• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Špricanje kukuruza protiv trave

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Jel se može s 200 litara vode ošpricat pola hektara i koja brzina vožnje i koliko bara ako može?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Mislim da je eqip do 8 listova, ali nisam siguran, pitaj u apoteci. Pretpostavljam da imamo isti problem :)
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Naravno da može, ali si zaboravio najvažniji faktor a to je veličina dizne..potraži u tabeli boju kakve dizne imaš, i sve će ti biti jasno: http://www.lechler.de/is-bin/inters...downloads/deutsch/spraytable_feldbau_1013.pdf

Ja imam neke crne plastične obične, nema ih na ovom spisku, imam i crvenih u rezervi ali nedovoljno? Imam ovih 5-6 sito dizni..
http://www.agromehanizacija.rs/trak...i-traktorske-nosene-prskalice/sito-dizne.html

Ništa prema dosadašnjem iskustvu u drugoj čim veća brzina jer mi dosada 200 litara nije ni ral pokrilo.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Gustavo, uz brzinu ti je najvažniji i tlak. Imaš li ispravan regulator ii manometar. Koliki namještaš tlak?
Ja sam šprical s 1...1, 5...2 bara da budu čim veće kapljice, a ne magla, da lakše padnu na tlo i da ih vjetar ne nosi.
Na svakoj dizi mora pisati neka oznaka. Iz te oznake se najdu njezini podaci o protoku vode pri određenom tlaku. Iz toga i brzine kretanja određuješ količinu vode za određenu površinu.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
@ZJ, badava se trudimo da objasnimo kolegi kad on ima svakve dizne, drugo, zavisi kada prska prije ili nakon nicanja korova, nije isti tlak niti protok vode. Ja osobno znam ljude koji imaju na šprici istovremeno dizne od 02 do 06, i onda se čude kak je negdje čisto a negdje sami korov, a neki ni nemaju sito ispred dizne.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Evo sam prošao hektar s 400 litara vode, motivel duo pack, dizne sam većinom stavio ove crvene s sitom, brzina 8 km na sat i do 3 bara pritisak, može se :)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Poprskao danas sa trawellom jednu ral koja je skroz obrasla sa sirkom.. Inace to je zemlja iz harende..
Bilo je lijepo vrijeme cijeli dan i mislim da bi moralo uspjeti..
 

phenom

Član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
43
Mislim da je eqip do 8 listova, ali nisam siguran, pitaj u apoteci. Pretpostavljam da imamo isti problem :)
pitao sam u apoteci kazu da moze samo sprica mora ici nize preko kukuruza ja danas pospricao
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega Ivan!

I ja sam danas prskao ral s Trawelom i ral s Tarotom, jest da je več velik sirak i kukuruza, ali vjerujem da ga bude zaustavilo. Obavezno okvašivać!
Trošim 130 l vode po rali, dize 02 žute, pritisak 2,5-3 bara :)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Ja sam isto mislio sa Tarotom, ali ga nije bilo za kupiti pa sam uzel Trawella, nije mi se htelo nikam dalje voziti..
A uostalom sve je to na isti kalup, kad ide ista gramaza, a i cijene su skoro iste.. Stavil sam i okvasivaca i sad kak mu Bog da..
Dobro, taj kukuruz jos nije bas velik, do 5, 6 listova pa misllim da bi mogel se oduprjeti i pobjeci sirku..
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Šanana, ako si sa Tarotom isao po preporucenoj dozi onda ti ja slobodno mogu garantirati da je sirak na*ebio i da ce vremenom nestat. Samo budi strpljiv.
Ja sam ove godine usporio kuruzu sa Motivelom duo packom, uhhh necu to vise nikad radit. Spricao sam sa trojakama, plavim dizama, tlak 4 bara i potrosnja tocno 300l/ha ili 170l po jutru samo mi nije jasna jedna stvar, da sam isao istom kolicinom na svim parcelama a ucinak nije isti kao i zastoj kukuruza. Negdje je usporio pa nakon izvesnog vremena nastavio rast a negdje jos uvijek kao da nest čeka, stoji u mjestu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
I mi smo ove godine isli motivellom. Na kukuruzu se nista nije primjetilo dok je ucinak tako tako. Vecina se posusila ali se nadje zelenog sirka iako metar dalje isti takav pocrvenio.
 

cros

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
45
Ajd da pitam!

Dal ima kakvog sredstva za divlji sirak u kukuruzu??

Da napomenem kukuruz je do koljena i još malo više, a i sirak je isti takav.

Ja sam ga spalio sa Tarotom pred tri godine isto je bio kukuruz do kolljena, super ga je bilo spalilo promojenio je boju u ljubičasto i tako je ostao, napominjem ako se kolega odlučiš na to obavezno stavi ljepilo.

Sory gledao sam postove prijašnje pa nisam došao do tvoga na kojem već si ti to odradio, moj sirak nije bio iz sjemena već iz korijena ali ga je bilo više nego kukuruza.
Kad je bio kukuruz u trećem listu prošao sam ga sa lumaxom, lumax je spržio samo širokolisnate korove a sirak je ostao, kad sam vidio da treba korekcija dali su mi tarot kojega prije nisam nikad vidio ni čuo za njega, malo mi je bilo čudno vidijeti pakovanje tri kesice granul kao od čaja za pola hektara, ali pokazalo se izvrsno!!!
Da vas pitam, dali je netko ikad špricao travu u domaćem kukuruzu osmored i konjski zub kako ga još kod nas zovu.
Molim iskustva kako se pokazalo?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
@Newholland, ja sam isto koristio motiwel,ambrozija i sl drugi danuvelo,sirak nakon 20tak dana negdje pocrvenio negdje ne,ali ne raste...zadovoljan tak tak.
@Kico,iso sam u kultivaciju nakon 7 dana i buja kukuruz.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da, išao sam u preporučenoj dozi 30 gr na ral (3 vrečice po 10 grama), zapravo to je i mrvicu jača doza, nekih 5 grama više po rali, ali to sam rastegnu na malo više ral površine tako da je opet sve ok.
Naravno okvašivač TREND 150ml za 150l vode uz to!
Vidio sam jučer da sirak mjenja boju :)

I jedna zanimljivost, sad neznam dal je to greška u pakiranju ili je stvarno tak.

Dakle, uzel sam paket Trawela (u paketu 3 vrečice po 10gr) i uzel sam paket Tarota, također 3 vrečice po 10 gr, kad je otvorim taj paket, a ono unutra 4 vrečice, predpostavljam svaka po 10 gr :) 65 kn košta kod nas 10gr, pa ak je bila jedna vrečica više, tu sam u plusu :)
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
To sam i ja doživio negdje tri vrečice a negdje četiri po 10 grama,takvo je pakiranje jedino si možda imao sreče da se trgovac zeznuo,pa ti manje računao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh