• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠTORE 402 DT - obnova (puno slika)

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Ko što kaže Željac, još uvjek odličan prema radnim satima, ali da bi mu trebalo pravo osvježenje trebalo bi, ali za to treba imati 2000€ na hrpici!

Puki, ti bi to barem trebal razmeti, imaš doma isto stare traktore kak i ja :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Pa tu si negdje blizu ..po starosti ,
Ali nemaju ni približno sati kak taj fiat .
Zapravo mislim da se uklapaš u tekst napisan na trimerima.
Imaš novi traktor kojeg maziš , paziš ..samo orginalno ulje , ako ne upali "na zub" odmah nove dizne za par hiljada kuna itd, a mučiš se s tim starim strgama .
Taj dio nikad neću razumjeti ..ni kod tebe niti nikoga .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Bio bi najsretniji da su i ostali novi, ali nisu pa se moramo mučiti s starim traktorima i održavati ih u pogonu jer nama u stočarstvu jedan veliki traktor od 100 ks ne predstavlja ništa posebno osim za teške operacije i transport, sve ove svakodnevne i sitne poslove kojih ima jako puno obavljaju manji traktori i zato kakvi su, takvi su, bitno da se vrte i moram naglasiti da su nam iskoristiviji traktori 40-60 ks u svakodnevnim poslovima i pogotovo zato kaj su male i raštrkane parcele.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

JD, imal sam takav komplet i prodal sam ga neugrađenog, za 1500kn, jedva.
Tu cijenu bude teško postigel.

Odlučil sam se za hidraulično kočenje
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Nastavljamo tam gdje smo stali.
Nakon kaj smo utvrdili da je radilica ispravno stegnuta, na red je došla ugradnja pokretnih dijelova:
Readytoassembly_zpse9e5c60e.jpg


Pa su postavljeni leteći lageri na klipnjače i dobro nauljeni
Readytoassembly1_zpsa292627a.jpg


Najprije ide klipnjača...
Pistonin1_zps951dda6d.jpg


...pa zatim klip, sve do jaja (prstena) :icon_wink:
Pistonin2_zpsed402377.jpg


a onda dolazi šelna, koja lijepo stisne prstene...
Pistonin3_zpsfd324891.jpg


...tak da klip lijepo uđe (do kraja). Za guranje se koristi sofisticirani alat, koji nježno potiskuje klip :(angel):
Pistonin4_zps33299e61.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Slijedi poklapanje klipnjača
Rodtight_zpsb9bc526f.jpg


Podešavanje moment ključa
Torquesetup_zpse0189cef.jpg


...i konačno stezanje hvataljki letećih ležaja propisanim momentom
Clamptightening_zpsfd6da3ad.jpg


Montiran je i semering radilice pri zamašnjaku, naravno Corteco
Crankseal_zpsbe4a7b48.jpg


te je blok okrenut tak da se može montirati kućište razvoda, kaj započinje postavljanjem dihtunga
Frontgaskets_zps8a6f1cce.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Kratki pogled na podizače ventila
Tapets_zps9b5c2a54.jpg


... prije nego budu postavljeni na svoja mjesta.
Tapetsinn_zpsb9c5f65e.jpg


Napokon, u blok ide i bregasta osovina
Camshaftinn_zpsf021b3b2.jpg


a zatim i zupčanici razvoda, osim zupčanika pumpe za ubrizgavanje,
Distribution_zps8aad6f54.jpg


te pumpa za podmazivanje motora, koju pogoni bregasta osovina
Oilpumpin_zpsdcc3485a.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Došlo je vrijeme za montažu donjeg dijela motora, rekli bismo, kartera
Oilpanon_zpsf9e92062.jpg


pa sad počinje pomalo ličiti na motor
Engineassembled_zps8ff0da6f.jpg


Ugradnja pumpe za ubrizgavanje
Injectionpumpin_zps4d33b362.jpg

Pumpa za ubrizgavanje ovaj put nije dirana. Zadnji put je bila na stolu negdje tamo 1993, dok je podešavana za 45ks.

te njezinog zupčanika na osovinu
Injectionpumpgear_zps93f36979.jpg

Za JD4755:
kompresor dobiva pogon preko ova dva šarafa. To mi se nije svidjelo, da udarni karakter kompresora ne razbije ležaj pumpe za ubrizgavanje, te ga zato nisam ugradil. Istina je da mi nije ni potreban, jer imam samo jednu prikolicu sa (vjerojatno neispravnim) zračnim uređajem.


... i jedna slika, samo za Šananu:
Waterpump_zps1ba6e766.jpg

Originalna vodna pumpa. Nije taknuta (i nadajmo se da nebu još dugooo). Kakva je bila skinuta, takvu smo ju i ugradili natrag.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Jedna od jako važnih stvari je odušak uljnih para iz kartera.
Breather_zpsaedaafb4.jpg

Očišćen je, i postavljen na svoje mjesto.

Postavljen je novi dihtung
Headgasket_zpsa59d9841.jpg


te je napokon i glava došla na svoje mjesto
Headon_zps382e11c7.jpg

te je ista stegnuta propisanim momentom

Na red je došla i "klavijatura", odnosno osovina s klackalicama
Rockerson_zpsf259c333.jpg


poštelan je i zazor ventila
Valvesadjustment_zps547cb2bf.jpg


... te je poklopljen i ventil dekl, postavljene nove bakrene pločice i držači s dizama.
Injectorson_zpsfb99b1fd.jpg


Nekoliko riječi o dizama:
Ručnom VT pumpom je utvrđeno da malo "pišaju", tj. ne drže tlak.
Kao i većina ugrađenih dijelova, novi ulošci diza su kupljeni u Traktor Univerzalu.
Osim toga, nove uloške diza su mi i ugradili u držače, ispitali ispravnost (i prištedili mi puno km za slučaj da koji uložak ne valja - sva tri su bili dobri), te podesili tlak ubrizgavanja na 230bara.
Ujedno bi se ovim putem htio zahvaliti gsp. Denisu na ljubaznosti i pomoći.

Time je sama reparatura motora bila završena. Ljepotac ovak izgleda, a ni ne vidi se da je u njega ulupano par tisuća kuna...
Enginefinished_zps0ab45a2e.jpg

... te je isti pokriven čistom, bijelom plahtom i odložen u kut na zasluženi odmor od nekoliko mjeseci.
 
Posljednje uređivanje:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Osjetit će se tih par tisuća kuna kada se pokrene, zar ne?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Jel upaljen motor bio nakon generalke???

Zanimaju me detalji oko filtera ulja, ako sam dobro vidio to je Flatguard?? Jel ima onaj neki nepovratni ventil u sebi??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Ne, nije bil upaljen nekih 5 mjeseci, dok nije bil na kotačima.

Filteri koje koristim za Štore i Same su FIAAM (prva ugradnja na Sameu).
Filter ulja ima oznaku FT4690T. Ima nepovratni filter (radi položaja u kojem stoji), no puno je važnije da ima dugu cijev unutar filtera. Pogledaj u OVOJ PORUCI, na kojoj si mi zahvalil, druga slika.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Vidim i čini mi se da to kod mene na Fiat motoru nema i stavljam običan IMTov filter.

FIAAM kažeš, za te sam čul da su jako dobri filteri, samo nema ih svuda za kupiti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Za nas nema da nema. Ak treba, prek granice, samo da je kvaliteta koju zahtjevam :)
Prodaval ih je ZAC Zagreb. Sad prodaju Clean, tak da bum moral pronajti novog dobavljača.

Ova cijev ti je jako važna, pa bi bilo dobro da je duga. Moreš čak nadoštukati ju na nipl kojii sad imaš.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,314
Jel upaljen motor bio nakon generalke???
Misliš da bi mu kaj moglo biti od stajanja nakon sastavljanja?
Sigurno je bil bolje i kvalitetnije namaščen nego kaj su bili djelovi kad su na polici ili u skladištu stajali.
Kaj misliš kolko su stajali motori u tvornici prije ugradnje kad su s trake išli ko deca iz škole, ili oni kaj su do nedavno za IMT-e dolazili na paleti.


Nadam se da ZJ nebu postavil video prvoga pokušaja paljenja :(giggle)::(giggle)::(giggle):
Koju sabotažu sam si složil :mur::mur::mur:

Za nas nema da nema. Ak treba, prek granice, samo da je kvaliteta koju zahtjevam :)
Prodaval ih je ZAC Zagreb. Sad prodaju Clean, tak da bum moral pronajti novog dobavljača.

Ova cijev ti je jako važna, pa bi bilo dobro da je duga. Moreš čak nadoštukati ju na nipl kojii sad imaš.
Nudil mi je (ustvari ne meni, kaj bi ja s tim, Puknutom) u Gudovcu gazda Biža filter koji ima u sebi cjev, ali mi se čini da je bil duplo skuplji od običnog bez cjevi

Zakaj cijev mora biti duga ?
Da bi ti imal kaj pitati, nemoraš sve znati :(giggle)::(giggle)::(giggle)::(giggle):

Okreni nekaj na brežuljku pa ti bumo odali tajnu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Muha briši ono o sabotaži, jer je nije ni bilo.
Prazan akumulator nije sabotaža :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,314
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Gledam malo ove slike koje su na mojem računalu i vidim da je kolega ZJ imal težak odabir koje da stavi.
Večina slika je bila mutna, valjda su mi se jako ruke tresle radi konačnog ishoda i brige kak bu to zišlo .........

U biti, htel sam reči da je motor sastavljen taj dan koji je i započet. Od rane zore do tvrde kmice, ali je uhrpljen.

Nego, interesantno mi je kak niko od vas nije obratil pozornost i komentiral majstorove ruke koje su kod ovog posla bile točno onakve kakve su morale biti.
Takvu školu sam i ja kod svoga majstora (koji mi je rit okretal kad je dizla slagal okretal) prešel i kak god me nije nučil dizla slagati zahvalan sam mu radi toga kaj me naučil kakve ruke moraju biti kod takvoga posla :icon_pray::icon_pray::icon_pray:


ZJ, ali svejedno mi moraš dati taj video da ga vidim.
Baš me zanima kakve su sve boje prolazile kroz mene :(giggle)::(giggle): Lako se sad smijati :(giggle)::(giggle):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,314
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Moj dio posla je večinom gotov, amo ZJ dalje sa tvojim djelom i tvojim doradama i dopunama.
Jedva čekam jer većinu nisam nažalost imal prilike vidjeti
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Muha, nadam se da ti se sviđa izbor slika, a nadam se, i mladom majstoru.
Još jedanput: taj ~10-godišnjak ima talenta, smirenosti i, kaj je rijetkost, očito sluša savjete i uči. Ma, dobil bu još koji sladoled, kad ga vidim :)

Moj odabir slika je bil tim teži, jer nisam osobno videl ni rasklapanje a niti sklapanje motora, već sam mozaik slagal po ugrađenim detaljima (znaš da sam bil daleko...).

Glede ruku: pitanje je koliko je ljudi vidlo kak se dela takav posel uživo, tak da nemre niti zapaziti detalj za kojega niti nezna.
Štel si naglasiti da su ruke cijelo vrijeme bile čiste, odnosno to je bil posel za delati u bijelim pamučnim rukavicama. Smiju biti samo malo masne, ali nikako crne.
Nadam se da je i junior bil zadovoljan i ponosan svojim poslom. Sad kad gledam te slike, drago mi je da si mu priuštil tu "školu", i nije mi krivo. Dapače!

S prikazom radovima oko reparature mjenjača budem krenul kroz koji dan, čim ulovim vremena.

Nadam se da su i ostali članovi koji prate temu, zadovoljni prikazanim.
Ako ima još pitanja oko detalja motora, na njih budem probal odgovoriti tijekom slijedećih nekoliko dana, prije nego nastavimo s reparaturom mjenjača, tak da ne skačemo izvan kronologije radova.

Hvala svima koji su do sad pratili ovu temu. Nadam se da im je bilo i zanimljivo i zabavno...
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh