za svoje sjeme tvrdi da ima prinose 15 do 28 tona pri 15% vlage po hektaru. manje više za sve trave
Ako ko ima iz like neka kaže svoje rezultate
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Re: Spremanje trave

dalmacija kaže:
Pitam te zato šta bc institut za svoje sjeme tvrdi da ima prinose 15 do 28 tona pri 15% vlage po hektaru. manje više za sve trave
Ako ko ima iz like neka kaže svoje rezultate

Možeš bit siguran da su to izmjerili u Slavoniji, a ne u nekom lošem terenu u Dalmaciji ili Lici. :mrgreen: :mrgreen:
Siguran sam da vremenom i ti stigneš do viših prinosa nega ispočetka.
Nisi ništa rekao o zemlji, kakva je, jel neko brinuo o njoj, ili si ti prvi koji nešto radi po dugim godinama.
 
D

dalmacija

Guest
Re: Spremanje trave

tine kaže:
dalmacija kaže:
Pitam te zato šta bc institut za svoje sjeme tvrdi da ima prinose 15 do 28 tona pri 15% vlage po hektaru. manje više za sve trave
Ako ko ima iz like neka kaže svoje rezultate

Možeš bit siguran da su to izmjerili u Slavoniji, a ne u nekom lošem terenu u Dalmaciji ili Lici. :mrgreen: :mrgreen:
Siguran sam da vremenom i ti stigneš do viših prinosa nega ispočetka.
Nisi ništa rekao o zemlji, kakva je, jel neko brinuo o njoj, ili si ti prvi koji nešto radi po dugim godinama.

Å ta ču ti reć da imate istu kvalitetu zemlje kao ja vi biste ućinili harakiri na mojoj zemlji ni korov neće da raste mi se bavimo proizvodnjom sadnog materijala momentalno tražimo zemlju od države na potezu lovinac-gospić-perušić minimalno 100 ha za uzgoj ovaca ili koza zavisi od terena.Uvijek ista prića ako možete plasirat robu onda nemate zemljište a ako imate zemlju ne možete plasirat robu.
Imamo zemljište u splitu i otok Å olta na šolti nam je najveća parcela 2,4 ha masline ali nema vode pa je sve propalo na našem masliniku nije kiša pala ima tri godine(ne računajući zimu)
Svi koji se misle bavit maslinama na otoku neka to zaborave ako nemaju 10 ha u komadu minimalno ili ako su im maslinici uz asfaltni put.Tako da ispod maslina drže ovce kao šišaće trave ali ovcama treba voda....
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Spremanje trave

Ovo izgleda jako velik prinos trave
Obrisan neispravan link.
 
T

Tonxy

Guest
Re: Spremanje trave

mada nije košnja ja sam našao neke slike od ove godine!! evo jedne sa balirkom za male kockaste bale!! jel znate koja je to balirka!! jako je dobra!! prodao ju je na jesen!

Obrisan neispravan link.

balirkica je welger!! :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Spremanje trave

Naravno,welger ap 45... Kao i moja,samo što ova ima i pripremu za katapult...
 
B

branko

Guest
Re: Spremanje trave

Tonxy kaže:
mada nije košnja ja sam našao neke slike od ove godine!! evo jedne sa balirkom za male kockaste bale!! jel znate koja je to balirka!! jako je dobra!! prodao ju je na jesen!

Obrisan neispravan link.

balirkica je welger!! :D

ti bogca tu kod tebe bi bil problem raditi okrugle bale, moral bi jednog pomocnika koji pod svaku balu stavio šlapu (tako kod mene zovu ono sto se stavlja pod kotac valjda znate na kaj mislim). inace malo dalje od mene (cca 5 do 6 km)na obronicma kalnika je isto problem s okruglim balama prical mi je kolega da je jednom prevrnul malog fergaca s balom , naime on je izbacil balu iz prese a ona se otkotrljala do fergaca kojm je covjek prikupljal travu i prevrnula ko kugla kegla :lol: :lol: sva sreca da nikog nije bilo gore.
 
T

Tonxy

Guest
Re: Spremanje trave

vjeruj nije problem radit sa okruglim balama!!
ja sam radio sa prijateljevim fendtom o samo se moraš okrenuti okomito na kosinu ,tako da kad bala ispadne da se ne otkotrlja dolje niz brijeg!! inace svi veći stočari rade sa okruglima!!

a i taj tvoj nek proba na ovu foru kako sam ja radio pa ce vidit da bale ne bjeze!!
hehe pozz!!
 
B

Bobo

Guest
Re: Spremanje trave

I kod mene tako rade... u rikverc, okomito na padinu i rolka ne ide nikuda...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Spremanje trave

evo par slika od subotnje akcije... 8)

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

okretanje dts-a po noći,da ne bi gubio lisnu masu...
Obrisan neispravan link.

i ovdje nas je već uhvatila noć...
Obrisan neispravan link.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Spremanje sijena

evo tema o sijenu za sada samo par slikica a kasnije i vise...
mozete i vi stavljati slike :p
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
Na vrh