• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Imamo to što imamo jer narod tako želi. Kada budemo imali bolje obrazovan narod i volju da rade za korist sebe, tada ćemo imati i bolje vođe i zakone.

Nebi se složio baš sa ovom tezom Nostradurus. Nismo mi ni nenačitani nit mi to tako želimo. Mi smo, jednostavno glupani koji sliježu ramenima na sve viđeno i shvatljivo uz rečenicu - a kaj mi tu moremo !?
Možda još uvijek u Hrvatima tinja strah od seljačke bune da se ne ponovi krunidba Matije Gupca, ili smo toliki katolici pa uporno okrećemo čas jedan, čas drugi obraz !? Boli..... ali ne dovoljno. A kad će ? Ma tko to zna !?
I kaj mi tu moremo ....

Neko bi raji trebao reći da nema više cara i Boga iznad njih, ako se radi o istinskoj vladavini naroda. Svi smo mi kovači naše sreće. I samo nas vlastito neznanje i volja može u tome spriječiti. Ništa drugo. Ako nemaš volje pomoći svom narodu, to je zbilja žalosno jer onda ne očekuješ ni da narod pomogne tebi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,621
A kaj si mislil da se bogati (čit. vlast) ne buju dosjetili kak iskorititi naše peneze u svoju osobnu korist. :mur::mur::mur:
Do sad smo bili jednaki v hmiranju (umiranju) i koliko toliko v zdravstvu. Sad nam bu ostalo samo hmiranje. :icon_sad:
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Teoretska makroekonomska kalkulacija

Zatvaranje proračuna države je vječna tema. Jednostavni primjer iz članka Balansirani državni proračun pokazuje da kada se proračun može zatvoriti samo, ako se povuče sav potrošeni novac. Međutim, u spomenutom primjeru nema razmjene za inozemstvom, kredita, investicija, definiranih poreznih i carinskih stopa, itd.

Teoretsku makroekonomsku kalkulaciju možemo provesti po ideji razmatranja dotoka novca i izračuna koliko je maksimalno novca raspoloživo za cirkulaciju. U početku kalkulacije ćemo računati utjecaj uvoza, izvoza, šverca, domaćih kredita, parafiskalnih poreza, inozemnih dotacija, domaćih i stranih investicija, stranih kredita, eventualne nekreditne emisije i crne privrede da dobijemo raspoloživi novac. U tom prvom dijelu će se izračunati i mogući porezni prihodi i zadržana dobit te vanjskotrgovinska bilanca sa i bez kredita.

U drugom dijelu kalkulacije će se po principu oporezive transakcije izračunati koliki su mogući promet može ostvariti prije nego što se raspoloživi novac ne pretvori u dobit i porez. Nečija potrošnja (koja potječe od novca koji je porijeklo im državnog proračuna, ali i iz drugih izvora) završi u nečijoj štednji, naplaćenom porezu i novcu koji se dalje troši.

U daljnoj potrošnji se ponavlja isti proces sa sve manjom količinom angažiranog novca. U matematičkoj teoriji je to poznato kao suma geometrijskog niza.

Bruto promet = Nečija potrošnja * (1+porez)/(porez+profit)
Suma štednje = Nečija potrošnja * profit/(profit+porez)
Prikupljei porez = Nečija potrošnja * porez/(profit+porez)
Suma štednje + Prikupljei porez = Nečija potrošnja

Porez je u formulama stopa poreza koja se obračunava na osnovicu, a profit postotni dio osnovice koji ostaje kao štednja. Stopa poreza po tome može biti 0 pa i veća od 100%, a štednja može biti od 0 do 100%. Slična je kalkulacija za crno tržište gdje je porezna stopa nula.

Daljnju kalkulaciju možemo usložiti tako da novac koji se troši ili ulazi u sustav razdijelimo po određenim omjerima između više grupa subjekata. Na taj način se može određenim grupama za određene aktivnosti dodijeliti određeni novac i dodijeliti određena zasebna svojstva (profitna stopa, udio, kamata, udio državnog vlasništva).

Već iz gornje formule za prikupljeni porez se vidi da je Prikupljeni porez uvijek manji od nečije potrošnje, ako postoji stopa štednje. Međutim, ako u računicu ubacimo kredite i dotok novca iz inozemstva, tada postoji šansa za zatvaranje proračuna pa čak i da postoji suficit u proračunu. Naravno, ako je u pitanju kredit, posljedica će biti pojava duga (troška u budućnosti) većeg od ostvarenog profita. To se jasno može vidjeti u teoretskoj kalkulaciji.

Druga stvar koja se vidi iz formule za teoretski bruto promet je da će bruto promet narasti, ako se smanji postotak porezne stope, ali i da će u tom slučaju, ako stopa profita ostane ista, za isti faktor povećati i Suma štednje. U konačnici to vodi u smanjenje poreznih prihoda. To znači da država ne može smanjivanjem poreza postići veće punjenje proračuna, osim ako realni sektor ne smanji profitnu stopu. U konačnici to znači da realni sektor mora povećati produktivnost tj. postići istu dobit pri većoj produkciji. To bi značilo da se realni sektor ne treba previše veseliti smanjenju poreza jer da bi to bilo održivo, ostvareni profit realnog sektora mora ostati isti. Kako će se to postići u tržišnoj privredi? To je pravo pitanje.

Treća stvar koja se vidi iz formule za teoretski bruto promet je da sa povećanjem novca za potrošnju također postiže povećanje bruto prometa. I tu se vidi prava uloga kredita. Krediti u biti troše budući profit, ali stvaraju i porezne prihode u sadašnjosti. Tako se sa povećanom potrošnjom iz kreditne ekspanzije može postići zatvaranje tekućeg državnog proračuna ili čak postići proračunski višak. Kako to može biti zeleno svjetlo sindikatima javnih službi da se izbore za povećanje plaća? To je zanimljivo pitanje? Međutim to se redovito događa. Očigledno je da zatvaranje proračuna ovisi o dodatnoj ponudi novca za potrošnju. Smanjenje kreditiranja vodi u smanjenje poreznih prihoda, smanjenje bruto domaće potrošnje i smanjenje profita gospodarstva. Alternative kreditnoj ekspaniziji novca su:

  • dotok novca bez duga iz inozemstva
  • emisija novca bez duga
Naravno, puno je lakše uzeti kredit nego ostvariti dovoljan vanjskotrgovinski suficit. A emisija novca bez duga iako primamljiva, zbog nekonvertibilnosti lokalne valute ne rješeva probleme stalnog deficita u vanjskotrgovinskoj bilanci. To znači da se nekreditna emisija mora uvjetovati eliminiranjem vanjskotrgovinskog deficita. Uzimanje stranog kredita je na žalost najlakše rješenje za privredu koja ide u (tj. odgađa) bankrot. Kalkulacija pokazje da u slučaju namjere vraćanja kredita mora postojati izvor novca iz kojeg će se to učiniti. Strane kredite se naravno može vratiti iz novčanog toka od suficita u vanjskotrgovinskoj bilanci, a domaće kredite je moguće vratiti i emisijom novca bez duga. Naravno tako vraćeni domaći dug se ne može konvertirati u devize i iznijeti iz države bez vanjskotrgovinskog suficita. Izgleda da bez postizanja potrebnog vanjskotrgovinskog suficita nema bijega od bankrota države. Nekreditna emisija može poslužiti ono što je i treba raditi HNB-a - za postizanje likvidnosti vlastitog gospodarstva.

U kalkulaciji se može vidjeti da veći državni udjeli u poduzećima koja rade sa profitom vode ka smanjenju deficita proračuna. To znači da privatizacija kojom se ti udjeli smanjuju uz istu profitnu stopu vodi u potrebu za većim deficitom proračuna. Naravno, privatno poduzeće će sigurno htjeti maksimirati profitnu stopu, umjesto smanjenja.

Tablica teoretske makroekonomske kalkulacije: https://sites.google.com/site/financijskisustav/Veliki_proracun_11.xls

Tablica može sa vremenom izmjenjena i dopunjena. Propadni list "Opis" sadrži opis pojmova u tablici.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Ribić: Ne odustajemo od povišica

http://vijesti.hrt.hr/327199/sindikati-ne-mogu-drzavu-gurnuti-u-bankrotRibić: Ne odustajemo od povišica


I ne samo to. Ribić je rekao da nas samo povećana proizvodnja može izvući.
icon_cheers.png



Nakon fenomenalnog iskustva sa viškom mandarina, teško više je vjerovati Ribiću. Vjerojatno je mislio na rast bdp-a. A to nema toliko sa proizvodnjom koliko sa plasmanom po cijenama koje ne vode proizvođače u bankrot. Po nekim ekonomskim formulama BDP je obrtaj novca * novčana masa, ali obrtaj novca ovisi o stopi poreza. Veći obrtaj može da vodi u veće skupljanje poreza nego što je državna potrošnja, a to znači da tada realni sektor počinje raditi sa globalnim gubitkom. To naravno može biti nadoknađeno kreditnom ekspanzijom, ali nije trend koji vodu u nešto dobro. Krediti prije ili kasnije dolaze na naplatu.


Šteta je što se Ribić bruka svojim izjavama na radiju, pogotovo što je diplomirani ekonomist pa ne bi smio tako valjati bisere.
icon_biggrin.png
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,479
Kolega Nostradurus, da ovu državu vodi tehnokracija, a ne ekonomisti, pravnici, liječnici, je...vjetri ovi-oni, koji u životu nisu zaradili, već dobivali plaću, vjerojatno bi nam bilo šanse.
Svi su oni ukalupljeni u svojem (ne)razmišljanju. Ti si tehničke struke, gdje vladaju matematika i logika, a ne šablona (bez da se zna kaj se iza nje krije).
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
MIsliš da bi bilo drugačije ? A možda i nebi !? Zašto ? Zato kaj su nas naučili na ovo kak je sad pa bi se brže naučili na lagodan i lopovsko prevarantski način života i prije nego kaj smo naučili koliko je 1+1
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Kolega Nostradurus, da ovu državu vodi tehnokracija, a ne ekonomisti, pravnici, liječnici, je...vjetri ovi-oni, koji u životu nisu zaradili, već dobivali plaću, vjerojatno bi nam bilo šanse.

Uvijek se morate zapitati tko kontrolira kontrolere, ali i one koji donose odluke? Da li će oni koji su stručnjaci možda skrenuti od najboljeg interesa svih i malo "dotjerati" sustav da bude više u njihovu, a manje u opću korist. Ako se zadržimo samo na ekonomiji društva, da li netko od vas misli da je ovo najbolje što sručnjaci mogu iznjedriti (predložiti)?
Slijedeće pitanje je kako drugi stručnjaci ne dignu glas potiv lošeg rješenja bez obzira kako smo do toga došli.

Iz ta dva pitanja dobivate odgovor na vašu tezu o tehnokratskoj vladi. Visoko obrazovanje ne čini ljude intelektualcima i socijalno osjetljivima.


Svi su oni ukalupljeni u svojem (ne)razmišljanju. Ti si tehničke struke, gdje vladaju matematika i logika, a ne šablona (bez da se zna kaj se iza nje krije).
I u mojoj tehničkoj struci ima puno ljudi koji misle da ne treba brinuti brigu za ostale, nego samo za svoj uspjeh. Moglo bi se reći da je to pravilo. Sa takvim stavom tehnokratska vlada nije bitno drugačija od sadašnje. Razlika bi samo bila u tome koja grupacija bi imala od toga najveću korist. A to sigurno ne bi bili obični ljudi. Neće valjda raditi kontra sebe.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,479
A onda stvarno ne vidim rješenje osim povratka u pećinu.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
A onda stvarno ne vidim rješenje osim povratka u pećinu.

Prvi korak prema rješenju problema je sagledavanje stanja. Kada budemo svjesni stanja, onda može postojati i mogućnost rješenja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,479
Ma kakvo sad opet sagledavanje stanja?
Ako do sad nismo sagledali, nikad više niti ne budemo. Dosta je više čekanja.

Ovak to liči na teoretiziranje bez rješenja, čitaj, tapkanje u mraku.

Sve sam više uvjeren da ovaj svijet vodi stihija, u katastrofu.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,902
Uvijek ljudi misle da svijet bas u tom trenutku srlja u propast i da je civilizacija dosegla vrhunac. Ima i jedan odlican kunderin citat na tu temu, ali sam prelijen da ga trazim. Sto mislis sto su tek ljudi mislili kad je izbio 1. svjetski rat?
Ne postoji univerzalno rjesenje i nikada nece postojati. Svako drustvo se prilagodjava buducnosti na svoj nacin. Ili nestane. Nece, naravno, nestati fizicki, nego se asimilirati u neku drugu skupinu. I tako je vec tisucama godina.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Prvi korak prema rješenju problema je sagledavanje stanja. Kada budemo svjesni stanja, onda može postojati i mogućnost rješenja.

Ma njima je samo do zajebancije, u saboru vlada stranacko jednoumlje koje nema veze sa zdravim razumom,,,

http://www.index.hr/vijesti/clanak/...hdzove-amandmane-reiner-glasao-za/882409.aspx

sprdacina,,,
samo sve to nazalost ide preko leđa svih nas koji punimo proracun,,,
izbori su rjesenje, ma koji izbori kad je sva ta gamad ista i prva i druga a Bogami i treca opcija,,,
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Izgleda da se Franjo Tahi vrnul . Samo u drugom obliku . . .
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Ma kakvo sad opet sagledavanje stanja?
Ako do sad nismo sagledali, nikad više niti ne budemo. Dosta je više čekanja.

Da li sam vam u naprijed preko analize ponuđenih programa rekao da neće biti promjene na bolje? Da li je to teorija ili praksa? Kako sam to zaključio? Iz čiste teorije. Jer što nije u teoriji moguće, nije ni u praksi.

Ovak to liči na teoretiziranje bez rješenja, čitaj, tapkanje u mraku.
Nije tapkanje u mraku nego se vjeruje u teoretski nemoguće. Neće se vrabac u ruci pretvoriti u goluba u ruci jer je golub i dalje na grani, a vrapca smo pustili. Pokrenuo sam ovu temu uz vaše odobrenje da bi vam pokazao da se može lako predviđati što će biti u ekonomiji. Rekao sam vam što teorijski izračuni pokazuju. Čak sam napravio i računsku tablicu kalkulacije tako da sami možete mijenjati makroekonosmke parametre i vidjeti što je teoretski moguće postići. U tim kalkulacijama nema državnih poticaja. A nema ih jer nisu nikakav faktor za održive financije države i stanovnika. To je samo sistem preraspodjele dohodka.

Što se tiče rješenja, o tome sam pisao mnogo puta i spominjem ga u članku o izborima 2015. Kako tih stavki nema u programima stranaka, jasno je da nema moguće promjene. Naime, strankama nije bitan program nego osvajanje vlasti. Normalno je da tada najvažnije pridobiti glasove birača.

Sve sam više uvjeren da ovaj svijet vodi stihija, u katastrofu.
Zašto raja još uvijek pada na neostvariva obećanja? E to je problem koji možda nikad nećemo moći riješiti. O tome sam nešto više pisao u Nerealnim očekivanjima.

Možda vam je jasno da mora postojati neko temeljno znanje koje će koristiti birači da ne bi omanuli. Lako je zaključiti da se to znanje ne može naučiti u školi, nego van nje.

Ako uzmemo u obzir činjenice da je obrazovaje u ekonomskom pogledu omanulo, da birani predstavnici naroda također nemaju pojma tada možemo posumnjati da to nije slučajnost i da iza toga stoji nečija namjera. Točnije kome ide u prilog da stanje ostane kakvo je? Pretpostavljam da oni koji od toga sada imaju najveću korist neće raditi na tome da se korist rasporedi svima jednako. Oni bi radili protiv svog interesa. A kada rade za svoj interes kontra najboljeg interesa velike većine onda se radi o korupciji zajednice.

Pa sad vas pitam tko ima najveću korist u državi? Koje su to skupine ljudi? Da li oni rade u svom ili zajedničkom interesu? Koga oni financiraju i kako šire svoje ideje? Koliko godina mora proći da se logički poveže to što je logično za očekivati? Logično je da to vodi u katastrofu, ali samo za većinu. Manjina ima dobru korist. Dok nekome ne smrkne, drugome ne svane. Ako pripadate manjini kojoj je dobro, onda je društvo po vašoj mjeri. Ako ste u drugoj grupi, onda ne možete slušati slijepo savjete prve grupe, nego biti jako skeptični prema njima.

Pa naravno da onda nećete niti glasati za stranke i ljudi koji pripadaju malobrojnoj eliti koja u ovom sustav sasvim odlično živi. Svako poboljšanje stanja velike većine mora rušiti korist elite. Zar mislite da se ti ljudi probijaju u politici da bi napravili štetu interesu sebi i svojim "kolegama"? Zar nije logično da su oni u politici da bi održali ili pojačali korist koju već imaju? Kako možete vjerovati da će bogati raditi u korist siromašnih? Čast iznimkama, ali premalo ih je da bi mogli o tome pričati kao realnoj opciji.

Osobno smatram da se ljudi nisu mnogo izmjenili tokom stoljeća. Pa ako do sada nisu mogli naći dobro rješenje, neće ga naći ni sa većom tehnologijom. Jer tehnologija nije faktor za ostvarenje bolje države. Za to su resursi i ljudi. Džaba resursa, ako nemaš odgovarajuće ljude koji će vlastito znanje iskoristiti za boljitak velike većine.

A da bi ljude dotjerao u red prvo moraš prihvatiti činjenicu da je društvo korumpirano te onda tražiti rješenje da se korupcija u društvu (zakonima) minimilizira. Politička korupcija je temelj društva nejednakosti i podjele. A desničarske stranke se zalažu za održanje nejednakosti. Prave ljevice faktički nema. Socijademokracija po kriteriju korisnosti je čista desnica. Ona je tu kao lažna opozicija za desničare. I kad se tako gleda, rješenja nema jer su naizgled svi isti. A u biti nisu. Samo jedni glume ljevicu, a drugi su otvorena desnica. Čak i desnica glumi da je "socijalno osjetljivija". Mora da dobije glasove.

Ma mislim sve znate, ali se pravite ne vidite. Mislite da je sve to slučanost i da zbilja nema veze što se stranke u promidžbi zalažu za teoretski nemoguća rješanja. Mislite da vas ne bi lagali? A zašto ne bi? Kazne nema. I ona druga grupacija će napraviti vladu kontinuiteta pa će je opet pobijediti njena lažna oporba. To se vidi iz aviona. :mur:
-----------------------------------------------------
Zbilja sam se mnogo potrudio. Napisao gomilu tekstova, izračuna i pokazao da nema ni teoretske financijske održivosti sadašnjeg modela preko osnovnih makroekonomskih zakonitosti i štanga. I dalje se vjeruje u neodrživa obećanja. Pa tko je onda kriv? Sama raja. Narod ima vlast koju zaslužuje. Dok ne nauči i ne dobije volju da sazna pravo stanje, da zna tko radi kontra njega, zašto, na koji način i sa kojim ciljem, neće biti promjene na bolje.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Ma njima je samo do zajebancije, u saboru vlada stranacko jednoumlje koje nema veze sa zdravim razumom,,,

http://www.index.hr/vijesti/clanak/...hdzove-amandmane-reiner-glasao-za/882409.aspx

sprdacina,,,
samo sve to nazalost ide preko leđa svih nas koji punimo proracun,,,
izbori su rjesenje, ma koji izbori kad je sva ta gamad ista i prva i druga a Bogami i treca opcija,,,

A što sam vam pisao 4 godine? Koje su to ostvarive i održive programe ponudile druge opcije? Pa pogledajte što je Syriza nalagala u Grčkoj prije izbora. A nakon izbora glavinjanje i stara priča. Takva alternativa čak i kad pobjedi neće ništa promijeniti jer nude program koji je i lacima bio neralan.

Svaki program mora prvenstveno ponuditi financijsku održivost. To znači da se objasni kako će svi poplaćati svoje troškove i moći nešto zaraditi u državi. Ako nema finacijske održivosti svih pojedinaca, nema niti zajednice.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh