• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stevia--secerna biljka

M

maksica6

Guest
Stevia --biljka 400 puta slada od secera kakve imate spoznaje o toj biljki ,moze i se uzgajati kod nas i smije li se uzgajati?
Obrisan neispravan link. [/


U Japanu, naprotiv, proizvodi stevije čine oko 50 posto tržišta zaslađivačima. Nakon skandala s umjetnim zaslađivačima, saharinom i ciklamatima, Japanska je vlada 70-ih godina prošlog stoljeća poduprla uvoz i uzgoj stevije kao sigurnije alternative sintetskim zaslađivačima. To vrijedi i za Koreju, Kinu, Brazil, Argentinu i Paragvaj. U Australiji i Kanadi stevija se eksperimentalno uvodi kao novi usjev. Profesor Jungbluth sa Sveučilišta u Hohenheimu procjenjuje vrijednost polja zasijanog stevijom i do 50 tisuća eura po hektaru. U Europi se godišnje troši oko 10 tisuća tona sintetskih zaslađivača upitne vrijednosti. Jungbluth smatra da se potreba za tim kemikalijama može zamijeniti sadnjom 26 tisuća hektara prirodnog sladila stevije. Stevija je prilagodljiva na različite klimatske uvjete, a naši krajevi posebno pogoduju sadnji te biljke. Nažalost, nije poznato je li ijedan hektar naše zemlje zasijan sjemenom stevije! Uočeno je da nasadi stevije odbijaju kukce nametnike, posebno skakavce (u Kanadi su otkrili da i jeleni izbjegavaju nasade stevije!), pa je ta biljka vrlo korisna za one koji su skloni organskoj, ekološkoj poljoprivredi. Uzgoj stevije pravi je izazov za poljoprivrednike, jer o načinu sadnje i obrade ovisi slatkoća njezinih listova. Iako je službeno zabranjena kao »zaslađivač«, stevija nije »zabranjeno voće«. Može se saditi, prodavati (kao dijetetski pripravak) te kupovati i konzumirati (kao sladilo).
 
P

paor

Guest
malo sam prošarao googleom i našao vrlo zanimljive podatke o toj (meni dosad nepoznatoj) biljci. Za uzgoj nema nikakvih prepreka, poglavito za vlastitu potrošnju.
samo da spomenem dosad neupućenima, biljka je potencijalno vrlo veliki takmac umjetnim zaslađivačima i kao takva, njezina uporaba i uzgoj izaziva čak i političke kontroverze.
 
M

maksica6

Guest
Ratarko kaže:
Evo nove teme za blog ;)
Za sadnju bi se isplatilo ,procijena 1 hektara 50 000 eura :D :D
Koliko se moze tona suhe trave dobiti sa 1 hektara?

Sjeme i sadnice stevie kao i drugo razlicito sjemenje.
Obrisan neispravan link.
 
P

paor

Guest
Ratarko kaže:
Evo nove teme za blog ;)

zanimljivo mi je to sa blogom, većina upita mi stiže na mail, kao da se ljudi stide, boje, šta li....onda sam ja u nebranom grožđu...ako sam seljak kao da se podrazumijeva da znam o batatu, orasima, steviji, bundevama...a pravilo struke kaže da ne smiješ reći da nemaš pojma
 
M

maksica6

Guest
Ovako zvao sam u jednu skolu ,gdje uzgajaju steviu i rekli su mi da imaju sadnica ,ali ih prodaju tek pod kraj aprila kad ce biti visine pola metra.Ja cu si uzeti nekoliko komada za probu . Obrisan neispravan link.



Diese Pflanze ist seit vielen Jahren in Mittel- und Südamerika verbreitet, auch die Japaner haben längst die Vorzüge von Stevia entdeckt. Zu den positiven Eigenschaften der Pflanze gehört ihr unkomplizierter Wuchs und die ansprechende Optik. Pflege: Die Pflanzen können in Töpfen auf der vollsonnigen Fensterbank angezogen werden. Gegossen wird regelmäßig, aber keinesfalls zu nass halten. Zudem sollte regelmäßig etwas nachgedüngt werden.



Kurzkulturanleitung:

Aussaat: im Gewächshaus oder auf der Fensterbank ganzjährig in Aussaaterde, im Freiland Anfang April - Juni

Pflanzenabstand: 25 x 30 cm

Saattiefe: 0,5 cm

Keimdauer: 10 - 20 Tage bei ca. 20°C

Erntezeit: beginnt ca. 12 Wochen nach der Aussaat

Aussaat unter Glas:

ganzjährig

0,5 cm

10 - 20 Tage

ca. 20°C

Aussaat Freiland:

ca. 20 °C

IV - VI

0,5 cm

10 - 20 Tage

ca. 20 °C
 
M

maksica6

Guest
Narudba sjemena,nisam ih jos zvao ali cu ih zvati ovih dana.
Obrisan neispravan link.
 
T

tanita

Guest
bok, entuzijasti,

steviu kao pricu pratim vec nekoliko godina (ono, otpor lobijima, istina narodu) i drago mi je da vidim da razmisljate o sadnji, ali me zanima da li ste rijesili meni najzakucastije pitanje: kako bi ju prezimili? naime, receno je da se sijanjem gubi kvaliteta, pa bi je trebalo razmnozavati reznicama, a za reznice isto treba staklenik? ili bi mogla prezimiti pod plastenicima, pa tako biti visegodisnja, kao sto je u lat.am?

hrabro!
 
M

maksica6

Guest
Moze ona prezimiti isto ko i lavanda ali je bolje saditi ju sadnicama jer ju sadimo kao paradajz i na godinu mozemo dobiti sigurna 3 otkosa.
 
M

maksica6

Guest
tanita kaže:
bok, entuzijasti,

steviu kao pricu pratim vec nekoliko godina (ono, otpor lobijima, istina narodu) i drago mi je da vidim da razmisljate o sadnji, ali me zanima da li ste rijesili meni najzakucastije pitanje: kako bi ju prezimili? naime, receno je da se sijanjem gubi kvaliteta, pa bi je trebalo razmnozavati reznicama, a za reznice isto treba staklenik? ili bi mogla prezimiti pod plastenicima, pa tako biti visegodisnja, kao sto je u lat.am?

hrabro!
http://www.freestevia.de/crop/adresse.html


Der Anbau von Stevia
Der Anbau von Stevia rebaudiana ist in unseren Breiten nur in frostfreien Gegenden möglich. Die Pflanze ist mehrjährig verträgt aber keinen Frost.
Sie bekommen Jungpflanzen in Gärtnereien (auch über den Versandweg, hier finden Sie einige Adressen) und sie können sich Pflanzen aus Samen ziehen. Bei der Anzucht aus Samen ist zu beachten, dass eine Keimtemperatur von mindestens 22 Grad Celsius einzuhalten ist. Man sät in eine mit Anzuchtserde gefüllte Schale, bringt den Samen auf die Oberfläche der Erde und drückt sie an. Nicht mit Erde abdecken, denn Stevia ist ein Lichtkeimer.
Erde gut anfeuchten und Schale dann mit einer Folie oder Glas abdecken. An einem hellen und warmen Ort (Fensterbank) kommen die ersten Keimlinge oft schon nach 10 Tagen hervor. Jedes einzelne Pflänzchen wird dann in einen Topf umpikiert.
Die Erde sollte sehr durchlässig sein (z.B. Fruhstorfer-T Erde mit grobem Sand gemischt). Düngen Sie sparsam.

Da die Steviapflanze Licht und Wärme liebt, ist ein sonniger Platz, z.B. auf dem Balkon oder der Terasse ideal. Wichtig ist, daß die Pflanze einen Topf von genügender Größe (ca. 16 bis 18 cm Durchmesser) bekommt, damit sie ihre Speicherwurzeln ausbilden kann.

Steviapflanzen mögen es, wie viele Stauden zur Wachstumszeit, gerne feucht. Besser für diese Pflanze ist jedoch ein Wechselspiel zwischen feucht und trocken, ähnlich wie bei Basilikum. Dadurch wird das Wurzelwachstum angeregt und die Pflanze gedeiht besser. Auf jeden Fall sollten Sie stehende Nässe (Staunässe) im Wurzelbereich unbedingt vermeiden, sonst bildet sich schnell eine bakterielle Welke und die Pflanze stirbt völlig ab.
 
S

sokac

Guest
Pozdrav svima, imam nekoliko pitanja ako biste mi mogli pomoći, naime malo sam nov u ovome pa me zanima nekoliko stvari o ovoj čudesnoj biljci, naime sve informacije koje sam dobio odnosile su se na njenu slatkoću ili djelovanje itd, no nisam konkretno dobio informacije o veličini biljke, sjemena, sadnji biljke, uzgoju, te jeli ona jednogodišnja ili višegodišnja biljka. Koliko sam shvatio traženi produkti se nalaze u listovima, pa me zanima kako se skupljaju ti listovi tj da li se biljka kosi ili se listovi beru poput čajevca, te da li ih poslije sušimo (tipa poput duhana ili nekih drugih biljnih materijala poput kamilice) ili se obrađuju dok su sviježi, ako mi možete ikako pomoći bio bih vam vrlo zahvalan, može i neka dobra web stranica na kojoj bi mogao naći odgovore na ova svoja pitanja (može na engleskom ili njemačkom), još jednom puno vam hvala :)
 
T

tanita

Guest
hvala, maksica, a jesi li vec sadio vani?

info s faksa je da u nasim uvjetima nece dati dobro sjeme, a i inace je problematicno raditi sa sjemenom (mala klijavost, promjena osobina..)
(" 1. Seed is normally very low germination. However from our work with a research university, we have discovered that if you select the very dark seeds and plant only them your germination should exceed 85%.
2. Stevia grown from seed may or may not be sweet. Usually only universities grow Stevia from seed - looking for that one in a million plants that have more Stevioside than the plants we sell.
Once you find Stevia plants with high levels of Stevioside, it is best to propagate them from cuttings or tissue culture."

sokac, evo ti dobrih stranica:

http://stevia.homestead.com/grow.html
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
( Harvest entire plant as flower buds appear. Harvest only in the morning for highest glycoside /sugar content, whether pinching tips or entire plants. The full harvest will occur in late September or early October. Because it is a member of the “Aster” family, once flowering has begun, not a single normal leaf will be produced. Removing flower heads is not effective. Failure to harvest plants before several flowers have opened, will allow these flowers to impart a bitter/dirty flavor to the leaves. Harvesting is done by cutting the entire plant at the base. With a rubber band, tie loose branches together and hang upside down to dry under warm, dark, drafty conditions for 2-4 days. Avoid using food dehydrators or open oven doors as this will also tend to cause a bitter flavor. “Rake” fingers through branches to remove crisp-dry leaves. Remove any small branches and grind leaves into powder using an electric coffee grinder for 25-30 seconds. Food processors are not as effective because of their slow RPMs. )
 
S

sokac

Guest
e pa trebalo mi je malo vise vremena da ovo sve procitam, ma uglavnom sad mi jos samo ostaje posaditi tu steviju, te napravit preradu i cekat da se aspartam (umjetno sladilo- najrasprostranjenije) nekako povuce s trzista iako bi to moglo biti dugo i bolno :lol: na kraju zelim se zahvaliti svima pogotovo tebi tanita, stranice su bile stvarno korisne :D
 
T

tanita

Guest
sokac, a kak bi ju ti prezimljaval? cujem da je to frka. ili imas staklenik za reznice?

ja sam narucila sjeme od exoge, iako sam jako skepticna po pitanju klijavosti i kvalitete iz sjemena. cujem da sadnica ima u sloveniji i to cak u mercatorovim cvjecarnicama kalija, a i u ljubljani na placu i u njihovom botanickom...

di si ti, u slavoniji?
 
D

dmeter

Guest
Opet ja moram biti crna ptica i sve vas razočarat ali stevia je subtropska biljka i izgleda da se smrzava na +4 stupnja
i traži kisela,pjeskovita tla to jest sadnja se ne isplati sjevernije od Floride
U paragvayu gdje joj je domovina najniža temperatura je oko 5C

Stevia rebaudiana is a subtropical perennial. It generally survives winter only in areas warm enough for citrus, and even then it declines after a few years. Stevia may be grown as an annual outdoors. Plants grown at higher latitudes actually have a higher percentage of sweet glycosides. Stevia is vulnerable to cold night temperatures, so set the plants out at least 2 weeks after your last frost date.
 
T

tanita

Guest
je,dmeter. imas projekt pod kapom e.komisije koji rade spanjolci, portugalci i nijemci usmjeren aspektima/mogucnostima/problemima uzgoja u (juznoj)evropi. moze se, samo treba imati mogucnost za pospremiti reznice prek zime. zato i pitam, kak tome najbolje doskociti. jer nemam laboratorij da mi radi sadnice iz tkiva. hm.

recimo, evo nesto s googla, i bilo bi zanimljivo znati sto je bilo poslije...:
Obrisan neispravan link.
"... Bioekološki centar, prvi privatni naučni institut u Srbiji. .... Osim laboratorijskog ispitivanja, za koji Institut poseduje Yuatt licencu i standard ISO 9000, dva programa su od primarnog značaja - proizvodnja bioinsekticida i prirodnog zaslađivača-Stevia.
......
Proizvodnja prirodnog zaslađivača Stevia, ......., Institut planira da plantažira ovu biljku u Jugoslaviji i osvoji postupak ekstrakcije i prerade."....

i ono prvo:
Obrisan neispravan link.

"...Optimised production and harvesting technique of the alternative crop Stevia rebaudiana Bertoni
The climatic and agronomic characteristics of Stevia means that it can be cultivated in tobacco areas ..... It therefore makes sense, in the economic context of the CAP, to have as an objective, the introduction of Stevia in Europe. This crop has a high added value, and is suited to poor land in southern Europe."
 
S

sokac

Guest
ma necu se bavit sa sadnicama, tj. reznicama prevelik je to posao, a nemam toliko velik staklenik da bi ih mogao prezimit, tako da ce vjerojatno biti lakse sijati svake godine, no jos nisam nabavio sjeme. Sto se tice lokacije tj. temperaturnog podrucja smatram da bi moglo uspijeti jer ako je njemcima uspijelo zasto ne bi i ovdje, btw da, tanita iz slavonije sam, a posto mi je na ovom jednom dijelu lesna zemlja ne bi trebalo bit problema, jos samo da rijesim problem navodnjavanja, zapravo to mi je jedan od glavnih problema, zbog financija pa cu sacekat do nagodine...
 
T

tanita

Guest
sokac, jako ti je mala klijavost sjemena, i tesko ga je nabaviti...a kolicina steviozida u biljkama iz sjemena je diskutabilna. pitaj ljude na zagrebackoj agronomiji, netko se zanimao za tu pricu. pogledaj si taj projekt evr.komisije, tamo ti pise nesto o navodnjavanju, sijanju i sl. u uvjetima juzne evrope. ali mislim da je njihovo pokusno imanje u spanjolskoj, a ne njemackoj...meni stize sjeme drugi tjedan, pa cu javiti koliko je isklijalo, ali prognoze su, 2%, ili puno vise ako se izdvoji iskljucivo vrlo crno sjeme...zivi bili pa vidjeli.
 
J

jedna mama

Guest
meni se već danima po glavi mota stevia.

Da li ju itko otkupljuje ? Što nakon košenja dalje s njom? znam za svu štetnost ciklamata iz umjetnih sladila, čak sam ih i skoro potpuno izbacila. Da li onak laički rečeno, ja mogu ubrat lišće stevie, ubacit je u lonac i napraviti neki sirup ? Pitam bezveze, može li se?
 
Na vrh