• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Staje za krave, tov junadi i dr.

A

agrarac

Guest
u kakvoj staji vi imate krave?na vezu ili slobodne?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Trenutno na vezu. U gradnji je farma za slobodno držanje.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Sve ovo izgleda impozantno a puno je racionalnije i po parama i organizaciji rada nego ovo dole:

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Ove prve četiri slike su iz Amerike , ili ?
Ove dole izgledaju kao ovi 2 milionski objekti što su sada "in" u HR .
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Ratarko kaže:
Ove prve četiri slike su iz Amerike , ili ?
Ove dole izgledaju kao ovi 2 milionski objekti što su sada "in" u HR .

Gornji objekti su sasvim slučajno američki, jer mi se nije tragalo po netu.

Mogu reči, da u našim uslovima, podno gore od preko dvije tisuče metara, normalno funkcionira par objekata, otvorenih sa svih strana, zaštičenih samo zavjesama. Kad prolazim tamo, šaljem slike.

Takav objekt ti može napravit svaka firma za čelične konstrukcije. Unutranja arhitektura je stvar odluke, a na netu ima hrpa priručnika za grdnju i uzoraka nacrta. U Google samo napiši free stall barn, pa gledaj. U krajnom slučaju niije skupo ni da naručiš i platiš projekt u inostranstvu kod firme sa referencama (ne u kontinentalnoj Europi, jer tu su zbog subvencija izgubili mjeru).

Ovi Wolfovi, kako ti kažeš 2 milijunski, objekti služe samo političarima koji se vole slikat na otvaranju. A ponosni investitor brzo ustanovi, kako su godine povratka povoljnih kredita veoma duge. Naravno zbog prirode naših navika, niko neče priznat, da je zaznuo, pa i drugima preporučuje svoj izbor.
 
R

Ratarko

Guest
@ tine
Ovi Wolfovi, kako ti kažeš 2 milijunski, objekti služe samo političarima koji se vole slikat na otvaranju.

Bojim se da kod nas jedino dozvole izgradnju takvih staja kao ove sa tvojih slika ( zadnje slike ) jel gdje got sam vidio staju za recimo 50 krava izgledala je kao sa tvojih slika . Mislim da ne možeš uči u te programe ako bi staju sam izgrađivao po svojim željama jer se banda ogradila i da bi dobio povrat ulaganja moraš praviti samo ono što oni kažu i kako oni kažu.

Ima jedan prijatelj novu staju za 50 krava izgleda kao sa tvojih slika ,znači sve je radio kako su mu rekli - odnosno poslali su mu različite firme koje su to radile od temelja do krova , radi 5 ljudi non-stop unutra , kao da su u rudniku , novaca nigdje , za život nemaju kune , sve staja "pojede" , staja im je zarobila 2 traktora koji gotovo da ne mogu izači van na njivu da bi radili neki posao , poslovi u polju vezani za proizvodnju hrane za te krave su im u velikom zaostatku jer jednostavno nemaju vremena da i to stignu...ima toga još dosta...

Nadam se da je to tako samo u početku , njihov objekt je nepunih godinu dana star . Kako ja sad to vidim on je samo radnik na farmi koja nije njegova na zemlji koja nije više njegova jer ju je morao dati u hipoteku za kredit , sve što zaradi daje za rate.
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Ratarko , koliku ima taj proizvodnju mlijeka?

Hehe , pričali smo jednom o tome , nemam ja krave , nemam niti kokoši ja sam ti ratarko 8)

Kad pišem ovdje o kravama onda govorim o iskustvima svojih prijatelja ili bratiča od kojega najviše dobijem informacija. Kako sam rođen u velikoj tipičnoj slavonskoj obitelji moj djed je uvijek imao krave ( konje ,svinje ...) sada na tom imanju živi moj bratič koji je to naslijedio a moj otac je napravio kuču par-sto-metara dalje gdje ja živim danas . Dakle na mom imanju nema nikakve živine , kod bratiča na drugoj strani ima samo 10 mačaka i isto toliko pasa a da ne govorimo o svinjama i kravama :)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ako je to suvremena farma, nemoguče je da radi 5 ljudi.
U mojoj sadašnjoj farmi nas radi 4 i to svaki u prosjeku 4-5 sati, a radi se sve ručno.

Za farmu od 50 krava potrebno je jedan radnik za mužnju (3 sata na dan) i jedan za hranidbu( ako imaš mikser prikolicu). Raspodjela hrane se vrši jedanput na dan. Znači kod hranidbe se trebaju dva traktora, s tim da je na jednom prednji utovarivač a na jednog prikopčana mikser prikolica.
 
R

Ratarko

Guest
@ mario
Ako je to suvremena farma, nemoguče je da radi 5 ljudi.
U mojoj sadašnjoj farmi nas radi 4 i to svaki u prosjeku 4-5 sati, a radi se sve ručno.

Vidi to je ono što ja znam , imaju 3 sina , otac i stric koji su tamo non-stop.
Radi se o tome da je to u pitanju 5 familija jer su svi oženjeni , valda zato nema novca , svako sebi malo uzme i nema love.

Staja je definitivno najsuvremenija , nova je , imaju mikser prikolicu , presu za okrugle bale , omotač i ta dva traktora koja su stalno zarobljena na farmi , dalje neznam točno .

PS
Malo je server poblesavio jer nešta su mi se pomješali postovi , zadnji puta sam ti odgovarao na drugo pitanje a sada ga nema , ma nije bitno .
 
R

Ratarko

Guest
Pa 5 ljudi koji rade na farmi su oženjeni ljudi , zato kažem 5 familija .
Otac sa 3 sina i jedan stric , opet sam zakomplicirao :roll:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Par slika štale 'uradi sam'

Oko 30 krava, prosjek 7700-7800 kg godišnje na kravu, još nije završen obračun za 2006.

Obrisan neispravan link.

gornja i donja slika slikano s istog mjesta

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Ratarko kaže:
Bojim se da kod nas jedino dozvole izgradnju takvih staja kao ove sa tvojih slika ( zadnje slike ) jel gdje got sam vidio staju za recimo 50 krava izgledala je kao sa tvojih slika . Mislim da ne možeš uči u te programe ako bi staju sam izgrađivao po svojim željama jer se banda ogradila i da bi dobio povrat ulaganja moraš praviti samo ono što oni kažu i kako oni kažu.

To je pitanje tvoje odluke.

Ako:
voliš dobit povrat ulaganja pa investiraš vlastiti udio x,
il:
isti efekt postižeš ulaganjem iznosa x-y i još biti slobodan svih obaveza do 'finansera'.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Å tala na mom radnom mijestu, godina 1964, bilo izgrađeno na vez, krave su se puštale na mužu dvaput dnevno i poslije muže su vezane na svoja mijesta. Ne može se vjerovati, kako se lako naviknu na to.

Prije par godina smo izvadili liježaje i napravili tzv. flat barn, ravnu površinu koja se prilikom muže očisti i razbaci se slama, upotrebljavama obični rasturač stajnjaka i velike četverougaone bale slame i kiblu piljevine na balu. To nije idealno rješenje, a koštalo nije skoro ništa.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko za njih bi trebalo biti barem 150 krava, ja imam isto brata ali njega to ne zanima a mene zanima pa če meni ostati gospodarstvo.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
TINE, dobre su ove stale "uradi sam", ali orginal oprema i staja su nešto drugo. Staje iz vlastite izrade preporučam manjim proizvođačima i početnicima.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
mario kaže:
TINE, dobre su ove stale "uradi sam", ali orginal oprema i staja su nešto drugo. Staje iz vlastite izrade preporučam manjim proizvođačima i početnicima.

Žao mi je Mario, a stvar je baš obrnuta.

U velikim projektima je i više para, pa mali procenat nije mali iznos.

Najbolji objekti koje sam video su oni, kod kojih stručne službe nisu surađivale.

I u svoj projekt staviš kupljenu opremu, a sam sastaviš kombinaciju.

Tvoja štala košta .......000 Eura, to je po starom oko .......000 maraka na kravu.

Ako budeš povratio investiciju za 15 godina, svaka krava te tereti 91 centa na dan, muze ili ne. Bez kamata ili sličnog.
 
Na vrh