• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni grašak za zrno

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
140
Danas sam ga isao gledati i ima po dvije tri mahune formirane.Ostaviti jos da malo poraste pa zaorati ili ce mozda biti za zetvu?
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Pozdrav narode.
Htio bih probati sa graškom. Trenutno ga kupujem po 3kn za krave i zadovoljan sam njime, osim cijenom. Imam nekoliko pitanja:

1. Iz BC-a su mi rekli da oni iako je to jara kultura siju grašak u jesen i normalno sve bude. Jel netko probao? Zanima me jer kako sam iz Ogulina, mi baš i ne možemo dovoljno rano u proljeće na njivu pa se bojim ako budem sijao u proljeće da će bit prekasno.

2. ako se sije u jesen, može li se uspješno napraviti bakterizacija?

3. Može li se uzgojiti ekološki? za korov mi nije toliko bitno, ali to prskanje protiv žiška me brine, vjerojatno nije ekološki pa me zanima bude li velika šteta na zrnu ako se ide bez prskanja. Ne treba mi za sjeme, uvijek bi kupovao novo sjeme, bitno mi je da izdrži tijekom zimske ishrane bez zelene krme
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Problem je da kad se prerano sije mraz ga sprži. to je temperature pod -5.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
pozdrav ekipi. Jedno pitanje u vezi graska. Ako ne zelimo spricati grasak protiv ziska da li se ga može odmah nakon žetve fino samljeti pa uskladištit u vreće?
 

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
pozdrav svima,trebam pomoć oko sijanja graška za zrno za tov svinja.Malo sam istraživao tu po forumu i ima svega,al nezz točno šta koliko,Trema posijati jedno jutro stočnog graška,sad koliko mi je potrebna količina sjemena za to,kad se šrpica i protiv čega sve,korov.žižak,kad ide prihrana i koliko otprilike gnojiti i čime.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,373
Evo jutros posijan stočni grašak 75 kg sijemena 100 kg NPK 15 15 15 i 25 kg urea, pripreme sam izvršio duboko zimsko oranje cca40cm jednobraznim plugom i nakon ledova frezirano 19583 19584

I da rečem još površina je nešto oko 4600kvadrata
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
@Viduka OPG, di si nabavil sjeme? Ja sam planiral posijati sad na proljeće, al ne mogu doći nigdje do zrna. Čak i u Bc-u nemaju sjemena.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,373
Kupljeno u bjelovaru kod nekog tipa kojem je ostalo od lani i on je otišao za njemačku a pričao mi je da je on to nabavio mislim u nekakvoj zaprešićkoj zadruzi

Pokušat ću nabavit broj.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
Jesam, dobili u Bc-u, negdi im zaštekala pošiljka. Hvala Viduka na brigi
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,373
E sad budemo vidjeli kakav bude prinos, ako ćeš za zrno žeti, reci mi kalvu si pripremu imao.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
Da, išlo bude za zrno. Ovak, lani je na toj zemlji bila pšenica i nakon žetve posijana zelena gnojidba(grašak+zob). Na jesen je bačeno 50kg/rali NPK 7-20-30 i zaorano na 35cm. Sljedeći tjedan sijem (125kg/rali) i bacil budem 150kg/rali NPK 15-15-15. Zaštitu i prihranu ću naknadno napisati, kad vidimo kakvo bu stanje. I naravno javim prinos kad bude žetva. Nadam se da nenum zaboravil slike iz sjetve.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Jeli se može odmah poslje sjetve pošpricati i sa čim bi bilo bajbolje. ? Agronom mi nudi dual golf ali sa njim vaš nisam imao sreće.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Kaj ima kakve vrijednosti za svinje, ja sam malo računal i kalkuliral, i ispalo mi je da mi se bolje isplati posijat vise kuruze i pšenice i kad ju prodam za te novce kupiti soju. Imal sam i ja ideju s graskom al sam ipak odustal, a znam da ti raniš svinje pa pitam zato...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Neznam, moram nešta promjeniti u ishrani. Grašak je dobar i za zelenu gnojidbu pa ako bude viška budem i to probal.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,810
Još si razmišljam jel bi šprical odma nakon sjetve ili kasnije, budem videl. I ja ove godine prvi put sijem. A grašak je ajmo reći zamjena za soju u ishrani, jer sadrži od 18-30% proteina, naravno ovisno o agrotehnici. I kak veli dado6340, višak ide za zelenu gnojidbu.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,373
Po meni sigurno je stočni grašak bolji od soje al evo vidjeti ćemo kad dođe vrime za žetvu
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Da, vidječemo i od godine. Ako sve to ne pobere suša ili led a kakva je godina nešta od toga bude. Meni je zbog krmača i krava. Kaže veterinar da kravama fali proteina, onda najvjerojatnije fali i krmačama. Počeli smo pomalo kupovati soju ali oču neko drugo, trajnije, rješenje pa budem probal sa ovim. Ranjenici mi isto malo slabije u zadnje 2 godine napreduju, po mojem mišljenju, nisu kržljavi ali nije to ono šta bi ja htio. Budemo vidjeli. U utorak dolazi sjeme.
 

Najnoviji postovi

Na vrh