• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas 2

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Mene su stareši naučili da je budak ono široko, a koristilo se za trnje čistiti, kakvu zapušenu parcelu očistiti od raslinja.
Kramp ili Pijuk je služil u kamenolomima ili terenima gde se njime iskopavalo kamenje nebi li se dobila obradiva zemlja.

Imam doma oba, nema dugo sam koristil kramp kad sam neke betonske ploče dizal, a budak znam gde je ali nije bil u funkciji odavno.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,758
Na prvoj i drugoj slici se vidi što je dizala - betonske grede između dva nosača. Diže 300 tona. Te dvije gusjenice sa svojim pogonom tovare se na labudicu, a sama gola dizalica na ovu labudicu.
IMG_20231221_131446.jpg
Te kotače što ste ih izbrojili pomnožite sa 4

Rade autoput ZG - Sk. Ispred kuće navodno prođe oko 160 kamiona u oba smjera
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Za budak u značenju o kojem pričate sam prvi put čul u školi. To smo smatrali istočnim nazivom. Pri nas budak jeden velimo bedastom čoveku. Izgleda da jedino za motiku svi imamo isti naziv, a ostala 2 alata kod mene zovemo: kramp i kopača. Kramp more imeti i drugo značenje, npr. stari kramp.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Na prvoj i drugoj slici se vidi što je dizala - betonske grede između dva nosača. Diže 300 tona. Te dvije gusjenice sa svojim pogonom tovare se na labudicu, a sama gola dizalica na ovu labudicu.
Bil sam nekoliko puta na nekom servisu kad se radil autoput A1, tam na prilaznom dijelu tunelu Sveti Rok.
Betonirala su se postolja za kranove, a sama auto dizalica je u dijelovima dovožena na par šlepera i sastavljana na licu mjesta.
Koliko su to močna, a spore dizalice. Nisam mogel vjerovati.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,758
....
Koliko su to močna, a spore dizalice. Nisam mogel vjerovati.
Na ovu labudica sa utezima natovarili su konstrukciju sa slike 5 i 6 i odvezli.
Gledao sam u Rafineriji kako su mijenjali jednu kolonu. Dizaličara je navodio jedan likson.
To je išlo:" jednom naprijed", "jednom u lijevo", jednom dolje",..... a između tih komandi se čekalo po minutu da se teret stabilizira. Biti dizaličar je jako zajeban (živčan) posao!
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,269
Za budak u značenju o kojem pričate sam prvi put čul u školi. To smo smatrali istočnim nazivom. Pri nas budak jeden velimo bedastom čoveku. Izgleda da jedino za motiku svi imamo isti naziv, a ostala 2 alata kod mene zovemo: kramp i kopača. Kramp more imeti i drugo značenje, npr. stari kramp.
I kod nas je kopača i kramp!!!
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,820
Budak i pijuk


Netko umjesto budak kaže kramp, ali je većinom budak....

A pijuk je pijuk
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,634
Hrvatski jezični portal
 

Najnoviji postovi

Na vrh