• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Špricanje kukuruza protiv trave

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Evo moje iskustvo od lani, bila je suša to znamo svi, kiše vrlo slabo...no ja več godina špricam sa radazinom extra, 3,7 litara na 375 litara vode i prošle sušne godine se opet pokazao dobar...lovio sam kapi kiše ili rose, špricao uglavnom po jutrima od 5 do 7 dok je največa rosa i mogu reči da se je pokazalo vrlo vrlo uspješno, korekcije je bilo kasnije vrlo malo, možda do nekih 500-600 kn za 10 rali kukuruze...
I ove godine idem na isto, suša bude još i veča, ali nadam se barem rosama ujutro...

NO još jedna činjenica koju sam zamijetio tokom prijašnjih godina...vrlo je važno održavanje zemljišta, ako je zakorovljenost velika, puno više muke je i u proljeće s suzbijanjem korova, na zemljama koje očistim od korova, puno je manje korova u samo prolječe i samim time puno manje troškova prskanja, jedno osnovno prskanje (u mojem slučaju radazin extra mi uspješno riješava sve).
I samo oranje uvelike utječe na pojavu i rast korova u prolječe, ko ne vjeruje ne mora, ja sam se uvjerio...a to je najjeftinija i najzdravija zaštita od korova na zemlji.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Prošle godine špricao s Lumax-om,250l/ha škropiva.

Na nekim zemljama je samo trebalo ič i drugi put sa korekcijom,ukratko zadovoljan učinkom.Ove godine bude isto Lumax i sada ču probat sa Sorgumom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Prošle godine špricao s Lumax-om,250l/ha škropiva.

Na nekim zemljama je samo trebalo ič i drugi put sa korekcijom,ukratko zadovoljan učinkom.Ove godine bude isto Lumax i sada ču probat sa Sorgumom.

Sorgum je isključivo za uskolisne korove, jel??
Ubiti prvenstveno za suzbijanje sirka.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kod mene nema više špricanja prije nego se pojave korovi, tarot i dikocid najbolja kombinacija.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Pokriva vise sorgum,
sto se tice radazina kodtebe je sanana vjerojatno vise palo kise

Nesječam se sad točno koliko je ili nije palo kiše, ali kažem, zadovoljan sam djelovanjem.
 
I

ihorzic

Guest
Sorgum je isključivo za uskolisne korove, jel??
Ubiti prvenstveno za suzbijanje sirka.

Točno za uskolisne ali uz njega samba i savršeno + čekaš dok vidiš ima li što za špricati:arrow:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Samba je odlična stvar, koristio sam je več prije dosta godina i uvijek je spasila stvar, ubija ambroziju i lobodu.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
sve si mislim,,ak bu ovak susno,,da bi pospricao prije sjetve pod RD,,al mi se vidi puno posla,,vidjet cu jos do sjetve:weedman::weedman:
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Da, ovo je zanimljivo, kaj mislite o prskanju zemljišnim herbicidima prije predsjetvene plitke pripreme.!!??
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
To mi je tak neki dan mislim moj agronom doma reko da postoji
dali imaju kakva sredstva kod nas i dali ima tko iskustva pa da na kojem komadu pokusiramo
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
pa to se odnosi na sva sredstva koja nisu kontaktna, znači svi prije nicanja (lumax, guardian..)

nema posebno sredstvo??? A mozda je neko od tih pogodnije bas za tu namjenu. A sta bi bila plitka obrada rotodrljaca 4cm
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Koliko ja znam nema nist drugo baš za takav način primjene..
Takva primjena ima smisla jer takva szb djeluju prvenstveno preko korjena, znači kad se poprska po površini potrebna je kiša da ga unese u tlo..pošto je to u ova novija proljeća čest slučaj da oborine izostaju..ovo bi moglo biti dobro riješenje koje bi trebalo testirati..
Znači utvrditi što ako nema oborina, kako djeluje ako ima malo ili puno oborina nakon sjetve itd..
Da ta plitka obrada do sjetvenog sloja drljačama, sjetvospremačima, rd izd.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa ja mislim da večina zemljišnih hericida može ići inkorporacijom prije sjetve,samo se doza primjene povečava ,prije nekoliko godina ja sam išao sa nekim sredstvom protiv pirike prije sadnje učinak je bio 100% na sve uskolisne korove tako da bi trebalo malo pitati stručnjake za dozu i količinu po jedinici površine i odvagnuti financijsku stranu
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
pa ja mislim da večina zemljišnih hericida može ići inkorporacijom prije sjetve,samo se doza primjene povečava ,prije nekoliko godina ja sam išao sa nekim sredstvom protiv pirike prije sadnje učinak je bio 100% na sve uskolisne korove tako da bi trebalo malo pitati stručnjake za dozu i količinu po jedinici površine i odvagnuti financijsku stranu

neznam koga smatraš stručnjacima? Zamene je stručnjak tko to radi,
i blagaj pa njega pitam kad o nečemu imam dilemu tj otvorimo jevnu raspravu :!:, a ovi iz savjetodavne tzv stručnjaci jos mi nisu nista korisno savjetovali
 
M

MOCO

Guest
uvijek kad mi vrijeme dozvoli prskam 2.dan nakon sjetve sve širokolisne biljke (soja,kukuruz,suncokret). Tlo mora biti dobro pripremljeno i određena vlažnost tla mora biti prisutna da bi sredstvo moglo formirati tzv. film, znači može kišica i poslije prskanja.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ma fukcionira to,,ista ti je doza,,kao i za normalno spricanje,,samo sto se unese u tlo ne ishlapi
dok ima vlage,ima vece sanse da djeluje,,nego ovako na suho tlo,,,radio sam tako jednom,,prije 10godina,,isto bilo susnije,,,,nije neka nauka,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh