• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje sijena i trave

R

Ratarko

Guest
Čugi kaže:
Ratarko, je li se to prskalica vidi u retrovizoru?

Da , nije to moja travulja na slikama , nemam ja nikakve živine , to sam uslikao njivu od jednog poznanika .

Evo još ĐETELJINE !
happyclover.gif


Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
UUUUUUUUU, koliko bala... :lol: ne bi li to bilo bolje napravit rolobale pa utovarivačem na prikolicu...? Tko god če ovo pokupit ručno bit če mu fešta...par dana... diplomirat če vile :lol:
 
Q

quercus_robur

Guest
kod mene doma vozimo 4000 blaa slame i tu negdi i sjena, možda i malo više.

Sada više nema tko radit, a role balirke su skupe, a i moraš imat utovarivač, a niko ne bi htio bit profesionalni seljak pa uč u biznis, pa kao amateri lomimo kičme.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
kako skupe 30kn bala a koliko treba obicnih bala u jednu rolku
 
Q

quercus_robur

Guest
milslim da oko 6 bala barem u ovu manju, u veče, one od Classove balirke stane koja više.

a mala bala je uslužno 2 kune max. pa si računaj. Kad ti drugi radi uslugu samo propadaš, moraš imat svoje strojeve. Ili jake šake i kvalitetne vile. slovenske prolaze, nikako kineske ili indijske.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
quercus_robur kaže:
milslim da oko 6 bala barem u ovu manju, u veče, one od Classove balirke stane koja više.
.

U rolku 120*120, stane barem 20 poštenih malih bala.

:zid: :csaw:
 
Q

quercus_robur

Guest
možda sijena, jer se sijeno ne nabija i prave se male bale. Ali slame ne stane više od deset. A kakve mi pravimo ne više od sedam.
Volumenski bala slame:

rolo fi120x120=1.357 kubnih metara

mala, slama 50*40*100=0.2 kubnih metara


dakle u jednu rolo ide 1.357/0,2=6.785

bale slame su uvijek nešto veče od metra, takve ja volim, jer bolje vežu kad se slažu na prikolicu i u kamaru.

Sad jedino ako se rolo bale mogu bolje nabit pa više stane u njih.

Koliko točno imaju kila tvoje bale sijena i slame.


Bala kod mene ide od 12 do 15 kila, omaknu se i one od 20. Uvijek je kilaža manje više ista, samo se veličina i gustoča smanjuju ili povečavaju.

A kak je s rolo balama? Jel se da regulirat gustoča tj, nabijanje? I kako sjeno diše u rolo balama. Kod naprednih stočara (tajkuna) kod nas, koji imaju po 1000 krava se prošle godine zapalilo svo sjeno iz drugog otkosa. Nisu imali blagog pojma kako se sijeno skuplja i sprema. Vatrogasci su gasili dva dana, po selima nije bilo vode koliko su crpili iz vodovoda.
 
R

Ratarko

Guest
zjockoo kaže:
UUUUUUUUU, koliko bala... :lol: ne bi li to bilo bolje napravit rolobale pa utovarivačem na prikolicu...? Tko god če ovo pokupit ručno bit če mu fešta...par dana... diplomirat če vile :lol:

Stvarno mi je žao što vam ne mogu pokazati koliko ta familija godišnje napravi tih mali kvadratnih bala , ovo što quercus_robur kaže da napravi 4000 bala slame bi sigurno trebalo pomnožiti sa brojem 2 ili 3 da se dobije broj njihovih bala iako je i njegov podatak od 4000 bala impresivan .

Meni je isto čudno što se ljudi teško odluče za okrugle bale , znam da je lova u pitanju ali recimo bratič mi je za 3.000 € kupio 15 godina staru Deutz-Fahr prešu koja radi jako fine okrugle bale . Bilo je malo popravljanja oko nje ali napravilo se ... Još ako se stara preša za kvadratne bale proda ne treba tako puno nadoplate koliko se čini ili se varam , ne znam jer se ne bavim tim poslovima ali meni izgleda moguče .
 
Q

quercus_robur

Guest
okej, ima dobrih preša za 5 milja eura. A onda treba i utovarivač, može neki mali ili neka adaptacija, al onda se opet patiš. Dakle treba kupit ili novi utovarivač koji košta 10 milja eura i više, ili kupit stari traktor s utovarivačem za te pare. Stočar nema vremena popravljat strojeve, pa bi to trebalo bit nešto u malo boljem stanju. Znači sad smo več negdje na oko 15 tisuča eura a onda dolazimo do onog bolnog.

Trebalo bi razbijat vrata od štala da bi se moglo uč s balom, da ne govorim da štala ima nekoliko s par grla u njima, i onda sve to okolo nosat. Lakše je s malom.
Dakle trebalo bi graditi suvremenu farmu. E vidiš, na to se ljudima teško odlučit. To se ne čini svima moguče.
 
B

Bobo

Guest
Ima i u tome nesto...

No, u mom kraju postoje dva stocara za koje znam i da se isticu od ostalih po tome sto rade s okruglim balama i tako dalje... Prije su isli na male kvadratne, pa kad trebas nahraniti 20-30 krava, prisjednu ti i male bale... Jedne godine se samo pojavile okrugle bale na njihovim livadama. Sad vidim jednog covijeka kako odvuce prikolicu na njivu, otkvaci ju, prednjim utovarivacem utovari nekih 10-15 bala na prikolicu i ide kuci. Naglasavam rijec SAM.

steda je to velika i za ljudstvo koje se kod kuce moze baviti drugim poslovima, a i usteda je i kicme i vremena...


Eto, usporedba i nije bas najbolja, ali dajem Ratarka i njegov polovan vilicar za primjer cistog napretka. Evo, vise se ne nateze vrecama gnojiva p ocijeli dan, nego samo digne paletu i reze vrece ko covijek. Taj vilicar mu takodjer utovara istovara velike posude s vodom za prskanje, a isto tako sam vidio da mu pomaze i oko mijenjanja korpi na kombajnima. Kad se takav stroj ide kupovati, kosta dosta novaca, ali se s vremenom vidi da je neophodan. dajem glavu na panj da ako mu se (nedaj boze) pokvari vilicar da ce se iz petinih zila napeti da ga popravi, a ztek kad iscrpi sve ostale mogucnosti, zadnja mu je da tegli svojim ledjima.


Tako i ti ljudi koji rade s malim balama. Trebalo bi ukazati na prednost takvog rada (okrugle bale) pa mislim da bi se tesko vratili na male kvadratne bale. I dan s postoje poljoprivredni krediti s povoljnim nacinima otplate, tako da sumnjem da ne bi uspio kupiti takvu presu i zadnji traktorski vilicar.

Jednom kad se naviknes na bolje, boljem se mozes i nadati...
 
R

Ratarko

Guest
Bratič kojega sam spomenuo je možda još napravio najbolji potez po pitanju utovara tih okruglih bala , iako sam ja u početku bio protiv njegovog izbora ali samo zbog jedne stvari .

On je sebi kupio jedanu jaaaaaako staru i totalno izlupanu i izdrndanu IMT kombinirku , znači naprijed ima utovarivač a odozada kao mali bager sa stabilizatorima . Moje protivljenje njegovom izboru je bilo zbog užasnog stanja stroja , puno toga je trebalo popravljati . Da skratim , sada je kombinirka ispravna , potpuno . Sa njom radi slijedeče stvari : utovara si stajski gnoj od krava u prikolicu za razbacivanje gnoja , meni je isto utovarao pureči gnoj , naprijed si je napravio viljuške i služi se sa kombinirkom kao viljuškarem , naprijed također ima neki bodež za utovar okruglih bala , mislim da je nepotrebno pričati šta sve radi sa bager kašikom koja je iza ( kopa kanale , vadi panjeve po njivama , rušio je neke gospodarske zgrade ...)

Å ečer za kraj , kombinirku je platio 15.000 kn , isplatila se prve godine !
 
B

Bobo

Guest
Eto, i to je dobra ideja, a nadasve jeftino i jako funkcionalno rijesenje...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
neznam kao diše, kod mene ne treba disati jer ja nemam kamo skladištit te bale pa sve omatam.
Bale koje su blizu vozim sa zetorom jednu na otovarivaču i jednu natrag , a kad su dalje onda s prikolicom.


Baš bi trebali napravisti test, da jednu veliku balu rastepemo i izbaliramo u male, ili jednostavnije napraviti dvije jednolične grede sijena i izbalirat.

Ovogodišnje bale
Obrisan neispravan link.

Ima dosta i od prošle godine
Obrisan neispravan link.
 
Q

quercus_robur

Guest
čekaj mario, zar hočeš reč da vi uopče ne spremate sijeno? Ne stavljate sijeno u obrok? Koliko onda trošite slame?

Kakva je kod vas situacija sa slamom?

Kod na su ovi tajkuni plačali deset kuna malu rolku. Jedva je ostalo nešto za nas male.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Naravno da spremam sijeno, spremim suho u rolo balu i zamotam.
Slamu ne koristim u obroku.
Slame kod mene ti je malo, kod mene nitko ne ostavlja slamu na njivi sve se skupi.
 
Q

quercus_robur

Guest
Sad mi više ništa nije jasno.

Ovak.

KOd mene baliramo s malom presom. Večinom se sade lucerne, i da bi bilo dobro sijeno sa što više lišča na sebi balira se po rosi. Naojbolje je dan prije stavit na redove (suho) i onda sutradan od 10 do 12 pobalirat, zavisi kakva je rosa, jel bilo oblačno i koliko grije. Bala kad je pobaliram je uvijek, ali baš uvijek kilu dvije teža, nego zimi kad je hajem kravama. Dakle voda isparava. Sijeno ne nabijam u štaglju, a ako slažem u kamaru gledam da ga ne moram pokrit dan dva, da ispari što više vode iz njega.
Događa se da nabijenije i blažnije bale popljesnive, tj malo se više praši iz njih nego što bi trebalo.

A sad mi ti reci:
-kakvo sijeno ti baliraš? Koliko je vlažno pri baliranju? Jel ti to uopče bitno? KOliko lišča ostaje u bali? KOje trave baliraš?
-kakvo je tvoje sijeno kad odmotaš najlon,

Å to je s balama koje su malo vlažnije? jeli ti se ikada zapalilo sijeno?

probiju li tvrde i suhe stabljike foliju?

Koliko ostavaljaš balu dugo na njivi prije nego li je omotaš?

Oprosti što sam tako zamoran, no sve me to prilično zanima, a i prvi put čujem da se omotavaju bale od suhog sijena.
 
Na vrh