• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje slame u rolo/kocka bale

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: Slama u rolo balama

sve ovisi kad presas..ja presam po danu,i onda imam skoro samljevenu slamu..ak presas kad je haka rosa nekad je bala kao knjiga,malo se pripece..bio je kod mene slucaj da su neki imali bale slame i 400 kg i to su probali prodavat na kile..
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Re: Slama u rolo balama

sve ovisi kad presas..ja presam po danu,i onda imam skoro samljevenu slamu..ak presas kad je haka rosa nekad je bala kao knjiga,malo se pripece..bio je kod mene slucaj da su neki imali bale slame i 400 kg i to su probali prodavat na kile..

Kada treba ili najbolje balirati da bi bile teže bale slame, a da je slama naravno suha?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: Slama u rolo balama

neke prese nemogu presati po danu,bar tu kod mene bilo 2 slucaja.to su bile prese s valjcima..vjerojatno da mozes bolje sabit kad ima nesto vise vlage...tu mozes iskoristit rosu ili ako imas aplikator za inokulante pa spricas vodu..
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Re: Slama u rolo balama

sve ovisi kad presas..ja presam po danu,i onda imam skoro samljevenu slamu..ak presas kad je haka rosa nekad je bala kao knjiga,malo se pripece..bio je kod mene slucaj da su neki imali bale slame i 400 kg i to su probali prodavat na kile..

Ček oš reći da bale 120x120 mogu biti 400 kilograma naravno slame i da je suha da se ne upali?

Koliko ima vlage u slami na primjer u pšenici odmah poslje vršaja dali netko zna?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Re: Slama u rolo balama

malo je off ... trebao bi samo ako neko zna tezina bale od balirke welger rp 15 ...trebao bih raditi suho sijeno u rolobale, pa neznam jel bolje kocke ili rolo kakav je nacin pokrivanja najlonom, jer ovaj sto mi treba raditi kaze da ne smeta ako zakisne kod kuce kao kisa ne moze prodrijeti u nju...a valjda je i kvalitet rolo sijena bolji od kocke...(vise ostaje suhog lista)....
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
ovak bum ja spremil slamu , sad širom ,pa malčer , pa gnojnica gore i gruber ...



 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ajoj,ovakve slike kod nas nema,jedino pojedini veliki zaoru,sve se pobalira i ode za stelju,dobra korist bude za tvoju zemlju kad se sve promješa
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
meni slama netreba , cjela farma je na rešetki , a zabadava slamu nedam ,a opet i nema ju baš tko kupit , svi imaju večinom dosta svojega , a ovak bude to gnojiva na zemlji dosta , neka se tlo obogačuje ...
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
meni slama netreba , cjela farma je na rešetki , a zabadava slamu nedam ,a opet i nema ju baš tko kupit , svi imaju večinom dosta svojega , a ovak bude to gnojiva na zemlji dosta , neka se tlo obogačuje ...


Hehe, Matija! to je to, samo organska tvar i opet i opet!

daj molim te stavi u temu malčeri kak ide malčiranje!

trebal si probati ostaviti jedan red direkt iza kombajna pa probati njega s malčerom!

nisam nikad probal ali ove godine sa dijelom slame radim ko i ti!
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
bolje je ovako jer treba ravnomjerno raspirediti ostatke, najbolja solucija je odma frezanje kombajnom..tak ja radim..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Hehe, Matija! to je to, samo organska tvar i opet i opet!

daj molim te stavi u temu malčeri kak ide malčiranje!

trebal si probati ostaviti jedan red direkt iza kombajna pa probati njega s malčerom!

nisam nikad probal ali ove godine sa dijelom slame radim ko i ti!

Neje baš dobro malčirat cijeli red kak ostavi kombajn..Nebre se to dobro usitnit i uvijek ostaje u traki kak je kombajn ostavio a nije razbacno po zemlji..Probao sam več ja tak radit..Gdje su slabi redovi donekle je moguče malčirat,al gdje ima puno slame treba prije razbacat ,,
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Neje baš dobro malčirat cijeli red kak ostavi kombajn..Nebre se to dobro usitnit i uvijek ostaje u traki kak je kombajn ostavio a nije razbacno po zemlji..Probao sam več ja tak radit..Gdje su slabi redovi donekle je moguče malčirat,al gdje ima puno slame treba prije razbacat ,,

naravno, sve mi je to bilo logično, no opet sem pital pa da vidim el je tak!

nema šanse da to malčer rješi toliko mase, nebi kao prvo moglo ući pod njega (rivalo bi slamu ispred) a kao drugo, nebi moglo preterati, jednostavno bi traktor stal!

pogotovo u velikom žitu, npr kak je moja Ludwig pšenica, tu bude 14 bala 150x120 po jutru!

definitivno se mora prvo razbacati!
imam u planu nekaj tak napraviti, pa gruber pa repica pa na jesen sve pomalčirati i zaorati!
pa da vidimo kaj bu kukuruz rekel na to!

NO TEMA JE "SPREMANJE SLAME"!
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Jer mi je lakše manevrirat sa balom kada sam sa njom u štali,lani smo napravili oko 15rolo za probu i nije nam se to svidjelo. Ove kockice uzmem i donesem u štalu i radim sa njom šta i kako hoču. Imamo onu starinsku štalu na vezanje gdje moram ići između krava sa vilama.A slama nije teška pa lako sa njom radit
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Evo kako mi slazemo po novom:
4zk4.jpg


q56e.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh