• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spricanje ultra smanjenom kolicinom vode

A

atomizer

Guest
gle krki dobar je herbi kao i bilo koji drugi alat s obzirom za koju je namjenu.herbi baca pesticid traku širine 1.2m.ako želiš da su redovi čisti konstantno tokom godine tad imaš sigurno 3 ako ne i 4 tretiranja.s tim da onda ne čekaš da korov naraste do koljena a samim time tada ti je lakše održavanje i manje herbicida potrošiš pri redovitom održavanju.ako ti želiš neke žešče i veče trave špricat onda to nije za to i uostalom taj nasad je onda zapušten i slabo održavan.herbi je za održavane površine i da se spriječi korov u samom startu ili dok nije previše velik.za drugo nešto treba potržiti drugo sredstvo.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
BIO SAam jako zainteresiran za herbija ali ga nisam kupio! kontaktirao sam dečke koji ga imaju i rade s njim! kažu da je dobra stvar samo je problem kad ima vjetra pogotovo u mladom nasadu! kažu da ne smiju ići prskati s njim čak i kad malo puše! valjda su kapljice ( u biti je to magla ) toliko lagane da ih je lako otpuhati, a jaka koncentracija ! to bi mu bila i največa mana, inače je Ok .tako mi je objasnio majstor koji radi s njim i održava ga! tu bi mogle biti problematične i baterije ( akumulatori ) koje su vjerojatno skupe i upitne kvalitete !

to je nasad ( bresaka ako se dobro sječam ) između našica i čepina pa bi zvonis ili breskvar mogli znati koji i eventualno otiči pogledati stroj!
 
A

atomizer

Guest
u herbi idu obične najdeblje baterije i prilično dugo drže.nema nikakvih akumulatora u smislu posebne izvedbe.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ljudi herbi je dobar za kaj je i ne kuzim za kaj je onda dobar kad nemozes znat kaj si tocno posprical nije valda da je za parcele bez iceg posadenog

pa to onda mogu zapalit traktorsku spricu sa granama i operi gotov za cas

pustite herbi

mene zanima mankar jer po rjecima prodavaca daje bas ono kaj meni treba {lagan,16 sati rada, mala potrosnja tj nerazrjedeno sredstvo,tocno vidis kud spricas elektronska dojava pistanjem kad zasteka mlaz } sam nije jeftin pa ga kupim probam i ak ne valja bacim ili mi stoji bez veze doma

ako neko ima nekoga ko ima doma takvu spravvicu volio bih s njim popricat
 
A

atomizer

Guest
ajd krki ne pretjeruj! nekad dok nije bilo ni herbija ni još boljih prskalica s čim su onda jebavali pa nisu plakali.ako imaš pare kupi i bok kaj ti treba.ako več znaš kak dela kaj onda si došel tu.te sve naprave su za tretiranje traka unutar redova nasada te ima primjenu u nekim komunalnim segmentima gdje nesmije npr biti tratine uz puteljak.sve te naprave su za istu namjenu.s tim nejdeš tretirat nešto gdje raste kao đungla trava do pojasa.za mene je ovo off tema!
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
onda jel ima neko tu spricu

samo onaj ko je isprobal zna nekaj za reci pametnog a ovakve savjete kupi i ne filozofiraj bi trebalo izbjegavat na forumu ne citas kaj sam napisal da znam o toj sprici samo po rjecima trgovca

gdje si vidio da spominjem spricanje đungle do pojasa, trake me zanimaju a da nemam 9ha ili min 15km redova tj hodanja sa solo i njezinih 15l ode kicma brzo
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
[/quote]
...ja imam i koristim baš takvu "solo" ručnu prskalicu sa štitnikom. Za parcelu od 1 ha (6 redova cca 340 m dužine, trake širine cca 1,6 m) potrošim 6 - 7 l "herbokora" tj. oko 3 punjenja po redu ili 18 rezervoara...vremenski to je skoro cijeli dan ako želim kvalitetno pokriti cijelu površinu u redu...[/quote]

evo vidis da solo i 9ha pjesice nejde sve me vise vuce na montazu prskalice na malčer vidim u prospektu da imaju i takvu sam je skuplje
tak sam ja kuupil atomizer po savjetu trgovca a ljudi koji imaju nasad ljeske i koriste takav nema,, ne znaju il ti nece reci,,
i kad sam ga isprobao u susedovom nasadu ljeske starom 20 god vidio sam da nije bas to to da je bolji onaj sa povisenjem jel visinu 6m i tu lisnu masu je jedva probijao a recimo za jabuke itd je super

sam to su bila neka druga vremena sad se nebude vise zaletavalo i bude se filozofiralo dokle treba prije kupnje,,jel kuna nema vise ko prije
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
samo onaj ko je isprobal zna nekaj za reci pametnog a ovakve savjete kupi i ne filozofiraj bi trebalo izbjegavat na forumu ne citas kaj sam napisal da znam o toj sprici samo po rjecima trgovca

slažem se stobom u vezi gore navedenog

gdje si vidio da spominjem spricanje đungle do pojasa, trake me zanimaju a da nemam 9ha ili min 15km redova tj hodanja sa solo i njezinih 15l ode kicma brzo[/quote]

isto razmišljamo i ja sam na osnovu križobolje htio uzeti herbi. međutim uzeo sam atomizer i radim sad malo drugačije nego što sam planirao u početku!0 i mislim da mi herbi ne treba ( bar za sada )! četvorku oprskam cijelu sa špricom ( ako ti nije njiva preuska!) a peticu malčiram! tako da nemam trake! a oko vočaka prskam sa ručnom špricom ( malo su starije pa mogu ). to nije prevelik posao pa mogu otrpiti! ipak sa herbijem bi bilo lakše! stroj je OK ali ne smiješ s njim prskati kad ima i malo vjetra! ostalih mana nema ( bar mi nisu spomenuli )! kad se , za koju godinu četvorka zatvori i ja ču imati trake i njih će trebati nekako rješavati ( vjerojatno sa herbijem )

ja sam nazvao uvoznika herbija da mi malo objasni o aparatu i da mi da broj nekoga iz mog najbližeg kraja kome je eventualno prodao proizvod i ko radi s njim! tako sam došao do tih dečki što ga imaju u mojoj blizini! nazvao ih i oni mi opisali proizvod! na žalost zaboravio sam podatke a nisam zapisao.

za breskvara, mislim da je to prvo ili drugo selo od čepina prema našicama! ako imaš poznanika tamo oni če znati jer vjerojatno nema puno vočnjaka! a čovjek je korektan i čak me zvao da dođem vidjeti kd špricaju ! ali nisam stigao i nisam zapisao broj!
 
A

atomizer

Guest
delal sam ja krki delal.od nature agro 40hektara jabuka i to sa herbijom.sad radim svoj nasad daleko manji isto sa herbijem.ako imaš puno onda kupi taj sa čistakom kaj šprica i ziher bu dobro jer imaš takvu prskalicu za kupiti u dunjkovcu kod nedelišča a dučan se zove poljoposavec.imaju i svoj web site.broj telefona i piči tamo.tamo mnogi vinogradari takvu prskalicu koriste.ovdje čisto sumnjam da češ dobit odgovor jer za večinu nas je skupa.oko 5000kn je koštala jesenas.za veliku površinu i ako imaš lovu kupi bez puno pametovanja.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
atomizer kaže:
delal sam ja krki delal.od nature agro 40hektara jabuka i to sa herbijom.sad radim svoj nasad daleko manji isto sa herbijem.ako imaš puno onda kupi taj sa čistakom kaj šprica i ziher bu dobro jer imaš takvu prskalicu za kupiti u dunjkovcu kod nedelišča a dučan se zove poljoposavec.imaju i svoj web site.broj telefona i piči tamo.tamo mnogi vinogradari takvu prskalicu koriste.ovdje čisto sumnjam da češ dobit odgovor jer za večinu nas je skupa.oko 5000kn je koštala jesenas.za veliku površinu i ako imaš lovu kupi bez puno pametovanja.
nakon ovog kupujem
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
.Oprostite mi ako vam uskačem u raspravu ,dosad sam na forumu bio prisutan samo kao promatrač, ali sad moram da se javim, ne zbog toga da se pravim pametan i da vam pametujem nego da kolegama vočarima pomognem savjetom, upravo tamo gdje sam i sam griješio.
Htio bih vam malo prokomentirati malo ovo što je kolega breskvar napisao:

..ja imam i koristim baš takvu "solo" ručnu prskalicu sa štitnikom. Za parcelu od 1 ha (6 redova cca 340 m dužine, trake širine cca 1,6 m) potrošim 6 - 7 l "herbokora" tj. oko 3 punjenja po redu ili 18 rezervoara...vremenski to je skoro cijeli dan ako želim kvalitetno pokriti cijelu površinu u redu...[/quote]

I sam imam nekoliko Ha vočnjaka i sam sam nešto slično radio, samo ja imam onu žutu špricu mislim KOPLAST -VALPOVO i sam sam se navukao vode i vode.
Ako se nevaram vaša šprica je 20 litara pa tako vi kažete da potrošite cca 350 l vode i 6-7 l cidokora i cijeli dan.
I ja sam tako i znalo se desiti da prskanje neuspije :scratch

Malo sam kontao i znate kako sad radim i to sa gotovo 100 posto uspjeha.
Dakle imam žutu koplast prskalicu od 9 litara, sa nje sam skinuo original diznu i kupio običnu lepeza diznu za traktorske prskalice (košta 5-10 kn) koja paše na nju kao da je originalna, boja dizne je žuta( ili narančasta :scratch moram provjeriti) što je jako važno jer o njoj ovisi protok i veličina kapljica pri prskanju.

Dakle, prskam s glifosfatom (bilo koji) i stavljam 1dl cidokora na 9l vode, špricu ne napumpavam jako već toliko da imam pravilan lepezast mlaz bez kapanja i bez maglice, pri tome ne koristim nikakav štitnik več jednostavno prostim okom vidiš dokle ti baca sredstvo, pazim da udaljenost dizne od tla bude cca50 cm jer tada dobivate širinu zahvata od cca 70cm (to se brzo uhoda bez ikakvih problema i mjerenja) i ujedno na taj način paziš i da ne oprskaš po vočki.
I sada zadnja ali možda najvažnija stvar, brzina rada tj. hodanja , je najbrže što možete ići . Znaći ne trčati nego hodati najbrže što možete, cca 6kmH.
Na ovaj opisani način ja sam prskao sa puno uspjeha, a sad da vam objasnim razliku.
moj vočnjak ima 9 redi dužine cca 220 m i prskam trake od cca 1,5m tj. sa obadve strane reda cca70cm, ako to preračunamo to je gotovo isto kao i vaš vočnjak 6x340=2040m ,moj je 9x22o=1980m, a širina trake je tu negdje.
Razlika je ta da ja ovako potrošim cca4-5 prskalica tj. cca40-50 l vode i cca 0.5 l cidokora.I uspijem oprskat za oko 2-3 sata.
Nevalja prskati po rosi ali ni po velikoj vručini, i nesmije se dopustiti da trava preraste, idealno je oko 10cm
Špricivo nesmije curiti po travi več samo malo sitno orositi a nesmije biti ni maglica jer je vjetar lako nosi.
Nadam se da sam ovime nekome pomogao, ako sam što zaboravio pitajte.
AL SAM SE RASPISAO ZA PRVI PUT
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
kobac jel ti to spricas atomizerom herbicid u trake preko crijeva i sa ugasenim ventilatorom i mlaznicama¨?

na takvu sam ideju ja dosao ali me odgovaraju da nemozes oprat vise atomizer od herbicida da bi s njim radio zastitu jel to tocno?

to bi bilo najeftinije jel imam i atomizer i creva i mlaznice sam da kupim stitnike tak da iza traktora mogu dvojica spricati
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Pa ja na taj način radim već tri godine , prištekam crijevo 5-6 m s regulatorom i lepezactom diznom, zatvorim jednu stranu isključim ventilator i piči za traktorom, sin vozi i sluša radio a ja 14 redi po 380m puta dva pa mi otpadnu noge taj dan, više nisam za ništa, ni žena me ne zanima :lol:
Zašto se nebi dao oprati u par voda...
Dali stavljate okvašivače i koji vam se pokazao najbolji...
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Zaboravi sam , u baranji vam to rade na taj način da su montirali klupu iza spremnika i dvojica sjede i vozese i prskaje travu u redovima...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
krki kaže:
kobac jel ti to spricas atomizerom herbicid u trake preko crijeva i sa ugasenim ventilatorom i mlaznicama¨?

na takvu sam ideju ja dosao ali me odgovaraju da nemozes oprat vise atomizer od herbicida da bi s njim radio zastitu jel to tocno?

to bi bilo najeftinije jel imam i atomizer i creva i mlaznice sam da kupim stitnike tak da iza traktora mogu dvojica spricati

DA radim tako i nisam primjetio nikakve probleme! napravio sam montažnu "letvu" sa štednim diznama, stavio treće crijevo na atomizer ( da ne moram svaki put montirati sve nego samo stavim letvu - granu ) i šibam! poslije dobro operem u 2-3 vode atomizer i gotovo! inače herbicid ni ne dođe do dizni jer se cijela grana odspoji i samo bure treba dobro oprati! a kad prskam sa zaštitnim sredstvima uvijek poslije dobro operem atomizeri i kod novog prskanja proteram prije 20-30l čiste vode na prazno tako da ne mogu ostati otrovi! kad se tako navikneš na redovno pranje prskalica onda nema problema!

bio sam na vagi što napraviti ( da li kupiti još jednu prskalicu za otrove ) ali bilo mi je glupo imati dvije stvali za jednu namjenu, a istraživački duh mi nije dao mira, pa sam to probao sam napraviti. niko u mom kraju to nije radio prijr mene čak su me i odgovarali ali to sam morao probati i jednstavno je to bilo jače od mene :D

ali šljaka bez problema jedino što mi je malo prejak pritisak ( ne mogu ga baš smanjiti na 2-3 bara - usput delo jel i kod tebe tako za što ti služi okvašivač ? ) ali ja malo na pipi zatvorim napola i tako smanjim pritisak !

sad smišljam kako napraviti granu pa da ju nekko nakosim pod 45 stupnjeva i da mogu 4tvorku u vožnji cijelu poprskat ali mi je problem previsoka cijena BASTE, koja bi se koristila u tom slučaju.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Ja pritisak smanjim na regulatoru gotovo do kraja i pod malim okretajima traktora dobijem zadovoljavajući pritisak i tako radim
Okvasivač ili ovlaživač/ljepilo pomaže u prijanjanju kapljica vode/sredstva na površinu lista može se dodavati sa svim sredstvima i smanjuje uporabu sredstava 15-30 %
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
daj pojasni ovo na 5 ides totalom a 4 bi ti trebala basta zasto

kaj nebi prije trebalo rjesiti prvo sve izdanke pa nakon toga kad njih nema ili su posušeni sve pošpricat totaloma a ne sve bastom pa kolko bi baste potrosio to bi bilo preskupo


meni se cini da bi letva sa dve mlaznice bilo ok rjesenje i da to smontiram napred(da ne moras stalno gledat otraga) a dva crijeva da idu napred al nekako kroz kabinu tak da mozes iz traktora ugasiti jednu ili drugu stranu ostalo sve isto kaj se tice atomizera otraga

mozda da se letva da izvuci ko teleskop na 4 ili 5 m i jos da ima na krajevima na feder ako zapnes da se samo izmakne ustranu malo a ne moras napred nazad s traktorom

evo nest slicno a isto sam vidio u orahovici na lješnjacima

http://www.vvm.co.rs/mehanizacija.php?strana=2
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
nakon 2 godine rjesavanja herbicidnog pojasa sa atomizerom i dvije palice kupio herbidisk od španjolske firme matabi za 330 kn + pdv isprobao usporedio sa herbijem4 i vidio da je prvi napredniji jel ima regulaciju od 1,20 m i sa stitnikom 50do 80cm a i puno manja cjena

kolko stavljate herbicida u herbi na 5l

makar je to tesko usporedivat jel im a oko 6 debljina dizni
 

Najnoviji postovi

Na vrh