• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Meni se cini da dokle god mi ne pokupimo sav novac iz banaka i dokle god sami ne unistimo tu trulez od kontrole novaca sve dok se od pocetka ne krene na zdravim temeljima do tad nikad nece biti dobro,,,

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=7dpIk_InXE4[/YT]

Evo molim Nostradurusa za osvrt na video,,,
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Re: Suočavanje sa političkom stvarnošću

Prije nekog vremena sam napravio filozofsko-matematičku analizu da bih pokazao da se oportunizam isplati (onim malobrojnima uspješnima).

Naime, što? U Saboru imamo masu visoko obrazovanih, a to nije baš urodilo nekim korisnim stvarima za obične ljude. Kako su ti pametniji zaboravili na obične? Pa lijepo kao i uvijek. Imali su milijarde razloga. Pročitajte i suočite se sa stvarnoću:
https://xreforma.wordpress.com/2016/12/11/suocavanje-sa-politickom-stvarnoscu/

U tekstu sam se pozabavio i definicijom poštenog političara (ne spominjući nikoga po imenu). Moja defincija potpuno odgovara jer se prema njoj vidi da postojeći političari djeluju koruptivno. A dokaz tome nam je i Ustav koji sam prošle godine analizirao (https://app.box.com/v/ustav-rh-sa-komentarima). Što bode oči u vezi sa Ustavom? Pa to što komparativne analize nema. Nitko se nije usudio to analizirati? Ili je sve perfektno ili nas ustavni stručnjaci prevode žedne preko vode? Kako se čini, ovo drugo je vjerojatnije. Kako nema poštenog političara, teško je naći i poštenog stručnjaka. Puno je razloga da je to tako. Poštenje se ne isplati tj. nanosi osobnu štetu bolje plaćenima.

Čudno, za bolje društvo se treba žrtvovati. Tj. niko nam ga ne može platiti. I ne samo to, na putu u bolje društvo neće nam se ispriječiti neki zaostali ridikuli, nego baš cvijet inteligencije. :icon_winkle: Logično. Cvijet inteligencije već ima bolje društvo. Nije briga njih za ostale.

Eto, takva nam je sudbina. Dao Bog da imali pa nemali (pameti).

Sretna Nova godina svima!!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
Meni je krajnje nelogično da se ide INA-u sad kupovat a HEP prodavat...pa zar za nekoliko godina neće struja biti osnovna energija?...
logično bi bilo da prodamo i ovaj ostatak INE i taj novac uložimo u razvoj HEP-a, pogotovo u obnovljive izvore energije.
I možebitnim vlasnicima INE nakalemit koncesije za crpljenje našeg rudnog bogatstva, i to takve da se samo praši...
...al ne, nama treba stara mašinerija, a budućnost ćemo odma rastrajbat...
kad bi tak delali mi na selu, nebi niko živ više bio...svi bi pocrkali od gladi i neimaštine...
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Meni se cini da dokle god mi ne pokupimo sav novac iz banaka i dokle god sami ne unistimo tu trulez od kontrole novaca sve dok se od pocetka ne krene na zdravim temeljima do tad nikad nece biti dobro,,,



Evo molim Nostradurusa za osvrt na video,,,

Tabaković je sigurno rekao puno istine. Međutim, prestao sam biti frend sa Tabakovićem na facebooku jer sam otkrio da "nije ti svatko drug tko te iz govana vadi". Zadnji post koji sam objavio ima link na tekst "Suočavanje sa političkom stvarnošću". Tabaković je primjer čovjeka koji će bez problema uspjeti u oba sustava. I on je to uspio.

Koja je glavna zamjerka? Ne želi se restaurirati društveno vlasništvo, nego ponovo raditi privatizacija (podjela imovine). Tabakovića sam pitao: što kada poništimo pretvorbu? Da li ćemo tada restaurirati i društveno vlasništvo. Ne. To je završena priča. Onda čemu sve ovo? Da bi neki igrač dobio političku ulogu i izdignuo se. Taj igrač je Sulejman T. Za sada mu nije uspijelo svoje znanje pretvoriti u saborski mandat, ali neće odustati.

Recimo, g. Pašk Kačinari je sličan igrač. U jednom planu traži da poslodavac može imati do 100 radnika, a u drugome dijelu da svim mi biramo sudbenu vlast. Dok se sa ovim drugim mogu donekle složiti, a prvim ne mogu. Smanjanje broja radnika po poslodavcu nije mjera koja poboljšava društvo, nego samo malo ometa poslodavce da brže akumuliraju bogatstvo.

Ima puno ljudi koji čekaju priliku da postanu "zaštitinici" naroda. Pa i najnoviji saborski zastupnik Pernar vam je iz te priče. Pernar kaže da je problem što nije stvoren novac za kamatu. Međutim, nije stvoren niti novac za sve druge profite. Time vas zastupnik Pernar navodi na pogrešnu misao da je problem samo u financijskoj oligarhiji. Pročitajte malo što je Marx pisao o klasnoj borbi u Francuskoj 1848. https://app.box.com/s/evllzvum43bclr9r9p7y0n33yybyqsxt . I tada je plasirana ista teza, a Marx netočno objašnjava da se državne financije mogu stabilizirati štednjom.:(clap):

Kako je završila revolucija 1848. u Francuskoj? Država se nastavila zaduživati, a dugovi su se nastavili vraćati. Bez monetarne revolucije, prava radnika nisu mogla biti ostvarena i radnici su popušili. Kasnije je sitna buržoazija shvatila da je izigrana od krupne. :icon_winkle: .

Marx u toj analizi tvrdi isto što i ja: "Sitna buržoazija i radnici imaju istog neprijatelja" - krupni kapital. Međutim, koegzistencije jednih i drugih traži žrtvovanje za koje nema volje. Prokletstvo oportunizma uspješnijih (pametnijih) im muti razum i spriječava da razmišljaju o dugoročnim posljedicama.

Npr. kako riješiti suživot seljaka i radnika u gradu? I jedni i drugi žele da im se rad pošteno plati. Zar ne? Samo tko o tome zbilja razmišlja dulje od 5 sekundi? Da li netko uopće razmišlja? A da ne govorim o umirovljenicima i socijalnim slučajevima.

Život je pun praktičnih problema, a mi se bavimo vašima i našima. Toliko sam toga napisao i pokazao od kuda nam dolaze problemi, ali od toga nikakva korist. Ne možeš pobijediti primitivni oportunizam koji izjeda skoro pa svakog čovjeka.

Evo npr. Nenad Bakić je objavio najnoviji tekst https://eclectica.hr/2017/01/04/zasto-socijalisti-mrze-burze/#comment-79754 koji sam probao komentirati. Čovjek je napao socijaliste da samo žele preraspodjelu i pričaju o zero sum igri.

Na to sam napisao komentar
G. Bakiću, spominjete 0-sum. Poznato vam je da nema profita u novcu, ako se nije pojavio novac za profit. Kako objašnjavate da se 0-sum odgađa preko kredita i tako jedni uspjevaju postići profit, a drugi ostvariti bankrot? Marx je pisao o stanju u Francuskoj poslije 1848. I kaže da su mali poduzetnici bili ovisni o kreditu kako novčanom, tako i robnom od velikih dobavljača. Oni su svi tražili jeftinije izvore kreditiranja jer su mislili da je samo problem u financijskoj oligarhiji. Međutim, što je kredit? Kredit je posuđeni nečiji rad i usluga koji, ne možeš vratiti, ako ne postoji potražnja za radom i uslugom koju sam nudiš ili ako kupci nemaju novca. Znači, novac sve pokreće premda sam ne vrijedi ništa. Povećanje ponude novca daje iluziju da svatko može vratiti kredit. Ali to nije istina.
Profit je kad vi i ja razmjenimo usluge, a ja sam ostanem dužan u novcu. Ako se to svaki puta dogodi, vi ste “uspješan” poduzetnik, a ja sam luzer. Profit nije uopće nagrada za rad, nego u isto vrijeme i kazna za druge. Zbog toga kapitalizam uvijek traži tržište (luzere) za ekspanziju – da se drugdje događa profit i zatim kao takav donosi u državu. I onda imamo “slavospjeve” o uspješnim kapitalističkim državama. A znamo da sve funkcioniraju po merkantilištičkom principu. Pomicanjem fokusa sa pojednaca na države dobivamo pogled na sadašnji svijet. To nije svijet suradnje, nego natjecanja u kojem se naravno stvaraju dobitnici i teški gubitnici – cijele nacije. Može li to biti vaš doprinost za budućnost? Veličanje tuđe nesreće? Dobit na tuđoj nesreći? Da li ćete se time hvaliti unucima?
Zašto ne pokažete da možete organizirati državu sa (uvozom=izvoz) u kojoj svaki sposoban pojedinac može pokriti svoje troškove i uštedjeti jednu kunu na dan. Tražim li puno? Sve umirovljenike i bolesnike slobodno maknite iz vaše kalkulacije. Možete maknuti i državne poreze i namete. Pa da vidimo, kome ćete dati što da radi i kako će iz dana u dan zarađivati.
Čekam vaše rješenje. Živio kapitalizam bez granica.
Naravno, komentar nije odobren. Čuđenje? Zašto nema dijaloga? Zašto nema javnog dijaloga niti kod jedne političke stranke? Jer naravno, nema poštenog kapitaliste niti poštenog političara. Ili si kapitalista ili nisi. Ako si pošten, više nisi kapitalista. A pošten političar ne možeš biti jer će se drugi političari naći ugroženi i okrenuti se protiv tebe (kako je Pernar izgubio imunitet premda nije potpuno pošten). Ako si malobrojni pošten političar nećeš moći pomoći niti narodu niti sebi. Pa eto razloga zašto se odluče biti korumpirani. Tako pomognu barem sebi.

Samo narod može pomoći sam sebi. Ne može računati samo na malobrojne poštene političare. Narod uvijek može prestati birati korumpirane u državnu vlast. Međutim, on ih i dalje bira. I dok su korumpirani političari u većini, nema promjene. A nekorumpiran političar je samo onaj koji djeluje u najboljem interesu svih. A takvih, naravno nema.:icon_lol:

Prema tome, ako ikad budete imali priliku da birate svoje predstavnike prvo se zapitajte da li ti ljudi rade u najboljem interesu svih, a ne samo VAS. Jer ako rade ovo zadnje, oni su po definiciji korumpirani i krive ste odabrali. Nema boljeg života u društvu gdje jedni iskorištavaju druge. Kako ćete naći poštene u politici kada takvih nema. E to je priča o boljem društvu. Moramo stvoriti nemoguće da bi uspjeli.
 
