• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štore

  • Temu pokrenuo vasso123
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Po meni je Štore loša kopija Universala. Bratić mi je imal 402 i uvijek neki problemi od getribe pa nadalje. Kupio je nakon toga UTB-a 453 dupljaka i nikad ništa a radi triput više posla sa njime nego kaj je radio sa Štore-tom, tako da cijena koju drži Štore nikako ne prati i kvalitetu.

Štore nema veze s Universalom (osim motora).
To nisu isti traktori, niti im je namjena bila ista od početka.
Universal 445 je kopija FIATa 450, U 640 (i noviji manji Universali s 4 brzinskom getribom) su kopija FIAT-a 640.

Štore 402/404 su FIAT 420/DT. Ti su traktori rađeni samo u Sloveniji za cijelo Fiatovo tržište, a nastali su na osnovi FIATa 350 special.
Prednji most na 404 ima koaksijalni pogon, bez kardanskih zglobova. Ima veći anšlag i stabilniji je, za razliku od Universala DTC, koji ima bocn na prednjem mostu. Okretniji je i brži. Nažalost, nema sinkronizirani mjenjač. Na većini Štorea ima dobar dio talijanskih dijelova, za razliku od Universala.

Universal je gublji, niži, sporiji i neokretniji traktor od Štorea, no ima nekoliko prednosti: sinkronizirane dvije brzine, te nezavisna ručna kočnica na DTC modelima.

Nemožeš uspoređivati Štore 400 serije s Universalom 453, jer je ovaj 10-tak godina mlađe konstrukcije (od zadnje serije proizvedene u Štore-u). Nažalost, i znatno lošijih materijala i izrade (za razliku od Čaušesku-ovih modela). Srećaje kaj je taj spomenuti dobar, jer obično nije tak. To ti je kak da uspoređuješ IMT 539 i 549DV.
Glede cijene: svaka roba ima svoga kupca. Pitaj Zagorce zakaj Štore 404 tak drži cijenu (i tko ima, uglavnom ga ne prodaje, a dobar dio Unija 445DT je rasprodan iz Zagorja).
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Samo sam podjelio njegovo mišljenje o ta dva traktora, jer je on ustvari mislio da su to manje više isti traktori, jer ja inače imam UTB-a 445 pa je on na temelju toga i kupio tog Štore-ta. Ja Štore-ta osobno nikad nisam vozio al jako dobro znam kolko i šta može Universal jer je u mome dvorištu već 39 god. Pošto mi je kum mehaničar naslušao sam se dosta priča o kvaliteti Štore-ta i ovih novijih Universala.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Dečki opet ste zaboravili kočnice! A mene su tri put skoro stajale života, a i oca. ja probao sve a i razni mehaničari da to srede al nema pomoći...

Inaće ja sam iz Zagorja i mogu ti garantirati da oko mene ima više UTB-a nego štoreta, imam u okolici cca nekoliko ljudi koji su se riješili problema s štoretovim kočnicama i kupili UTB-a, ali svi tvrde da je UTB kramp u odnosu na štoreta... ja nisam nikad imal,a niti vozil UTB-a pa neznam, to je njihovo mišljenje...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
i mene zanima zašto je UTB kramp u odnosu na Štore-ta. Štore mi se jedino čini bržim, dok u svim ostalim segmentima po pričanju ljudi koji ih imaju tu kod mene kolko mi se čini baš se i nemože nosit sa UTB-om i onda kad još pribrojim iskustva mog kuma mehaničara, ta tvrdnja mi nikako ne drži vodu. Možda sam u krivu jer ga nisam nikad probao ili?
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
imam i štore 404 82 god. i univerzala 453dt 2000 godište.al ne mogu vam reči koji je bolji.po jačini su isti ili se razlikuju po poslovima za koji su bolji. Štore mi je bolji za prijevoz, sijanje,špricanje jer je lakši i okretniji te mali potrošač.univerzal mi je bolji za šumu,oranje i pripremu zemljišta te ga koristim za prijevevoz s cisternom jer ima 1000 okretaja kardana. Uglavnom, između ta dva traktora biraš traktor koji ti je bolji za poslove koje obavljaš.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
U obitelji smo imali i unverzala 445dt i štoreta 404 super. Jedina prednost univerzala su mu kočnice i veća masa radi koje je bolji za teže poslove tipa oranja u težoj zemlji( a i tu je prednost samo prividna jer tamo di štore ne ore nebude niti univerzal), sve drugo je na strani štoreta. Po svuda se spominje mana štoreta kako nema sinkronizirni mjenjač - treba samo prakse i osječaja i šalta se ko beba.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
U obitelji smo imali i unverzala 445dt i štoreta 404 super. Jedina prednost univerzala su mu kočnice i veća masa radi koje je bolji za teže poslove tipa oranja u težoj zemlji( a i tu je prednost samo prividna jer tamo di štore ne ore nebude niti univerzal), sve drugo je na strani štoreta. Po svuda se spominje mana štoreta kako nema sinkronizirni mjenjač - treba samo prakse i osječaja i šalta se ko beba.

Vidiš identičan komentar sam čul od kolege koji je isto imal oba i koristil ih je u šumi pretežno.... kočnice na strani universala kao i potezna moč zbog mase, al kad opteretiš štoreta utezima i on ide gde i utb, a sve ostalo tipa fletnost okretnost preciznost, lakoća šaltanja potrošnja itd je na strani štoreta...
 

komar

Član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
132
Vidiš identičan komentar sam čul od kolege koji je isto imal oba i koristil ih je u šumi pretežno.... kočnice na strani universala kao i potezna moč zbog mase, al kad opteretiš štoreta utezima i on ide gde i utb, a sve ostalo tipa fletnost okretnost preciznost, lakoća šaltanja potrošnja itd je na strani štoreta...

Neznam za potrošnju. Oko nje bi se moglo raspravljati ... Jer na štoretu je motor identičan kao na UTB jer su ga Rumuni napravili za oba isto.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Neznam za potrošnju. Oko nje bi se moglo raspravljati ... Jer na štoretu je motor identičan kao na UTB jer su ga Rumuni napravili za oba isto.

Jesu motori isti, ALI podešenja pumpe nisu iste. Štore ima 10% niže podešenje maksimalne kolličine goriva od Universala. Uni postiže maksimalnu snagu na 2400 rpm, a Štore na 2200 rpm. Na toj razlici okretaja motor postaje jako "lakom" na gorivo, s vrlo malim porastom snage.
Osim toga, Štore ima lakša "kola", pa je to još jedan razlog za nižu potrošnju goriva.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Jesu motori isti, ALI podešenja pumpe nisu iste. Štore ima 10% niže podešenje maksimalne kolličine goriva od Universala. Uni postiže maksimalnu snagu na 2400 rpm, a Štore na 2200 rpm. Na toj razlici okretaja motor postaje jako "lakom" na gorivo, s vrlo malim porastom snage.
Osim toga, Štore ima lakša "kola", pa je to još jedan razlog za nižu potrošnju goriva.

Ja imam na 504 Rakovicu i štedljiv je jako, a Rumunj nije sigurno već Srbin po licenci Perkins...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Ja imam na 504 Rakovicu i štedljiv je jako, a Rumunj nije sigurno već Srbin po licenci Perkins...
Mrga, sjedi 1. Ne paziš na satu!

Niti jedan Universal nema Rakovica motor.
 

komar

Član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
132
Jesu motori isti, ALI podešenja pumpe nisu iste. Štore ima 10% niže podešenje maksimalne kolličine goriva od Universala. Uni postiže maksimalnu snagu na 2400 rpm, a Štore na 2200 rpm. Na toj razlici okretaja motor postaje jako "lakom" na gorivo, s vrlo malim porastom snage.
Osim toga, Štore ima lakša "kola", pa je to još jedan razlog za nižu potrošnju goriva.

Ja imam 402 super i ova mašina ima max. broj okretaja 2400/min. Negdje sam primjetil, da ima ovakva mašina 45 KS a motori, koji imaju max. broj okretaja 2200/min samo 42 KS. Da napomenem, pumpa VT još nije dirana niti je po njoj netko prčkao.

Da ima Štore ima lakša kola jest razlog za nižu potrošnju goriva.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Jesu motori isti, ALI podešenja pumpe nisu iste. Štore ima 10% niže podešenje maksimalne kolličine goriva od Universala. Uni postiže maksimalnu snagu na 2400 rpm, a Štore na 2200 rpm. Na toj razlici okretaja motor postaje jako "lakom" na gorivo, s vrlo malim porastom snage.
Osim toga, Štore ima lakša "kola", pa je to još jedan razlog za nižu potrošnju goriva.

viš kod mene univerzal se vrtil do maximalnih 2200 i bil je spor ko puž, dok se štore komotno s zategnutim ručnim gasom zavrti na 2450 rpm i zaobilazil je univerzala ko šmrkavca.




Istina, ako ga se gazi u krajnje okretaje potrošnja se eksponencijalno diže!
 
S

store504

Guest
I ja imam štore 504 koji ima motor od Rakovice,mogu samo reci da je super traktor i da ne trosi puno.A radi sve i svasta jedina mu je mana sto je spor u transportu ,mislim da je to zbog prednje vuce jer mi je jedan vlasnik 402 rekao da je njegov traktor jako ,jako brz!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
I ja imam štore 504 koji ima motor od Rakovice,mogu samo reci da je super traktor i da ne trosi puno.A radi sve i svasta jedina mu je mana sto je spor u transportu ,mislim da je to zbog prednje vuce jer mi je jedan vlasnik 402 rekao da je njegov traktor jako ,jako brz!

To su potpuno identični traktori (osim motora). Pri istim okretajima motora (s jednakim zadnjim gumama naravno), jednako su brzi.
402 može biti brži radi manjih otpora u prijenosu, pa mu je maksimalni gas veći ili je raspušten na 2550 rpm.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Dečki, imam neki problem možda čak sa Bosch pumpom na Štoretu 504. Naime, ne mogu postići gas veći od cca 75%, negdje mi blokira poluga u pumpi i nema baš snage. Nekad je išal ko metak u 6. brzini u određeni brijeg, sad kemijam u 5. brzini isti brijeg s tim da mi dimi podosta.

Napomena: ne troši ulje bi se reklo niti kapi i pali ko metak čak i zimi bez grijanja.

Pumpa na reparaciju? Možda dizne?
 

Najnoviji postovi

Na vrh