• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ne brine se on previše, već se svi mi brinemo premalo.

Vis da se ovi na vlasti brinu kak da održe status quo.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Amerika i Engleska,
bit će zemlja proleteraka!

Tako se kod nas pjevalo prije 60-ak godina, a izgleda ni danas se nismo odmakli od toga. Za razliku od te dvije spomenute zemlje Nego, srećom, imamo sad EU, pa možemo lajat na njih do mile volje...
Živimo mimo svijeta, sve nam je naopako i sve je nenormalno. Na 1,2 radnika imamo 1 umirovljenika. Koliko je u toj brojci zaposlenih u državnoj službi - Boga pitaj. Od tih umirovljenika, najveći broj ima manje od 20 godina radnog staža. Nismo održiva zajednica i moramo propasti. Ne, mi ne živimo u kapitalizmu. Mi živimo u krnjem socijalizmu s elementima trilera.
Zato vam djeca bježe na zapad, u okrilje trulog kapitalizma. Jer sustav koji ste im vi stvorili ne pruža nikakve uvjete za život izvan kruga parazita i uhljeba. Pa, eto, vidit ćemo do kada...

E da, vidio sam da je u Zagrebu organiziran prosvjed protiv Trumpa. Vjerujem da će sad i Amerikanci organizirat prosvjed podrške. Jakove izdrži!

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk

Bila je to proročanska pjesma. Amerika i Engleska su danas proleterske zemlje.
U tim kao i u mnogim drugim zemljama sve je veći broj proletera. Ljudi koji nemaju ništa svoje. Jedina razlika između izvornih proletera je što nemaju ni djecu.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Hahaha, baš mi je žao Engleza i Amerikanaca, nisam to znao. To iz vlastitog iskustva ili s interneta?
Kad dođem doma, očitovat ću se i o onome o cijeni rada i ostalom.
Uzgred budi rečeno, uskoro prelazimo brojku od 1 250 000 umirovljenika u Hrvatskoj. Al će bit veselo.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
KLOPKA - Socijalna i monetarna politika - 07.02.2017.

Dobra emisija prema ne ne slažem sa nekim sitnicama. Npr.​

Ivan Pernar ne shvaća zašto firme moraju imati skuplje komunalije. Nije to da se ubije firme, nego da se manje troškovi tim istim građanima. A on to ne shvaća jer zaboravlja (ili ne zna) da će u državi građani uvijek manje štedjeti pa će novac od primarne emisije velikim dijelom završavati u firmama. To je i odgovor zašto su se mogle dijeliti 13. plaće. :)

 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Priča o Agrokoru je priča o profitabilnosti u državi

Priča o Todoriću do sada je ovdje:http://www.forum.tm/clanak/ivica-todoric-drzavni-prijatelj-br-1-876

Što znamo o Agrokoru: da je bio jedan od najvećih uvoznika. Što znači i donekle grobar domaće proizvodnje. Ako se dobro sjećam Agrokorova tvrtka za otkup voća je svojedobno odustala od otkupa i oštetila mnoge manje proizvođače. Mislim da je kasnije ta tvrtka prodana. Agrokor je koliko znam i jedan od preprodavača reklamnog vremena na HRT-u na kojem vjerujem da dobro zarađuje. Da ne govorimo o prodaji vode, itd. Loš odnos prema dobavljačima je također pokazatelj. Blagajnice se mogu također pohvaliti nehumanim uslovima rada. Ukratko, Agrokor je mnogo toga radio radi vlastite koristi radeći pri tome štetu mnogima u državi.