Posljednje uređivanje:

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Meni je krajnje nelogično da se ide INA-u sad kupovat a HEP prodavat...pa zar za nekoliko godina neće struja biti osnovna energija?...
logično bi bilo da prodamo i ovaj ostatak INE i taj novac uložimo u razvoj HEP-a, pogotovo u obnovljive izvore energije.
I možebitnim vlasnicima INE nakalemit koncesije za crpljenje našeg rudnog bogatstva, i to takve da se samo praši...
...al ne, nama treba stara mašinerija, a budućnost ćemo odma rastrajbat...
kad bi tak delali mi na selu, nebi niko živ više bio...svi bi pocrkali od gladi i neimaštine...

Logika je da se preuzmu resursi države. A elektodistribucija je odličan monopol u resursima.

Međutim, glavno pitanje je kako nam se vlastita firma HEP može isplatiti? Ako nabije cijene, tada skupo plaćamo struju, a višak profita je neka vrsta poreza na potrošnju struje. Logično bi bilo da HEP ne smije nabijati cijene i profit te da ima racionalan broj zaposlenih sa određenim ne previsokim nivoom plaće. Previsok nivo plaća plaćamo skupljom strujom te se radi preraspodjela prihoda. Slično se događa i kada imamo prezaposlenost (po babi i stričevima).

I opet, gdje je tu profit? Nema ga dok HEP ne izvozi više struje, nego što troši na uvoz (struje i rezervnih dijelova, vozila, itd.) . Profit HEP-a i štednja njegovih radnika koja nije potrošena na domaćem tržištu nama je minus koji nemamo s čime kompenzirati, nego sa viškom u izvozu (koji nemamo). I takva je situacija sa svakom državnom (društvenom) firmom. Rješenje je naravno da se dodaje novac bez duga. Samo, je pitanje tko će tada imati najveću korist? Naravno najkrupniji kapitalisti sa zauzetim pozicijama. A i tada je pitanje koliko to može trajati a da se ne stvori visoka inflacija. Jer kako nema pameti sada, neće je biti ni tada. Najjači će uspjeti pobrati vrhnje. A velika većina će i dalje blejati.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,864
Bolje prodat INU za tu lovu za koju je misle kupit i pokrpat dugove koji se ionak gomilaju,a INA će na ovaj ili onaj način otiči kvragu sa ovakvim "gazdovanjem" države...Baš me zanima ako i dođe do prodaje HEP.a,koliko će si političari napunim đepove raznoraznim provizijama....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
To je samo velika magla, iza koje se svašta (pro)daje u Tišini.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Reforme u zdravstvenog organizaciji?

Iz šupljeg u prazno. Svatko tko zna računati, lako može pokazati da zdravstvo ne može biti rentabilno. Ako pretpostavimo da radnici i dobavljači u zdravstvu ne žele raditi sa gubitkom (tj. žele ostvariti profit), jasno je da njihov profit netko mora nadoknaditi. Zbog provizija u nabavi je tu gubitak još i veći, ali je svejedno neizbježan.
------
Sad se vi pitate kako je to moguće? Probajte simulirati zdravstvo, školstvo i obične radnike na primjeru i dobijete uvid u stvarni problem. Stvarni problem je što ekonomisti tj. stručnjaci ne govore istinu i predlažu rješenja koja to nisu. I sad imamo opet jedan takav slučaj. Nemojte reći da niste znali da će "reforme" biti lažne. ZNATE!

http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/h...odjela-a-moguca-je-i-nova-sanacija-zdravstva/
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a zašto ti trošiš vrijeme , novac , živce na te analize , tumačenja , predviđanja ?
tko si ti ?
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
a zašto ti trošiš vrijeme , novac , živce na te analize , tumačenja , predviđanja ?
tko si ti ?

Jedan iz naroda, kao i vi. Trošim svoje vrijeme da bi svi mi imali točne informacije. Jer samo točno informiran čovjek može ispravno odlučiti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kaj da radim s informacijom da oni drže ruke u mojem đepu a karta za mars je preskupa '


mene više zanima ako se osim analitike baviš recimo načinom na koji rješeiti neke probleme , recimo u spominjanom zdravstvu ?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Jedan iz naroda, kao i vi. Trošim svoje vrijeme da bi svi mi imali točne informacije. Jer samo točno informiran čovjek može ispravno odlučiti.
Ti možeš analizirati i ispravno odlućiti, ali badava ti to kad ti drugi kroje sudbinu kako njima paše i tak odlućuju!
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
A kaj da radim s informacijom da oni drže ruke u mojem đepu a karta za mars je preskupa '


mene više zanima ako se osim analitike baviš recimo načinom na koji rješeiti neke probleme , recimo u spominjanom zdravstvu ?

Židov i zagovornik demokracije na poslu Richard Wolff je snimio video: http://www.democracyatwork.info/globalcapitalism_jan2017 gdje objašnjava zašto je zdravstvo najskuplje u Americi. Kaže, izvršni direktori u zdravstvu imaju najviše plaće u Americi. To je ono kad pričamo o raspodjeli plodova rada ili omjeru plaća. Ako jedna djelatnost odnosi veliki profit tada je to pogodovanje koje će imati za posljedicu da će usluga biti teško dostupna potrebitiima.

Naše zdravstvo ne može imati visoko plaćene doktore jer si mi to kao društvo ne možemo priuštiti. To je politička korupcija društva. To je jedna strana medalje. Druga strana medalje je koliko doktori rade u interesu pacijenata, a koliko u svom interesu kada i liječe. I na kraju dolazimo do toga kako uopće zdravstvo može biti financijski održivo. Kao prvo, moramo djelovati preventivno tj. ukloniti otrove iz hrane i okoliša. Zatim, moramo forsirati pouzdane i jeftinije lijekove umjesto skupih i beskorisnih lijekova i postupaka. Da bi to mogli, farmaceutska industrija ne smije biti privatna, nego društvena. Npr. ovo što se događa sa Imunološkim zavodom je inače čin nacionalne izdaje za koji naravno nema kazne jer su političari maknuli takvo djelo iz zakona.

I na kraju svega dolazimo do isplativosti kako zdravstvenog sektora, tko i svih drugih. To je ono što vam pišem već 5 godina, ali me ne kužite. Isplativost se ne može postići štednjom ili nabijanjem cijena jer je sve povezano. Za isplativost je potrebno dodavati određenu količinu novca bez duga. Međutim, ako imamo vladavinu naroda, a dodani novac bi završavao u rukama recimo 10% stanovnika, to bi nazvali kako, nego korupcijom demokracije. Samo to se ne može spriječiti nego ograničavanjem omjer između dohodaka koji se isplaćuju. Napravio sam analizu samo platnih razreda u članku Suočavanje sa političkom stvarnošću. Isti fond plaća sa omjerom plaća 1:3 umjesto 1:27 diže najniži platni razred sa 1600 na 3200 kn, a maksimalni platni razred još više spušta.

Što se pokazuje? 549000 ljudi koji imaju plaću veću od prosjeka je u velikom dobitku od velike razlike u plaćama. To ujedno znači da imamo barem 549000 ljudi kojima se neće svidjeti novo bolje društvo. Ti ljudi su najobrazovaniji i zauzimaju vodeće pozicije. I puno manje "komunista" je u SFRJ lako izračunalo da će im se debelo isplatiti prelazak na kapitalizam. Da li sada shvaćate o kojem problemu se radi? Sve se može riješiti. samo nam se na tome ispriječilo 549000 obrazovanih ljudi.:mur:

Primjera ima svaki dan. Evo zadnjega.

Ovo joj nije trebalo:>>Postoji 1.300 poduzeća koja su u pretežitom ili djelomičnom vlasništvu države i za neke od njih nema racionalnog obrazloženja zašto su u državnom vlasništvu. Za primjer navodi Kaštelanske staklenike, odnosno nije joj jasno je li državni interes proizvodnja salate kod Splita.<<
U prevedenom proizvodnja hrane i zapošljavanje ljudi nije državni interes. Kao da smo pričali o proizvodnji dildoa? Ima li još sumnje da nas "stručnjaci" cijelo vrijeme uništavaju?

http://www.tportal.hr/biznis/politi...oro-postajemo-najsiromasnija-zemlja-EU-a.html
Evo to je iz vaše domene. Da li i vi mislite da proizvodnju hrane treba prepustiti privatnicima i da društvo nema interes proizvoditi hranu i zapošljavati ljude? Možda ćete vi kao privatnik misliti da to nije u redu da vam država konkurira? Možda ćete razmišljati samo o svom osobnom interesu? Ali recite ozbiljno, kakva je to vlast naroda koja nema niti jednu polugu "gospodarske vlasti"? Što nam znači politička vlast, ako je ona u službi velikih privatnih korporacija i prepušta svu "narodnu" vlast nad imovinom u ruke malog broja pojedinaca (prema zakonima tržišta i statistici, dolazi do okrupnjavanja posjeda preuzimanjem neuspješnih). Kompletan narod je ovisan o dobavljačima koji su se skoro svi privatizirali. I tada vam uvijek mora pasti pitanje: kako oni rade sa profitom? Zar ne? Zar ne bi i mi trebali tako. Da svi radimo sa profitom. Ali to znači da na kraju godine u našim novčanicima treba biti više novca. A tko će stvoriti taj novac? Čak i da je iz vanjskotrgovinskog suficita, zar nije pitanje: zašto smo mi trebali tuđi novac da bi emitirali više svog novca bez duga? Zašto smo izvozili da bi to pretvotili u višak novca. To smo mogli i bez izvoza, a ljude koji su radili na većem izvozu angažirati na korisnije stvari u državi (new deal).

Znači u igrije prljava igra sa međunarodnom razmjenom. Imao bih još štošta pisati o tome. Gadafi je stradao jer je htio prevariti prevarante sa zlatnim afričkim dinarom. Ne možete iskopati bilo što zasebno i riješiti to bez da provjerite kako bi to zbilja funkcioniralo i kome ide u korist.

Sve ove privatizacije uopće nisu bile potrebne sa stanovišta poslovanja. Ako uprava nije znala posao, trebalo je platiti stručnjaka da riješe problem. Ako firma nema perspektivu, treba promijeniti djelatnost. Bitne stvari u društvu su:

1. Vanjskotrgovinski deficit ne smije postojati tj. treba biti na nuli
2. Bilo kakv kredit (robni) se može otplatiti u robi
3. Ako nemamo što izvoziti, a robni kredit nam ne može riješiti izvoz, ne smije se uzumati ni u ludilu. Pogledajte kako je Njemačka dogovorila da će platiti reparaciju za 2. svj. rat. Oni su dogovorili iz dijela suficita!!!

To je vanjsko poslovanje. A za unutrašnje je opet komplicirano jer postoje razlike koje omogućavaju jeftiniju proizvodnju na određenim geografskim lokacijama. Zbog toga te lokacije postaju "bogatije". To se zanemaruje. A postoji i različita profitabilnost po djelatnostima. Plus nacionalni sastav stanovništva kao šlag na kraju.

I na kraju tko je kriv za sve? Pa naravno ne mi obična raja, nego oni koji su obrazovani i koji donose prijedloge i rješenja. Sjećate se oni kojima ovakvo stanje osobno dogovara. Da li sad kužite vezu?

I sad takav jedan "obrazovani" bubne da će on sada raditi preslagivanje u zdravstvu (kao Bandić sa Holdingom u Zg. pa ništa nije pojeftinilo). Po definciji mu ne smiješ vjerovati. Takvi vode društvo od sredine 70' i evo gdje smo stigli. Sjetite se samo Sanaderove države znanja, itd. Boolshit. Sve laž i prodaja magle. A naravno, ovih 549000 bolje plaćenih ljudi ima najveću korist. Niste ih još uvijek skužili? Što bi oni radili da zbilja imamo demokraciju? Jer u demokraciji ne trebaš političare, već stručnjake koji rade u najboljem interesu svih nas. Ali kako, ako je stručnjacima bolje ovako????? :mad:
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Prvo, pogledaj sastav struke tih 549.000. I ne žele svi s iznadprosječnim primanjima zadržati status quo. Neki misle i na druge kak i na bolje sutra.
Bez obrazovanih nema napretka, dakle ak nebi bilo gorje, svakak nebi bilo ni bolje.
Drugo, vlast su prigrabili špekulanti, koji su to znali i imali vremena: ekonomisti, pravnici, pa i liječnici. Oni su uvijek živjeli na nečijoj grbači, i drugačije nit znaju nit žele.
Treće, ni socijalizam nije riješil sve probleme. I tam je bilo korupcije i privilegija.
Dok god budu stranke kadrovirale uprave poduzeća, nebu bolje.
Četvrto: svagdje u svijetu je tak, pa zakaj bi pri nama bilo drugačije.
I zadnje: Hrvati, nažalost, nemaju slogu, već jal. Uz to i podanički mentalitet.
Narod je kao stado ovaca: bez vođe nema ničega. A naš zadnji vođa je umro pred 18 godina (kakav god bil).
Nema "dobre demokracije" bez čvrste ruke i vizije.
To je vidljivo iz Libiji i u Iraku. Sirija se još neda.

I sami vidite kak su se elite u Americi usrale čim nije pobijedila očekivana opcija, koja bi nastavila istim tragom.
A upravo takve promjene mogu preokrenuti stvari.

Mi smi, na žalost, za predsjednika vlade izabrali dijete komunista, ljevičara možda i većeg od Milanovića, europskog slugu, bez muda i imalo nacionalnog osjećaja. Imamo američku pidanicu za predsjednika države...pa tko smo onda više? Nitko i nikaj.
Masoni i socijalistička internacionala s neoliberalnim stavovima nam vodi državu. Nit poštuju Boga, a još manje čovjeka. Bez dobre desnice nema dobre države. A mi je nemamo ni u tragovima.
E pa nazdravlje! Sve te analize su beskorisne, kad ih nema tko kritički prihvatiti i početi provoditi u djelo. Neoliberali (tj. oni koji su se friško obogatili) to sigurno neće.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Prvo, pogledaj sastav struke tih 549.000. I ne žele svi s iznadprosječnim primanjima zadržati status quo. Neki misle i na druge kak i na bolje sutra.
Je ima ih na prste ruke za nabrojit.

Bez obrazovanih nema napretka, dakle ak nebi bilo gorje, svakak nebi bilo ni bolje.
Spomenimo recimo atomsku bombu. Sa A bombom se baš osjećamo civilizirano i napredno! A da ne govorimo o otrovima i GMO-u koji su djelo znanstvenika.

Drugo, vlast su prigrabili špekulanti, koji su to znali i imali vremena: ekonomisti, pravnici, pa i liječnici. Oni su uvijek živjeli na nečijoj grbači, i drugačije nit znaju nit žele.
Nisu oni ništa prigrabili bez nas. Mi im još uvijek dajemo glas i poštujemo njihove ideje i zamisli. (Recimo cjepljenje)

Treće, ni socijalizam nije riješil sve probleme. I tam je bilo korupcije i privilegija.
Socijalizam se pretvorio u komunjarizam (privilegiranost još 70'). Znam iz prve ruke. Tko je za to kriv? Pa oni koji su bili na vlasti - stručnjaci i političari iz socijalizma. A bilo je i analiza koje su ukazivale da socijalne razlike rastu, da stručnjaci (rukovodioci) pljačkaju firme i bježe u inozemstvo. Tisuće je slučajeva bilo. Samo se o tome malo pričalo. Socijalizam sa društvenim vlasništvom nije bio dobar za bogaćenje.

Dok god budu stranke kadrovirale uprave poduzeća, nebu bolje.
. Znači treba uvesti drugi način određivanja kadrova, a ne kao rješenje vidjeti prodaju tj. predaju imovine pojedincima koji naravno neće raditi za naš nego svoj najbolji interes. (Zašto blagajnice Konzuma ne idu na more...)

Četvrto: svagdje u svijetu Zje tak, pa zakaj bi pri nama bilo drugačije.
Čini mi se da u vama progovara konzervatizam. Kako smo došli do ovoga stanja nego promjenom iz nekog predhodnog???

I zadnje: Hrvati, nažalost, nemaju slogu, već jal. Uz to i podanički mentalitet.
Meni se čini da se radi o oportunističkom mentalitetu bez imao promišljanja kud on vodi. Ne može biti sloge među oportunistima, osim u pljačci. A to je prelaz iz socijalizma pokazao.

Narod je kao stado ovaca: bez vođe nema ničega. A naš zadnji vođa je umro pred 18 godina (kakav god bil).
Narod koji treba vođu (jer ne može osmisliti koncepciju za koju mu ne treba lider) je narod bez budućnosti. I to mislim ozbiljno. Matematika koju narod treba znati je ona iz osnovne škole, a to je 97% završilo. Međutim u školi je izostao predmet recimo zvučnog imena "Kao se čuva demokracija". On bi trebao biti od 4. do 8. razreda O.Š. Tada su djeca još dovoljno mlada i nezatrovana ideologijom staraca.

Nema "dobre demokracije" bez čvrste ruke i vizije.
To nije demokracija. Valjda znate. To je prosvjetljeni apsolutizam.

A upravo takve promjene mogu preokrenuti stvari.
Samo na kratko. Sve se promijeni sa smjenom na vlasti.

Mi smi, na žalost, za predsjednika vlade izabrali dijete komunista, ljevičara možda i većeg od Milanovića, europskog slugu, bez muda i imalo nacionalnog osjećaja. Imamo američku pidanicu za predsjednika države...pa tko smo onda više? Nitko i nikaj.
Ne komentiram jer postojeći političari nisu faktor ni u čemu, nego uvijek mi glasači.

Masoni i socijalistička internacionala s neoliberalnim stavovima nam vodi državu. Nit poštuju Boga, a još manje čovjeka. Bez dobre desnice nema dobre države. A mi je nemamo ni u tragovima.
Masoni imaju veze sa socijalizmom samo u toliko što rade podjele među narodima da bi se prikrila konačna namjera. Mislim da griješite u vezi desnice. Desnica koliko vidimo treba samo podršku naroda da bi došla na vlast (Hitler i co). Međutim, pravi cilj desnice nije boljitak svih u državi ili recimo ostvarenje demokracije. Tu se i sami odajete jer predlažete "jaku ruku", a ne demokraciju. Desnica postoji isključivo radi zaštite interesa posjednika kapitala. Proučite to malo pa ćete vidjeti da je uvijek tako.

Međutim, koji je interes kapitala tj. desnice? Interes je uvijek mobilizacija društva protiv nekevih stranih neprijatelja (bog, domovina obitelj). To se treba štititi od neprijatelja. A tko su neprijatelji posjednika kapitala? Strane države i naravno ljevičari (kojih naravno ima svakakvih). Levičara naravno ima i plaćenih. Recimo u latinskoj americi postoje ljevičarske udruge koje financira njemačka vlada. Zašto bi kapitalistička njemačka to radila? Pa da ometa kapitaliste u drugim državama. Logično. Što je onda radilo Otvoreno društvo u SFRJ? Pa subverziju socijalizma logično. Narančaste revolucije, arapska proljeća, itd. Postoje vlasnici kapitala koji razmišljaju u naprijed. U domaćoj praksi su to naravno desničarske stranke. Možete primjetiti da se desničarske stranke ne bave davanjem odgovora koje vam ja ovdje pišem. Oni već imaju rješenje. Doći na vlast i pogodovati kapitalistima. I onda tako nastane zakon o predstečajnoj nagodbi, a običnoj raji zakon o ovrsi.:icon_super: Neka vas ne brine koja je stranka bila na vlasti kada je to donešeno. HDZ i SDP imaju iste programe samo druge ljude. Jer što bi mi bez SDP-a. Tko bi bio kriv, ako nema druge stranke koja se izmjenjuje na vlasti. Zato je jednopartijski sustav loš jer kada je stanje loše, krivci se moraju naći i promijeniti stanje, a u višepartijskom se samo malo odmori pa krene istim tempom okrivljujući predhodne za sve loše.

Napisao sam jedan članak o tome kako se Todoriću ostvario san i ima cijelu Hrvatsku u svojim rukama. Mislim da ste zaboravili što sam napisao: https://xreforma.wordpress.com/2013/08/10/prica-o-novcu-i-zaradi/ . Znači jedan kapitalista (ili svi pod kapom jedne korporacije) ima sve nas kao zaposlenike, ali i kao kupce. Da li je vama jasno što su rashodi, a što prihodi takve korporacije?
Uzmite si vremena pa proučite temu. To vam je odgovor na to da je kapitalizam rješenje. Pitam vas kako će u toj situaciji profit ostvariti kapitalist (uđuture), a kako njegovi zaposlenici. Za to vam ne treba visoka škola. Samo vam treba malo vremena da shvatite zakonitosti. Jer ta ista zakonitost nas ubija u pojam cijelo vrijeme. Samo se malo teže vidi u praksi.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
E pa nazdravlje! Sve te analize su beskorisne, kad ih nema tko kritički prihvatiti i početi provoditi u djelo. Neoliberali (tj. oni koji su se friško obogatili) to sigurno neće.
Analize nisu beskorisne nego su vam alternativni izvor informacija koji daje racionalno objašnjenje zašto smo tu gdje jesmo, a ne izmišljam "strukturne" reforme kao rješenje.

Recimo što sam vam točno predvidio:
- Da će poljoprivrednici biti jedni od prvih koji će osjetiti finacijsku krizu u državi (jer eto netko mora izvisiti, a u poljoprivredi se puno ulagalo. nije bilo teško pogoditi da će nove farme propadati jer su propadale i u drugim državama EU)
- Fiskalne blagajne neće promijeniti skoro ništa u punjenju proračuna (jer ne možeš zagrabiti više nego što ima)
- Ulaz u EU neće donijeti nikakav globalni napredak već će od toga korist imati samo krupni kapital. Neće svi mali propasti, ali ako propadne 20% to ne zvuči dobro jer se gubi sva imovina
- Kolinda G.K. kao predsjednica nam ne može pomoći u napredku države (kao ni ostali predhodnici)
- Dolazak Mosta u vlast sa HDZ-om neće ništa bitno promijeniti
- Franak neće oslabiti dok je EU gospodarsto u komi, a takvo će i ostati
- Privatizacija globalno nema nikakv pozitivan utjecaj na stanje u društvu (što više privatiziramo, to nam je gore finacijsko stanje države)
- Davanje države zemlje u najam globalno ne stvara napredak u društvu već samo pogodovanje pojedincima
- Poticaji u poljoprivredi nemaju svoju pravu svrhu jer je monetarni sustav pogrešno reguliran. Mi ne možemo proizvesti više i prodati za više novca na domaćem tržištu. Neki su to shvatili na jako težak način.
- Ulaganje u autoceste se ne može otplatiti jer ne možeš u državu ubaciti 100 i izvući 150, recimo ako nema dotoka novca iz vana da se otplati strani kredit za to
- itd.

Ako mislite da sve to pogađam iz kavenog zoca, u krivu ste. Sve te analize možete i sami napraviti sa šakom kukuruze. Treba vam samo malo zdravoseljačkog razmišljanja. Jer kukuruz može roditi, ali novac ne može, ako se nije pojavio na točno određeni način. A načina nema puno nego samo DVA realna (suficit sa inozemstvom te štampanje valute) i JEDAN imaginarni (kredit sa još većim dugom).

5 godina vam objašnjavam kako se zbraja i računa na nivou države i niste ništa zapamtili? Možda bi trebalo o tome početi učiti već od 1. razreda osnovne škole? Jer ovako nećemo nikad na zelenu granu. Prošla država je muku mučila da vanjskotrgovinskim deficitom i tek u rijetkim godinama velike štednje smo ga smanjivali ili bili u suficitu. Danas kad nitko o tome ne vodi računa i kada se ušlo u EU gdje se o tome rijetko uopće nešto čuje. Osim recimo da kao Njemačka ima prevelik suficit i da to nije u redu. :confused: Jer to je kao sitni problem. A Njemačka je ta koja nas sve iskorištava ekonomski upravo preko suficita i našeg deficita i potražnje za novcem u samoj državi za koji se nepotrebno zadužujemo. I što bi pošten političar učinio? Reko bi pošteno da nas Njemačka iskorištava i da EU ne može biti dobra za RH. Za to ne treba biti desničar jer bi t trebao reći i pošteni ljevičar, a ne kao Nova ljevica pričati o iskorištavanju EU fondova.

Novu ljevicu vam nisam ni komentirao jer se ona ne razlikuje od HDZ-a ili SDP-a. Ništa oni od svojih pozitivnih ideja ne mogu ostvariti. Oni su kao Syriza iz Grčke. Pa i njih sam dobro predvidio da će omanuti. A kako drugačije jer se radilo o savezu više stranaka. A zna se da takvi savezi često imaju samo svrhu da bi se došlo na vlast, a ne održalo obećanja. Iz riječi stranke se vidjelo da imaju dosta dobre ideje, ali nemaju čvrst stav o rješenju. I završilo je rasprodajom koja naravno mora trajati i dalje. I to čeka i nas. Beskrajna rasprodaja bez rezultata.

I kao mislite, poljoprivrednici se se izvući? Spasiti će te se prosvjednom, a ne znanjem koje sam vam pokazao. :confused: Koji ste vi genijalci? Zar ne znate da u drugim državama poljoprivrednici također rade za korporacije i da im ne cvjetaju ruže. Poljoprivrednicima je jedini spas socijalno ujednačenija država bez krupnog kapitalizma. Dok to shvatite mali dio će se obogatiti, a velika većina će izgubiti SVE. Kockate se sa budućnosti vaše djece. A tko će profitirati najviše? Drage korporacije. Nije baš u desničarskom stilu? Kao, bolje to nego da obična raja može pošteno živjeti. Jer obična raja je za desničare šljam. Isto kao sitni poduzetnici za korporacije. Da ste čitali mao o klasnoj borbi u Francuskoj 1848. godine mogli ste pročitati kako su sitni buržuji i radnici popušili kada su se udružili sa krupnim kapitalom. Promjena vlasti nije promjenila zaduživanje Francuske. Radnici i sitni poduzetnici su bili izigrani jer prvi nisu dobili prava, a drugi nisu dobili jeftine kredite :)icon_super:), a nisu ni porezi smanjeni. Zbilja kako su ti sitni poduzetnici previdivi. Jedino što njima treba su jeftini krediti. I ništa se nije promijenilo 165 godine. Zar ne? Jer nisu dovoljno pametni da shvate da novac ne raste na grani i da se krediti ne mogu otplatiti sa kamatama samo tako. Tu se i Marx kao autor opisa događanja pokazao kao neznalica jer je tvrdio da se državne financije mogu dovesti u red racionalizacijom i štednjom.

Jedino što mali poduzetnici žele su mali porezi i jeftini krediti. I to bi trebalo biti dovoljno? A pitanje od kuda dolazi novac za profit ostaje neodgovoreno? U to doba mali privrednici traže slobodnu trgovinu jer ih domaće korporacije deru sa cijenama. Jer kao jeftnija roba iz uvoza će im pomoći. Baš kao nama danas.

Sjećate se ovog teksta http://www.ubs-asb.com/Portals/0/Casopis/2010/11_12/B11-12-2010-Gnjatovic.pdf o poslovanju banka prije 100 godina na tlu KSHS? Pročitajte kako je završila priča o kreditima? Nikako. Riješio ju je tek drugi svjetski rat. A toliki toga su isprobali? To vam je i odgovor zašto su mnogi seljaci htjeli odustati od kapitalizma. Je, mnogi su tu izgubili velike posjede, ali u sumi to je bio napredak u odnosu na predratno stanje i dugove koji su uništavali selo. Selo opet prolazi tu istu fazu. Jer seljaci su rijetko kad ti koji generalno profitiraju. To je ostavljeno za najjače igrače na tržištu jer oni pišu zakone.

Sjećate se onog mog prijedloga da umjesto da prodajete žitarice, vi ih posuđujte uz kamatu. Kao banke novac. A kamatu tražite u istim tim žitaricama. To je bila ideja Gadafija za prodaju nafte za vlastitu valutu. Ne možeš pogriješiti. Na ovaj način možeš svake godine imati sve više i više žita ili plijeniti imovinu dužnika. Prije ili kasnije sve će na zemaljskoj kugli po ovom principu pripasti proizvođačima žita. Odlična ideja za koju se samo treba izboriti i uspjeh ne može izostati. :wink:
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Dobro je, malo sam zamutil vodu. Ali svi ju ionak mutimo, a nitko ne bistri (ti analizama svakako, ali nema pomaka).
Uzrok znamo, rješenja nemamo.

Idemo dalje: slijedi privatizacija HEP-a, neki se budu obogatili na dionicama, pa zatim šume, vode, zemlja...pa opet INA itd.
Bez takve dinamike nebi novine imale o čemu pisati, pa bi onda i one propale i opet gubitak radnih mjesta ... :D:

Malo sarkazma iz očaja, kad već nemrem bolje.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Dalo bi se, vjerujem, mnogo toga promjeniti samo kad bismo bili malo azurniji,,,
ovu tvrdnju temeljim na prodaji HAC,a
Vrdoljak je silom to htio progurati ali onda se diglo malo frke pa se odustalo od prodaje,,,
Kad bi se postupalo na slican (citaj razuman) nacin sa ostatkom drzavne imovine dosta bi se toga dalo sacuvati pogotovo onog od strateskog interesa,,,
Ali za sad su pritisci mocnika sa jedne strane i zelja da se omasti brk sa druge strane jaci od toga da se radi u interesu boljitka sviju nas,,,

Nazalost necemo mi tako brzo na zelenu granu jer previse je toga trulo na stablu na kojem se nalazimo,,,
Ali jedan dobar i kvalitetan rez cemo morati napraviti ako zelimo spasiti vocku i zelimo da ona rađa,,,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Kvalitetan rez bi bila lustracija i zamjena potrošenih političara...
Možete li zamisliti da poslije katastrofalnog Vujčića guvernerom postane Dalićka?

A ovaj zgodni glupan govori k uvođenju Eura...da propadnu i sa stilom u europskom duhu... Ionak da smo na rubu stijene, a on čini odlučan korak naprijed, uz blagoslov EU...
Treba Hrvatsku iseliti do kraja, jer prelijepa je to zemlja za glupane koji u njoj žive. Ono kaj nije bilo moguće puškom, bit će moguće kreditima...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh