• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
a zašto je Staljin rastjerao sve ruske seljake?
...zato što se sa seljacima ne može upravljati, oni su samodostatni...
kad bi svi mi odustali od EU fondova, od poticaja, od kredita i svih ostalih oblika zaduživanja i sami se pobrinuli za prodaju svojih proizvoda (nebi to bilo na milijune nego dovoljno za život) onda bi mi svi završili kao i ruski seljaci za vrijeme Staljina.
Dok nas mogu zabavljati sa ovim gore spomenutim izmišljotinama i dok se u školi ne objasni djeci što su to krediti, mi nemoremo naprijed...jer dok ti sve što imaš ovisi o poticaju nemaš se vremena buniti...tek kad postanemo neovisni i samodostatni, tek tada će se nešto promjeniti...
iz gore navedenog primjera, nije nužno da to bude bolje za seljaka!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Najnovije pogodovanje vladajućih onima koji imaju je povratak plaćanja poreza za kupnju prve nekretnine. Kao to se bu nadomjestilo subvencioniranjem kredita. Neću ulaziti u analizu tog poteza, samo želim naglasiti to da vlada ukida jednu dobru mjeru i zamjenjuje je mjerom koja najviše koristi donosi bankama. :icon_anal::mur::icon_hang:
Kredite ne uzimaju oni kaj nemaju, jer nemaju otkuda otplačivati, nego oni kaj imaju i na taj način peru to kaj imaju.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Kvalitetan rez bi bila lustracija i zamjena potrošenih političara...
Možete li zamisliti da poslije katastrofalnog Vujčića guvernerom postane Dalićka?

A ovaj zgodni glupan govori k uvođenju Eura...da propadnu i sa stilom u europskom duhu... Ionak da smo na rubu stijene, a on čini odlučan korak naprijed, uz blagoslov EU...
Treba Hrvatsku iseliti do kraja, jer prelijepa je to zemlja za glupane koji u njoj žive. Ono kaj nije bilo moguće puškom, bit će moguće kreditima...

Jer za državne dužnosnike nema zime dok sami sebi pišu zakone koji će regulirati njihova rad. Sabornici žive samoupravni socijalizam koji radnici nikad nisu imali. Sjetite se samo ljetnih i zmskih pauza. A da o naknadama ne govorimo.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
a zašto je Staljin rastjerao sve ruske seljake?
...zato što se sa seljacima ne može upravljati, oni su samodostatni...
Samodostani i u posjedu resursa za proizbodnju hrane! To je ono što zajebe svaku vladu koja u debelom kapitalizmu misli bilo što promijeniti bez preuzimanja resursa. Ružno zvuči, ali drugog rješenja nema. Prirodni resursi se ne mogu multiplicirati. Slično je i sa drugim prerađivačkim pogonima. Koji je smisao kupiti nove pogone, ako će pogoni od privatnika biti i tako neiskorišteni?

kad bi svi mi odustali od EU fondova, od poticaja, od kredita i svih ostalih oblika zaduživanja i sami se pobrinuli za prodaju svojih proizvoda (nebi to bilo na milijune nego dovoljno za život) onda bi mi svi završili kao i ruski seljaci za vrijeme Staljina.
Nabili bi vam neke poreze.

Dok nas mogu zabavljati sa ovim gore spomenutim izmišljotinama i dok se u školi ne objasni djeci što su to krediti, mi nemoremo naprijed...
Evo dijela scenarija iz španjolskog filma koji je zabranjen, a priča o kreditima slično kao i ja: https://www.logicno.com/life-and-st...enzuriran-spanjolski-film-el-concursante.html

Možete usporediti: https://sites.google.com/site/financijskisustav/dokaz-potrebe-primarne-emisije-novca :

Zamislite zatvorenu državu sa milion poslovno sposobnih stanovnika. Svi oni će uzeti kredit od 1000kn na 3 godine te će morati otplatiti 1100kn. Nakon tri godine oni moraju ukupno vratiti 1100 miliona kredita. Banka je zaradila 100 miliona. Svi imaju 100 kuna manje nego na početku. Zbog toga možemo očekivati da će uzeti ponovno kredit ali ovaj put 1100 kuna. Sa 100 kuna poravnavaju gubitak i imaju 1000 kuna kredita. Međutim, moraju vratiti 1210kuna. I nakon 3 godine svi imaju 210kuna manje nego prije 6 godina. Banka je zaradila dodatnih 110 miliona kuna tj. ukupno 210 miliona kuna. Ponovnim uzimanjem sve većeg kredita se ciklus ponavlja uz još veći gubitak novca. Itd. Dobro je za primjetiti da iznos kredita raste za iznos isplaćenih kamata iz ciklusa u ciklus samo da bi održali količinu novca u opticaju. Rast je exponencijalan. Takvu tendenciju ne može pratiti niti jedno gospodarstvo. Trošak banke ovu pojavu usporava, ali dok god banka radi sa novčanim profitom, zajmoprimci imaju novčani gubitak.

Primjer pokazuje da kumuliranjem dobiti u banci zajmoprimci ostaju bez novca i imaju potrebu uzimati sve veće i veće kredite. Oni jednostavno ne mogu nigdje naći novac kojim bi nadomjestili novac potrošen na kamate (čitaj profit). Tj. dio bi mogao, ali samo na račun ostalih stanovnika koji bi bili još više u gubitku.

jer dok ti sve što imaš ovisi o poticaju nemaš se vremena buniti...tek kad postanemo neovisni i samodostatni, tek tada će se nešto promjeniti...
iz gore navedenog primjera, nije nužno da to bude bolje za seljaka!
Zato se korporacije trude da se u zakonima forsira da nema izdvajanja i samodostatnosti. GMO je dobar primjer. Zabrana korištenja kišnice je drugi. Nama treba samodostatnost na nivou države. Jer u trenutku kada bi poželjeli prekinuti zaduživanje, tada bi došli u blokadu te bi tada vlastita proizvodnja trebala sve izvući. Rusioma se blokada pokazala dobrom jer su obnovili svoju proizvodnju hrane. :(happy):
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Kvalitetan rez bi bila lustracija i zamjena potrošenih političara...
Možete li zamisliti da poslije katastrofalnog Vujčića guvernerom postane Dalićka?


Mislim da bi najbolji smjer bio krenuti sa analizom Ustava RH. Već sam vjerojatno o tome pisao. Sve počinje sa temeljnim zakonom. Osobno sam išao pogledati što je to sumnjivo u Ustavu i zašto demokracija nije u funkciji. Analizu sam objavio na ovom linku: https://app.box.com/v/ustav-rh-sa-komentarima.

Zašto je Ustav toliko bitan? Jer svi zakoni moraju biti po Ustavu. Ako imamo životinih problema zbog zakona, a oni su po Ustavu, znači da nešto vjerojatno ne štima sa Ustavom. Vjerujem da i vi tako razmišljate samo ne možete dokučiti što.

U toj priči je najzanimljivije što nisam čuo za niti jednu stručnu analizu Ustava koja bi ukazala na nedostatke (ugrađenu političku korupciju i opstrukciju demokracije u koju se kunemo). Naši ustavni stručnjaci šute kao zaliveni (to je ono kad već počneš sumnjati u zavjeru obrazovanih). Onda kad saznaš da je profesor iz korupcije Damir Grubiša završio kao veleposlanik u Italiji, misliš si koja slučajnost. A nije, zar ne. Sve to ima smisla.

Da se vratim na te čudne stvari iz Ustava. Našao sam18 mjesta političke korupcije i opstrukcije demokracije. Neki bi rekli to se samo tebi ne sviđa. Međutim, generali zaključak iz svih tih sitnih devijacija je da je narod odvojen od vlasti te je ista predana izabaranim zastupnicima da po volji rade što god žele dok se međusobno mogu dogovoriti tokom 4 godine. I sve to bez ikakve odgovornosti. A kako drugačije.

Običan sam laik iz ekonomije i politologije, međutim dovoljno sam pametan da sam razradio metodologiju objektivne procjene poštenosti političara. Jer kojeg smisla ima lustracija, ako će samo doći mladi lavovi? Pod kojim izgovorom možemo lustrirati nove političare? Slabo pratite što pišem pa vam je promaklo da sam nedavno objavio tekst koji objašnjava metodologiju: https://xreforma.wordpress.com/2016/12/11/suocavanje-sa-politickom-stvarnoscu/ . U tom tekstu je i ovaj dijagram:

klasifikacija.png



Dijagram je poprilično jednostavan i logičan. Samo nije od koristi u kapitalizmu jer kapitalisti trebaju ljude iz skupine 2., a ne one iz skupine 1 koji će im pokvariti posao. Konkretno što znači lustracija, ako novi političari dolaze iz skupine 2?

Očigledno je da birači moraju imati sposobnost da prepoznaju da li netko djelujue u najbolju korist svih nas i da se ta kvalifikacija mora Ustavno ugraditi zajedno sa procedurom za referendumsko izjašnjavanje o povredi tog načela i pripadnim sankcijama za odgovorne. Utjecaj Ustavnog sud se mora spriječiti u tom postupku.

To bi bio pravi korak u pravom smjeru, a ne lustracija. Drugi korak bi sigurno bio kompletna rekonstrukcija Ustava. Toga se naviše bojim. Jer kako ustavni stručnjaci nisu ništa našli loše u Ustavu, teško da će znati predlagati bolje rješenje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Ovo je slika i prilika EU

ROMANSIRANA PLANSKA PRIVREDA ZA VJEVERICE

U davna, pradavna vremena jedna je obitelj proizvodila i prodavala cipele.
To je bila velika obitelj od 60 ljudi.
Njih 50 je proizvodilo cipele, a 10 je prodavalo.
Imali su dobru maržu, prosječno 40%.

Jednog dana došli su im stranci i ponudili cipele 20% jeftinije, da prodaju kao dodatni asortiman. Marža na tim cipelama je bila 50%, a one bi i dalje bile jeftinije od domaće proizvodnje.
Kvaliteta nije bila ista, ali u siromašnom selu, kao što je bilo naše, cijena je bila važna.

Šta se onda dogodilo?

Umjesto 50.000 komada domaće proizvodnje, sada se proizvodilo 20.000 komada, a 30.000 komada se uvozilo. Cijena koštanja domaćih cipela je porasla zbog manje nabave sirovina, kao i zbog nepopunjenih kapaciteta pogona. Budući da su u tvornici svi bili obitelj, nitko nije htio nikoga otpustiti.

Stranci su još malo spustili cijenu i zarada na uvoznim cipelama se povećavala, a na domaćim smanjivala.

U trećoj godini prodavalo se 45.000 stranih i 5.000 domaćih cipela.

Obitelj je bila prisiljena zatvoriti pogon zbog gubitaka. Pristali su strancu prodati firmu za 1 euro.

Selo, tj. lokalna samouprava, da bi pomoglo obitelji, pristalo je na sebe preuzeti dugove.

Iduće godine, stranci su podigli cijenu cipela, koje više nisu bile izrađene od kože, nego od skaja. Prave kožne cipele bilo je nemoguće kupiti.

Proizvođač mlijeka, koji je prodavao kožu za cipele, bio je prisiljen podići cijenu mlijeka, da nadomjesti manjak zarade na koži.

Stranci su počeli uvoziti mlijeko, jeftinije od domaćeg.

Proizvođač mlijeka je prodao krave i postao uvoznik mlijeka.

To mlijeko je bilo jeftinije od drugih i svi ostali proizvođači su prodali svoje krave, jer im se nije isplatilo proizvoditi mlijeko.

Iduće godine mlijeko je poskupjelo.

Trave je bilo dovoljno jer nije bilo dovoljno krava. Nije se više trebala gnojiti.

Proizvođač NPK gnojiva morao je otpustiti višak radnika, ali zbog predimenzioniranih kapaciteta samih pogona pri ovom opsegu proizvodnje, cijena koštanja proizvoda je bila prevelika. Stranci su počeli uvoziti jeftinije gnojivo.

Količina proizvodnje je još pala, tvornica je gomilala gubitke i morali su ju zatvoriti.

Stranci su ponudili 1 euro za njezinu kupnju.

Lokalna samouprava je pomogla i preuzela postojeće dugove.

Stranci su tvornicu zatvorili i otpustili radnike.

Zadržali su monopol na uvoz gnojiva, ali to je u tom trenutku bilo jako povoljno za nas jer tvornica više nije stvarala gubitke, a i gnojivo je bilo jeftinije.

Iduće godine gnojivo je poskupjelo, ali više nismo mogli birati.


Nestalo je cipela, mlijeka, krava i gnojiva.

Nismo znali što napraviti, pa smo platili strane savjetnike, koji su izračunali da je situacija lošija nego ranije i da sada uz tvornice moramo dati i subvencije.

Za subvencije nismo imali novaca.
Stranci su nam posudili novce, da im možemo platiti da nam preuzmu tvornice. S kamatom!

Svaka sličnost s našom situacijom je namjerna
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
zar nije to ono isto kad je ling čun ming uredio zajednicu koju je poslje neki drumski razbojnik oteo s šačicom mačevalaca ,,,jebi ga link više ne radi .

uglavnom danas se radi isto ali bez mečevalaca , legije ili baruta
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Europske direktive - u našu korist ili ne?

Jučerašnji nastup premijera Plenkovića je logički upitan. U nadahnuću je govorio o svojoj požrtvovanosti za pravu stvar koja dolazi od partnera iz Europe.

Stječe se dojam da oni iz Europskih institucija znaju bolje od nas samih što je dobro za nas. Točnije, mi ne bi trebali sumnjati u dobre namjere EU institucija i direktiva. I ne samo što ne bi smjeli sumnjati, nego bi trebali biti sretni što smo upali u to društvo tih dobričina.
Međutim, kakva je situacija u državama EU? Velika britanija je odlučila da izađe iz EU. Grci su htjeli, ali su se predomislili. Cipar je skoro bankrotirao zbog povlačenja novca iz banaka. Mnoge druge (točnije sve) države gomilaju dugove prema privatnim bankama. I naravno sve je to po zamisli nepogrešivog EU vodstva.

Kada je neka osoba partner, tada se rade međusobni poslovi 1 za 1. Međutim, EU partnerima to nije u cilju. Financijski problem koji imaju mnoge države EU nije problem EU-a vodstva, nego problem država?? Čija je to zamisao da međusobna trgovina između partnera nije 1:1? Nisu li mnoge države svoju razmjenu riješile razmjenom valuta. Pa koliko si razmijenio, toliko možeš uvesti i izvesti. Uz toliku normizaciju u EU, EU partneri neće riješiti međusobnu robnu razmjenu. A samo ona država koja ostvari dobar trgovinski suficit može reći da je "uspješna". Da li je tu riječ o nekakvoj brigi EU partnera ili neki od EU partnera koriste zajedničko tržište da bi ekonomski oštetili i osiromašili. Onda se to sve sakrije nekavim fondovima za razvoj poduzetništva koji naravno neće nikad riješiti financije država jer u tom sistemu uvijek postoje gubitnici i dobitnici.

Zašto nam premijer stalo spominje partnere, a ne dobitnike i gubitnike (i nas među njima)? Kakvi su to partneri gdje jedni imaju profit, a drugi gubitak? To očigledno nisu partneri, a nisu nikad ni bili. Premijer Plenković nas drsko LAŽE pod alibijem dobivenih izbora. Hoće nam reći da onaj tko je dobio izbore ne može pogriješiti i da do sada nije pogriješio. Ali ne i samo to, nego da nitko drugi ne može biti ispravniji u svojim razmišljanjima i prijedlozima. Jer tko može biti bolji od partnera iz EU i njihovih direktiva? Pretrgli se iz EU da nas spase od naše propasti pod njihovim direktivama. Ma možeš misliti.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Nemojte se zavaravati s Rusijom. Sad ne uvoze iz SAD-a i EU-a, nego iz Argentine i Brazila. Rusija je gladna od 1917 i tako će ostati. Imaju 16% svih svjetskih resursa, a nisu se u stanju prehraniti.

A ovo sve mi je, blago rečeno, na nivou novi-svjetski-poredak.com i sličnih stranica. Sve se svodi na to da je kapitalizam loš, komunizam dobar. Usprkos činjenici da su jedine pojave gladi uzrokovane političkim odlukama upravo bile produkt komunizma (Ukrajina, Sj. Koreja i Kina).
Ideja u kojoj su resursi zajednički i u kojoj svi doprinosimo svojim radom za sve nema osnove u realnom svijetu. Niti smo svi jednako sposobni, niti smo svi jednako pošteni.
U konačnici, socijalno najosjetljivije zemlje su upravo one u kojima je kapitalizam na najvišem nivou. Zato milijuni jebivjetara iz Afrike i Azije dolaze u Njemačku, Švedsku ili Francusku, da uživaju u plodovima tuđeg rada kao socijalni slučajevi.
A tko ne vjeruje, nek ode pa se sam uvjeri.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nemojte se zavaravati s Rusijom. Sad ne uvoze iz SAD-a i EU-a, nego iz Argentine i Brazila. Rusija je gladna od 1917 i tako će ostati. Imaju 16% svih svjetskih resursa, a nisu se u stanju prehraniti.

A ovo sve mi je, blago rečeno, na nivou novi-svjetski-poredak.com i sličnih stranica. Sve se svodi na to da je kapitalizam loš, komunizam dobar. Usprkos činjenici da su jedine pojave gladi uzrokovane političkim odlukama upravo bile produkt komunizma (Ukrajina, Sj. Koreja i Kina).
Ideja u kojoj su resursi zajednički i u kojoj svi doprinosimo svojim radom za sve nema osnove u realnom svijetu. Niti smo svi jednako sposobni, niti smo svi jednako pošteni.

U konačnici, socijalno najosjetljivije zemlje su upravo one u kojima je kapitalizam na najvišem nivou. Zato milijuni jebivjetara iz Afrike i Azije dolaze u Njemačku, Švedsku ili Francusku, da uživaju u plodovima tuđeg rada kao socijalni slučajevi.
A tko ne vjeruje, nek ode pa se sam uvjeri.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk


Ma da....
A veli Trump da će uvesti uvozne carine od 35% za američku autoindustriju koja proizvodi van Amerike a prodaje te iste automobile u Americi, kako bi ih prisilio da proizvodnju vrate u Ameriku i u Americi otvaraju radna mjesta u cilju zapošljavanja amerikanaca.
To sa sobom povlači povečanje troška proizvodnje, smanjenu konkurentnost , koja opet za sobom povlači potrebu tehnološkog napredka - još veće robotizacije proizvodnje. I onda - do čega se došlo - opet smanjenje potrebe za radnom snagom, koje za sobom povlači ili smanjenje radne dnevne satnice - jer otpuštnje radnika nije opcija jer populacija nacije - svijeta - ostaje ista, potreba za brojem radnika manja, a masa mora svaki dan jesti. Koji je izlaz iz takve buduće situacije?
Novi svijetski poredak komunističkog diskursa, u kojemu više ne postoje ekstremno bogati niti ekstremno siromaši.
Ili to, ili će jednostavno kritična masa gladnih vratiti socijalizam - vlasništvo svih resursa u državna vlasništva.
Opcija razmatranja novog svijetskog poretka na način da radnik ne radi, ili radi veoma malo - pošto će robotizacija ući u sve segmente proizvodnje - a dobiva dovoljno da solidno živi je pred nama. Drugačije rješenje jednostavno više ne postoji. Hoće li se to dogoditi za dvadeset, pedeset ili sto godina - pitanje je samo vremena.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Amerika i Engleska,
bit će zemlja proleteraka!

Tako se kod nas pjevalo prije 60-ak godina, a izgleda ni danas se nismo odmakli od toga. Za razliku od te dvije spomenute zemlje Nego, srećom, imamo sad EU, pa možemo lajat na njih do mile volje...
Živimo mimo svijeta, sve nam je naopako i sve je nenormalno. Na 1,2 radnika imamo 1 umirovljenika. Koliko je u toj brojci zaposlenih u državnoj službi - Boga pitaj. Od tih umirovljenika, najveći broj ima manje od 20 godina radnog staža. Nismo održiva zajednica i moramo propasti. Ne, mi ne živimo u kapitalizmu. Mi živimo u krnjem socijalizmu s elementima trilera.
Zato vam djeca bježe na zapad, u okrilje trulog kapitalizma. Jer sustav koji ste im vi stvorili ne pruža nikakve uvjete za život izvan kruga parazita i uhljeba. Pa, eto, vidit ćemo do kada...

E da, vidio sam da je u Zagrebu organiziran prosvjed protiv Trumpa. Vjerujem da će sad i Amerikanci organizirat prosvjed podrške. Jakove izdrži!

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Nemojte se zavaravati s Rusijom. Sad ne uvoze iz SAD-a i EU-a, nego iz Argentine i Brazila. Rusija je gladna od 1917 i tako će ostati. Imaju 16% svih svjetskih resursa, a nisu se u stanju prehraniti.
Baš čujem da Rusi masovno umiru od gladi i da je krenuo val izbjeglica prema Europi. Amerikanci kad su to čuli, odmah su poslali stotine tenkova i drugog kopnenog oružja da spriječe ruske izbjeglice. :icon_twisted:


A ovo sve mi je, blago rečeno, na nivou novi-svjetski-poredak.com i sličnih stranica. Sve se svodi na to da je kapitalizam loš, komunizam dobar. Usprkos činjenici da su jedine pojave gladi uzrokovane političkim odlukama upravo bile produkt komunizma (Ukrajina, Sj. Koreja i Kina).
I kažete da u tome nisu prste imali ljudi sa zapada? Tko je bio u vodstvu SSSR-a i KINE kada su nastali problemi sa glađu? Da li je slučajno da su ekonomsku politiku vodili židovi ili su samo oni imali peh u komunizmu? Ne čini li se to kao neka osveta? Sj. Korea je imala velikih vremenskih nepogoda (https://hr.wikipedia.org/wiki/Masovna_glad_u_Sjevernoj_Koreji) koje da su se nama dogodile ne bi rezultirale glađu nego lijepim povećanjem vanjskog duga. :icon_twisted:
A taj dug ne možemo otplatiti i tako ćemo uskoro biti samo podstanari u vlastitoj državi. Jer to je kao o.k. u kapitalizmu. Zar ne.

Ideja u kojoj su resursi zajednički i u kojoj svi doprinosimo svojim radom za sve nema osnove u realnom svijetu. Niti smo svi jednako sposobni, niti smo svi jednako pošteni.
Ne možemo pričati o demo-kraciji u kapitalizmu. Znači ili imamo vladavinu kapitala (elite u nedemokratskom socijalizmu) ili vladavinu naroda (što je jako teško realizirati zbog puno interesnih grupa kojima to nije u interesu).

U konačnici, socijalno najosjetljivije zemlje su upravo one u kojima je kapitalizam na najvišem nivou.
Htjeli ste reći da neku iluziju dobrog života imaju samo države koje najbolje iskorištavaju druge države? Recimo kao naftom bogate zemlje.

Zato milijuni jebivjetara iz Afrike i Azije dolaze u Njemačku, Švedsku ili Francusku, da uživaju u plodovima tuđeg rada kao socijalni slučajevi.
A tko ne vjeruje, nek ode pa se sam uvjeri.
Ne, nego im truli zapad nije u stanju ponuditi kapitalističko rješenje koje funcionira dobro kod svih. Vi govorite da postoje različito sposobni i lijenčine koje ne rade. To ne poričem. Međutim, mene je zanimalo da li postoji primjer gdje bi se izabrali najsposobniji, najmarljiviji, najproduktivniji te maknuli svi koji ne rade da bi u tom teoretskom primjeru mogli pokazati kako kapitalizam dobro djeluje na sve te najbolje ljude.

I što sam zaključio, a što i sami možete provjeriti? Da imamo jedan mali problem. Kako pošteno platiti rad svih tih najboljih marljivih ljudi? O tome sam vam pisao već 5 godina. Pitanje pošteno plaćenog posla je ključna stvar, a ne pitanje različite sposobnosti jer kada imamo 100% sposobnih i marljivih, rješenje pošteno plačenog rada daje samo jedan zaključak: Ostvarena štednja mora biti kompenzirana ili imamo poker sistem ekonomije. Poker sistem ekonomije podrazumjeva da će sve djelatnosti jedan po jedna morati ići u bakrot. I to ne zbog izostanka potražnje, nego jer im rad neće biti profitabilan tj. pošteno plaćen.

Poker sistem ekonomije uvijek ima gubitnike. Kako je poljoprivreda ostala bez državne zaštite (jer je to bilo u interesu krupnog kapitala) bilo je jasno da će poljoprivrednici biti među prvima koje će pogoditi poker sistem ekonomije. I zbog toga sam zamolio administratore da mi odobre da prišem o političkoj komponenti ekonomskog stanja. Mislim da sam mnogima pomogao da se nepotrebno ne zalete u financijsku propast. O financijskim problemima poljoprivrednika prije skoro 100 godina se može pročitati u ovom dokumentu: http://www.ubs-asb.com/Portals/0/Casopis/2010/11_12/B11-12-2010-Gnjatovic.pdf .

Ako ste poljoprivrednik i mislite da vaš posao treba biti pošteno plaćen, tada morate znati da to žele vjerojatno i oni drugi. Samo u poker ekonomiji netko izvuče kraći kraj jer nema rješenja za sve. Kako to rade u naprednijim zemljama? Poljoprivrednici se udruže i snagom udruženja diktiraju isplativost posla. Umjesto rješenja za sve, radi se rješenje za interesnu grupaciju. Ipak, tada netko drugi mora platiti danak. Pitanje je samo koliko će se dugo velika udruga moći boriti za svoje interese. Gubici koje će stvoriti oni drugi će ih natjerati na djelovanje iz nužde. Možda će se toliko srušiti isplativost posla da će samo najproduktivniji proizvođači imati isplativost. Nemojte se zavaravati da je udruživanje konačno rješenje. Prije ili kasnije susresti ćete se sa jačim igračima koji neće imati milosti. Imali ste to prilike vidjeti sa privatnim otkupljivačima.

Pitanje pošteno plaćenog posla je vječno pitanje kada je u pitanju robno-novčana razmjena. Merkantilisti su to riješili tako da su imali za cilj povećati količinu novca (zlatnici) u državi izvozom ne brinući za posljedice u vlastitoj i drugim državama. Danas to ne može biti rješenje jer financijski problemi jedne države vode u migracije stanovništva koje opet ništa ne rješavaju. Čak i da naša država postigne taj merkantilistički princip ne bih bio sretan stim rješenjem. To je tempirana bomba koja se može eksplodirati sa velikim posljedicama. A moguće je da će nekim državama pasti na pamet da ratnim djelovanjem riješe probleme.

Drugo rješenje koje se radilo sa ne baš velikim uspjehom je da se umjesto izdavanja domaće valute na temelju pologa strane valute, radi emisija domaće valute kojom se pokriva deficit proračuna. Ono što tu bode u oči je da bi tada svakom megalomanskom političaru moglo pasti da posegne za štamaparijom novca u svrhu realizacije megalonaskih zamisli. Tu bode oči i nešto drugo. Naši ekonomski stručnjaci stvarnost uopće ne prikazuju u realnom svjetlu i ne bave se razradom ideje pošteno plaćenog posla. Iz toga slijedi zaključak da "stručnjaci" baš i ne razmišljaju puno o posljedicama svojeg djelovanja ili su na neki način primorani da tako djeluju. Treća stvar koja bode u oči je da vam stručnjaci neće htjeti potvrditi niti ovo prvo niti drugo.

Zbog toga svega, jasno je da rješenje ekonomskog uspjeha nije isključivo u domeni stručnjaka, nego u domeni društvenog sistema. Moramo postati toga svjesni, a ne žmiriti na uzroke problema. Rješenje se neće samo stvoriti. A pogotovo nitko neće zaštiti interese velike većine, nego ona sama. Zato velika većina mora biti upućena u pravo stanje.

Pravi put je da istražite kada će rad svih biti pošteno plaćen. Jer to je ustavna kategorija garantirana Ustavom. Garantirana, ali neistinita. To vam nije čudno?
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Živimo mimo svijeta, sve nam je naopako i sve je nenormalno. Na 1,2 radnika imamo 1 umirovljenika.

Ono kad sami napišete da je rad neisplativ, a ja vam cijelo vrijeme objašnjavam da ne razmišljate zašto rad svih ljudi ne može biti pošteno plaćen.:icon_thumright: Niste niti probali na primjeru male zatvorene grupe sposobnih ljudi provjeriti da li je to moguće? Kakve veze ima ako se ta mala grupa umnoži do 4,5 miliona ljudi? Financijski oni ne mogu biti drugačiji od male grupe.

Dobro jutro!
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Studenti ekonomije iz 19 zemalja traže temeljnu promjenu kurikuluma

https://lider.media/aktualno/studenti-ekonomije-iz-19-zemalja-traze-temeljnu-promjenu-kurikuluma/

[FONT=&quot]Studenti ekonomije iz 19 zemalja ujedinili su snage i zatražili da se način na koji se na fakultetima predaje ekonomija iz temelja promijeni. Ukazuju da dominacija teorija slobodnog tržišta na vodećim ekonomskim učilištima nanosi štetu ovome svijetu u nastojanju da se suoči sa izazovima pitanja financijske stabilnosti i klimatskih promjena.
Bez obzira koliko to bila dobra ideja, mislim da studenti neće uspjeti. Oni moraju znastveno dokazati da se radi o manipulaciji u školovanju. Da bi to mogli, morali bi paralelno usvojiti znanja koja tek zahtijevaju. Čak i da dođe do promjena u kurikulumu, kako će studenti znati da je to to što su tražili?​
[/FONT]
---
Osobno sam se bavio analizom kako će svi pokriti svoje troškove u robno novčanoj razmijeni i došao sam do zaključka da današnji kurikulumi ne daju odgovor na to pitanje. To sam pitanje pokrenuo pa su se neki sprdali premda se radi dijelom o riješenju koje ima MMT. Samo MMT rješava državne financije te je pitanje i dalje neodgovoreno.​
---
Ako studenti žele znati više nego što im nudi kurikulum mogu sa ovih stranica:​



Tu je i veza za humanističkim zanostima o kojoj se govori tj. objašnjenje koja su temeljnja načela boljeg društva​
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
dosta populistički tekst , ali ne govori ništa , osim kaj daje ohrabrenje neodlučnim da pakiraju kofere ..da li je to rješenje - nije

da li prozivati plenkovića ili ovog krvavih gača , svejedno , uvjek bu netko na njihovom mjestu , nesposoban i podoban

da li kod nas postoje ljudi koji su sposobni gurati naprije ?-da , ali oni več sad imaju svoje biznise i dobro im je
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Tekst Ante Tomića se više bavi osobama iz politike nego korisnim stvarima za stanovnike. Nemam tu što kometirati. Ova tema nije otvorena zbog političara, nego zbog nas.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Svaki text, bilo koga, se da svakako prihvatiti i protumačiti. Svatko ponaosob kako doživljava i proživljava vrijeme od davnih, ali i ne tako davnih i zaboravljenih 90-ih, pa do danas. Pa čak i danas !
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Novi politički spin - klizanje tečaja kune

U nekoliko zadnjih dana pojavio se novi politički spin iz kuhinje ureda predsjednice RH. Zašto spin? Jer predsjednica i nema nikakve ovlasti u tom području, ali što prijedlog nije dobar.

Pročitao sam više tekstova koji stručno objašnjavaju kako djeluje slabljenje valute. Ako to sami čitate, a nemate baš previše pojma nećete ništa shvatiti.
Ukratko slabljenje valute je u sadašnjim uvijetima boolsheet. Srbija je to radila i nije se usrećila. Postoji jednostavno objašnjenje. Valutu možete slabiti, ali cilj mora biti postizanje vanjskotrgovinskog suficita.

Druga stvar je što slabljenje valute nije baš djelotvorno, ako novac količinski nadomještate novim kreditom. Točnije to je čisti promašaj. Zbog rasta cijena smanjuje se realna kupovna moć novca te je potrebno povećati ponudu novca tj. praktično dići kredite. Ta operacija neopravdano podiže i kamate na kredite. To možete vidjeti iz slijedeće analize: https://sites.google.com/site/financijskisustav/inflacija-bez-primarne-emisije . Dug prema bankama raste zbrojem kamate i inflacije tj. realno za kamatu banke. To znači da banka nema razloga dizati kamate zbog inflacije dok je ovakav sustav.:icon_scratch: Slabljenje valute je ekstra inflacija. Konačan rezultat je i dalje neotplativ dug.

To je još jedno rješenje koje to naravno nije. Tek kada zemlja postigne i održi vanjskotrgovinski suficit, tek tada možemo govoriti o mogućoj otplati vanjskog duga iz tog suficita. Zar ne? Jedna od zemalja kojoj je to uspjelo je Rumunjska za vrijeme Čaušeskua i Libija za vrijeme Gadafija. Obadvije države su doživile drastične promjene na gore, a njihovi lideri ubijeni. Logično. Zemlja bez duga nije ekonomski rob bankarima. Milijarde su razloga da se to ne dogodi. Pa eto naša predsjednica na tome i radi.

Ako ne vjerujete meni, pročitajte što je rekao akademik Baletić:

>>Baletić u četiri točke traži primjenu monetarne suverenosti, rješavanje opasne unutarnje nelikvidnosti, anticikličnu fiskalnu politiku, neinflatornu emisiju novca radi smanjivanja domaćih kamata, poticanja ulaganja u domaću proizvodnju i izvoz te povećanja zaposlenosti. Baletić i ekonomisti iz HAZU traže socijalno uravnotežene ekonomske reforme.
......
Vi govorite da nismo smjeli imati valutni odbor, da smo trebali imati emisiju domaće valute ex nihilo... Sve upravo suprotno onome što smo imali?

- Ex nihilo, jasno.<<

http://www.jutarnji.hr/vijesti/zvon...93.-propada-zbog-fiksnog-tecaja-kune/1534953/
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh