• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
629
100% sam siguran da više ništa nije sigurno. Nebi bilo prvi put da je cijena u žetvi bila najvisa u toj godini. Cijene žitarica globalno su u dugogodišnjem prosjeku visoke, pojavilo se je puno otkupljivaca i svi nude da će otkupiti samo je pitanje koliko njih bude moglo platiti. Jedan kamion pšenice je prošle godine koštao cca 30k kn, ove godine bude 60-70k.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Gledam danas lika na yt koji komentira cijene žitarica i veli da treba 6 mjeseci da se deminira more ispred Ukrajinskih luka da bi krenuo izvoz morem…
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
ako mislite da budete jeli jeftiniji kruh za 6mjeseci nego sada, varate se...a cijena kruha je cijena zita I energenata. Mislim da ce mo svi htjeti na zimu raditi u pekarama jer ce jedino tam biti toplo uz peci.
Prognoza je da u ciku turisticke sezone nafta ide za jos 100% gore I to mislim na sirovu, sad je 117$, a ide prema 240$.

Nikad vise neće biti nista jeftino kao sada.

I nije tu rat kriv, imali smo 2godine ekonomske neaktivnosti globalno zbog korone, sva energija isla u proizvodnju cijepiva, trosila se cijepiva to netko mora platiti. Ameri su naprintali u zadnjih 2 godine 9 puta vise dollara nego sto ih je bilo prije 2godine u opticaju. Dollar zato gubi vrijednost, inflacija dollara vec 3 kvartal preko 7%. informirajte se o susama u americi vec 5godina za redom, njihova jezera su na 30% kapaciteta, susa je i ove godine, rijeka Colorado vise se ne izljeva u meksicki zaljev, nego nestaje vode 100km prije obale...

Cijena zitarica ljudi moji je najmanji problem...bumo svi dobili 3kn za psenicu. 3kn za kukuruz, 9za soju....I onda cemo to sve pretvoriti u eure jer ulazimo 01.01.2023 u euro zonu.

Euro nikad slabiji jer je i e komisija naprintala eura, daju se stimilacije u milijardama, od kuda?...nema nafte, nema plina, nema gnojiva al ima eura odjednom...

kad psenica ode na 5kn onda je smak svijete i nitko nece pricat o njoj nego put pod noge i u rovove....I nuklearna sklonista...;)
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
Jesen/zima 2022/23.

1. Hiperinflacija
2. Novinari traže od Plenkovića da zaustavi rast cijena
3. Plenković dekretom stopira cijene, ograničava marže trgovcima
4. Prazne police, nestašice, kilometarski redovi za kruh

Tim redom, nikako drukčije.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,922
Zanimljivo!
Imate kojekakve teorije, a nitko ne spominje trpanje džepova političara.
To nas ubija!
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
A sta mi tu mozmo? Dok je hdz&sdp&udba tu di je i njihova rodbina i kucni prijatelji nemozmo nis. A sve se dogada sta smo pojedinci trkeljali u korona temi. Da nij bilo korone Putin nikad neb napo Ukrajinu. Nanjusio je da je zapad slab i eto. A financijski ce izic jaci nego ikad. I ameri isto. Jedino su nastradali gradani EU.
 
  • Like
Reactions: ZJ
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Gledam danas lika na yt koji komentira cijene žitarica i veli da treba 6 mjeseci da se deminira more ispred Ukrajinskih luka da bi krenuo izvoz morem…
A dali je taj Đorđe neki razminiravač i dali je on osobno bio tamo da procijeni što se to točno treba razminirati i koliko toga da bi krenuo izvoz?
Nekada i ja bacim oko na YT, ali kako mi se čini gledajući njih, većina ljudi zaboravi da su to đabalebaroši koji se grebu za klikove pa će imati bombastičan naslov samo da klikneš, i do srži naslova dođe nakon 7 minuta i o tome opet ne kaže ništa, a ti mu poklanjaš svoje vrijeme i novac...
Tipa povijesničari od cca. 21 - 22 godine, kako da ne...

ako mislite da budete jeli jeftiniji kruh za 6mjeseci nego sada, varate se...a cijena kruha je cijena zita I energenata. Mislim da ce mo svi htjeti na zimu raditi u pekarama jer ce jedino tam biti toplo uz peci.
Prognoza je da u ciku turisticke sezone nafta ide za jos 100% gore I to mislim na sirovu, sad je 117$, a ide prema 240$.

Nikad vise neće biti nista jeftino kao sada.

I nije tu rat kriv, imali smo 2godine ekonomske neaktivnosti globalno zbog korone, sva energija isla u proizvodnju cijepiva, trosila se cijepiva to netko mora platiti. Ameri su naprintali u zadnjih 2 godine 9 puta vise dollara nego sto ih je bilo prije 2godine u opticaju. Dollar zato gubi vrijednost, inflacija dollara vec 3 kvartal preko 7%. informirajte se o susama u americi vec 5godina za redom, njihova jezera su na 30% kapaciteta, susa je i ove godine, rijeka Colorado vise se ne izljeva u meksicki zaljev, nego nestaje vode 100km prije obale...

Cijena zitarica ljudi moji je najmanji problem...bumo svi dobili 3kn za psenicu. 3kn za kukuruz, 9za soju....I onda cemo to sve pretvoriti u eure jer ulazimo 01.01.2023 u euro zonu.

Euro nikad slabiji jer je i e komisija naprintala eura, daju se stimilacije u milijardama, od kuda?...nema nafte, nema plina, nema gnojiva al ima eura odjednom...

kad psenica ode na 5kn onda je smak svijete i nitko nece pricat o njoj nego put pod noge i u rovove....I nuklearna sklonista...;)
Zašto se toliko spominje tih 240$ dolara za barel? To je očito već dogovorena cijena jer se o 240$ piše još od početka koflikta u Ukrajini.

Ja sam davno rekao, još na početku pandemije da ćemo prave gospodarske i ekonomske posljedice tek vidjeti kroz godinu - dvije - tri kada nas sustigne.

Inflacija dolara iznosi 8.6% dok je eura 2.3%, euro je puno stabiliniji nego dolar i ne znam čemu tolika skepsa oko eurozone, svi govore o zaokruživanju cijena kao da je to najveći problem što ćeš otići u trgovinu i za 5 osnovnih namirnica dati u prosjeku 1€ više.

Ulaziš u puno veći monetarni stroj, postaješ jednak s ostalima i ulaziš na kud i kamo stablinije područje jer više nema konverzije već to je što je. Možda nemaš štandard kao neke zemlje, ali ne zaboravimo da su te zemlje puno puno jače gospodarski od nas i ne znam zašto se ljudi uspoređuju sa Njemačkom i takvim zemljama koje niti po površiti, niti populaciji i gospodaratvu nemaju apsolutne veze s nama, da ne pričam kakva smo mi investicijska prčija, o korupciji i kriminalu na najvišem nivo ne treba niti pričati, a postojanost ovakve države nam je tek 30 godina. Prelazak sa komunizma na kapitalizam je jebena stvar, a u kreditu smo do grla. Narod uhljebčići i dobrim dijelom neradnička klasa koja samo radi da bi radila. Dok god je naš mentalitet gledanje i uspoređivanje s drugima, nema nama naprijed ljubavi.

Ovisnost o ruskim energentima se gradila godinama, upozorenja su postojala, ali nema dugoročne politike nigdje, samo koliko se vidi ispred nosa u mraku, a tako i naša vlada funkcionira. I sada se opet kupuje po višim cijenama sa ko fol sankcijama, umjesto da se lupi porez na Rusku naftu da dobiju manji profit, ako ih se već toliko žarko želi zaustaviti, a u globalu je to samo jeftina predstava za svijet.

No, da ja ne serem puno, ovdje ću podvući crtu.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
A dali je taj Đorđe neki razminiravač i dali je on osobno bio tamo da procijeni što se to točno treba razminirati i koliko toga da bi krenuo izvoz?
Ne moraš prvo biti konj da bi bio dobar jahač… Lik se čini ozbiljan. Evo, provjeri.
U vezi € se slažem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
A sta mi tu mozmo?
Trkrljati i dalje 🤭
Ionak bude onak kak drugi odluče jer čak je i Sloga koja je proizvodila jednu od najkvalitetnije obuče otišla u povjest
Tak je i sa našom slogom i moremo samo trkeljati dok nam pod Ruskom čizmom ni to nebi bilo dozvoljeno.
Zato trkeljamo dok smijemo :ppozdrav:
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ne moraš prvo biti konj da bi bio dobar jahač… Lik se čini ozbiljan. Evo, provjeri.
U vezi € se slažem.
Ne moraš, ali ne moraš biti u centru zbivanja da bi bio youtuber analitičar ili što već. I ja isto tako nagađam o svemu ovome vođen naslovima i nekim mojim razmišljanjima, ovdje Joe baš i nije dao neko svoje mišljenje, samo je sumirao par naslova i to je to, mada ajde, nije loše kada imaš sumirano što se dešava.
Samo sam mišljenja da je teško znati nešto ako nisi tamo, a novinarstvo nam se također srozalo na klikove pa ono...

Ugl. Nije niti bitno ni što, ni kada, niti kako će krenuti izvoz iz Ukrajine, bitno je samo to da će, odnosno već je poljuljalo cijenu na svijetskom tržištu.

Evo, I on u svome videu govori o raketiranju onog skladišta i tvornice vagona za prijevoz žitarica.
Nije Rusu u cilju da se izvoze Ukrajinske žitarice, već "Ukrajinske" koje su oni apcigovali za "đabe" i sada ciljano žele upumpati u opticaj da sruše cijenu i daljnje destabiliziraju tržište, a samim time i fiktivno bogaćenje europe.

Kako on kaže, to neće poljuljati SAD i ne treba se previše sekirati, e pa drugane, nama je već poj**alo sve tako da, možda ne dira njih, ali nas bome dira.

Kada uzmeš u obzir da je samo najava izvoza poremetila cijenu, mada svi znaju da do tog izvoza navodno neće doći zbog razminiravanja itd, svejedno ima utjecaj na cijene, sad zamisli scenarij: Ljudi gladni, kreću nemiri jer nema osnovnih namirnica, nesigurnost sve veća, pokoji državni udar itd... Pa tko nebi bio spreman kupiti ukradenu pšenicu po vjv bagatelnoj cijeni i to sad vjerojatno zabrinjava i otkupljivače.

Mi ne možemo ništa, ali ja volim malo diskusije, zanima me opća svijest ljudi, ponekada i nečije mišljenje može pomoći u osobnom razmišljanju pa makar i ono ekstra subjektivnih ljudi.

Mudro zboriš, nastavi...
Možda nekome, ali većinom kada iznesem mišljenje vodim monologe, pa mislim da umaram ljude i da serem.

Odi u Muler i kupi nešto iz EU. Cijena je u €, a platit ćeš 20% više u kunama!
I što ti to govori? Da je problem ulazak u eurozonu?

Edit: BTW, ovo je samo moje mišljenje, ništa drugo 😉
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Odricanje od vlastite valute JE problem... To nisu napravile niti Danska, niti Češka, Poljska...pa niti Mađarska.
Očito ne bez razloga.

Ovako NBH barem teoretski može utjecati na domaće tržište, a kad izgubimo monetarnu polugu (s uništenom privredom) bude još gorje...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Je, ali i njihov BDP je veći i vjerojatno imaju više smisla ostati na svojoj valuti. Mi nećemo puno izgubiti, ionako smo kredit zemlja pa će nam makar krediti bili povoljniji 😂😂

Za usporedbu BDP navedenih zemalja spram našeg.

Hrvatska - 55.97€
Poljska - 594€
Danska - 356€
Češka - 245€
Mađarska - 155€
Bugarska - 69.11€

Tako da nama s ovakvom privredom kao što veliš, neće puno faliti kuna 😅
 

Goran S

Aktivni član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
108
Maknuti " poticaje" iz " poljoprivrede".. Slavonija mi sada liči na knjigu " Mrtve duše" i stvarno mi djeluje mrtva jer " kupovinom" zemlje grabe si milijunske poticaje, par bogatih su još bogatiji i faktički oni ne kupuju već im država kupuje i nagrađuje za to i oni nemaju nikakav rizik niti mogućnost da propadnu već su nelojalna konkurencija realnoj proizvodnji koja ne može konkurirati tolikom spuštanju cijene poljoprivrednih proizvoda.. Jer velikima je bitno da ono što proizvedu i prodaju bude nula a poticaj i projekti su milijuni što im donosi ogroman profit.. a ono malo koji žive na zemlji i što još ima želju raditi na zemlji je prisiljeno biti kmet ili pobjeći van.. i " hvala bogu" još imamo gdje pobjeći.. Ovo je moje subjektivno pesimistično trabunjanje i vjerojatno je sve pogrešno što sam rekao.. sve je super i sve cvijeta..
 
  • Tužno
Reactions: ZJ

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Dobro jutro spavalice,primjecujem da se nekoi budite iz pravog sna.Iz "matrixa",niste vjerovali hoteli dok sam vam prical da je sve Plandemija,da nebude nikad kod nas kao i AT uvedeno obavezno pikanje.
Mnoge su prevarili,no nebójte se mnogima ce se i pomoci ako se pokaju i priznaju da su pogrijesili.
Ukrajina je film,Vladek vam otvoreno veli da je to specijalna vojna operacija a tv. po obicaju laze kao i novine,vidim da konacno sami priznajete.Mnogi ste nazalost jos uvijek naivni(brez vrijedjana)priznajte to sebi,pa ce vam krenuti u zivotu.EU nestaje kao i amerika,glumac bidoncek je uvel izvanredno stanje i vlast predal vojsci a vi jos mislite da su to teorije zavjere,eee ...moji ljudi gdje vam je zdrava seljacka logika.
U Srbiji se narod probudil i imaju Narodnu vlast,no glupani je nece podrzati zato ih jeebe i eu i nato sa svabekom i gatesicem.
Nas nasi masonceki ali ne zadugo!
Vi raspravljate o ukrajinskim zitaricama,ma dajte najte,skurite novine kak su zlikovci i nacisti skurili njihovu psenicu i kukuruz a to zele Vladimiru podvaliti.
Svijet moze brez te njihove psenice vrlo dobro zivjeti,koga vraga se bojite,politicke prostitutke i psihopati vas vuku za nos,dokle?

ps,dajte konacno jednom odrastite 👨‍🌾
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
To sam i ja reko da je Ukrajina i ukrajinske zitarice u biti na svjetskoj razini beznacajne. Isto kao kad kazu da Hrvatska moze hraniti polak Europe. Sve je to igra burze.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh