• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Špricanje kukuruza protiv trave

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
koliko litara ide lumaxa na hektar a koliko radazina. Imam špricu 300 litara i dosad to nisam radio pa neznam dali 300 litara otopine može pokrit 1 ha, neka mi netko pomogne da ne spržim kuruze:mrgreen:
 
I

ihorzic

Guest
Talisman




Naziv: Talisman
Klasa: Herbicidi
Proizvođač: GALENIKA FITOFARMACIJA
Aktivna materija: NIKOSULFURON
Sadržaj: 40 g/l
Formulacija: OD
Grupa otrova: III
Karenca: Kukuruz OVP
Primena: Selektivni translokacioni folijarni herbicid za primenu u kukuruzu kada kukuruz ima 2-6 listova
Koncentracija: 1,25 l/ha
Pakovanje: 1 l

JA PROBAO LANI I GARANTIRAM ODLIČAN JE - potpuno isti kao motivel

ja sam ga platio u Bosni oko 140 kn sa okvašivačem

i čuo sam kako ove godine izlažu u Gudovcu , te da bude prodaja samo ne znam kod s koga
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Molim za savjet.
Prosle godine prinos kukuza je bio strahovito slab kod mene zbog suse i jedne greske u spricanju zbog koje je kukuruz zaostao. Nakon toga je porasao korov i bilo ga je strahovito puno. Te zemlje su izmalcirane i preorane u jesen i sad planiramo ponovo sijati kukuruz. Pa vas molim za savjete kojom kombinacijom otrova tretirati kukuruz prije nicanja a kojom poslije nicanja kukuruza, da sprijecim ponovni korov na tim parcelama.
 
I

ihorzic

Guest
zato ja čekan dok nikne i vidim što ima i onda sa ovim gore što je provjereno i jeftino
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Dali ima još tko neka svoja iskustva i koji čete herbicid odabrati ove godine??
Mi smo 10 god spricali sa radazinom i uvijek je bilo ekstra dobro
prosle godine nije pokisao i dali smo cca 12000kn za korekciju
 

fiftač

Član
Tu od
19 Lis 2010
Poruka
53
I ja sam prošle godine špricao sa radazinom extra i trebao sam radit korekciju tak da ove godine planiram špricati sa equip-om + deherban poslije nicanja i nadam se da bude bolje.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ja sam uzeo merlin,,moze izdrzat 21 dan bez kise,,dobro se pokazao,,ide sa jos nekom kombinacijom,,al zaboravio,kako se zove nisam uzeo,,nisam para imo dosta,,,lani sam ga koristio sa guardianom,,kaze trgovac da ga nema na trzistu vise,,isto je bio dobar,,,,dodje me ove godine 270kn po rali,,tak racunao sa trgovcem,,,inace sam uzimao,,lumax,,guardian extra,,,sad odlucio samo za merlin,u kombinaciji naravno,,
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
ja sam uzeo merlin,,moze izdrzat 21 dan bez kise,,dobro se pokazao,,ide sa jos nekom kombinacijom,,al zaboravio,kako se zove nisam uzeo,,nisam para imo dosta,,,lani sam ga koristio sa guardianom,,kaze trgovac da ga nema na trzistu vise,,isto je bio dobar,,,,dodje me ove godine 270kn po rali,,tak racunao sa trgovcem,,,inace sam uzimao,,lumax,,guardian extra,,,sad odlucio samo za merlin,u kombinaciji naravno,,

mi smo korekciju vršili nekim sorgumom? I posto smo neke kukuruza poslije sijali s tim smo isli i osnovnu zastitu pokazao se dosta dobro ,tj prvo nije bilo nikakvih pomaka tek nakon 10 dana se počela susiti trava

ali kad ti cekas korov da nikne pa ga spricas??
Puno je bilo lijepse sa radazinom i ni nevidis korov
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ne,,to je zemljisni herbicid,nejde na niklu kuruzu,,prije nicanja ide taj,,,pa kasnije sto nikne tamanim,,sa ciljanim herbicidima,,ovisi o travi,,,razmisljao da idem,,dok niknu svi travni korovi,,pa me trgovac odgovorio,,da je to najskuplja varijanta,,zemljisni herbicid je najeftiniji,,
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Tak i mi doma smo razmisljali da idemo dok niknu korovi ali onda moras razbijati glavu dali ce to uspjeti ili neće
a opet za gotovo sve zamljisne herbicide je potrebna kisa da uđu u tlo a ako je nebude, a kako je godina poćela sumljam
 

fiftač

Član
Tu od
19 Lis 2010
Poruka
53
ali kad ti cekas korov da nikne pa ga spricas??
Puno je bilo lijepse sa radazinom i ni nevidis korov

Je, bilo je ljepše samo kad je bilo pogođeno špricanje ali prošle godine sam se razoćarao mada je i vrijeme bilo suho. Zato mislim ovu godinu špricati kasnije.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
I ja sam prošle godine špricao sa radazinom extra i trebao sam radit korekciju tak da ove godine planiram špricati sa equip-om + deherban poslije nicanja i nadam se da bude bolje.

equip,je odlican,,ima i laudis,,mislim da se tak zove,,sve tamani,i abutilon,prava stvar,,
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kako su krenule suše budemo morali izbacivati zemljišne herbicide i više koristiti ove nakon nicanja,razlika u cijeni je uvijek oko 10-30 % skuplja ova varijanta nakon ali učinkovitost je ogromna,ja več 2 godine idem sa Lumaxom kad niknu ,ali poslje se pojavi gdjegod slak,neki sirkovi tako da budemo ove godine financijski se vodili,Merlin je dobar sa Guardianom,Dualom,i neki kineski .prošle godine sam prskao tastu bilo je 85% učinkovito,Merlina stavim 150 grama na prskalicu od 340 lit i sa njom hvatam od 11200 do 10500 kvadrata ovisno od parcele i uvijek ima dovoljna količina jer mu je doza od 100-140 g na hektar
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
koliko litara ide lumaxa na hektar a koliko radazina. Imam špricu 300 litara i dosad to nisam radio pa neznam dali 300 litara otopine može pokrit 1 ha, neka mi netko pomogne da ne spržim kuruze:mrgreen:
lumax 3,5-4 l/ha kukuruz pre em ili 2,5-3,5 l/ha rani post – do tri lista kukuruza, a što se tiće šprice moraš imat dvije vrsti dizna(lepezasti i okrugli mlaz) prvi ide prije nicanja kukuruza i korova a druge dizne kad je kukuruz i korov iznikao, tada se koristi manja količina otopine, jer te dizne raspršuju mlaz u maglu koja poljega na korov, s prvim diznama nemože ti biti dosta za 1 hektar(možda ako imaš 0,2 dizne) obično su te dizne oznake 0,4.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
kako su krenule suše budemo morali izbacivati zemljišne herbicide i više koristiti ove nakon nicanja,razlika u cijeni je uvijek oko 10-30 % skuplja ova varijanta nakon ali učinkovitost je ogromna,ja več 2 godine idem sa Lumaxom kad niknu ,ali poslje se pojavi gdjegod slak,neki sirkovi tako da budemo ove godine financijski se vodili,Merlin je dobar sa Guardianom,Dualom,i neki kineski .prošle godine sam prskao tastu bilo je 85% učinkovito,Merlina stavim 150 grama na prskalicu od 340 lit i sa njom hvatam od 11200 do 10500 kvadrata ovisno od parcele i uvijek ima dovoljna količina jer mu je doza od 100-140 g na hektar

STA ZNAĆI 85% UĆINKOVITOST?
KOLIKO SAM RAZUMIO NEĆES LUMAX JER JE SKUP?
KODNAS PROŠLE GODINE NIJE LJUDIMA NITI LUMAKS DJELOVO
GOTOVO CJELA OKOLICA JE VRŠILA KOREKCIJU, I NEKI NISU :blackeye
 
I

ihorzic

Guest
mi smo korekciju vršili nekim sorgumom? I posto smo neke kukuruza poslije sijali s tim smo isli i osnovnu zastitu pokazao se dosta dobro ,tj prvo nije bilo nikakvih pomaka tek nakon 10 dana se počela susiti trava

ali kad ti cekas korov da nikne pa ga spricas??
Puno je bilo lijepse sa radazinom i ni nevidis korov

samba i sorgum fantastična i povoljna kombinac+ija:finga::finga::finga:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
ja već više godina prskam sa lumaxom i uvijek zadovoljan...idem u prskanje poslije nicanja i stavljam 4 litre na prskalicu 340 litri i sa njom prođem oko 2 rali...
i još jedna stvar...uglavnom svi gledaju veličinu kukuruza,ali to je krivo...nejdemo prskat kukuruze nego korove i upravo na stadij razvoja korova treba obratiti pozornost i prema tomu ići u prskanje,a to je kod lumaxa kad korovi niknu ili do 2-3 lista i tad su najosjetljiviji i djelovanje je najbolje...:gitarist:
 
I

ihorzic

Guest
ma dobar je on ali ajmo usporediti koliko nas košta dobrog , odnosno uspješnog špricanja po rali
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
ma dobar je on ali ajmo usporediti koliko nas košta dobrog , odnosno uspješnog špricanja po rali
pa evo ako idu 2 litre po rali to je oko 240 kuna i ništa više...
...poslije još idem po potrebi korektivno protiv divljeg sirka,ali ne posvud i to je to...:supz:
 

Najnoviji postovi

Na vrh