• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Staje za krave, tov junadi i dr.

R

Ratarko

Guest
@ tine
U velikim projektima je i više para, pa mali procenat nije mali iznos.

Znate vi šta ja mislim da je tu problem , možda , nisam siguran ...
Ja bih rekao da naš seljak nema niti ambicije da napravi onakav objekt kao iz Amerike od 400 krava , ako sam dobro razumio @tine upravo preferira takve objekte za razliku od ovih sa 50 krava ?

Ne mislim da je naš seljak lijen i da mu se neda raditi nego da jednostavno nema ambicije za nečim tako velikim jer je od pamtivijeka naučio na drugačiji život . U zadnjih 10 godina su se napravili veliki pomaci ( ili bolje rečeno promjene ) u poljoprivredi , ovdje možda najviše mislim na to da je naš seljak tek počeo razmišljati globalno ali je prerano da mi to možemo pratiti poput naših evropskih susjeda.
Meni osobno je potpuno jasno to da je veči profit na 400 krava i da se takva investicija duplo brže isplatiod ove sa 50 krava ali sam i prvi koji bih rekao NE tome jel jednostavno ne želim toliko veliki posao i ne vidim se tako u budučnosti . U prvu ruku to bi značilo zapošljavanje radnika a ja sam protiv toga , radim koliko stignem i više mi ne treba , znam da ovakvim razmišljanjem ne idem u evropu ali bože moj ...
Moj moto je da se posao zadrži u krugu familije koliko je to moguče.

Eto recite sad vi nešta , jel ima ovo išta smisla što sam napisao ili sam u banani sa takvim razmišljanjem ?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ratarko kaže:
Znate vi šta ja mislim da je tu problem , možda , nisam siguran ...
Ja bih rekao da naš seljak nema niti ambicije da napravi onakav objekt kao iz Amerike od 400 krava , ako sam dobro razumio @tine upravo preferira takve objekte za razliku od ovih sa 50 krava ?

Nismo se razumijeli. Replicirao sam na izjavu koju je dao Mario u vezi kako su jednostavniji objekti 'rezervirani' za male pogone.

Ako ........000 Eura za štalu za 50 krava nije iznos koji od tebe traži da staneš i malo razmisliš, onda po mome nisi normalan.

Čvrsto sam uvijeren da se može napravit objekt koji ima iste funkcije za iznos koji je niži od učešča kod povrata ulaganja.

A u vezi 'nadgradnje' pogona se to može na način, da gradiš samostalne objekte i dodavaš po potrebi, što ti 'popularni' objekti ne omogučavaju.
 
R

Ratarko

Guest
Aha , na to si mislio .
To i ja mislim ali kod nas te tjeraju da radiš upravo onako kako oni traže , točno po njihovom zakonu a to je užasno skupo i ponekad nepotrebno .
Radi se o tome da naši seljaci pristaju na to samo iz razloga što nemaju kapitala da oni sami započnu izgradnju sličnog objekta ( koji bi bio jednako funkcionalan ali daleko jeftiniji ) jer nema banke koja bi stojala iza takvog projekta .
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ratarko kaže:
Radi se o tome da naši seljaci pristaju na to samo iz razloga što nemaju kapitala da oni sami započnu izgradnju sličnog objekta ( koji bi bio jednako funkcionalan ali daleko jeftiniji ) jer nema banke koja bi stojala iza takvog projekta .

Nije mi nešto jasno: i kod povrata ulaganja tvoj udio nije mali. Odakle ti taj novac?

Ajmo teoretski:

Znači sam po sebi nemaš 100 jedinica novca za neki objekt, a kad ti država nešto 'plati', nađeš za isti objekt 150 jedinica + potrošiš na njemu i novac od države (je li 25%)?
Po mome si preplatio za 50 jedinica, a po opčem razmišljanju si 'profitirao' 50 jedinica.
 
R

Ratarko

Guest
Ok , postavio si direktno pitanje pa ču ti dati direktan odgovor ali ako mogu govorio bih o osobnom iskustvu , radi se o kupovini traktora a ne izgradnji objekta , povrat ima i u jednom i u drugom ako kupuješ-praviš na kredit uz svu potrebnu papirologiju.

Uplatio sam MF traktor od 200KS , cijena 95.000 eura , sa porezom 115.000 eura. E sad , ja te novce nikako nemam sada ali tokom 3 godine ču ih imati , zaradit ču - nadam se , zato uzmem kredit i kupim traktor danas.
Možda tako i za ove objekte ide , ljudi nemaju lovu ali se nadaju da če tokom 10 godišnjeg kredita ta štala za krave zaradit tu lovu i sa tim če vršiti otplatu , jel nebi to išlo tako ?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Slažem se s tobom TINE što se tiče vlastite izgradnje farme, ali poljoprivrednik nema vremena da izgradi staju za 50 krava a kamoli veču.
 
M

Mister x

Guest
Ljudi ja neznam kaj vi svi uopče tolko diskutirate o nekim velkim stajama.
Ja sam se par godina vozio kroz austriju i oni kravice imaju na full otvorenom na ispaši a u staju od 300 kvadrata ih utrpaju kroz zimu i to je cijela filozofija.

Ispravite me ako nisam u pravu
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Å to se tiče velikih farmi(400 krava) ja sam protiv toga, slažem se s Ratarkom da se radi toliko koliko stigne familija. Ja sam zagovornik farmi do 50 krava, jer onda ima više poljoprivrednika i više obitelji ima posao.
 
R

Ratarko

Guest
@Mister x
Ljudi ja neznam kaj vi svi uopče tolko diskutirate o nekim velkim stajama.

Ma mi ti samo mlatimo praznu slamu , makar ja to radim , zima je , dosadno je
:wink:

Ja sam se par godina vozio kroz austriju i oni kravice imaju na full otvorenom na ispaši a u staju od 300 kvadrata ih utrpaju kroz zimu i to je cijela filozofija.

Ja se isto sa tim slažem ali ako želiš praviti novi objekt , znači ako počimaš držati krave na veliko ili se razvijaš pa želiš praviti novi objekt onda moraš radit cijelu filozofiju oko toga , evo neka @mario kaže koji se standardi moraju zadovoljiti pri novogradnji staje , ludnica , nekakve jame za gnojnicu su u pitanju - to su vam olimpijski bazeni a ne jame ako se mene pita :roll: To pojede novaca kao trečina cijelog objekta a nepotrebo je , makar ne tako kako te teraju da izgrađuješ.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Standard što se tiče veličine jama za gnojnicu je 9m3 po kravi, znači 50 krava 450m3. Taj kapacitet je dovoljan za 6 mjeseci skladištenja gnojovke. U EU postoji određeno vrijeme kad se smije izvoziti gnojovka, zato se rade tako velike jame. Znači, da nema toga zakona o izvoženju ljudi bi radili jame kapaciteta od 1m3 (samo primjer)po kravi jer bi im to bila velika ušteda kod izgradnje staje.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
ratarko

nisi me dobro shvatio. nije pogrešno da uzmeš kredit za investiciju. pogrešno je da planiraš kupit MF-a za 115.000 eura, koji ima sve što ti treba, a zbog državne pomoči uzmeš fendta po mogučnosti 936 i sa dodatnom opremom i tvoj udio bude puno veči nego, ako bi kupovao sa svojim novcima.

mario

niko nije rekao da moraš radit sam. rekao sam samo kako ima rješenja, koja koštaju malo ili puno i koja sva jednako služe namjenu, jedino ti vidiš veliku razliku jer vračaš kredit.

mister x

u ozbiljnoj mliječnoj proizvodnji teško možeš imaš stoku vani u zimi.

mario, ratarko

normativi oko kapaciteta za akumulaciju stajnjaka i gnojnice su ponekad glupi. inšpektori su u stanju ič i u recimo Istru provjeravat te kapacitete, a stoka nije nikad ni bila u štali. ne znam što misle da ideš po pašnjaku i skupljaš govna?
 
R

Ratarko

Guest
@tine
Ahaa , ok kužim sad kad si mi objasnio na primjeru Fendta 936 .
Zapravo ja bih želio imati takav traktor , zašto ne , samo tko bi to platio - ja znam da ne mogu , bar ne u ovom stanju kakvom sam sada a i takav traktor bi mi bio neiskorišten odnosno bacanje novaca jer mi je MF 200 KS dovoljan ...
Možda su onda poneki seljaci malo kratkovidni pa se zalete u tu izgradnju 2 milionskog objekta . Želje su jedno a mogučnosti drugo .
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Par linkova ako kome treba

Možda se nekom svidi ovo u manjem obimu:
Obrisan neispravan link.

Par stranica sa savjetima i bazičnim planovima:
http://www.omafra.gov.on.ca/english/eng ... 94-043.htm
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Po mome ne bi bilo glupo ako bi investitori zatražili na kojoj tih stranica ponudu za nacrt. Te firme rade na trgovima, gdje investitori ne daju puno za izjave u tipu 'Ne mogu napravit štalu jeftinije od komšije'.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Tine, čuo sam da ima u Sloveniji robot za mužnju, kolika mu je cijena, kako radi?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Moje mišljenje:
Cijena prevelika, radi loše...

Da ne kritiziram previše: po podacima, koje imam košta oko 250-300.000 eura, pored toga ide i velika potrošnja struje i vode i visoki troškovi održavanja.
Ne smije se zaboravit kako dobar dio krava ima vime koje ne odgovara robotu, pa moraš ukalkulirat i trošak da zamjeniš dobar dio stada.

Po meni to nije racionalno. Bilo je interesantno u državama sa visokom cijenom rada i dok je bil cijena robota taj iznos u markama.
Robot se nalazi na Muti, to je izmedju Maribora i Dravograda.

Za trečinu tih para imaš komplet Dairymastrovo Switflo izmuzište 10 Swingover sa kompletnom opremom i automatikom muže i sortiranja krava u kojem jedan sam pomuze oko 60 krava na sat.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Da je po mome, što manje :wink:

Ovako, po sistemizaciji sam neki šef, a radim u sav spektar, pošto ja jedini na farmi mogu radit komplet sve uz stoku. Neki ne znaju ovo, neki drugo, a o najnovijem napretku, našoj mladoj dipl.ing.itd., ne bi gubio riječi.

Cura završi stočarski faks sa prosjekom iznad 8, a u životu je prvi put bila u štali, kad je došla radit.
 
M

Mister x

Guest
Ma priviknut če se ona, daj njoj malo vremena, samo ako ima volje za radit.
 
B

Bobo

Guest
Cuj, s mladim dipl.ing.-ovima u pocetku uvijek problemi, jer su nadobudni i misle da sve znaju...

Tako je lik na poljoprivrednom imanju pozeske kaznionice dosao radit i kad se zito vrsilo, njegov jedini posao je bio da popisuje "od oka" koliko je bilo u kojoj prikolici zita. Rekli su mu da su prikolice "vagonke" a njega je bio sram pitat koliko je vagon velik...

Lik je sam izracunao da je vagon tezak 7600kg i tako je racunao, te na kraju fali zita, a obicno ostane i viska koji njima ostaje na imanju za prehranu stoke...

Treba i tu tvoju "tetu" pitati da se ne ustrucava pitat sto god ju zanima, a vi bi trebali imat strpljenja i sve objasnit, pa ce sve sjest na svoje... Samo dok se ona malo oslobodi i upozna imanje bit ce sve lakse.
 

Najnoviji postovi

Na vrh