• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje slame u rolo/kocka bale

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo mi večeras po kmici riješili 3 rali pšenične,trebalo je sutra u kocku ali iza brijega sijeva pa da ponovo ne kisne sa njom u role i sad smo ju pokrili u pol 12,tako sad ako padne kiša mogu sa tanjuračom u strnište,zobena je na čekanju pošto nije požeta:partyman::partyman::partyman:
 
M

MOCO

Guest
Ako vam krave žele to jesti, onda to sve govori čime ih hranite i u kojoj kolicini. Kravi kukuruzovina ta moze sluzit samo da prezivi nista drugo.

šuške su dodatak obroku, a ne glavni obrok!

ako krave jedu puno smjese onda vole malo fine šuške jer im to potiče rad buraga


šuške zasušenim kravama potiču rast buragovih resica, bez resica nema zdrave muzare!
junice i zasušene krave se vole zabavljati prebiruči po kukuružnjaku
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
šuške su dodatak obroku, a ne glavni obrok!

ako krave jedu puno smjese onda vole malo fine šuške jer im to potiče rad buraga


šuške zasušenim kravama potiču rast buragovih resica, bez resica nema zdrave muzare!
junice i zasušene krave se vole zabavljati prebiruči po kukuružnjaku

Ma u redu, kvalitetno suho sijeno, mijenja te tvoje "šuške".
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
bolje je i lošije sijeno nego te šuške. Kod nas niko s tim ne hrani ništa a kamoli muzne krave!
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
bolje je i lošije sijeno nego te šuške. Kod nas niko s tim ne hrani ništa a kamoli muzne krave!

a što ako netko ima niže proizvodne krave (namjerno) i što ako nije sakupio dovoljno krme zbog recimo sušne godine poput ove i mora kupovat krmu, a kukuruzovina trune na njivi

btw u jednom mljekarskom listu je pisalo da je kukuruzovina, što se tiče slame, najkvalitetnija, a ljudi su ponekad ipak u situaciji da moraju dodavat slamu u obrok
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
gdje je oskudica hrane sve se koristi,najbitnije da slama,kukuruzovina nisu napadnute pljesnima onda nastaju problemi,evo moje sad zbog nestašice budu jele zobenu slamu umjesto sijena dok se ne potroši,slama se bude osušila i uz zelenu krmu divota,sijeno nek čeka zimu,a sama slama bar moja od zobi nije prskana sa ničim ni protiv trave niti leme,tako da je čista ekološka:lol::lol:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Kukuruzovina se koristi u krajnjoj nuždi, i to tek toliko da krava preživi. A o nekakvoj proizvodnji, bilo mlijeka ili mesa, nema ni govora.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
pa nitko neće davat kukuruzovinu cijeli dan. 1-2 kg dnevno uz kvalitetniju krmu (trava, šrot itd) neće imat nikakve posljedice, a posebno ne za simentalca od 20 i manje litara. ja sam lani uz frišku travu davao na kraju svakog hranjenja po pola male kockaste bale slame na njih 4 krave i nikakve ili vrlo male razlike u proizvodnji.

ja isto zob nisam prskao, niti sam umjetnjak davao i dobra će slama bit. dobra mi je i pšenična
 
M

MOCO

Guest
Kukuruzovina se koristi u krajnjoj nuždi, i to tek toliko da krava preživi. A o nekakvoj proizvodnji, bilo mlijeka ili mesa, nema ni govora.

tko je ovdje uopće govorio o proizvodnji mlijeka i mesa na kukuruzovini!??

govori se o rasplodnom podmlatku i zasušenim kravama, kojima se uz sijeno ponudi i šuška ili im se šuška nabaca u boks da se zabavljaju!

govorio sam o ishrani zasušenih krava i junica, te o kravama koje zbog izuzetno visoke proizvodnje u startu laktacije trebaju sve moguće da im se burag održi zdravim, a tu su mi se šuške pokazale jako dobrim- dakle kao neka vrsta prirodnog pufera, a ne kao izvor hranjivih vrijednosti! takva krava sijena ne može pojesti nikad dovoljno pogotovo ako je finije i nježnije strukture fali joj grubih vlakana za pokretanje mase buraga, a kad joj ponudiš nekoliko vrsta voluminozne krme ona odabere šuške, valjda ona zna zašto!

Kada imaš krave kojima kondicija prelazi 4, a ona još mora ležati 4-6 tjedana do telenja, jedino je bitno održati volumen i funkciju buraga, a hranidbene vrijednosti hrane svesti što manje da bi se popravila kondicija takve krave, dakle da se ne udeblja ni kile, a pogotovo da tele ne utovi! Znači kravu 2x dnevno nahraniš u normalno hranidbeno vrijeme farme, a onda je pustiš van i nabacaš šuški da se zabavlja i napuni burag, a ne da nervozno šeće okolo i od gladi muče i gloda ogradu!

konkretno iz mog iskustva : krava se oteli i drugi dan daje 26l po mužnji, svima je jasno da ne može pojesti ni približno, a da bi se spasila jetra daje se energetski dominantan obrok, dakle fali volumena koji ona iz sijena ma kako odlično bilo teoretski i praktično nema vremena sažvakat, dakle onda joj bacim pored te sve hrane šuške i krava uzme par šuški, pa malo smjese pa ide pit vode pa legne i prežima pa onda opet dođe uzme sijena, šuški i tako redom dok ne prođe puerperij. Uvijek gledam da imam dovoljno rolobali šuški, jer ne znam koliko i kako bih se liječenja acidoza naplaćao veterinarima
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ovdje kod mene niko ne koristi kukuruzovinu u ishrani stoke. A prije par godina, prolazeći kroz Hrvatsku, prvi put sam vidio da se ona balira. Ovdje to ne skuplja niko, tako da sa kukuruzovinom nemam iskustva. Sigurno je da može biti nešto kao dopuna obroka za junad i zasušene krave kako kažete, ali ovdje kod mene se ona ne koristi. Nekad se ručno žela ova kukuruzovina gdje su kukuruzi ručno brani i to se onda davalo stoci. Ali ovu iza berača niko ne skuplja. Nju ili zaoru ili zapale, mislim da većina ljudi ovdje uopšte i nezna da se to može balirati.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
evo i mi smo zbalirali..
207di.jpg

By claasceltis at 2012-07-16
209lq.jpg

By claasceltis at 2012-07-16
210qs.jpg

By claasceltis at 2012-07-16
211wy.jpg

By claasceltis at 2012-07-16
212pc.jpg

By claasceltis at 2012-07-16
213br.jpg

By claasceltis at 2012-07-16
216h.jpg

By claasceltis at 2012-07-16
217op.jpg

By claasceltis at 2012-07-16
218tj.jpg

By claasceltis at 2012-07-16
219im.jpg

By claasceltis at 2012-07-16
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
lijepo, lijepo, vidim da Claas ima pune "ruke" posla! Koja je ovo balirka, kako se ponaša sa slamom?
Čime ovo tovariš bale? Zgodan strojčić :supz:
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
balirka je feraboli i gazda kaže da je prezadovoljan sa njom, jako ljepo radi, sa slamom se dobro ponaša, nijedna bala se nije "rascvijetala"... a bale nam je inače tovario taj gazda sto nam je balirao, sa hurlimann-om 86 ali ga nisam uslikao, a mi smo istovarivali sa tim našim bagerom doma, to je avant bager 23 konja, kubota motor, i odličan je...:D
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
@claasceltis456
Dobar ti je ovaj bagerčić :supz: baš mi se sviđa! Kako se ponaša sa balama da nije lagan za manipulaciju sa njima? :scratch
Šta još radiš snjim?

@Dado121
Odlično urađeno!
Koliko je konja ovaj Deutz? Ova balirka mu je kao privjesak :p Čini mi se malo prevelik za nju. :roll:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
@Dado121
Odlično urađeno!
Koliko je konja ovaj Deutz? Ova balirka mu je kao privjesak :p Čini mi se malo prevelik za nju. :roll:

Deutz je 85ks i balirka mu je taman,je da u slami ju neosjeti ali u sjenaži nebi mogao tako brzo balirat još da ima balirka noževe onda bi ju tek DF osjetio. Ali nemam riječi zamjerke za rad,odlična kombinacija i tera ju slakočom
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,208
Evo i kod mene se sprema slama:





imamo u planu spremit 700 bala slame..

i jucer mi se dogodi takvo sranje kakvo nisam mogao ni zamisljati..
zapalile su mi se dvije prikolice pune bala na asfaltu, u pokretu, na svakoj je bilo 100 bala, al nije mi zao slame nego prikolica.. eto ti iznenadni trosak, al dobro da se nije nikome nista dogodilo..
evo jedne slike:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
e ovo se zove dupla nesreča,od čega je planulo na cesti?bitno da nikom nije ništa:prayer::prayer::prayer:
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
susjedova kombinacija :)


kako je susjed zadovoljan sa balirkom?
ta balirka mi se jako sviđa,baš po mom ukusu! :prayer:

Dado,odlično odrađen posao :D



baš nesreća ovo za prikolice,vjerovatno se zapalilo od iskra iz auspuha traktora,vidio sam to na svoje oči kako se dešava,ali je čovjek imao bale u samoutovarnoj prikolici,pa je stigao iskipat. :mad:
 

Najnoviji postovi

Na vrh