Naše neoliberalne vlade su se odrekle organiziranja poduzeća radi zapošljavanja ljudi i proizvodnje. Taj korak je logičan ako se želi pogodovati bogatima da budu još bogatiji. Međutim, Agrokoru je nešto krenulo u krivo. Što je kompanija veća to njeno djelovanje prelazi iz mikroekonomskog u makroekonomsko. Konkurencija drugih trgovačkih lanaca koji su dizali kredite sa minimalnim kamatama nije omogućavala Agrokoru da ostvaruje visoke profite. Oni su čak radili optimizaciju cijena prema gore. To znam iz priče jednog njegovog dobavljača papirnih vrećica. Dobavljaču su vrećice plaćane jednako, a cijena vrećica bi se podigla na gore, ako bi se vrećice bolje prodavale po nižoj cijeni. To je maksimiziranje cijena. Vjerujem da vrećice nisu jedine na kojima je to rađeno. Maksimizacija cijena na pojedinim proizvodima uz duge rokove plaćanja je također znak da je Agrokor očajnički trebao povećati profitnu stopu.
----

Koje je rješenje za Agrokor?
Ulazak države u kompaniju koja ima problema sa profitabilnošću sa sadašnjom regulacijom novca nije baš preporučljiv. Pitanje je zašto mu kompići Tedeši i drugi ne pomognu? Ako država uđe kao investitor morati će se zadužiti, a što kasnijom prodajom možda ne bi uspjela povratiti. Mi tu u stvari govorimo o spašavanju investicija banaka, a ne Agrokora. To je kao grčka situacija. Uzimanje novih kredita je spasio trenutno loše investicije banaka, ali je usosilo nove investitore. To bi se dogodilo i sa Agrokorom. Onaj tko preuzme tvrtku, morao bi prodati sve neprofitabilne firme i zadržati manji dio koje imaju dobru profitabilnost. To bi značilo da bi mnogi mogli izgubiti posao.
...
Ali, možemo zamisliti i drugu situaciju (koja se naravno neće dogoditi). Kada bi država imala mogućnost da odštampa nešto novaca svake godine, tada bi imali bolje uvijete za profitabilnost. Kamate bi pale jer bi sa većom profitabilnošću trebalo manje kredita. Mogli bi platiti sve radnike firmi koje bi preuzeli, ali bi naravno te tvrtke morale raditi u najboljem interesu svih. To znači marljivo i vrijedno proizvoditi proizvode koje trebamo. Jer bez toga odštampani novac nema vrijednost.

Zaključak: U postojećem kapitalističkom modelu, spašavanje jedne od privatnih tvrtki koje se bave trgovinom je teški promašaj. To bi imalo smisla da nam je to zadnji trgovački lanac u zemlji ili određenom dijelu zemlje.

Što bi bilo da jedna tvrtka postane jedini vlasnik svega u državi baš na primjeru Agrokora: https://xreforma.wordpress.com/2013/08/10/prica-o-novcu-i-zaradi/ . To je ista skoro ista situacija kada imamo socijalizam. Ne možemo sami sebe eksploatirati i stvarati novčani profit bez emisije novca. Naime, u socijalizmu uvijek imaš troškove za stanovništvo radili oni ili ne. To znači da otpuštanje ne može biti rješenje. Jedino rješenje je omogućavanje da svi ljudi imaju profitabilnost od rada. A to rješenje je u kapitalizmu teško provedivo, a u socijalizmu očekivano i cilj društva.

Profitabilnost posla skoro pa uvijek razlog za bune i revolucije ali i za iseljavanje. Izostanak profitabilnost posla je i to što sad uništava Agrokor. Bez rješenja profitabilnosti u državi nema boljeg života. Samo, koga je to briga dok sistem radi na korist malog broja ljudi i ti ljudi podešavaju zakone za sebe. Kada zapne i u korist malog broja ljudi tada je panika. Ma nemojte mi reći? A do sada je sve bilo o.k. ? Tek kada je opstanak gazde upitan, tek tada se reagira? Hoće li država RH preimenovati ime u "Hrvatska udruga poslodavaca" ili samo "Udruga poslodavaca" kako je krenulo sa rasprodajom strancima, a koja je također posljedica izostanka profitabilnosti?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ubili su sami sebe ! Radnici su u strahu, kooperanti također. Za one druge me baš briga ! Izvuči će se Todorić, jer je jaso da mora. Radnici neće ništa više dobiti ovim nego što su imali i do sada. A mogli su imati ! Mogli su štajkom ( za svoja prava i veče plaće ) napraviti istu ovu situaciju i dobiti puno.
Ali ne ..... Mi smo Hrvati...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Jamnica i Slavonija za koju se u ratu ginulo šaptom padoše u miru u ruske ruke, a ovi mogu lako prosljediti u srpske, eto kako se isplati ići u rat i braniti nešto.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Da, jer su se Rusi kroz povijest pokazali kao veliki prijatelji Srbije. Ali samo kad je riječ o moralnoj podršci.
Sve i da uzmu Rusi, koja je razlika?

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Hahaha, baš mi je žao Engleza i Amerikanaca, nisam to znao. To iz vlastitog iskustva ili s interneta?
Kad dođem doma, očitovat ću se i o onome o cijeni rada i ostalom.
Uzgred budi rečeno, uskoro prelazimo brojku od 1 250 000 umirovljenika u Hrvatskoj. Al će bit veselo.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk

Cijena sata je nebitna. Proleter mozes biti i sa visokom cijenom rada.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Da, jer su se Rusi kroz povijest pokazali kao veliki prijatelji Srbije. Ali samo kad je riječ o moralnoj podršci.
Sve i da uzmu Rusi, koja je razlika?

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk

Pa i nikakva imaš pravo, ovi domaći izdajnici gori nego strani okupatori.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Spašavanje gazde Ivice u režiji gospođe ministarke

Ovo je zbilja zanimljiva situacija. Prije 7 godina sam napisao pismo Vladi i upozorio ih da država treba prekinuti sa daljnjim zaduživanjem i krenuti sa emisijom novca bez duga. Tada još nismo bili u EU i to smo mogli. Emisija novca bez duga je naravno ta koja omogućava da svi subjekti u teoriji mogu održati pozitivno poslovanje.
Sad nakon 7 godina na red za bankrot je došla jedna od najvećih firmi. Sada se opet ne rješava uzrok nego smišlja nekakav zakon koji bi trebao biti zbog odgovornosti Vlade za to? Znači, upozoreno je daleko na vrijeme, ali se nije trzalo sve dok nekoj od najvećih firmi nije dogorjelo do prstiju?
I prof. Lovrinović sada također upozorava da se ne rješavaju uzroci. A sada je i uzrok je statut ECB-a koji ne dozvoljava izvlačenje iz bankrota na lak način jer se ne dozvoljava emisija novca bez duga. Svako opraštanje duga je upravo to. Ako se uvede mjera opraštanja duga, dovodeći prvo poduzeća u probleme, a zatim se pogoduje samo najvećima, to je čista POLITIČKA KORUPCIJA na kvadrat. Zašto na kvadrat? Jer se sprečavanjem emisije novca bez duga radi pogodovanje bankama i politička korupcija. A zatim se radi još jedna na osnovi prve korupcije da bi se spasilo gazde?
Da li je to vizija EU koju su potpisali predsjednici vlada? Beskonačno političko korumpiranje radi profita krupnog kapitala?
https://www.youtube.com/watch?v=t0_qdhz0R9M&feature=youtu.be&t=1434
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Zašto je ljevica kod nas nesposobna da da rješenje?

Ako nekoga zanima, napisao sam analizu zašto je ljevica (valjda ona prava ne SDP) kod nas potpuno nesposobna (sa programske i organizacijone strane).
https://xreforma.wordpress.com/2017/03/20/razbijanje-mita-o-ujedinjenoj-ljevici/ .

Znam da poljoprivrednici spadaju u sitne poduzetnike, a ne u radnike. Ipak, tko sam radi (sa obitelji) u biti nema radnike koje iskorištava pa možda pripada u grupu radnika.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Porez na nekretnine - tko, koga i zašto?

Pretpostavka plaćanja poreza na nekretninu je naravno prihod od iste ili od rada. Tko će taj porez moći najlakše platiti? Pa oni koji prisvajaju plodove tuđeg rada, a ne obični šljakeri. Uvođenje poreza na nekretnine vodi i ka masovnoj ponudi nekretnina na tržištu i pad cijene svih nekretnina. Mislimo to je super. Da, ali tko su mogući kupci? Oni koji opet žive od prisvajanja rada drugih ljudi. Sad znamo da je to porez koji će obradovati baš iznajmljivače i poduzetnike. Njihova imovina će se moći lakše povećati zbog nižih cijena, a naravno biti će i više ljudi bez imovine (jer će posjedovanje nekretnine postati skuplje) pa će potražnja biti veća.
Oni koji sada odlično zarađuju od rada drugih će naravno pozdraviti ovaj zakon. I čak bi mogli biti naručioci tog zakona. Razlog uvođenja je naravno besparica. Međutim, bez obzira koliko mi imovine stavili u funkciju ako to neće uroditi povećanjem novca u opticaju, besparica će ostati. Porez na nekretnine je još jedno rješenje koje ne rješava uzrok, ali kao "slučajno" ide u korist onima kojima je i do sada išlo dobro. I čudimo se kako to "sposobnima" uspijeva? Lako, nekometentna raja im redovito daje glas. Jer ako je sposoban za sebe, biti će i za nas?? Je baš. Ako vas sposobni mogu zmuljati, prodati će vam dobru ptiču i prevesti vas žedne preko vode.
Metoda oduzimanja imovine je nebitna. Dug u državi raste i mora se naplatiti iz nečije imovine. Mislite da će to biti uvijek imovina poslodavaca? Prije je da će to biti imovina sitnijih riba - vas
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pitam se samo gdje je kraj toj "političkoj maštariji" ? Koliko će još nameta izmisliti ? Čitam o dugu bolnica neki dan. Pa Bog te dragi.... Ima li u ovoj Državi itko da nije dužan ? Super je ova "demokracija" .
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Pitam se samo gdje je kraj toj "političkoj maštariji" ? Koliko će još nameta izmisliti ? Čitam o dugu bolnica neki dan. Pa Bog te dragi.... Ima li u ovoj Državi itko da nije dužan ? Super je ova "demokracija" .

Beskrajni porezi se privremeno rješavaju zaduživanjem. Međutim, kada vjerovnici odluče steže se remen i prodaje imovina.

Problem je naravno što trajni profit jednih vodi u bankrot drugih. To je ono što je konstanta. Kamata koja ide na dug će nam oduzeti sve što imamo. Samo je pitanje vremena. Možete sami izračunati kako raste glavnica ukamaćivanjem. Recimo sa 2% kamata je formula: (1,02)^N gdje je N broj godina. A glavnica raste i zbog novog zaduženja.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Koloko me pamćenje služi, kako god se promijeni Vlada, a samim tim i Ministar financija, isti odmah kreće u potragu za novim zaduženjem. Ha.... I ja bi tak znal. Zadužim državu, za četiri godine odem pa pa i onda iz oporbene klupe vičem kak nova Vlada ne valja i kak nije dobro kaj nas zadužuje.... A nitko nikome za ništa ne odgovara....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
predugo pamtiš , žac , ili više pij ili koji put l kao slučajno lupi glavom u preniski štok
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
I tak se kotrljamo pomalo u provaliju, najprije budu uzeli sve nama malima, a kaj onda kad nas opelješe kaj budu s nama, u konc logore? Mislim kakva korist od nas, bumo radili za šaku riže i spavali u barakama i onda dalje rasprodavali šume, vode, otoke dok se ima kaj, psihijatrija teška.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh